• Akademia Naukowa Pana Kleksa

• DNA

• Ósmoklasiści po omówieniu zagadnień z genetyki wykonali model jadalnego DNA. Wykorzystali w swoich projektach różnorodne materiały i surowce tworząc finalnie bardzo ciekawe i pomysłowe prace.

• Festiwal Nauki 2022

• 25 listopada 2022 r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki.

W tym dniu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w licznych wydarzeniach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy w mobilnym planetarium oraz warszaty, m. in: Wirlualny spacer po Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej w googlach VR, Lecimy w kosmos czy Układ Słoneczny, prowadzone przez centrum edukacyjne PlanetaAnuka.

Pokaz druku 3D okazał się niezwykle cenną lekcją nowoczesnych rozwiązań.

Na stanowiskach edukacyjnych dzieci mierzyły się z wyzwaniami jakie stawia przed nimi nauka.

Uczniowie prowadzili eksperymenty związane z oddziaływaniem na zmysły czlowieka (jak oszukać mózg?, rozpoznawanie zapachu za pomocą olejków, pudełko niespodzianka, naukowe dowody sytuacji codziennych).

Uczniowie klas 5. i 8. przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek serię naukowych wykładów.

Dzieci chętnie brały udział w konkursie na plakat lub karykaturę naukowca jak również konkursie konstrukcyjnym "Wehikuł czasu".

28 listopada 2022 r. podczas drugiej części Festiwalu Nauki nasi Uczniowie brali udział w eksperymentach fizycznych oraz chemicznych.

Młodzi naukowcy mieli okazję zbadać niezwykle właściwości cieczy nienewtonowskiej, przygotować samonadmuchujące się balony, rozszyfrować wiadomość zapisaną sympatycznym atramentem z fenoloftaleiny czy obserwować egzoenergetyczną reakcję sodu z wodą.

• Światowy Dzień Wody

• Woda jest niezbędna w każdym aspekcie naszego życia. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego.

Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody.

Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw.

Nasza szkoła przystąpiła do obchodów tego święta z Polską Akcją Humanitarną.
          Została wykonana gazetka na temat zagadnień dotyczących wody, na której zawisły plakaty i wiersze naszych uczniów. Na lekcjach biologii i przyrody tworzyliśmy kropelki z życzeniami dla ludzi, cierpiących na brak wody.

• Dzień Ziemi

• 22 kwietnia, co roku, ma miejsce największe ekologiczne święto, czyli Światowy Dzień Ziemi.

Dzień ten obchodzony jest na kuli ziemskiej od 1970 roku a w Polsce od 1990 roku. Wtedy zaczęły powstawać w naszym kraju organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii. Celem obchodów tego święta jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody, poszanowanie jej,wyrabianie poczucia odpowiedzialności za jakość środowiska,kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy.

Hasło tegorocznych obchodów to: Zainwestuj w naszą planetę.Tego dnia  uczniowie  do szkoły przyszli ubrani w kolory ziemi. Swoim strojem podkreślali jak ważna jest dbałość o naszą planetę.Oprócz wspólnych zabaw, uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym . Wykazali się ogromną kreatywnością, a ich dzieła można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli we wszystkich zmaganiach konkursowych i wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.