• Edukacja kulturalna

     • Stroje ludowe i regionalne


     • Zaczynamy cykl przedstawiający polskie stroje ludowe i regionalne 
      Najczęściej kojarzymy dwa lub trzy z nich, a polska kultura jest bardzo bogata, jak na zdjęciu poniżej .
      Zapraszamy do śledzenia postów z #92zpolskąkulturąludową!


      grafika: www.houseofpostcards.pl/

       

     • Dźwięki Skrzyżowania Kultur


     • "Dźwięki Skrzyżowania Kultur" to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

      W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.

      Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.

      Lekcje dostępne bezpłatnie na:

      www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline

      Plan lekcji:

      1.Bębny świata
      2.Balafon
      3.Suka biłgorajska i fidel płocka
      4.Tabla
      5.Kora
      6.Didjeredoo
      7.Morin khuur
      8.Ud
      9.Duduk
      10.Guzheng
      11.Flety świata
      12. Angklung
      13.Głosy świata
      14.Shakuhachi
      15.Lira korbowa
      16.Sarangi
      17.Dudy
      18.Cymbały
      19.Kobyz
      20.Harmonijka ustna i akordeon
      21.Wspak i hang drum

      Źródło zdjęcia: http://festival.warszawa.pl/ 

       

     • Indeks Kulturalny - IQ


     • Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.

      Chcemy, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach/wystawach/wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.

      IQ świadczyłby o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Mógłby stanowić jeden z elementów premiowania ucznia w procesie rekrutacji i w końcu, motywowałby młodego człowieka do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania również poza szkolnym programem nauczania.

      Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.

      Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej. 

      Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.

       

      Wielu młodych ludzi realizuje swój twórczy potencjał poza szkołą. Jak do nich dotrzeć? Jak odnotować i zbadać to zjawisko? Jak wspierać młodych, często niepokornych w tym, by szkoła ich zauważyła?

      W odpowiedzi na te pytania nasza szkoła dołącza do programu warszawskiego IQ - Indeks Qulturalny.

       

      cyt za: http://edukacja.warszawa.pl/

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sp92@edu.um.warszawa.pl
   • (022) 633-97-17
    222771688
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych