• Wolontariat

     • Z ŻYCIA SZKOŁY

     • DZIEŃ ZDROWEJ RODZINY

      W słoneczną sobotę 6 września 2014 roku odbył się piknik profilaktyczny Dzień Zdrowej Rodziny, zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Szkołę Podstawową Nr 92 im. Jana Brzechwy przy ul. Przasnyskiej 18a oraz partnerstwo lokalne „Nasz Żoliborz IV”, koordynowane przez żoliborski Ośrodek Pomocy Społecznej.

       

      Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Najmłodszym zaproponowano  spektakl profilaktyczny, liczne animacje i konkursy z nagrodami, kolorowe dmuchańce - zjeżdżalnię, trampolinę i basen z kolorowymi kulkami, a także punkt malowania buziek i kucyki. Dla nieco starszych przygotowano pneumatyczną ściankę wspinaczkowa oraz trenażery wioślarskie i park linowy. Instytucje współpracujące w ramach partnerstwa „Nasz Żoliborz IV” przygotowały m.in. punkt pomiaru ciśnienia, porady specjalistów z zakresu terapii uzależnień, prawa i żywienia. Promowano także nowo powstały na terenie Dzielnicy Żoliborz Punkt Ogólnopolskiej Pomocy Palącym. Ratownicy, którzy dbali o zabezpieczenie medyczne podczas pikniku, dali również pokaz pierwszej pomocy. Zaproszone służby – Policja i Straż Miejska - przygotowały swoje pojazdy operacyjne.   Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z Policjantem Jeżykiem, znanym z imprez profilaktycznych organizowanych przez funkcjonariuszy policji. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 92 przygotowali dla dzieci liczne atrakcje edukacyjne,  m.in. turniej szachowy, kącik edukacyjny, zabawy z dużymi klockami i konkurs na rodzinne herby.       

      Sponsorzy zapewnili uczestnikom wodę oraz kawę, a od szkoły w prezencie - grillowane jabłka, które podobnie jak szarlotka od jednej z piekarni warszawskich rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Na scenie prezentowali się uczniowie szkoły z programem wokalnym i tanecznym. Festyn zakończył koncert zespołu coverowego.

      źródło: Urząd Dzielnicy

      więcej

       

      ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

      W poniedziałek 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.

      Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska serdecznie powitała uśmiechniętych i wypoczętych uczniów, gotowych do pracy nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.

       

      Życzyła wszystkim dobrego, pełnego sukcesów roku szkolnego, satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności  oraz  radości z codziennego przebywania w szkole.

       

      Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

       

      Izabela Buch-Blaszyńska

       

       

      ROK SZKOLNY 2013 /2014

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      BEZPIECZNE WAKACJE

       W związku ze zbliżającymi się wakacjami do szkoły zostali zaproszeni ratownicy WOPR, którzy poprowadzili zajęcia prewencyjno - szkoleniowe dla wszystkich dzieci. Ratownicy przedstawili  prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa podczas zabaw w wodzie.  Pokazali również jak należy  wykonywać proste czynności udzielania pierwszej pomocy i  zachowywać się w czasie wypadku oraz sytuacjach zagrożenia życia.  Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Pod okiem instruktorów  ćwiczyły na fantomach uciski ratownicze. Ćwiczyły też rzuty sprzętem ratującym tonących. Zajęcia z ratownikami WOPR-u są  ważną częścią pracy szkoły związanej z realizacją programu edukacyjnego „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.

       

      ENJOY YOUR ORIGIN!

      W zeszłym tygodniu (9-12.06) nasza szkoła gościła niezwykłych młodych ludzi z dalekich krajów. Przyjechali oni do nas z Filipin, Chin, Brazylii i Tajlandii, aby zaprezentować uczniom klas V i VI-tych swoje ojczyste kraje. W ciekawych prezentacjach przybliżyli nam ich kulturę, przyrodę, historię i zwyczaje kulinarne. Opalaliśmy się na  słonecznych brazylijskich i filipińskich plażach, spacerowaliśmy po Hongkongu, podziwialiśmy tajskie lotosy i marzyliśmy o podróżach do tych niezwykłych krajów.  Te spotkania były również szczególnymi, niezwykle cennymi lekcjami języka angielskiego. Sprawdziliśmy nasze umiejętności w praktyce! Nauczyliśmy się też podstawowych zwrotów w rodzimych językach naszych gości.

      Żegnaliśmy się z żalem, bogatsi o niezwykłe doświadczenia.

      więcej zdjęć

       

      SZKOLNY OGRÓD BOTANICZNY

      24 maja teren naszej szkoły zamienił się w "Szkolny Ogród Botaniczny". Mimo żaru lejącego się z nieba kilkudziesięciu rodziców, uczniów i nauczycieli przystąpiło do pracy. Grządki odzyskały świeżość i nowy wizerunek. Nowe kwiaty, krzewy i drzewka ozdobiły wyjścia z klas na place zabaw. To dopiero początek naszego zadania. Wiele miejsc na naszym terenie wymaga pracy. Mamy nadzieję, że gdy rośliny przyjmą się i urosną będą stanowiły prawdziwą ozdobę szkoły. Naszym uczniom w pięknym otoczeniu, będzie miło płynął czas. Wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie dziękujemy.

      Małgorzata Witkowska

      więcej zdjęć

       

      POŁOWINKI

      W piątek 23.05.2014roku w naszej szkole odbyły się „Połowinki” dla klas trzecich - impreza integracyjna kończąca pierwszy etap edukacyjny. W pierwszej części uczniowie klas trzecich pod kierunkiem p. Tomasza Dorosza zaprezentowali Rodzicom i nauczycielom pokaz układów tanecznych. W drugiej części dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych na boisku szkolnym. Rodzice i nauczyciele dzielnie kibicowali. Na sam koniec na wszystkich czekała smaczna niespodzianka przygotowana przez Rodziców. Dzień był pełen wrażeń i emocji. Zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych trzecioklasistów.

       

       

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA W IA

      11 lutego o godz. 15.00 w klasie Ia odbył się występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z tej okazji naszą klasę odwiedzili bardzo mili goście: Babcie i Dziadkowie. Dzieci przed zgromadzoną publicznoscią zaprezentowały wiersze i piosenki. Zaśpiewały 100 lat. Wzruszeń nie było końca...Babcie i Dziadkowie otrzymały prezenty, które dzieci samodzielnie wykonały. Na koniec odbył się słodki poczęstunek.

      Wych. Ewelina Mazur-Downar

       

      OGNISKO

      Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to "Dzień Ogniskowicza". Uczciliśmy go pieczeniem kiełbasek przy ognisku, które rozpaliliśmy na polanie na Młocinach.

                                   Uczestnicy "Ogniska"
       
       
       

      Rodzicu przeczytaj. Może dotyczy to Twojego dziecka!

      http://www.platformarownychszans.pl/aniolyrozwoju.html

       

      DZIEŃ SZCZYPIORKU I RZEŻUCHY

      Za oknem szaro i deszczowo, a u nas w szkole.....zielono, wiosennie,kolorowo.

      Dziś tj. 19 marca odbyła się coroczna impreza "Dzień szczypiorku i rzeżuchy".

      Nasi Rodzice przygotowali pięknie udekorowany stół pełen smacznych kanapek, sałatek i zieleninki.

      My uczniowie klas 0-III degustowaliśmy te smakołyki. Była też okazja do wyrażenia swoich emocji poprzez rysowanie po.... ścianach :), ale oczywiście na powieszonych przez nasze panie nauczycielki papierowych kartkach.

      Jak zwykle było baaaardzo miło.

                                                                                  Uczniowie klasy 2b

       

       

       

      Kartka z pamiętnika klasy II c – Dzień Babci i Dziadka

      W poniedziałek 3 lutego 2014 roku o godz. 15-tej odbyła się w naszej klasie uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli dziadkowie i niektórzy rodzice w zastępstwie :) Tuż po 15-tej rozpoczeliśmy występ artystyczny: śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy wierszyki, a na zakończenie rapowaliśmy. Dziadkowie mogli podczas występu poczęstować się własnoręcznie zrobionymi przez nas kanapeczkami. Dziękujemy Naszym wspaniałym gościom za przybycie i jeszcze raz krzyczymy Wiwat Babunie!!! Wiwat Dziadkowie!!!

      Małgorzata Witkowska 
      i Katarzyna Osuch

       

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA W IIID

      W piątek, 7 lutego 2014 roku o godzinie 17:30 w klasie III D miała miejsce ważna uroczystość, a mianowicie Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie wraz z panią Agnieszką przygotowali ukochanym babciom i dziadkom niespodziankę – przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Po 4 tygodniach prób, kompletowania strojów i tworzenia dekoracji, wreszcie mogli pochwalić się swymi umiejętnościami przed szerszą publicznością. Podczas spektaklu po sali niosły się salwy śmiechu, gdyż było to przedstawienie z dużą dozą humoru. Na koniec dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wraz z uśmiechniętymi dziadkami i babciami, rodzicami i wychowawczyniami, cała klasa udała się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      Agnieszka Wrona

       

       

      KARTKA Z PAMIĘTNIKA IIC - BAL KARNAWAŁOWY

      W piątek 24 stycznia 2014 roku, w naszej szkole odbył sie bal karnawałowy.                   Bal prowadzony był przez wodzirejów -piratów, którzy zagrzewali nas do tańca, zabawy i konkursów. Dekoracja z piekła rodem, dodałwała gorącej atmosfery naszym wspólnym zabawom na parkiecie. Podczas balu uczestniczyliśmy w  sesji fotograficznej oraz w słodkim poczęstunku, który przygotowali nam rodzice. Zabawa była wyśmienita, a Pani Małgosia i Pani Kasia tańczyły i bawiły się razem z nami. Jest taki jeden dzień, w naszym szkolnym kalendarzu, kiedy nogi same rwą się do tańca.  W taki dzień, nie sposób pozostać w domu.  Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie tego wyjątkowego balu.  Zapraszamy wszystkich w przyszłym roku!!!
                                                                                                                                                                                                Katarzyna Osuch

       

      KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO KLASY IIID

      W piątek 24.01.2014 r. odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli m.in. uczniowie klasy IIID. Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną. Uczniowie klasy IIID licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, wszyscy bawili się doskonale. W przerwie uczniowie udali się do swojej sali na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

                Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok…

       Joanna Szydłowska

       

       

       

       

      ROZTAŃCZONY ŻOLIBORZ

       

      Cha-cha, jive, a może ognista rumba, taka właśnie muzyka rozbrzmiewała w sobotę 18 stycznia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 92 przy ulicy Przasnyskiej, gdzie odbywał się Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Dzielnicy Żoliborz. Te gorące rytmy przyciągnęły wielu mieszkańców dzielnicy, miłośników tańca, a także innych dostojnych gości wśród których znaleźli się także radni dzielnicy Monika Kurowska, Roman Krakowski, pracownicy Urzędu Dzielnicy, zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa V mł. insp. Lech Bielak, przedstawiciele WSM Żoliborz IV oraz przedstawiciele Rad Rodziców.

       

      Ponad 110 par tanecznych w różnych kategoriach wiekowych wzięło udział w turnieju. Został on zorganizowany dzięki zaangażowaniu Klubu Tańca Towarzyskiego FEELING, Szkoły Podstawowej nr 92, Gimnazjum Nr 55 oraz Urzędu Dzielnicy Żoliborz miasta stołecznego Warszawy. Honorowy patronat imprezy objął Burmistrz Dzielnicy Pan Krzysztof Bugla.

      Turniej podzielony był na cztery kategorie wiekowe i klasy taneczne.

      Od godzin popołudniowych rywalizację na parkiecie rozpoczęły pary w wieku 10-11 lat, klasy „E”, „D” oraz w wieku 12-13 lat klasy „E”, „D”, „C” , natomiast wieczorne zmagania były zarezerwowane dla tancerzy starszych i bardziej zaawansowanych 14-15 lat klasy „E”, „D”, „C”, „B” oraz powyżej 15 lat klasy „E”, „D”, „C”, „B”, „A”.

      Zawodnicy zaprezentowali tańce standardowe: walc angielski, walc wiedeński, tango, quickstep i fokstrota oraz tańce latynoamerykańskie: paso doble, rumbę, sambę, a i cha-chę.

      Galę Finałową rozpoczął pokaz najmłodszych uczestników z żoliborskich przedszkoli nr 96 i 109 Ludeczkowo. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w trzech pokazowych tańcach, wywołując powszechny aplauz wśród publiczności. W ten wyjatkowy wieczór mieliśmy okazję podziwiać również Mistrzów Polski Północnej, parę taneczną klasy “S” Pawła Bartelika i Nikolinę Melin oraz Mateusza Brzozowskiego i Justynę Możdżonek v-ce mistrzów świata w kategorii junior 2, zwycięzców największego Turnieju Tańca na świecie German Open, wielokrotnych mistrzów Polski.

