Stroje ludowe i regionalne
Zaczynamy cykl przedstawiający polskie stroje ludowe i regionalne
Najczęściej kojarzymy dwa lub trzy z nich, a polska kultura jest bardzo bogata, jak na zdjęciu poniżej .
Zapraszamy do śledzenia postów z #92zpolskąkulturąludową!
grafika: www.houseofpostcards.pl/
Dźwięki Skrzyżowania Kultur
"Dźwięki Skrzyżowania Kultur" to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.
Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.
Lekcje dostępne bezpłatnie na:
www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline
Plan lekcji:
1.Bębny świata
2.Balafon
3.Suka biłgorajska i fidel płocka
4.Tabla
5.Kora
6.Didjeredoo
7.Morin khuur
8.Ud
9.Duduk
10.Guzheng
11.Flety świata
12. Angklung
13.Głosy świata
14.Shakuhachi
15.Lira korbowa
16.Sarangi
17.Dudy
18.Cymbały
19.Kobyz
20.Harmonijka ustna i akordeon
21.Wspak i hang drumŹródło zdjęcia: http://festival.warszawa.pl/
Indeks Kulturalny - IQ
Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.Chcemy, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach/wystawach/wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.
IQ świadczyłby o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Mógłby stanowić jeden z elementów premiowania ucznia w procesie rekrutacji i w końcu, motywowałby młodego człowieka do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania również poza szkolnym programem nauczania.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.
Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.
Wielu młodych ludzi realizuje swój twórczy potencjał poza szkołą. Jak do nich dotrzeć? Jak odnotować i zbadać to zjawisko? Jak wspierać młodych, często niepokornych w tym, by szkoła ich zauważyła?
W odpowiedzi na te pytania nasza szkoła dołącza do programu warszawskiego IQ - Indeks Qulturalny.
cyt za: http://edukacja.warszawa.pl/