• Edukacja kulturalna

• Stroje ludowe i regionalne

• Zaczynamy cykl przedstawiający polskie stroje ludowe i regionalne
            Najczęściej kojarzymy dwa lub trzy z nich, a polska kultura jest bardzo bogata, jak na zdjęciu poniżej .
            Zapraszamy do śledzenia postów z #92zpolskąkulturąludową!

grafika: www.houseofpostcards.pl/

• Dźwięki Skrzyżowania Kultur

• "Dźwięki Skrzyżowania Kultur" to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.

Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.

Lekcje dostępne bezpłatnie na:

www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline

21.Wspak i hang drum

Źródło zdjęcia: http://festival.warszawa.pl/

• Indeks Kulturalny - IQ

• Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.

Chcemy, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach/wystawach/wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.

IQ świadczyłby o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Mógłby stanowić jeden z elementów premiowania ucznia w procesie rekrutacji i w końcu, motywowałby młodego człowieka do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania również poza szkolnym programem nauczania.

Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.

Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej.

Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.

Wielu młodych ludzi realizuje swój twórczy potencjał poza szkołą. Jak do nich dotrzeć? Jak odnotować i zbadać to zjawisko? Jak wspierać młodych, często niepokornych w tym, by szkoła ich zauważyła?

W odpowiedzi na te pytania nasza szkoła dołącza do programu warszawskiego IQ - Indeks Qulturalny.

cyt za: http://edukacja.warszawa.pl/