• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2019

W ostatnią sobotę września Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy stała się po raz kolejny miejscem niezwykłych rozgrywek i wyjątkowego wydarzenia. Na boisku rozegrano bowiem Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta – małego bohatera Powstania Warszawskiego, który za swoją działalność niepodległościową zapłacił najwyższą cenę.

W sportowych zmaganiach wzięło udział 8 drużyn piłkarskich, w tym zespół dziewczęcy „Ladies” oraz drużyna „Motorlet Praha” z Czech. Wszyscy uczestnicy mieli 11 lat tak jak Jędruś, ku pamięci którego odbywają się coroczne turnieje. Po pełnych emocji rozgrywkach I miejsce zajęła reprezentacja SP 392, II miejsce drużyna z Czech, III miejsce SP 267. Uczniowie ze Szkoły im. Jana Brzechwy uplasowali się na VI pozycji. Dumnym zwycięzcom i uczestnikom turnieju nagrody wręczali Burmistrz Żoliborza Paweł Michalec, bratanica Jędrusia Szwajkerta  pani Hanna Szwajkert- Sobiecka oraz dyrektor szkoły pani Magdalena Rupniewska.

Meczom towarzyszył piknik historyczny, w ramach którego wysyłano kartki do Powstańców, szyto opaski powstańcze, wykonywano stemple. Spotkanie było okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć w historycznej fotobudce oraz zapoznania się z informacjami i ciekawostkami zamieszczonymi w okolicznościowym wydaniu szkolnej gazetki „Kleksy”.  Ogromna popularnością cieszyło się malowanie koszulek. Każdy mógł mieć też swój udział w tworzeniu wspólnego muralu o tematyce powstańczej lub poczęstować się wojskową grochówka i innymi przysmakami.

Turniej i piknik na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Szkoły Podstawowej nr 92. Są dowodem pamięci i uznania dla małego bohatera; okazją do zadumy nad bolesną historią oraz wyrazem dziecięcej radości ze sportu i gry w piłkę.

• sp92strona@onet.pl

• ŻYWA LEKCJA HISTORII - BRACTWO KERIN