• Wydarzenia szkolne

     • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać


     • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

      Chór szkolny MAŁY WIWAT włącza się w obchody tak ważnych dla Polski dni.
       


      Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

      W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.


      2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

      Ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.


      3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

      Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

      Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.


       

       

     • Code Week 2020


     • Tematyka oraz sposób realizacji lekcji informatyki w naszej szkole zostały nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Code Week 2020.

      Do wygranej przyczyniły się wszystkie podejmowane na zajęciach działania, które to miały, a także w dalszym ciągu mają na celu wspieranie nauki programowania i zdobywanie oraz rozwijanie przez naszych uczniów jakże ważnych w dzisiejszych czasach kompetencji cyfrowych.

       

     • Muzyczna Integracja Świąteczna


     • Nasza coroczna tradycja - MIŚ, czyli Mikołajkowa Integracja Świąteczna.

      W tym roku, z powodu trwającej pandemii nie otworzyliśmy kawiarenki Pod Aniołem, która oferowała świąteczne, słodkie przysmaki. Nie było ciasta i zimowej herbaty, na którą czekaliśmy cały rok i której receptura jest pilnie strzeżona w naszej szkole.

      W tym roku stworzyliśmy muzyczną częścią tego wydarzenia.

      73 osoby - tylu uczniów zaangażowało się w tegoroczne świąteczne kolędowanie 🙂.

      Były tradycyjne kolędy i pastorałki. Było świątecznie, muzycznie, a nawet jazzowo.
       

       

     • Szkoła do hymnu


     • W różnych miejscach, ale o wspólnej godzinie 11:11, angażując się w ogólnopolską Akcję "Szkoła do hymnu" odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą komunikatorów.

      #SzkołaDoHymnu

       

       

     • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości


     • 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa.
      Co roku tego dnia świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
      Władzę zwierzchnią w odrodzonej Polsce objął Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski.
       


      By uczcić ten fakt w całym kraju wywieszamy flagę narodową, bierzemy udział w uroczystościach, biegach niepodległościowych, śpiewamy polski hymn.
      Cieszymy się, że możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

       

      Piosenka "Co to jest niepodległość" to piosenka z repertuaru ZoZi (z płyty Ważne sprawy) Słowa: Łukasz Tartas, Muzyka: Weronika Korthals

       

     • Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki.


     • Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Przyjęcie ich do społeczności szkolnej miało miejsce 14 października 2020r. W tym wyjątkowym dniu odbyło się pasowanie na ucznia.

      Wszyscy zgodnie powtarzali, że  ślubują:

      - myśleć o sobie , że jestem ważny,

      - być sobą

      -marzyć każdego dnia

      -nauczać swoich nauczycieli równie dużo, co Oni nas

      - być uważnym

      - mieć otwarte serca na wszystkich ludzi i ich inność

      Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania pierwszoklasistów.
       
      Na zakończenie uroczystości pełnoprawni już uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, tarcze oraz pamiątkowe dyplomy. 

      Klasa IA - wychowawca Pan Krzysztof Obrębski

       

      Klasa IB - wychowawca Pani Anna Świeżawska

       

      Klasa IC - wychowawca Pani Joanna Szydłowska 

       

     • Dzień Edukacji Narodowej


     • Drodzy Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły.

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Wam serdeczne życzenia.

      Dzień ten nie jest jedynie świętem nauczycieli. To święto całej szkolnej społeczności: nauczycieli, pracowników obsługi i administracji ale i nas – uczniów i naszych rodziców.

      Dziękujemy Wam wszystkim za zaangażowanie w pracę na rzecz kolejnych młodych pokoleń i jednocześnie życzymy zadowolenia z pracy, wytrwałości w przekazywaniu wiedzy, satysfakcji z odkrywania talentów i z osiąganych wyników.

      Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację i wychowanie dzieci i młodzieży.

       

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie


       

     • Pamięci Jędrusia Szwajkerta.


     • 26 września 2020 r. odbył się 5. już Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta organizowany w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie.

      Inicjatorami tego cyklicznego wydarzenia są Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy Pani Magdalena Rupniewska oraz przyjaciel Szkoły i pasjonat historii Pan Jarosław Wróblewski.

      Gościem honorowym był Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Pan Paweł Michalec. Powitał  on zebranych i otworzył Turniej Piłkarski.

      Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Rupniewska odczytała list od Pana Jarosława Wróblewskiego, który nie mógł uczestniczyć w imprezie.

       

      Szanowni Państwo,

      Ten tegoroczny Turniej dla młodych piłkarzy, jaki i jego poprzednie edycje , tak naprawdę był i jest hołdem dla naszego Małego Powstańca, którym był Jędruś. On kochał Polskę, miał ją w sercu i kiedy Warszawa zerwała się do boju w sierpniu 1944 r. - on walczył tak jak potrafił.

