• 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

     • 1918 - 2018 ŚCIEŻKI DO NIEPODLEGÓŚCI

     •  

      1918 - 2018 ŚCIEŻKI DO NIEPODLEGÓŚCI

       

      Założeniem projektu jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historią Polski i zaprezentowania jej w atrakcyjny sposób.
      Uczniowie realizujący projekt pracują w dwóch grupach - klasy 0 - 3 oraz klasy 4 - 7.
       

      LISTOPAD 2018

      Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

       

      Mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Jednak musimy pamiętać o naszej przeszłości, gdyż naród, który zapomina o swojej historii, staje się narodem bez przyszłości. Dlatego nie wolno nam traktować 11 listopada tylko jako dnia wolnego, ale musi to być dla nas prawdziwe święto, wspólne, narodowe

       

      8 i 9 listopada 2018 roku dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy na warszawskim Żoliborzu były wyjątkowymi dniami. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zatroszczyli się zarówno o wyjątkowy charakter szkolnych obchodów 100–lecia Odzyskania Niepodległości, jak i budowanie pamięci historycznej.

              

      Trwające dwa dni obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od swoistej podróży w czasie.
      8 listopada szkolne korytarze zaroiły się postaciami wystylizowanymi na lata 20-te XX wieku. Liczne gazetki ścienne, dekoracje na korytarzach i ciekawostki związane z życiem w międzywojennej Polsce sprawiły, że  każdy uczeń i gość odwiedzający żoliborską szkołę podstawową mógł poczuć niezwykłą atmosferę minionych czasów, a także pogłębić swoją wiedzę o ich specyfice i tajemnicach.

       

      GALERIA ZDJĘĆ

       

      9 listopada już od rana panował w szkole uroczysty nastrój. Białe koszule przystrojone kotylionami w barwach narodowych przypominały o zbliżającej się uroczystości – Apelu, podczas którego cała szkolna społeczność miała wziąć udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i wraz z uczniami innych polskich szkół odśpiewać Hymn Narodowy.

       

       

      Pierwsze dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” rozbrzmiały dokładnie o godzinie 11.11. Niesamowita atmosfera udzieliła się wszystkim śpiewającym i sprawiła, że Hymn zabrzmiał z mocą, która poruszyła wszystkich zebranych. Splendoru dodawał tej chwili także fakt, iż była ona rejestrowana przez przedstawiciela Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

       

       

      W dalszej części uroczystości głos zabrali sami uczniowie, opowiadając w formie miniatury teatralnej o trudnej i długiej drodze do niepodległości. Wspominane przez nich zdarzenia, począwszy od trzech rozbiorów, poprzez kolejne powstania narodowe, losy polskiej emigracji, aż po bolesne doświadczenia pierwszej wojny światowej były ilustrowane występami chóru, wierszami, muzyką i malarstwem. Młodzi artyści opowiedzieli historię walki narodowowyzwoleńczej językami różnych sztuk. Tłem dla ich występu były obrazy Malczewskiego wyświetlane na rzutniku, a przekazywane treści przyjęły formę wierszy Konstantego Gaszyńskiego i Władysława Bełzy, muzyki Szopena czy piosenek Jacka Kaczmarskiego. W opowieści o polskiej drodze do niepodległości nie mogło także zabraknąć pieśni legionowych i fragmentów przemówień Józefa Piłsudskiego.

       

      Historia Polski nie skończyła się w chwili odzyskania upragnionej niepodległości. Trwała i trwa nadal: poprzez kolejną wojnę, Powstanie Warszawskie, działalność Solidarności… Świadomość trwania i ciągłości historii, jakie można było wynieść z tej opowieści, sprawiły, że każdy z zebranych poczuł się jej częścią.

       

      Wspólne spotkanie zakończyła refleksja, wypowiedziana przez jednego z prowadzących: „My, urodzeni i wychowani w wolnej Polsce, jesteśmy zobowiązani do tego, by pamiętać, jaką drogę musieli przejść nasi przodkowie, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju”. Myśli tej towarzyszyło niezwykłe poczucie wspólnoty i radości z tego, że jesteśmy razem, przeżywamy wspólnie coś pięknego i wartościowego, a przede wszystkim patrzymy z optymizmem w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości.

      FOTORELACJA

       

      "Rekord dla Niepodległej"

       

      https://www.youtube.com/watch?v=33h9C6LapIw

       
      Gazetka Szkolna wydanie specjalne pobierz
       

       

      WRZESIEŃ 2018

      Uczniowie klasy 8d: Jan Galemba, Natalia Pacholec i Olga Rostkowska, zdobyli II miejsce w Mazowieckim Konkursie "Moje symbole patriotyzmu" zorganizowanym przez Wojewodę Mazowieckiego.
       
      Janek, Natalia i Olga wystąpili w filmie, opowiadając o tym, jak rozumieją patriotyzm.
       
      Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie realizuje projekt "1918 - 2018 ŚCIEŻKI DO NIEPODLEGŁOŚCI". Jego założeniem jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historią Polski i zaprezentowanie jej w atrakcyjny sposób.
       
      Cieszymy się z sukcesu naszych uczniów!
                       NAGRODZONY FILM
       

       

      LUTY 2018

      Wycieczka klasy 4a do Belwederu. Relacja

       

      LISTOPAD 2017

      Uczniowie klasy 7b i 7d wzięli udział w wycieczce do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Czytaj więcej

      Uczniowie klas: 7b, 7c i 7d uczestniczyli w wycieczce do Cytadeli Warszawskiej. Zwiedzanie Muzeum X Pawilonu Cytadeli poprzedziła uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Czytaj

      Uczniowie klas VI a i VI c  mieli okazję zwiedzić  siedzibę  Sejmu Rzeczypospolitej i wziąć udział w arcyciekawej lekcji muzealnej. Czytaj więcej

       

       
  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
   • Sekretariat 222 771 688
    Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
    Intendent żywienia 222 771 685
    Pielęgniarka 222 771 691
    Pedagog 222 771 683
    Psycholog 222 771 684
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
    Poland
   • PDuchalski@eduwarszawa.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych