• MATERIAŁY DLA UCZNIÓW

          • Jak się uczyć, żeby się nauczyć ? - ćwiczenia pamięci


          • Ucząc się systematycznie, nie tylko oszczędzasz czas, ale także utrzymujesz mózg w dobrej kondycji. Nasz mózg jest jak magazyn przechowujący niezliczoną ilość informacji. Z czasem jest ich coraz więcej, a mózg musi sobie poradzić z selekcją materiału. Ważniejsze informacje pozostawia "na wierzchu", te mniej istotne "chowa" głębiej. Stopniowo zacierają się jednak ścieżki dostępu do tych ukrytych zasobów. I tu właśnie pomocne są ćwiczenia pamięci, które ułatwiają ich odnalezienie.

             

            Jak się uczyć? Wykonuj codzienny trening pamięci

            Ćwiczenia pamięci możesz wykonywać na wiele sposobów: grając w scrabble lub w szachy, układając listy zadań do wykonania czy zapamiętując dla zabawy różne przedmioty (np. rzeczy rozłożone na biurku, zawartość lodówki, ubiór pasażerów metra itd.). Ucząc się języka obcego, warto stosować prostą metodę żółtych karteczek naklejanych w różnych punktach mieszkania. Kiedy musisz przyswoić cały podręcznik, możesz zacząć od nauczenia się na pamięć spisu treści. Im częściej powtarzasz materiał, tym trwalej go zapamiętujesz.

             

            1. Jak się uczyć: metoda skojarzeń

            Pierwszą jest łańcuchowa metoda skojarzeń. Bazuje ona na udowodnionym twierdzeniu, że lepiej zapamiętujemy informacje zaskakujące od typowych i polega na wymyślaniu historyjek łączących w sobie obrazy, akcje i emocje. Kojarzone obrazy na pierwszy rzut oka nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego, a im bardziej absurdalna będzie historia, którą za ich pomocą stworzymy, tym lepiej. Obrazy muszą być żywe, kolorowe, zabawne, angażujące zmysły i wywołujące jakieś uczucia. Tworząc je, stosujemy wyolbrzymienie, przesadę, minimalizację – wszystko to, co wzmaga niecodzienność i nadzwyczajność naszej historyjki.

             

            Ćwiczenia pamięci - przykład: Mamy 10 niezwiązanych ze sobą rzeczowników: zeszyt, słoń, okno, szampon, filiżanka, traktor, księżyc, noga, hydrant, dywan. Układamy historyjkę zawierającą te rzeczowniki: "Bujam się na księżycu, wymachując lewą nogą. Nagle od strony Ziemi nadciąga, terkocąc, różowy traktor. Za sobą ciągnie z hałasem wyrywający się hydrant. Hydrant zaczepia o róg mojego księżyca. Spadam... prosto do butelki z szamponem. Z pomocą przychodzi mi zeszyt w kratkę. Po jego kartce, niczym po drabinie, wspinam się i wychodzę na powierzchnię. Pod nogami mam dywan z herbatników. Wiruje na nim filiżanka ze śpiewającym słoniem w środku". Wymyślając takie historie, bez problemu zapamiętasz listę zakupów, plan dnia, wyliczankę czy elementy składowe większej całości. Możesz wykorzystywać łańcuchową metodę skojarzeń w praktyce (np. zapamiętując listę zakupów) lub po prostu dla ćwiczenia pamięci "na sucho".

             

            2. Jak się uczyć: mapa umysłu

            Do przyswajania większej partii materiału łańcuchowa metoda skojarzeń nie wystarczy. Lepiej sprawdza się tu słowno-graficzna notatka w postaci mapy umysłu. Zasada jest pozornie prosta: w środku umieszczamy temat, od niego odchodzą poszczególne gałęzie (punkty) i gałązki (podpunkty). Podobnie jak w notatce punktowej, używamy tylko haseł, rysunków, kolorowej grafiki. W rzeczywistości sporządzenie dobrej mapy umysłu wymaga sporego wysiłku, dyscypliny i bardzo dobrego zrozumienia tematu. W trakcie opracowywania tego typu notatki mózg musi dokonać selekcji i uporządkować materiał zgodnie ze schematem. Ale efekt bywa zdumiewający! Wystarczy później zerknąć na swoją mapę, a natychmiast włącza się pamięć – otwierają się w umyśle poszczególne kanały jak ścieżki dostępu w komputerze. Słowa zawarte w notatce są po prostu kluczami do tego, co już masz w głowie.

             

            3. Jak się uczyć: metoda zakładkowa

            Dobrą metodą zapamiętywania dat, numerów telefonów jest metoda zakładkowa. Punktem wyjścia jest stworzenie obrazów-zakładek, z których będziesz później stale korzystać.

            Ćwiczenie pamięci - przykład: Każdą cyfrę wyobraź sobie jako obrazową zakładkę (np. 1 – kij do golfa, 2 – łabędź, 3 – okulary, 4 – krzesło, 5 – hulajnoga itd.) i zapamiętaj je. Masz utrwalić datę powstania pierwszej książki – czyli rok 1452? Ułóż zabawną historyjkę złożoną z zakładek składających się na tę datę, np. „Położyłem kij na krześle, wsiadłem na hulajnogę i pojechałem odwiedzić łabędzia”.

             

            Ważne

            Odpoczynek ważny w trakcie nauki

            Zgodnie z efektem pierwszeństwa najlepiej zapamiętujemy te informacje, które dotarły do mózgu na początku i pod koniec jednej sesji nauki. Dlatego im częściej odpoczywasz, tym więcej materiału trwale zapamiętujesz. Podczas dłuższej przerwy zajmij się czymś, co lubisz – idź na spacer, na rower. W tym czasie, choć nie myślisz o nauce, twój mózg nadal pracuje nad przyswajanym materiałem, tyle że na zupełnie innym poziomie. Wtedy aktywniejsza jest prawa półkula odpowiedzialna za kreatywność i kojarzenie faktów, a nie lewa – analityczna i logiczna. To czas, kiedy nowe wiadomości są wchłaniane i integrowane z tym, co już masz w głowie

             

          • „Pilecki. Życie wypełnione Polską”


          • Koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską” jest ciekawym wprowadzeniem do zajęć poświęconych tematyce II wojny światowej, Powstania Warszawskiego czy powojennego podziemia niepodległościowego.  

            Widowisko słowno-muzyczne „Pilecki. Życie wypełnione Polską” to forma upamiętnienia i oddania hołdu Rotmistrzowi. Spektakl został zorganizowany z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. Warto dodać, że 25 maja będziemy obchodzili także kolejną rocznicę jego śmierci.

            Spektakl to muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W widowisku wystąpili artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy” pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Polskim Radiem oraz Fundacją Sztafeta.


             

          • Krzysztof Kamil Baczyński




          • Krzysztof Kamil Baczyński - polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

             

             

             

          • Gwiazda Betlejemska na niebie.


          • W najdłuższą noc roku 21 grudnia na niebie będzie można obserwować tzw. Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna. Oznacza, to że planety te ustawią się prawie na jednej linii z Ziemią i dla obserwatorów będą stanowiły niemal jeden punkt. Ostatnio tak blisko siebie były w 1623 roku.

            Jowisz i Saturn to dwa gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Jowisz - największa planeta systemu jest piątym licząc od Słońca globem, a obdarzony słynnymi pierścieniami Saturn - szóstym. Gwiazda Betlejemska to w rzeczywistości właśnie wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.

            21 grudnia na niebie spotkają się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku. W tamtym czasie jednak działo się to za dnia i planet nie dało się dostrzec. Ostatni moment, kiedy taką koniunkcję można byłoby obserwować miał miejsce w roku 1226, ale wtedy nikt nie znał jeszcze teleskopów.


             

            Zanim zapoznasz się z tradycjami nocy z 21 na 22 grudnia, słów kilka o samym przesileniu.

            W dniu jego wystąpienia Słońce dochodzi do zwrotnika południowego (zwrotnika Koziorożca, 23°26'S). Jest to czas, gdy na półkuli północnej noc jest najdłuższa, a na południowej - najdłuższy dzień. Wokół bieguna północnego trwa noc polarna; wokół bieguna południowego trwa dzień polarny.

            W większości kultur przesilenie zimowe było okazją do świętowania odradzania się Słońca. Na podstawie istnienia kamiennych kręgów megalitycznych umożliwiających przewidywanie zmian w przyrodzie przypuszcza się, że obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce kamiennej.

            W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian zaś Święto Godowe, Szczodre Gody czy też Święto Zimowego Staniasłońca.

            Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Kościół postanowił nie zwalczać tego święta, lecz je „ochrzcić” i narodzenie nowego słońca uczynić narodzinami Chrystusa."

            https://www.czarymary.pl/a_425_
            zdjęcie: wyborcza.pl

             

          • Architektura: ćwiczenia z myślenia


          • A może Ty chcesz zostać architektem?

            "Architektura: ćwiczenia z myślenia" to inicjatywa edukacji przestrzennej skierowanej do najmłodszych. Cykl trzech filmów o architekturze stworzony został przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz studio Kolektor.

            Tytułowe ćwiczenia są przyglądaniem się otoczeniu i budynkom, z różnych perspektyw i w różnych kontekstach. Filmy składają się z mini-opowieści, w których główną rolę odgrywa warszawska architektura oraz części warsztatowej, gdzie głos przejmują dzieci, podejmujące architektoniczne wyzwania. Fundamentem projektu jest stawianie pytań - o narodziny i istotę architektury, jej związki ze światem przyrody oraz narzędzia projektowe architektów.

            Filmy zapraszają do domowych eksperymentów i zabawy z architekturą, sprawdzą się także jako materiał edukacyjny na lekcji plastyki lub inspiracja dla nauczycieli i edukatorów.


            Link do cyklu:

            niaiu.pl/cwiczenia-z-myslenia/

             

          • Alfabetyczna lista głosów ptaków



          •  

          • ORIGAMI - ŻABA Z PAPIERU



          •  

          • 13 POMYSŁÓW NA RYSOWANIE DLA DZIECI


          •  

          • Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?


          • ▪ PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 8:00, od 9:00 do 10:00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10:15 do 11:00
            z matematyki, 11:00-12:00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.

            ▪ ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia.
            Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.

            ▪ PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
            ▪ RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.

            ▪ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi),
            jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

            ▪ NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

            ▪ Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
            - nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
            -  zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
            -  swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
            -  dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
            - zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.

            ▪ PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do mnie napisać – w każdej sprawie.

             

             

          • Warszawskie Repozytorium Pomysłów – Materiały do Pracy Zdalnej


          • Warszawskie Repozytorium Pomysłów – materiały do pracy zdalnej. Są to rekomendacje dla uczniów i nauczycieli  do wykorzystania w pracy zdalnej.


             

            Na WRP znajduje się zbiór adresów stron umożliwiających naukę zdalną, zawierających materiały do wykorzystania przez nauczyciela i ucznia.  Adresy będą również dostępne w formie linków w treści komunikatu na portalu Biura Edukacji.

             

          • Pozytywny poranek

          •  

            Przygotujcie sobie wydrukowane pliki, kredki, mazaki, kubek z wodą.
            Życzymy Wam dobrej przygody.

             

             

             

          • BIBLIOTEKA CYFROWA



          • Nowe Horyzonty


          • Polecamy filmy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty dostępne on-line.

          • Teatr Opera Narodowa zaprasza!


          • Muzyka i Teatr w jednym z ofertą dla Dzieci.



             

          • Lektury, które możesz mieć zawsze przy sobie


          •  

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
      • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
      • Sekretariat 222 771 688
        Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
        Intendent żywienia 222 771 685
        Pielęgniarka 222 771 691
        Pedagog 222 771 683
        Psycholog 222 771 684
      • ul. Przasnyska 18a
        01 - 756 Warszawa
        Poland
      • PDuchalski@eduwarszawa.pl
  • Nasze media społecznościowe

  • Galeria zdjęć

      brak danych