• MATERIAŁY DLA UCZNIÓW

     • „Pilecki. Życie wypełnione Polską”


     • Koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską” jest ciekawym wprowadzeniem do zajęć poświęconych tematyce II wojny światowej, Powstania Warszawskiego czy powojennego podziemia niepodległościowego.  

      Widowisko słowno-muzyczne „Pilecki. Życie wypełnione Polską” to forma upamiętnienia i oddania hołdu Rotmistrzowi. Spektakl został zorganizowany z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. Warto dodać, że 25 maja będziemy obchodzili także kolejną rocznicę jego śmierci.

      Spektakl to muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W widowisku wystąpili artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy” pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Polskim Radiem oraz Fundacją Sztafeta.


       

     • Krzysztof Kamil Baczyński
     • Krzysztof Kamil Baczyński - polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

       

       

      Zapraszamy na spotkanie online zatytułowane "Wojenne losy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego". Spotkanie prezentowane będzie na facebooku oraz na stronie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany https://tpw-zb.pl/ 15 kwietnia 2021 roku godzina 10.30.
      Spotkanie poprowadzi pani Anna Roczkowska ze Społecznego Komitetu Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu Zośka i Parasol.

       

     • Wielkanoc


     • „Wielkanocny pacierz „-  ks. Jan Twardowski

      Nie umiem być srebrnym aniołem -
      ni gorejącym krzakiem -
      tyle zmartwychwstań już przeszło -
      a serce mam byle jakie.

       

      Tyle procesji z dzwonami -
      tyle już Alleluja -
      a moja świętość dziurawa
      na ćwiartce włoska się buja.

      Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
      jak na koślawej fujarce -
      żeby choć papież spojrzał
      na mnie - przez białe swe palce.

      Żeby choć Matka Boska
      przez chmur zabite wciąż deski -
      uśmiech mi Swój zesłała
      jak ptaszka we mgle niebieskiej.

      I wiem, gdy łzę swoją trzymam
      jak złoty kamyk z procy -
      zrozumie mnie mały Baranek
      z najcichszej Wielkiej Nocy.

      Pyszczek położy na ręku -
      sumienia wywróci podszewkę -
      serca mego ocali
      czerwoną chorągiewkę.

       

      Ten piękny wiersz ks. Jana Twardowskiego „Wielkanocny pacierz” wprowadza nas w nastrój okresu wielkanocnego oraz zwyczajów i tradycji związanych z tym okresem. Bezpośrednim wstępem przygotowawczym do Zmartwychwstania Pańskiego jest Wielki Post, zwłaszcza Wielki Tydzień, rozpoczęty Niedzielą Palmową.

       

      Niedziela Wielkanocna, czyli Zmartwychwstanie Pana Jezusa, otwiera okres pięćdziesięciu dni, które pierwotnie nazywano Pięćdziesiątnicą, a następnie, gdy słowo Pięćdziesiątnica zarezerwowano dla samego tylko pięćdziesiątego dnia, czasem paschalnym. W IV w. powstaje oktawa Wielkanocy. Obecnie w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego są dwie oktawy: oktawa Wielkanocy i oktawa Bożego Narodzenia. Tematyka czytań i śpiewów związana jest z Paschą - Zmartwychwstaniem. Jest to doskonała okazja do kształtowania paschalnego charakteru chrześcijaństwa, a także budzenia świadomości chrzcielnej. Życie chrześcijańskie jest rozwojem tej świadomości i jej realizacją.

      Lud wierny na różny sposób przygotowuje się do przeżywania Świąt Wielkanocnych, a przede wszystkim przez odbycie rekolekcji wielkopostnych, korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlitwę, post i jałmużnę wielkopostną. Gdy wierni już mają przygotowane serce do przeżywania świąt, to przygotowują coś dla ciała. Gospodynie krzątają się po domu, sprzątając każdy zakamarek. Następnie zabierają się do przyrządzenia specjalnych potraw, pieczenia ciast, z których najbardziej wielkanocnym jest mazurek.

       

      Święconka

      "Święcone" jest bardzo piękną tradycją. Pierwotnie była ona tradycją pogańską. Przez święcenie pokarmów Kościół błogosławi byt doczesny i podkreśla dostojność ciała. Jedzenie stanowi afirmację życia. Nawet sam Chrystus po zmartwychwstaniu jadł rybę, aby przekonać swoich uczniów, że nie jest zjawą, ale żywym człowiekiem. Dlatego w Wielką Sobotę rano gospodynie przygotowują koszyczek z żywnością, który potem niosą do świątyni, aby je kapłan pobłogosławił. Na spodzie koszyczka kładą białe płótno lub serwetkę, na nim chleb, masło, sól, kiełbasę, a to wszystko pięknie przybierają cudnymi pisankami i gałązkami borówek lub liśćmi bukszpanu. Pisanki wymagają długiego czasu pracy i tego dnia, w czasie święcenia pokarmów, każda z kobiet obiega ciekawie wzrokiem koszyki sąsiadek, by sprawdzić, gdzie są najładniejsze jajka. Skromne, codzienne pokarmy chleb, sól, kiełbasa i barwione jajka, są godne szacunku ponieważ są uświęcone przez Boga.

       

      Baranek Wielkanocny

      Na kilka dni przed Wielkanocą gospodynie zasiewają w doniczkach rzeżuchę lub owies, by w Wielką Sobotę rano, gdy już powschodzi, wstawić w nie baranka wypieczonego ze specjalnego ciasta. Czasem zdarza się, że ludzie przynoszą zielony owies do kościoła i stawiają przed grobem Pańskim. Piękny zwyczaj jest w polskich rodzinach, że zielony owies z wielkanocnym barankiem zawożą na cmentarz grzebalny i stawiają na grobach bliskich zmarłych, rodziców, znajomych, krewnych, by i im przypominał on, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.

       

      Woda święcona i ogień

      W czasie liturgii Wigilii Paschalnej kapłan błogosławi wodę w chrzcielnicy, którą potem udzielany jest chrzest dzieciom. Znany jest piękny zwyczaj, szczególnie na wsiach, związany z wodą święconą. W Niedzielę Zmartwychwstania, po Rezurekcji, a jeszcze przed śniadaniem, gospodarz domu święci wodą przyniesioną w Wielką Sobotę z kościoła wszystkie zakątki domu, domowników, a także budynki w gospodarstwie i zwierzęta, prosząc przez ten obrzęd Dobrego Boga o błogosławieństwo dla całej rodziny i w pracy. Niektórzy po Wigilii Paschalnej przynoszą ogień z ogniska do domów, by nim rozpalić ogień w domowym piecu. Do przeniesienia tego ognia używają najczęściej świec woskowych.

       

      Rezurekcja

      Godzina, w której Chrystus zmartwychwstał, stanowi tajemnicę Nieba. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. (...) O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa - tak śpiewa Kościół w Orędziu wielkanocnym. Dlatego rezurekcja była obchodzona o różnych porach, w Wielką Sobotę wieczorem, lub w Niedzielę Zmartwychwstania o świcie. Rezurekcja jest ściśle złączona z polską tradycją, gdyż tylko liturgia polska wprowadza wspaniały akcent tryumfu, owo Te Deum Laudamus (Ciebie, Boga, wysławiamy) narodu. Po Wielkiej Nocy Wesoły nam dziś dzień nastał, którego z nas każdy żądał. Tego dnia Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! Alleluja!

       

      Śniadanie Wielkanocne

      Poranek Wielkanocny cechuje cisza i spokój. Po rezurekcji wszyscy wspólnie spożywają przygotowane w ciągu poprzednich dni uroczyste śniadanie, które po dniach postu smakuje wyśmienicie. Stół nakryty jest białym obrusem, a na nim w centralnym miejscu znajduje się Wielkanocny Baranek. Jeszcze przed spożyciem śniadania gospodarz domu prowadzi modlitwę przed posiłkiem, a następnie wszyscy dzielą się święconką, składając sobie najlepsze życzenia. Tego dnia wszyscy mają czas, by wypocząć i dłużej ze sobą porozmawiać.

      Stara tradycja chrześcijańska, która się zachowała w wielu okolicach, nakazuje witać w tym dniu każdego napotkanego człowieka słowami: "Chrystus zmartwychwstał", a napotkany odpowiada: "Zmartwychwstał prawdziwie".

      W niektórych regionach Polski jest zwyczaj tłuczenia jaj. Po południu młodzież wyrusza na ulice na prawdziwie "pisankową" wojnę. Zabawa ta polega na biciu się pisankami. Szczęśliwy i zwycięski jest ten, któremu trafi się jajko o szczególnie mocnej skorupie, przyniesie on nieraz do domu cały kosz pisanek.

       

      Śmigus - dyngus

      Zwyczaj pławienia dziewcząt, zwany zależnie od regionu Polski, dyngusem, śmigusem, śmiergustem, śmigusem - dyngusem rozpoczyna się z samego rana w drugi dzień świąt, czyli w lany poniedziałek i trwa przez cały dzień. Dziewczyny nie wiedzą jak się ratować. Są oblewane nawet po kilka razy. Ale nie być oblaną, to znaczy brak powodzenia u chłopców, więc każda gdzieś w głębi serca chce być oblana.

       

     • Projektowanie w 3D


     • Projektowanie w 3D polega ono na tworzeniu trójwymiarowych obiektów geometrycznych za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. Przy pomocy najnowszych programów graficznych możliwe jest wykonanie projektów niemożliwych do zrealizowania za pomocą technologii 2D. 

      I tym właśnie ostatnio zajmujemy się na informatyce. Znajomość odpowiedniego programu, niezwykła wyobraźnia, zręczność, myślenie przestrzenne, pozwoliły naszym uczniom na wykonanie niezwykłych projektów zamków i domów. 

                                                                               Natalia Maruszewska-Sawicka


                      

       

     • Tłusty czwartek


     • Krótka historia pączków

      Początków tradycji Tłustego Czwartku należy szukać w czasach pogańskich. Wówczas uroczyście, m.in. poprzez objadanie się tłustymi potrawami, obchodzono zakończenie zimy i nadejście wiosny. W tamtym czasie znano już pączki, ale w zupełnie innej wersji niż nasza. Pączki przygotowywano z ciasta chlebowego, nadzienie stanowiła słonina bądź boczek, a w smaku były one słone lub pikantne. Właśnie takie jedzono m.in. w starożytnym Rzymie.

      czytaj cały artykuł

       

     • Gwiazda Betlejemska na niebie.


     • W najdłuższą noc roku 21 grudnia na niebie będzie można obserwować tzw. Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna. Oznacza, to że planety te ustawią się prawie na jednej linii z Ziemią i dla obserwatorów będą stanowiły niemal jeden punkt. Ostatnio tak blisko siebie były w 1623 roku.

      Jowisz i Saturn to dwa gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Jowisz - największa planeta systemu jest piątym licząc od Słońca globem, a obdarzony słynnymi pierścieniami Saturn - szóstym. Gwiazda Betlejemska to w rzeczywistości właśnie wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.

      21 grudnia na niebie spotkają się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku. W tamtym czasie jednak działo się to za dnia i planet nie dało się dostrzec. Ostatni moment, kiedy taką koniunkcję można byłoby obserwować miał miejsce w roku 1226, ale wtedy nikt nie znał jeszcze teleskopów.


       

      Zanim zapoznasz się z tradycjami nocy z 21 na 22 grudnia, słów kilka o samym przesileniu.