      Jak pokonywać swoje słabości, spełniać marzenia i błyszczeć w świetle jupiterów pokazała Nadina Kinczel i Paweł Karpiński Mistrzowie Europy par niepełnosprawnych. Po tym show nikt nie miał wątpliwości, że pasja, talent i determinacja, to droga do sukcesu.

      Tanecznym zmaganiom uczestników imprezy bacznie przyglądali się sędziowie w skaładzie: Paweł de Pourbax, Dagmara Korcz, Jerzy Oleszczyński, Maciej Felzanowski, Bartłomiej Szażanowicz, Włodzimierz Ciok, Tomasz Dorosz oraz Marcin Politowski, Ewa Gardiańczyk-Wojnowska, którzy następnie wyłonili zwycięskie pary.

      Puchary dla najlepszych zostały wręczone przez dyrektorów szkoł panią Magdalenę Rupniewską, Renatę Kozłowską oraz honorowego patrona Pana Burmistrza Krzysztofa Buglę.

      Muzyka łagodzi obyczaje, taniec zbliża ludzi, a tak wspaniała impreza i gorące rytmy spowodowały, że w centrum Żoliborza, w środku zimy zapanowała prawdziwa gorączka sobotniej nocy i klimat szampańskiej zabawy.

      Turniej dostarczył wszystkim zgromadzonym wielu niezapomnianych wrażeń, stał się doskonałą okazją do promocji tańca, co przełożyło się na ilośc zgłoszonych par i duże zainteresowanie publiczności. Jesteśmy przekonani, że nie jest to ostatnia impreza taneczna tego typu, lecz początek przygody z tańcem, która na stałe wpisze się w kalendarz żoliborskich wydarzeń.

                                                                                                                                                      Magdalena Rupniewska

       

      Kartka z pamiętnika klasy II c – JASEŁKA

      W środę 18 grudnia 2013 roku o godz. 17.30 zaprosiliśmy do klasy wraz z panią Małgosią i panią Kasią gości - Naszych cudownych rodziców. Dla nich przygotowaliśmy program artystyczny zwany Jasełkami. Po występie wszyscy składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Później nadszedł czas na śpiewanie kolęd i rozdanie prezentów dla Nas, Nszych rodziców i Naszych pań. Klasa otrzymała w prezencie zegar ścienny, który będzie przypominał Nam o zbliżającej się przerwie zanim dzwonek zadzwoni :) Później przy suto zastawionym stole z wigilijnymi potrawami częstowaliśmy się i w miłej świątecznej atmosferze spędzaliśmy czas :) Dziękujemy wszystkim za przybycie i za wzorową frekfencję ;) DO SIEGO ROKU

      Małgorzata Witkowska i Katarzyna Osuch

       

      "MIŚ" - KARTKA Z PAMIĘTNIKA IIC

      We wtorek 10 grudnia 2013 roku o godz. 17.00 odybył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny poprzedzony pokazem Jasełek klasy IA, a na zakończenie wystąpił Chór "Wiwat" z pięknymi pastorałkami.

      Do kiermaszu przygotowywaliśmy nasze produkty świąteczne przez około miesiąc razem z Naszymi paniami. Każda klasa musiała wykonać cztery różnego rodzaju produkty. Nasza klasa zajęła się produkcją łańcuchów, bombek-żarówek w kształcie bałwanka i renifera na choinkę, kartek pocztowych z motywem świątecznym, bądź zimowym oraz ozdobą z sianka. W sprzedaży pomogli Nam rodzice. Przy każdym stanowisku czekały na dzieci warsztaty pracy, na których mogliśmy sami przygotować swój własny produkt świąteczny (z malutką pomocą kogoś dorosłego).wink Ten miesiąc był bardzo pracowity dla Nas ale i satysfakcjonujący. Nasze produkty rozeszły się jak świeże bułeczki. smiley Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę integracyją i zapraszamy w przyszłym roku!!!

      Katarzyna Osuch

       

       

      INSCENIZACJA W WYKONANIU KLASY 5C

      "Przygody Czerwonego Kapturka"  - historia o tym jak Kapturek i jej przyjaciele stali się fanami zdrowego stylu życia.

      Zapraszam do obejrzenia 

      Grażyna Ubysz

       

       

       

      PRZEDSTAWIENIE W WYKONANIU 4C

      4 grudnia uczniowie klasy 4c zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie  przedstawiając bajkę pt.  
      " Król Ład X i zły czarodziej Chaos". Zapraszam do obejrzenia nagrania.
       
      Grażyna Ubysz 
       
       
       

       

      JASEŁKA
       
      Dnia 10.12.2013r. w naszej szkole odbyła się Mikołajkowa Integracja Świąteczna, na której uczniowie klasy IA wystąpili z Jasełkami. Każdy z obecnych gości mógł poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci miały przepiękne stroje.
       
      Ewelina Mazur-Downar
       

       

       

      KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

      10 grudnia 2013 r w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny połączony z warsztatami, występem jasełkowym klasy Ia oraz kolędowym koncertem chóru Wiwat.
      Wszystkich zaskoczyło bogactwo straganów i pomysłowość świątecznych akcesoriów wykonanych przez uczniów klas 0-III. Przybyli goście świetnie bawili się uczestnicząc w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli. Chwilę oddechu od kiermaszowych wrażeń zapewniała kawiarenka „Pod aniołem”, w której można było zjeść świąteczne przysmaki i napić się imbirowej herbaty. 
      Zbiórka pieniędzy przyniosła nam 3030 zł, które przeznaczymy na dofinansowanie wspólnego wyjścia do kina dla wszystkich uczniów z klas 0-III.
       
      Małgorzata Witkowska
       

       

       
      KARTKA Z PAMIĘTNIKA KLASY 2C - ANDRZEJKI W SP 92
       
      Czwartek 28 listopada 2013 roku rozpoczął się tak samo jak co dzień, lekcje z Naszą panią Małgosią a potem zajęcia świetlicowe z panią Kasią. Przed godz. 16-tą Nasi rodzice wraz z paniami wychowawczyniami przygotowali salę do zabaw, wróżb, czarów i tańców a na stolikach czekał słodki poczęstunek. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy kiedy wybije upragniona godz. 16-ta, by w końcu dowiedzieć się, co Nas czeka w przyszłości: "Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary".
      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Tak więc wszystkie  dziewczyny i wszyscy chłopcy wraz z paniami i rodzicami poprzez wróżby próbowali dowiedzieć się o swoim losie. Kiedy odbędzie się ich ślub? Jak ma na imię przyszły mąż czy żona? Można było pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można było zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Oczywiście w naszej klasie nie zabrakło najważniejszej spośród wielu wróżb to znaczy lania wosku przez dziurkę od klucza. Wróżenie w ten andzrzejkowy wieczór to przede wszystkim była dobra zabawa i właśnie do takiej wesołej, wspólnej zabawy zapraszamy wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli w przyszłym roku. 
      A to tak na marginesie: "Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota."
       
      Przygotowały
      Małgorzata Witkowska i Katarzyna Osuch
       

       
       
      MAGICZNA KLASA 1B - ANDRZEJKI W SZKOLE
       
      We czwartek 28 listopada 2013, pod czujnym okiem wychowawczyni, uczniowie klasy  IB od samego rana mieli okazję zapoznać się z tradycją andrzejkową oraz różnymi sposobami wróżenia. 
      Dzieci z ogromnym zainteresowaniem brały udział w przygotowanych przez panią wróżbach i zabawach andrzejkowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się  zabawa „odczytujemy swoją przyszłość”. Po południu natomiast wróżki i wróżbici z klas starszych przygotowali dla naszych pierwszaczków stanowiska z rozmaitymi wróżbami. ZABAWIE NIE BYŁO KOŃCA!! 
      W sali na uczniów klasy  IB oprócz wspaniałego słodkiego poczęstunku,  czekała  również wróżka –WRÓŻKA BARBARA . 
      Przyszłość w kartach ukryta, lanie wosku i inne rodzaje wróżb, które prowadziła wróżka Basia cieszyły się zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również wśród rodziców. Wiemy na pewno, że ten  magiczny Andrzejkowy wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci..!! 
       
      Jolanta Piłatowska
       

       

       
      FESTIWAL ZDROWIA
       
      Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Festiwal Zdrowia. 
      Klasy IV-VI świętowały 19 listopada.
       
      Uroczystość rozpoczęła się  programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klas szóstych. Były wiersze, piosenki i taniec.
      Następnie uczniowie klasy V c wystawili  sztukę, w której zachęcali do zdrowego odżywiania oraz sportu, przestrzegali natomiast przed stosowaniem używek oraz różnych (często reklamowanych) substancji, mających negatywny wpływ na organizm człowieka.  
      Ponieważ sport to zdrowie, na zakończenie części artystycznej wszyscy wspólnie zatańczyli energetyczną zumbę.
      Następnie, aby wprowadzić słowo w czyn, wszyscy udali się na zwiedzanie stanowisk przygotowanych przez delegacje klasowe. Można było odwiedzić stanowiska promujące zdrowe odżywianie oraz profilaktykę i przy tej okazji zapoznać się z piramidą żywienia, poznać korzystne działanie grup warzyw o różnych kolorach, zobaczyć mało popularne w Polsce owoce egzotyczne, poznać substancje szkodliwe, w tym często występujące w produktach lubianych przez młodzież – ulepszacze i konserwanty. 
      Oprócz tego można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy w przypadku omdlenia, krwotoku lub zatrzymania akcji serca, a także sprawdzić jak reaguje organizm na wzmożony wysiłek fizyczny.
      Była też gra dotyczącą wiedzy na temat szkodliwych substancji zawartych w używkach i ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie i życie. 
      Zdobywanie wiedzy umilały zdrowe przekąski, przygotowane przez uczennice klas szóstych. Były kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, szaszłyki owocowe i warzywne oraz pyszne soki owocowe. Nikt nie wyszedł z Festiwalu z pustym brzuszkiem .
      Każdy z uczniów mógł rozwiązać krótki test, na podstawie wiedzy, którą zdobył odwiedzając poszczególne stanowiska, a następnie wziąć udział w losowaniu nagród – zdrowych i smacznych przekąski z suszonych owoców, które szczęśliwcy spałaszowali na drugie śniadanie.
       
      Za rok bawimy się znowu!!!
      Elżbieta Kucharska
       
       
       
      Dnia 20.11.2013roku w naszej szkole odbył się Festiwal Zdrowia dla uczniów klas 0-III.
       
      Dzieci wraz z wychowawcami uczestniczyli w dwóch przedstawieniach dotyczących zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Pierwsze przedstawienie pt.”Miś w Ekolandii” odbyło się na korytarzu pierwszego piętra i było przygotowane przez aktorów Teatru Lalka z Warszawy. Drugie widowisko pt.”Rzepka” zaprezentowali uczniowie klas czwartych pod kierunkiem p. Grażyny Ubysz. 
       
      W przerwie przedstawień odbyła się  degustacja zdrowego jedzenia. W tym roku królowała kasza. Można było spróbować kaszy gryczanej, kaszy jaglanej ,jęczmiennej czy kuskus. Największe jednak powodzenie miała kasza manna z truskawkami i kuskus. 
       
      Zdrowie to nie tylko zdrowe jedzenie czy witaminy ale również ruch, dlatego na imprezy  chętni uczniowie i nauczyciele w dużej sali gimnastycznej zatańczyli zumbę. Wszyscy wrócili do sal lekcyjnych zadowoleni i uśmiechnięci.
       
      Izabela Buch-Blaszyńska
       
       

       

      "HISTORIA O NIEZWYKŁEJ RZEPCE" - przedstawienie w wykonaniu klas 4a i 4c.

      Miłego oglądania !

       

       

       

      ŚLUBOWANIE KLAS I

      10 października  w naszej Szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” uczniów klas pierwszych. Tego dnia  wszystkie pierwszaczki  po długich przygotowaniach, w strojach galowych, wraz ze swoimi rodzicami i zaproszonymi gośćmi przybyli do szkoły. 
      Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska powitała serdecznie wszystkich gości, a następnie oddała głos dzieciom -  bowiem to właśnie one był bohaterami tego dnia.
      Pierwszoklasiści wraz z uczniami    klas VI  przygotowały program artystyczny. Uczniowie klas VI wcielili się w role czarownic oraz wróżek, które to dzieci obdarowywały  niezwykłymi darami , aby zostać odczarowanymi i pasowanymi na uczniów klas I. W darach otrzymali: sowę – symbol Krainy Mądrości, serce – symbol Krainy Miłości oraz klucz wiolinowy – symbol Krainy Śpiewu. 
      Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły Pani Dyrektor odczytała tekst ślubowania, a dzieci powtarzały słowa. Kolejnym, bardzo oczekiwanym przez dzieci punktem programu, było pasowanie na ucznia. Pani Dyrektor pasowała każdego ucznia w ramię „ zaczarowanym piórem” i wypowiadała słowa: "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły". 
      Następnie pierwszaczki otrzymały  pamiątki  zasponsorowane przez Radę Rodziców oraz pierwszy własny dokument -legitymację szkolną . Był to niezwykły moment. Uczniowie byli tym faktem bardzo przejęci. 
      Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić. Wszystkie dzieci  były bardzo szczęśliwe, że zostały włączone do społeczności szkolnej, a wychowawczynie  pękały z dumy.
      Uroczystości towarzyszył pięknie śpiewający, szkolny chór pod przewodnictwem Pani Alicji Mossakowskiej.
      Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia było spotkanie w klasach  i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców. Szczególne podziękowania należy złożyć w tym miejscu rodzicom, którzy byli bardzo zaangażowani w przygotowanie poczęstunku. 
       
      „To, że jesteśmy uczniami
      Naszym rodzicom zawdzięczamy
      I z całego serca głośno wołamy
      Mamo i Tato dziękujemy Wam za to!
      Dziękujemy naszej Pani, a za co?
      Za Pani pracę i za uśmiech Pani
      Pani uśmiech
      To jest do serc naszych kluczyk
      I choćby dla niego warto się uczyć”
       
      Wychowawczynie klas I :
      Jolanta Piłatowska, Ewelina Mazur – Downar, Joanna Kukla.
       

       Fotorelacja 

       

       

      DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - OBCHODY

      11 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Aby uczcić to święto, uczniowie klasy 6a przygotowali występ dedykowany nauczycielom i wszystkim pracownikom naszej szkoły.
      Inscenizacja była okazją do nauki oraz rozrywki. Młodsi koledzy poznali historię powstania Komisji Edukacji Narodowej, starsi utrwalili wiedzę na ten temat. Nie zabrakło lżejszych akcentów: piosenek, wierszy w interpretacji uczniów klasy 6a. Nad całością czuwała pani Alicja Mossakowska oraz nasza wychowawczyni - pani Małgorzata Kotecka.
      W ten sposób dziękowaliśmy naszym nauczycielom za przekazaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie naszych umysłów.
       
      Natasza Pierzchała-Suska
      Aleksandra Kurzyk 

       

       
      OTRZĘSINY 2013
      Pierwszaki mają już za sobą ,,otrzęsiny’’. Aktu tego dokonano 10 października 2013roku. Podczas uroczystości pierwszoklasiści musieli wykazać się wieloma umiejętnościami i pokonać różne konkurencje, które pokazywały ich możliwości sprawnościowe i intelektualne. Nowi uczniowie z łatwością pokonywali wszystkie zadania, które przygotowali dla nich starsi koledzy, uczniowiekasy IIIc. Nowicjusze musieli uporać się z następującymi zadaniami:
      - krainą celnych rzutów
      - krainą wesołych małpek
      - krainą złotych rybek
      - krainą celnych strzałów
      - krainą muszelek
      - krainą uśmiechu
      Wszyscy uczestnicy pomyślnie zdali ten niełatwy egzamin i zasłużyli na miano uczniów Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie.
       
      Izabela Zdunek
       
       
       
       
      Fotorelacja z Otrzęsin (kliknij w zdjęcie)
       
       
       
      OTWARCIE ŚRODOWISKOWEGO OGNISKA WYCHOWAWCZEGO TPD
       
      Czwartek, 26 września 2013 roku był dla wielu dniem zwyczajnym jak każdy inny dzień.
      Jednak dla naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 92 był dniem szczególnym, gdyż w tym dniu nastąpiło otwarcie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
      Dzieci otrzymały do dyspozycji wyremontowane pomieszczenie na drugim piętrze, które poprzednio było mieszkaniem. Pomimo remontu, pomieszczenie to nadal zachowało charakter mieszkania - jest jasne, przytulne i kolorowe.
      Ma służyć dzieciom, trochę zastępując im własny dom. Tutaj po lekcjach, pod opieką pedagogów, dzieci mają możliwość odrobienia lekcji, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach: plastycznych, kulinarnych, sportowych. Oferta zajęć jest zróżnicowana i elastyczna, dopasowana do zainteresowań i preferencji uczestników.
      Tu dzieci mogą porozmawiać o swoich problemach z pedagogiem i psychologiem.
      Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, poprzez indywidualne rozmowy, mogą uzyskać także rodzice.
      Środowiskowe Ognisko Wychowawcze /ŚOW/ ma na celu wspieranie rodziny poprzez objęcie dziecka działaniami wychowawczymi, opiekuńczymi, edukacyjnymi, w tym zwłaszcza udzielanie pomocy rodzinom borykającym się z poważnymi problemami życiowymi;
      Zadanie jakie realizuje ŚOW to m.in.:
       opieka i wychowanie;
       pomoc w nauce; współpraca z rodziną; pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych;
       eliminowanie zaburzeń zachowania, agresji, przemocy, wulgarności;
       podtrzymywanie emocjonalnych więzi dziecka z rodziną; organizowanie dziecku czasu wolnego.
      Z okazji otwarcia placówki gościliśmy panią Joannę Fabisiak, posłankę na Sejm RP, władze Miasta i Dzielnicy.
      Gości powitała pani Alicja Tyc, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy –Żoliborz. Dziękując pani dyrektor SP92 Magdalenie Rupniewskiej za współpracę na rzecz dzieci i środowiska, opowiedziała jak doszło do powstania placówki.
      W kilku słowach historię działalności TPD przypomniał Prezes Zarządu Głównego TPD Pan Wiesław Kołak.

      Pani Anna Gruszczyńska, dyrektor i koordynator żoliborskich placówek Przedszkola i Ognisk Wychowawczych TPD zaprosiła do obejrzenia nowo otwartego Ośrodka, a także zapoznania się z gazetką ścienną, zawierającą informację o bieżących wydarzeniach Placówek.

      Pan Włodzimierz Paszyński –wiceprezydent Warszawy życzył sukcesów w pracy z dziećmi, a do życzeń tych dołączył się pan Krzysztof Bugla –Burmistrz Dzielnicy Żoliborz oraz pan Michał Jakubowski- zastępca Burmistrza.
      W trakcie uroczystości Pan Burmistrz i Wiceburmistrz otrzymali Złote Odznaki Przyjaciela Dzieci.
      W imieniu rodziców podziękowania dla twórców tej placówki przekazała mama jednego z podopiecznych ŚOW, a dzieci wręczyły kolorowe bukieciki kwiatów dla zaproszonych gości.
      Po części oficjalnej uczniowie klas młodszych zaprezentowali pokaz tańca towarzyskiego, klasa 2b SP92 wystąpiła w piosence mówiącej o szkolnej przyjaźni i wzajemnym wspieraniu się, natomiast grupa dzieci z sąsiedniego Ogniska zaśpiewała szanty.
      Było wesoło i radośnie, a słodko było za chwilę, bo… końcowym etapem uroczystości był pyszny tort i owocowe babeczki, które dzieciaki oraz goście zajadali ze smakiem.
      Dziękując gościom za przybycie, organizatorom z stworzenie Placówki, w której dzieci czują się jak w Domu, a wszystkim pozostałym za życzenia sukcesów, prosimy o wspieranie nas w naszej trudnej i szlachetnej pracy na rzecz dziecka.

       

      Kierownik placówki Anna Lipińska
      wraz z zespołem współpracowników

       

       

       
       
      POŻEGNANIE LATA 
       
      W Szkole Podstawowej Nr 92 na Żoliborzu, 
      pod koniec września, odbywa się coroczna impreza 
      pt. ”Pożegnanie lata”. 
      Ten dzień, dla społeczności szkolnej, 
      bez względu na pogodę, jest zawsze radosny i kolorowy. 
      Uczniowie przy pomocy wychowawców oraz rodziców, 
      bardzo starannie przygotowują się do tej imprezy, która ma na celu 
      integrację klas 0-III. Najpierw w sali gimnastycznej odbywa się część 
      artystyczna w wykonaniu klas drugich i trzecich, 
      a klasy zero i pierwsze są gośćmi. 
      Pomysłowość uczniów nie ma końca. 
      Są pokazy fryzur, nakryć głowy, ubiorów letnich i jesiennych. 
      Uczniowie niczym profesjonalni modele i modelki paradują na wybiegu. 
      Inni uczniowie realizują się w układach tanecznych i piosenkach. 
      Ileż radości i zabawy jest przy tej imprezie. Wszyscy wzajemnie 
      podziwiamy się i nagradzamy serdecznymi brawami. 
      Po części artystycznej następuje poczęstunek. 
      Przy pięknie przygotowanym i udekorowanym stole 
      spotykają się wszyscy uczniowie kas 0-III, wychowawcy i rodzice. 
      Następuje degustacja owoców i warzyw /darów wyłącznie 
      z polskich sadów, ogrodów i pól /. 
      Po dokonanej przez uczniów ewaluacji wynika, 
      że impreza cieszy się ogromnym powodzeniem. 
      Wpleciona w coroczny punkt 
      organizacji roku szkolnego, 
      jest też naszą szkolną wizytówką.
       
      Anna Lipińska
       
       
       
      PRZEDSTAWIENIE KLASY 6A
       
      Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia sztuki w języku angielskim pt. "Cinderella", której premiera przypadła na koniec roku szkolnego 2012/2013.
       

      Tegoroczni absolwenci i ich opiekun Grażyna Ubysz.

       

       

       

       

       

      __________________________________________________________________________________________________-____

       

      ROK SZKOLNY 2012/2013

       

      TYDZIEŃ SPOTKAŃ ZE STUDENTAMI Z SINGAPURU I AZERBEJDŻANU

      „Enjoy your origin” – pod takim właśnie hasłem w dniach 17.06. 2013 – 21.06.2013 w naszej szkole odbył się tydzień spotkań ze studentami z Singapuru i Azerbejdżanu.

       Vivian Luo Peiling i Giyas Mustafayer opowiadali o swoich krajach prezentując ciekawostki kulturowe, geograficzne, historyczne, a nawet kulinarne, poznali także tajniki alfabetu chińskiego. Oprócz pogadanki i ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie wspaniale się bawili, a na ostatnich zajęciach wspólnie zatańczyli taniec ludowy mieszkańców Azerbejdżanu.

      Dla wszystkich dzieci była to niebywała okazja doskonalenia  swoich umiejętności językowych, ponieważ lekcje były prowadzone w języku angielskim, w wersji nieco trudniejszej, gdyż studenci nie byli native speakerami.

      To już kolejny tego typu cykl zajęć organizowanych w SP 92, podczas których uczniowie są uczestnikami fantastycznej podróży do odległych, ciekawych zakątków świata i jednocześnie mają szansę sprawdzić swoje kompetencje językowe.

       

      PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE W JĘZYKU ANGIELSKIM

      W maju młodzi  "aktorzy"  z klas 3a,3c,4c i 6b wystąpili przed rodzicami, nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły. Zaprezentowali swoje umiejętności językowe oraz kunszt aktorski w sztukach pt. "Little Red Riding Hood and Her Adventures" , "Turnip" oraz "Little Red Riding Hood" . Zapraszam do obejrzenia nagrań.

       

      Grażyna Ubysz

       

       

       

       

      DZIEŃ SZCZYPIORKU I RZEŻUCHY

      26 marca odbył się w Naszej Szkole Dzień Szczypiorku i Rzeżuchy.
      Przygotowania do tego dnia trwały przez cały tydzień. Dzieciaki, czekając na wiosnę, założyły uprawy szczypiorku i rzeżuchy, dokonywały obserwacji wzrostu roślin i poznawały przysłowia i powiedzenia związane z porą roku, która długo nie nadchodziła.
      W Dzień Szczypiorku i Rzeżuchy wszyscy ubrani byli na zielono – to kolor, który wprawił nas w wiosenny nastrój, mimo … śniegu, który leżał na dworze.
      Na korytarzu, na bardzo dłuuuugim stole królowały wiosenne potrawy i nowalijki. Całość ozdabiały wiosenne uprawy uczniów.
      Dzięki Rodzicom wiosenny poczęstunek był bardzo obfity i mimo apetytów dzieciaki nie zdołały zjeść wszystkiego.
      Ponieważ tego dnia pogoda nie sprzyjała, cała impreza odbywała się na korytarzu na parterze. Dzieci miały wiele atrakcji. Było „wiosenne kino” bez pop- cornu, ale za to z twarożkiem, stanowisko, przy którym wykonywano „wiosenne makijaże” i miejsce na „wiosenne graffiti” – świetna okazja do twórczej ekspresji plastycznej.
      Mimo 200 uczniów, uczestniczących w imprezie, tłoku nie było – każdy znalazł coś dla siebie…
      Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy zrobili wszystko, by wiosenny poczęstunek był atrakcyjny, apetyczny i absolutnie zdrowy!
       
