• Egzamin na kartę rowerową

5. października 2022 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli dziecko ma ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie poza wiekiem to właśnie posiadanie karty rowerowej.

Kto musi mieć kartę rowerową?
            Dzieci w wieku 10-18 lat, które chcą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Warto wspomnieć, że karta rowerowa uprawnia także do korzystania przez najmłodszych z hulajnóg elektrycznych, które obecnie są bardzo popularne.

Mandat za brak karty rowerowej?
            Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnień, w taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. Do takich pojazdów zaliczamy rower, hulajnogę elektryczną lub urządzenia transportu osobistego, np. deskorolkę elektryczną lub urządzenie samobalansujące. W związku z tym osoby w wieku 10-18 lat by poruszać się wyżej wymienionymi pojazdami powinny posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM,A1,B1,T.

źródło: https://motofakty.pl/karta-rowerowa-2022-kto-musi-posiadac-dokument-tak-wyglada-egzamin-na-karte-rowerowa/ar/c4-16475185

• Pożegnanie lata w klasach I-III

• W Szkole Podstawowej nr 92 na warszawskim Żoliborzu, pod koniec września, odbyła się coroczna impreza pt. ”Pożegnanie lata”

Ten dzień, dla społeczności szkolnej, bez względu na pogodę, jest zawsze radosny i kolorowy. Uczniowie przy pomocy wychowawców oraz rodziców, bardzo starannie przygotowali się do tej imprezy, która miała na celu integrację klas I-III. Przy pięknie przygotowanych i udekorowanych stołach spotkali się wszyscy uczniowie kas I-III. Następnie degustacja owoców i warzyw - darów wyłącznie z polskich sadów, ogrodów i pól.

Po dokonanej przez uczniów ewaluacji wynika, że impreza cieszy się ogromnym powodzeniem. Wpleciona w coroczny punkt organizacji roku szkolnego, jest też naszą szkolną wizytówką.

• Harcerze przy muralu Jędrusia Szwajkerta

• 30 września 2022 r. Harcerze z 63. Drużyny Harcerskiej w Dziwnowie wraz z Panią Beatą Jabłonowską-Naumuk - wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego złożyli kwiaty pod muralem przedstawiającym Jędrusia Szwajkerta.

Dziękujemy za pamięć!

• VII Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta

• 30 września 2022 r. odbył się VII Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz Piknik Historyczny organizowany w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie. Inicjatorem tego wydarzenia jest Dyrekcja oraz Nauczyciele naszej Szkoły, natomiast Wydział Sportu i Rekreacji Dzielnicy Żoliborz jako współorganizator dba o nagrody dla młodych sportowców.

Wicedyrektor Pani Małgorzata Niesiołkowska uroczyście otworzyła VII Turniej Piłkarski, a uczniowie klas V c i VIII d zadbali o oprawę artystyczną. Recytacja wierszy w ich wykonaniu zachwyciła publiczność.

Po uroczystości otwarcia piłkarze z warszawskich szkół przystąpili do walki o Statuetkę Małego Powstańca.

Publiczność z zapałem dopingowała zawodników.

Nieopodal rozstawione zostały stoiska z atrakcjami. Tutaj uczniowie szkoły oraz goście mogli zaprojektować i wykonać kartkę do Powstańca, laurkę lub napisać list. Dzieci chętnie robiły opaski powstańcze, projektowały bransoletki w barwach narodowych. Z okazji Pikniku Historycznego uczniowie przygotowali także mural upamiętniający Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Spragnieni ruchu kibice korzystali ze zjeżdżalni oraz dmuchanego toru przeszkód i spędzali czas bawiąc się na stoisku Zabawy naszych dziadków.

Kuchnia polowa oferowała chleb ze smalcem i ogórkiem oraz grochówkę. Oba dania bardzo smakowały i szybko zniknęły z talerzy.

Z okazji Pikniku Historycznego ukazał się także numer specjalny Kleksów.

Gazetka szkolna - wydanie specjalne - wrzesień 2022

• X Mityng Lekkoatletyczny

• Za nami kolejne zawody Lekkoatletyczne organizowane przez UKS GEPARD.

To już X Mityng!!! Przy okazji Klub świętował 15lecie działalności.

Zgłoszonych zostalo 273 zawodników z całej Warszawy i okolic!!

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za wspaniałą sportowa rywalizację i życzymy dalszych sukcesów.

• Przy grobie Jędrusia Szwajkerta

• W dniu 29.09.2022 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili warszawskie Powązki i złożyli kwiaty na grobie Jędrusia Szwajkerta w związku ze zbliżającym się turniejem piłki nożnej upamiętniającym Jego imię.

• # KOCHAMSŁYSZEĆ

• Po raz kolejny  nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji #kochamsłyszeć.

Podczas wspólnych zajęć prowadzonych przez logopedę i terapeutę pedagogicznego uczniowie klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego dowiedzieli się, jak zbudowane jest ucho oraz w jaki sposób funkcjonują osoby z uszkodzonym słuchem.

Aparaty słuchowe, implanty ślimakowe, a także elementy języka migowego są już uczestnikom akcji dobrze znane. To uwrażliwienie naszych uczniów na potrzeby innych wyposażyło ich w niezbędną wiedzę dotyczącą komunikacji i funkcjonowania na co dzień osób z deficytem słuchu.

• Piknik Sąsiedzki na Zatrasiu

• 10 września 2022 r. Żeński Chór WIWAT brał udział w Pikniku sąsiedzkim z okazji 100-lecia WSM oraz 60-lecia Osiedla Zatrasie.

Fot.: Patryk Dziopa