• REGULAMINY

• REGULAMIN BIBLIOTEKI

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Z zasobów biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.

2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.

3. Zbiory biblioteki udostępniane są na miejscu (w czytelni) oraz wypożyczane do domu.

4. Każdy korzystający z zasobów biblioteki może liczyć na pomoc i wsparcie bibliotekarza.

5. Biblioteka szczególną opieką otacza uczniów klas pierwszych, dla których przygotowuje pasowanie na czytelnika.

6. Biblioteka prowadzi różnorodne działania w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

7. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

8. Czytelnicy są zobowiązani do poszanowania sprzętu oraz dbałości o wypożyczone książki i materiały.

9. Zauważone uszkodzenia książek, czasopism należy zgłosić bibliotekarzowi.

10. W bibliotece obowiązuje CISZA i kulturalne zachowanie.

11. W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów, a także korzystania z telefonów komórkowych oraz innych osobistych urządzeń multimedialnych.

ZASADY KORZYSTANIA Z WYPOŻYCZALNI

1. Bibliotekarz ma obowiązek pomocy w wyborze i wyszukaniu książki.

2. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres dwóch tygodni.

3. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może przedłużyć okres wypożyczenia do jednego miesiąca, jeżeli nikt nie oczekuje na tę pozycję.

4. Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek.

5. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji (zgodnie z kolejnością zgłoszeń).

6. Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne.

7. W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki czytelnik zobowiązany jest odkupić taką samą pozycję lub wskazaną przez bibliotekarza.

8. Uczeń ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i letnich (wakacje).

9. Wypożyczanie książek na okres ferii zimowych odbywa się na ogólnych zasadach.

10. Wypożyczanie książek na okres wakacji wymaga spełnienia dodatkowych warunków:

a. zwrócenie w terminie wszystkich wcześniej wypożyczonych materiałów do biblioteki szkolnej,

b. kontynuacja nauki w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy.

11. Książki są wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji.

12. Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa w pierwszym tygodniu września.

13. Uczniowie, którzy zmieniają szkołę oraz pracownicy, którzy odchodzą ze szkoły, mają obowiązek zwrotu wszystkich wypożyczonych pozycji.

ZASADY KORZYSTANIA Z CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

1. Wszyscy użytkownicy Centrum mają obowiązek wpisania się do zeszytu odwiedzin.

2. Przy stanowisku komputerowym może pracować tylko jedna osoba.

3. Wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości zauważone przed rozpoczęciem i w trakcie pracy komputera należy zgłaszać natychmiast bibliotekarzowi.

4. Uczniowie mają prawo korzystać wyłącznie z własnych kont sieci komputerowej.

5. Używanie w pracowni własnych nośników jest możliwe jedynie za pozwoleniem bibliotekarza.

6. Bez zgody bibliotekarza zabrania się instalowania innych programów i dokonywania jakichkolwiek zmian w istniejącym

oprogramowaniu.

7. Stanowiska komputerowe udostępniane są uczniom poza czasem ich obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

8. Użytkownicy komputerów są zobowiązani do korzystania z nich jedynie w celach edukacyjnych. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą bibliotekarza mogą poszukiwać informacji i materiałów w zasobach Internetu i programach multimedialnych dostępnych w bibliotece, wykonywać prace w ramach nauki własnej i na zajęcia dydaktyczne (np. prezentacje multimedialne), korzystać za zgodą i pod opieką bibliotekarza z platform, portali i gier edukacyjnych, takich jak np. Tux Paint, Szachy.

9. Nie można korzystać z komputerów w celach zarobkowych i wykonywać czynności naruszających prawa autorskie.

10. Każdy uczestnik w ciągu dnia może przebywać na stanowisku do 30 min.

11. Czas ten może być przedłużony wyłącznie za pozwoleniem bibliotekarza z uwzględnieniem osób oczekujących na

korzystanie z komputera.

12. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania

sesji użytkownika, może też zakazać korzystania ze stanowiska komputerowego na dowolny okres.

13. Po zakończeniu pracy należy wylogować się ze swojego konta i stanowisko zostawić w idealnym porządku.