      Co mógł robić w punkcie sanitarnym przy ul. Mickiewicza 20, oddalonym od nas 2,5 km? Nosić wodę spragnionym, zwijać bandaże, słuchać opowieści rannych żołnierzy i cywilów, pocieszać ich, przynosić i czytać listy oraz powstańczą prasę. Był harcerzem-sanitariuszem, a sanitariusz jest też żołnierzem i dziś jako kombatant miały za swoją służbę należny mu wojskowy stopień. Jędruś był odpowiedzialny za innych.

      Dziś, Wy będziecie walczyć - choć na boisku, będziecie strzelać – ale do bramki, będziecie ustawiać mur - tak jak oni kiedyś barykadę. Kapitan to stopień wojskowy, a przecież tak określa się szefa każdej z piłkarskich drużyn. To będzie Wasza rywalizacja - w czasie pokoju.  Słuchajcie rad trenera i przestrzegajcie sportowych zasad fair play.

      Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej, już piątej edycji tego turnieju. Dziękuję, że Państwo go nie odpuściliście, mimo korona wirusa. Dzięki temu ciągłość tego turnieju jest zachowana. Dziękuję Państwu za to naprawdę z całego serca, że pamięć o Jędrusiu Szwajkercie żyje.

      Niech zwycięży najlepszy.    

      Chwała bohaterom!
       

      Jarosław Wróblewski


         

      FOTORELACJA

       

      REPORTAŻ CANAL+ SPORT

       

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021


     • 1 września - to dziś inaugurujemy nowy rok szkolny. 
      Rozpoczynamy wspólna wędrówkę po zakątkach edukacji.

      Szczególnie serdecznie zapraszamy do tej wędrówki dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszoklasistów, którzy dziś po raz pierwszy przekraczają próg naszej szkoły. Witamy Was bardzo serdecznie i cieszymy się, że jesteście z nami. Życzymy Wam dużo sukcesów, radości i uśmiechu na co dzień. Oby nasza szkoła była dla Was drugim domem, w którym spotkacie miłych kolegów i koleżanki oraz wspaniałych nauczycieli.  Życzymy Wam wielu sukcesów, samych dobrych ocen oraz wielu miłych chwil spędzonych w gronie nowych koleżanek i kolegów. 

      Witamy pozostałych uczniów naszej szkoły.

      Podmiotem nauczania jest uczeń i on wypełnia przestrzeń edukacyjną i jest źródłem satysfakcji nie tylko dla rodziców, ale także dla nauczycieli. Ostatnie 6 miesięcy uświadomiło Nam nauczycielom, że szkoła bez ucznia jest wyjątkowo pusta, bez wyrazu. To Wy tworzycie klimat tej szkoły poprzez swoje charaktery, predyspozycje, zainteresowania oraz kreatywność. Żaden komunikator oraz wirtualna rzeczywistość nie zastąpi tego niepowtarzalnego kontaktu ucznia z nauczycielem.

      Rok szkolny 2020/2021 z całą pewnością będzie wyjątkowy – szczególnie trudny ze względu na pandemię COVID-19. Wszyscy musimy odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości i starać się funkcjonować dalej, pokonując bariery, które zgotował nam los. Dzisiaj, 1 września po wielu miesiącach przerwy spotykamy się na szkolnym korytarzu, możecie usiąść w klasie i posłuchać nauczycieli… To, czy będziemy spotykać się w murach szkoły zależy tylko i wyłącznie od naszej odpowiedzialności i przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Ze względu na stan epidemii i związane z nim ograniczenia, będziemy musieli zmienić nasze szkolne przyzwyczajenia. Pamiętajcie, że jesteście odpowiedzialni za zdrowie swoje, Waszych kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły.
      Przygotowaliśmy szkołę pod względem sanitarnym i liczymy na Waszą odpowiedzialność.

      Życzymy wszystkim uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie dużo sukcesów. W swym postępowaniu pamiętajcie o słowach wypowiedzianych przez Phila Bosmansa „Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo” i takiego bogactwa życzymy Wam jak najwięcej.

      Drodzy Rodzice!

      Bez waszego udziału nasze wysiłki nie miałyby najmniejszego sensu. We współczesnej szkole rola rodziców jest ogromna, Wasza pomoc niezbędna. Dlatego życzymy Wam pociechy i dumy z Waszych dzieci, żywimy też nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty, że wspólnie będziemy tworzyli wymarzoną szkołę. Bądźcie dla nich wsparciem, w tych trudnych czasach.

      Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęty!
       Czas wracać do szkolnych ławek, pustych od wielu miesięcy. Czas podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy, zadbajmy by wszyscy dotarli do celu i poczuli radość z dobrze wykonanego zadania.

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sp92@edu.um.warszawa.pl
   • (022) 633-97-17
    222771688
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych