KLASA TN
KLASA TN. Pierwszy dzwonek WARSZTATY WPROWADZAJĄCE W TEATR – PROJEKT DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCHZapraszamy Uczniów do udziału w wyjątkowym i elitarnym Projekcje Teatru Narodowego, do którego została zaproszona nasza Szkoła.
To projekt z zakresu edukacji teatralnej oparty na kilkumiesięcznej współpracy TN z wybraną grupą uczniów szkół podstawowych, obejmujący warsztaty prowadzone przez artystów i pracowników TN oraz twórców i edukatorów z nim współpracujących.
Program ma na celu stworzenie kompleksowej formuły poznania teatru, procesu powstawania spektakli, zapoznanie z rzemiosłem i techniką teatralną, a także poznanie historii Teatru Narodowego w oryginalnej formie.
Najważniejszym aspektem zajęć jest możliwość praktycznego doświadczenia teatru i za jego pomocą – wyrażenia siebie: formułowania i komunikowania poprzez słowo i gest własnych myśli i emocji, pewności zachowań, umiejętności publicznego występu i oswojenia z podobną sytuacją.
Celem jest też rozbudzenie zainteresowań teatralnych i zbudowanie relacji między młodymi ludźmi a Teatrem Narodowym, tym samym – przyciągnięcie młodszego pokolenia widzów, poznanie go i rozwijanie więzi poprzez działanie twórcze.
Ważnym aspektem projektu jest długofalowe budowanie partnerstw Teatru Narodowego ze szkołami, popularyzowanie narodowej sceny i kultury teatralnej poprzez wzmacnianie poczucia przynależności.
Projekt zakończony będzie spektaklem Uczniów i aktorów TN na scenie Studio Teatru Narodowego.
Dla kogo: grupa uczniów, którzy po zakończeniu projektu otrzymują tytuł Młodego Ambasadora TN i w swojej szkole, na mocy zawartego z Teatrem Narodowym porozumienia, zakłada KLUB BOGUSŁAWSKIEGO, którego członkowie w dalszej perspektywie współpracują z TN.
Zapraszamy Uczniów na zajęcia teatralne w poniedziałki i czwartki , i tym samym do czynnego udziału w projekcie, trwającego do października 2022 do czerwca 2023.
Zapraszam
Dominika Malczyńskaźródło: https://www.narodowy.pl/edukacja,klasa_tn_projekt_edukacyjny.html
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.Z tej okazji Uczniowie zajęć edukacji teatralnej: Gabrysia, Kazimierz, Mateusz, Antosia, Ania, Ida, Oliwia, Hania, Julia, Patryk, Janek, Lena, Maja, Alicja, złożyli Teatrowi płynące z serca życzenia.
Wraz z Całą Szkołą dołączamy się do Nich.
Gioacchino Rossini
Upamiętniając Gioacchina Rossiniego urodzonego 29.02.1792 roku, omawialiśmy na zajęciach edukacji teatralnej, sztukę operową i jej wykorzystanie w kulturze współczesnej.Przykładem stała się aria Figara z opery Cyrulik Sewilski, której uczniowie mogli posłuchać, zarówno oglądając fragmenty kreskówek, filmów oraz nowych interpretacji. Nie zapomnieliśmy również o oryginalnym operowym wykonaniu.
Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania współczesnej interpretacji.
"O!SWÓJ"
Klasy 8 biorą udział w projekcie artystyczno - kulturalnym "O!SWÓJ" edukacji włączającej, przygotowanej przez WCIES i Teatr 21, w ramach edukacji kulturalnej i teatralnej, realizowanej w naszej szkole.Na lekcjach WOS-u włączamy sztukę, by opowiedzieć o niepełnosprawności i jej funkcjonowaniu w społeczeństwie. Rozmawiamy o normach społecznych, czym jest niepełnosprawność i o jej odbiorze społecznym. Uczymy się oswajać z "innością".
Projekt O!swój to pedagogiczno-teatralny projekt dedykowany warszawskim uczniom i nauczycielom. W ramach projektu odbywają się pokazy spektakli Teatru 21, warsztaty dla klas szkolnych: realizowane po spektaklu, prowadzone w duetach przez twórców i aktorów Teatru 21, oraz warsztaty i konferencja dla nauczycieli i animatorów kultury.
Cykle spotkań przybliżające temat inności i niepełnosprawności poprzez działania pedagogiczno-teatralne. W czasie warsztatów uczestnicy pod okiem prowadzących artystów i pedagogów teatru dowiedzą się jak zarządzać różnorodnością, gdzie poszukiwać inspiracji oraz jak przekładać tematy społeczne na język teatru i pracę z uczniami. Punktem wyjścia do warsztatów była filozofia pracy i repertuar Teatru 21.
fot. Grzegorz Press, REWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO
reż. Justyna Sobczyk
Samogłoska Challenge
"Samogłoska Challenge", takie wyzwanie mieliśmy na lekcji edukacji teatralnej.
Dzieci obserwowały jak pracuje ich aparat mowy przy wypowiadaniu samogłosek. Wszyscy mówimy: "a"...
Możesz być kim chcesz!
Teatr daje możliwości otwierania kolejnych drzwi własnych umiejętności.
Uczeń - Choreografem? Czemu Nie!
Możesz być kim chcesz!!!!
Klasa 7a pracująca nad choreografią autorstwa Kamila Madonia.
Teatr i Vivaldi
Teatr to wielość sztuk w jednym miejscu .
Tym razem Vivaldi inspirował. Uczniowie słuchali „Czterech pór roku”, a w różnych albumach,
gazetach i książkach, szukali inspiracji do naszych scenografii.
Rysowali z zapałem. Uczymy się łączyć dziedziny, by stworzyć mały -wielki teatr
ODKRYWAMY TEATR
Rok 2020 będzie rokiem min. Jana Pawła II.
Z tej okazji rozpoczynamy przygotowania do projektu
"Kiedy Papież był aktorem - Teatr Rapsodyczny."
W ramach projektu, przygotujemy spektakl na podstawie fragmentów "Król - Duch" J. Słowackiego z elementami śpiewanymi, prelekcję o Teatrze Rapsodycznym i jego związku z Karolem Wojtyłą, nagraniu filmu promocyjnego. Zapraszamy młodzież polską i obcokrajowców! Chcemy, aby wszyscy nasi Uczniowie czuli się w Polsce jak w domu, wierząc w słowa: "Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą". JP II
Projekt ma na celu integrację środowiska lokalnego i wszystkich mieszkańców! Spektakl pokażemy nie tylko w szkole, ale również na scenach w Warszawie.
W planach wyjazdy na festiwale teatralne! Chętnych uczniów zapraszamy do zgłoszenia się do:
p. Dominika Malczyńskiej oraz p. Agnieszki Baran.
ZMIANA USTAWIENIA
Nasi Uczniowie klas 7, już zapisani na warsztaty (listopadzie i grudniu)
w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
Szukamy, kolejnych wolnych terminów, dla kolejnych chętnych klas..."ZMIANA USTAWIENIA"
Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku to wystawa organizowana przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki oraz Instytut Teatralny. Jej koncepcja to autorska wizja Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa.
Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.
Wernisaż odbędzie się 18.10. w Zachęcie.
"KŁAMSTWO"
Uczniowie klas 5,6,7, wyobrażali sobie 'kłamstwo".
Tworzyli rzeźby z własnych ciał, pisali swoje definicje, budowali scenki.
Poznawanie, oswajanie i przełamywanie swoich niepewności, ale przede wszystkim odkrywanie
własnych możliwości i wielkiej wyobraźni to wspaniała podroż.
KONCENTRACJA, ODDYCHANIE I WYCISZENIE
We wrześniu podczas zajęć teatralnych uczniowie klas 5, 6, 7 uczyli się koncentracji, techniki oddychania, wyciszenia.
Początki zwykle nie są łatwe, jednak wierzymy w maksymę
"Nigdy nie narzekaj, że masz pod górę, jeśli idziesz na szczyt".