      W dniu jego wystąpienia Słońce dochodzi do zwrotnika południowego (zwrotnika Koziorożca, 23°26'S). Jest to czas, gdy na półkuli północnej noc jest najdłuższa, a na południowej - najdłuższy dzień. Wokół bieguna północnego trwa noc polarna; wokół bieguna południowego trwa dzień polarny.

      W większości kultur przesilenie zimowe było okazją do świętowania odradzania się Słońca. Na podstawie istnienia kamiennych kręgów megalitycznych umożliwiających przewidywanie zmian w przyrodzie przypuszcza się, że obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce kamiennej.

      W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian zaś Święto Godowe, Szczodre Gody czy też Święto Zimowego Staniasłońca.

      Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Kościół postanowił nie zwalczać tego święta, lecz je „ochrzcić” i narodzenie nowego słońca uczynić narodzinami Chrystusa."

      https://www.czarymary.pl/a_425_
      zdjęcie: wyborcza.pl

       

     • Architektura: ćwiczenia z myślenia


     • A może Ty chcesz zostać architektem?

      "Architektura: ćwiczenia z myślenia" to inicjatywa edukacji przestrzennej skierowanej do najmłodszych. Cykl trzech filmów o architekturze stworzony został przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz studio Kolektor.

      Tytułowe ćwiczenia są przyglądaniem się otoczeniu i budynkom, z różnych perspektyw i w różnych kontekstach. Filmy składają się z mini-opowieści, w których główną rolę odgrywa warszawska architektura oraz części warsztatowej, gdzie głos przejmują dzieci, podejmujące architektoniczne wyzwania. Fundamentem projektu jest stawianie pytań - o narodziny i istotę architektury, jej związki ze światem przyrody oraz narzędzia projektowe architektów.

      Filmy zapraszają do domowych eksperymentów i zabawy z architekturą, sprawdzą się także jako materiał edukacyjny na lekcji plastyki lub inspiracja dla nauczycieli i edukatorów.


      Link do cyklu:

      niaiu.pl/cwiczenia-z-myslenia/

       

     • ANDRZEJKI

     •  

      Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557.

      Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

      Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
       

       

     • Alfabetyczna lista głosów ptaków     •  

     • ORIGAMI - ŻABA Z PAPIERU     •  

     • 13 POMYSŁÓW NA RYSOWANIE DLA DZIECI


     •  

     • Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?


     • ▪ PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 8:00, od 9:00 do 10:00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10:15 do 11:00
      z matematyki, 11:00-12:00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.

      ▪ ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia.
      Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.

      ▪ PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
      ▪ RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.

      ▪ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi),
      jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

      ▪ NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

      ▪ Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
      - nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
      -  zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
      -  swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
      -  dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
      - zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.

      ▪ PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do mnie napisać – w każdej sprawie.

       

       

     • Warszawskie Repozytorium Pomysłów – Materiały do Pracy Zdalnej


     • Warszawskie Repozytorium Pomysłów – materiały do pracy zdalnej. Są to rekomendacje dla uczniów i nauczycieli  do wykorzystania w pracy zdalnej.


       

      Na WRP znajduje się zbiór adresów stron umożliwiających naukę zdalną, zawierających materiały do wykorzystania przez nauczyciela i ucznia.  Adresy będą również dostępne w formie linków w treści komunikatu na portalu Biura Edukacji.

       

     • Pozytywny poranek

     •  

      Przygotujcie sobie wydrukowane pliki, kredki, mazaki, kubek z wodą.
      Życzymy Wam dobrej przygody.

       

       

     • BIBLIOTEKA CYFROWA     • Nowe Horyzonty


     • Polecamy filmy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty dostępne on-line.

     • Teatr Opera Narodowa zaprasza!


     • Muzyka i Teatr w jednym z ofertą dla Dzieci.       

     • Lektury, które możesz mieć zawsze przy sobie


     •  

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sp92@edu.um.warszawa.pl
   • (022) 633-97-17
    222771688
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych