INDEKS KULTURALNY - IQ
Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.Chcemy, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach/wystawach/wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.
IQ świadczyłby o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Mógłby stanowić jeden z elementów premiowania ucznia w procesie rekrutacji i w końcu, motywowałby młodego człowieka do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania również poza szkolnym programem nauczania.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.
Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.
Wielu młodych ludzi realizuje swój twórczy potencjał poza szkołą. Jak do nich dotrzeć? Jak odnotować i zbadać to zjawisko? Jak wspierać młodych, często niepokornych w tym, by szkoła ich zauważyła?
W odpowiedzi na te pytania nasza szkoła dołącza do programu warszawskiego IQ - Indeks Qulturalny.
Odnotowywane działania kulturalne Uczniów, świadczą o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a także są istotną informacją dla rodziców i szkoły.
Jest to umożliwienie premiowania ucznia w procesie rekrutacji a także motywowania ucznia do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania poza szkolnym programem nauczania.
W Indeksie Kulturalnym wpisy dokumentują:
1) udział w zajęciach pozalekcyjnych z krótki opisem programu i liczby godzin w ciągu roku szkolnego.
2) udział ucznia w:
- projektach,
- spektaklach,
- koncertach,
- wystawach
- sukcesy w konkursach.
Aby otrzymać Indeks należy zgłosić chęć jego posiadania do wychowawcy lub do p. Dominiki Malczyńskiej, w celu wyrobienia dokumentu. Po wyrobieniu ok. 7 dni, Indeks będzie do odbioru.
Adnotacje o uczęszczaniu na zajęcia w Indeksie wpisuje:
- dodatkowe w szkole w tym konkursy artystyczne (recytatorskie, pisarskie, plastyczne) - nauczyciel prowadzący zajęcia/ konkurs,
- dodatkowe poza lekcyjne - placówka do której uczęszcza uczeń na zajęcia (pieczątka instytucji i podpis instruktora)
- bilety za wejścia do muzeów, teatrów, kin, innych instytucji kulturalnych - KEKS na podstawie okazania posiadanych biletów wstępu.Dlaczego warto mieć IQ ?
1. Świadczy on o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy.
2. Ułatwia odnotowywanie aktywność ucznia pozwalając, na przykład, na zwiększenie oceny ze sprawowania.
3. Daje możliwość premiowania ucznia w procesie rekrutacji.
4. Motywuje do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania poza szkolnym programem nauczania.
Informacja opracowana na podstawie: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/indeks-kulturalny-iq
http://edukacja.warszawa.pl/ZASADY REALIZACJI PROGRAMU INDEKSU QULTURALNEGO:
1. Indeks Qulturalny jest dokumentem potwierdzającym aktywność ucznia w pozaszkolnych zorganizowanych formach aktywności kulturalnych. Pozwoli poznać i docenić artystyczną działalność ucznia.
2. Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń.
3. Indeks może wręczać placówka/instytucja, w której odnotowywana jest pierwsza aktywność ucznia w danym roku szkolnym. Uczeń powinien zgłosić ten fakt w swojej szkole.
4. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest szkolny koordynator edukacji kulturalnej (KEKS). W przypadku wydania indeksu przez placówkę/instytucję szkolny koordynator odnotowuje i legalizuje wydanie dokumentu.
5. Szkolny koordynator informuje uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli o możliwości otrzymania indeksu.
6. Szkolny koordynator prowadzi spis indeksów wydawanych w placówce.
7. Dokument do wydruku można pobrać z portalu edukacjakulturalna.pl, w zakładce Index Qulturalny lub ze strony: edukacja.warszawa.pl.
8. Dokument należy wydrukować i zszyć (dopuszczalna jest wersja czarno-biała).
9. Indeks zawiera następujące informacje wypełniane przez szkołę:
a) imię i nazwisko ucznia,
b) pieczątkę szkoły i podpis dyrektora szkoły,
c) szkolny numer indeksu IQ
d) imię i nazwisko szkolnego koordynatora edukacji kulturalnej10. Indeks zawiera następujące informacje wypełniane przez realizatora działań artystycznych (instytucji, placówki, ngo, innej szkoły): Wpisu potwierdzającego aktywność kulturalną dokonuje: animator /edukator / nauczyciel / koordynator projektu.
a) opis działania wraz z datą
b) pieczątkę bądź podpis realizatora11. Wpis w indeksie może obejmować m.in.:
a) udział w zespole artystycznym/sekcji artystycznej,
b) udział w działaniach artystycznych,
c) naukę w szkole artystycznej,
d) realizację autorskich kulturalnych działań ucznia. Aktywność ta może mieć charakter: stały, okresowy bądź okazjonalny (konkursy, festiwale, wystawy, plenery, pokazy).12. Wpis w indeksie jest rekomendacją dla dyrektora szkoły oraz Rady pedagogicznej, która może zostać uwzględniona przy wystawianiu oceny z przedmiotów artystycznych, wystawianiu oceny z zachowania, nagrodzie szkolnej, etc.