      Impreza podobała się bardzo wszystkim uczestnikom. Świadczą o tym: ewaluacja i wypowiedzi dzieci:
       
      26 marca 2013r. w Naszej Szkole świętowaliśmy Dzień Szczypiorku i Rzeżuchy.
      Zaczęło się od spotkania wszystkich klas na holu. Prawie wszyscy byli ubrani na zielono Potem jedliśmy różne smakołyki, które pachniały pięknie i były bardzo smaczne. Ja jadłem ogórki, pomidory, chleb (pycha!) i rzeżuchę, którą przyniosłem do domu. Tydzień wcześniej sam ją posiałem. Po poczęstunku poszliśmy do „sali kinowej”, czyli naszej klasy na krótkie filmy.
      Podobał mi się ten dzień w domu opowiadałem o nim rodzicom.
                                                                                                                                                                                                                          Miłosz 
       
       
      W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się Dzień Szczypiorku i Rzeżuchy. Przy pomocy naszych pań i rodziców zostały przygotowane piękne stoły z „zieleniną”. Na stołach znajdowały się takie rozmaitości jak: rzeżucha, sałata, szczypiorek, twarożek i kanapki. Wszystko było bardzo smaczne! W „Sali kinowej” oglądane były filmy , a na korytarzu powstawały piękne rysunki z hasłami na temat wiosny.
      Bardzo mi się podobał ten dzień!
      Bartek W.
       
       
      W dniu Rzeżuchy i Szczypiorku każdy był ubrany na zielono i przyniósł coś do przekąszenia jak na przykład: chleb, ogórki, pomidory, szynkę, rzodkiewki, itp. Nasza Pani zrobiła w naszej salę kinową. Była miła i wesołą atmosfera. Na korytarzu był „szwedzki stół” – właśnie tam był największy tłum.
      Jednym słowem przyjęcie się udało!
      Julian
       
       
      W dzień Szczypiorku i Rzeżuchy jedliśmy wiosenne potrawy. W jednej z klas było wiosenne kino, a na korytarzu mogliśmy robić wiosenne graffiti i ocenę dnia. Ja dałem „bardzo mi się podobało”.
      Do jedzenia było na przykład: rzeżucha, pomidory, sałatki, koreczki, kanapki, szaszłyki, ogórek, rzodkiewka.
      Największym minusem było to, że ten dzień trwał zbyt krótko.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Karol
       
       
      Najbardziej w tym dniu podobało mi się wiosenne graffiti. Fajne też było malowanie wiosennych makijaży. Była bardzo dobra rzeżucha i kanapki.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Dominika
       
      W dzień Szczypiorku i Rzeżuchy najbardziej podobały mi się wiosenna uczta i wiosenne kino. Podobało mi się także wiosenne graffiti, choć dziewczyny mówią, że wszystko sknociłam.
      W wiosennym kinie były różne śmieszne filmy Disneya – z każdego się śmiałam.
      Malowałyśmy też twarze – to były wiosenne makijaże.
      Basia
       
      Dzisiaj w szkole odbył się Dzień Szczypiorku i Rzeżuchy. Na korytarzu szkolnym przygotowany był poczęstunek. Mogliśmy jeść sałatki, kanapki i owoce, ale główną rolę odegrały warzywa. Poza jedzeniem były także różne atrakcje. Malowaliśmy sobie buzie, robiliśmy tatuaże i oglądaliśmy filmy. Wszyscy świetnie się bawili. Bardzo podobał mi się ten dzień. Chciałbym, żeby takich dni było więcej w ciągu roku szkolnego.
      Maciek P
      .
      W Dniu Szczypiorku i Rzeżuchy wszystkie dzieci przyniosły jedzenie na przykład: rzeżuchę, twarożek, bułki. Podobało mi się, że było tak dużo jedzenia. Moja mama zrobiła pyszny twarożek. 
      Był też seans filmowy. Oglądaliśmy filmy Disneya. Na imprezie było ponad 200 osób.
      Był to bardzo udany dzień!
      Bartek L.
       
       
       
      FESTIWAL NAUKOWY
       
      Poniedziałek 25 marca odbył się w Naszej szkole Festiwal Nauki pod hasłem Akademia Naukowa Pana Kleksa.
      Tego dnia Nasza Szkoła zamieniła się w olbrzymie „laboratorium wiedzy”. Uczniowie klas: Ic, IIIa, IIIb, IVa, Va, Vb, VIa, VIb, VIc pod opieką nauczycieli wprowadzali krok po kroku swoich kolegów i koleżanki w tajniki nauk matematyczno - przyrodniczych. 
      W sali gimnastycznej przygotowane zostały stanowiska o różnej tematyce. Zwiedzając je, każdy mógł zmierzyć się z zjawiskami biologicznymi, chemicznymi, fizycznymi, matematycznymi i uświadomić sobie, że obcowanie z naukami ścisłymi może być ciekawe i przyjemne.
      Ogromna różnorodność przygotowanych doświadczeń i zabaw pozwoliła na to, aby każdy, bez względu na wiek, czy zainteresowania, znalazł coś dla siebie.
      Swoją obecnością na festiwalu zaszczycili animatorzy Centrum Nauki Kopernik, z którymi od niedawna współpracujemy. Goście wprowadzili nas w świat dźwięku i pokazali nam, że do powstania dźwięku potrzebne są 3 składniki: źródło dźwięku, przewodnik dźwięku i ucho słuchającego. 
      Po pokazie nasi uczniowie zamienili się w prawdziwych naukowców. Dzięki nim można było dowiedzieć się jak działa powietrze, jak powstaje chmura, jak działa grawitacja, co kryje nasze DNA, jak stworzyć magiczny, podwodny ogród, jaką tajemnicę kryją kryształy, jak lewituje moneta, jak zbudować zamek z cukru, złożyć bryłki bez kleju, rozwiązać zapałczane zagadki, czy…, ułożyć obraz za pomocą tangramu. Można było również zmierzyć swoje siły w turnieju szachowym. 
      Ale na tym nie koniec. Ciekawe było również jeszcze jedno! Tego dnia i młodszy i starszy mógł być jednocześnie „naukowcem” i „uczniem”, a przecież to bardzo rzadki widok, kiedy eksperyment pokazywany przez pierwszoklasistę ogląda i podziwia starszy kolega z 6 klasy.
      Tego dnia wszyscy spędzili czas bardzo aktywnie, a MŁODYM NAUKOWCOM należą się „szóstki” z zachowania, przygotowania do zajęć i umiejętności przekazywania wiedzy innym.
      Nauczyciele klas 0 -VI
       
       
      A oto kilka wypowiedzi uczestników:
       
      25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Przyjechali do nas panowie z Centrum Nauki Kopernik. Nauczyłam się, że metalowa rura też wydaje dźwięki! Na festiwalu można było: grać w szachy, robić orgiami, budować z kostek cukru i wiele innych rzeczy. Ten dzień był fantastyczny!
      Sonia 
       
      25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki Pana Kleksa. Panowie z Centrum Nauki Kopernik opowiadali nam o dźwiękach i pokazywali nam różne, związane z nimi eksperymenty np. wystukiwanie dźwięków gamy na plastykowych rurach.
      Po skończonym pokazie niektórzy z nas zasiedli przy swoich stanowiskach. Nasze stanowisko nazywało się „Bryły, bryłki, baryłeczki”. Znajdowały się na nim różnego rodzaju modele brył, które trzeba było samodzielnie złożyć. Było to dość proste. Trudniejsze okazało się składanie brył papierowych. Ku mojemu zdziwieniu naszym stanowiskiem bardzo zainteresowali się uczniowie klasy „0”.
      Gdy skończyłam „pacę” przy swoim stanowisku i wymieniłam się z koleżanką, mogłam sama pooglądać różne eksperymenty i doświadczenia. Najbardziej podobał mi się robot Edek, zbudowany przez ucznia klasy V. Zrobiony był on z puszki po napoju, słomki, silniczka, drutu i plastyku. Edek miał kółka i oczy Umiał chodzić i tańczyć.
      To był wspaniały dzień! Chciałabym, by w naszej szkole odbywało się więcej takich festiwali.
      Maja 
       
       
      Podczas Festiwalu Nauki zobaczyłam naprawdę interesujący pokaz z Centrum Nauki Kopernik.
      Po pokazie podchodziliśmy do różnych stanowisk z zadaniami. Najbardziej podobało mi się liczenie pieniędzy i budowanie z kostek cukru. Gdy wykonaliśmy jakieś zadanie, to dostawaliśmy naklejki. Pry budowlach z kostek cukru, mogliśmy nawet zjeść jedną „słodką cegiełkę”.
      Robiliśmy też z papieru różne bryły: np. sześciany. Czy ostrosłupy. Tam zdobyłam najwięcej naklejek. 
      Bardzo mi się podobało. Było wprost fantastycznie!
       
      Hania 
       
       
      Dnia 25 marca 2013r. odbył się Festiwal Nauki. Na tym festiwalu (jak sama nazwa wskazuje) były przeprowadzane eksperymenty, doświadczenia, które nie tylko miały nam sprawić radość, ale też czegoś nauczyć.
      Na festiwalu można było „liznąć” troszkę chemii, poznać bliżej matematykę i odkrywać zagadki fizyki, czyli po prostu wejść do świata nauki i rozrywki. Festiwal był fantastyczny. W ramach festiwalu odwiedzili nas panowie z Centrum Nauki Kopernik, czyli miejsce, gdzie są różne wynalazki, a także różne seanse astronomiczno – naukowe. Panów było łatwo rozpoznać po czerwonych koszulkach z napisem Centrum Nauki Kopernik. Panowie przynieśli ze sobą jakiś futerał, który wyglądał na pełen różnych rzeczy. Na początku pan zaprosił nas do „zrobienia orkiestry”. Żadne dziecko nie wiedziało o co chodzi. Panowie pokazywali różne gesty, a my musieliśmy na nie odpowiadać klaskaniem. Potem robiliśmy to samo tylko z rurkami. Ta zabawa miała nas przybliżyć do świata fal, dźwięków (i trochę rytmów).
      Nasza orkiestra nie była jedyną atrakcją festiwalu. Zarówno uczniowie, jak  i nauczyciele świetnie się bawili przy własnych doświadczeniach i eksperymentach. Każde stanowisko przyciągało uwagę i zachęcało do odkrywania. Każde stanowisko było pełne żadnych naukowych przygód dzieci.
      To było fascynująca naukowa przygoda. Trzeba to koniecznie powtórzyć!
      Ola 
       
      Wczoraj odbył się Festiwal Nauki. Na pokazy przyjechali panowie z Centrum Nauki Kopernik. 
      Bardzo mi się podobał ten dzień, bo były różne doświadczenia: był wulkan, który wybuchał pianą mydlaną i siarką, test płynu do mycia naczyń, orgiami, szachy, wielka bańka nadmuchana suchym lodem. Było też budowanie z kostek cukru i robienie brył z papieru. Te doświadczenia robili koledzy ze szkoły.
      Dzięki temu dniu poznałem wiele nowych doświadczeń z chemii i fizyki.
       
      Franek
       
      Akademia Naukowa Pana Kleksa składała się z dwóch części. W pierwszej części dwaj panowie z Centrum Nauki Kopernik pokazywali różne eksperymenty, w drugiej można było zobaczyć inne doświadczenia wykonywane przez dzieci z naszej szkoły.
      Wszystkie eksperymenty bardzo mi się podobały np.: wybuchający wulkan, bańka, przez którą można było przełożyć patyczek, barwniki uciekające od „Ludwika”, słoik wciągający wodę, siłę tarcia, tańczący wąż, orgiami, kostki cukru, liczenie groszy i wiele innych.
      Chociaż zebrałam 20 naklejek, nie zdążyłam zwiedzić wszystkich stanowisk… tyle ich było!
      Ania
       
       
      25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki. Przyjechało do nas dwóch panów z Centrum Nauki Kopernik Pokazywali nam eksperymenty z palnikiem i plastykowymi rurkami, na których można było zagrać melodię.
      W sali gimnastycznej były rozstawione stanowiska z eksperymentami na przykład: zabawa z elektryczną kulą, dym z suchego lodu, sztuczny wulkan, orgiami, szachy i sztuczki naukowe. Jednym słowem był to ciekawy festiwal.
       
      Bartek
       
      Bardzo mi się podobało na Festiwalu Nauki dlatego, że były tam różne ciekawe eksperymenty. Niektóre były z liczeniem, niektóre z przyklejaniem i wycinaniem, a niektóre też z różnymi wybuchami. Ale najważniejsze było to, że się dobrze bawiliśmy i że mogliśmy się czegoś ciekawego nauczyć.
       
      Gaja
       
       
      Bardzo mi się podobało na Festiwalu Nauki, bo były bardzo ciekawe eksperymenty. Najbardziej podobał mi się eksperyment z kulą dymu.
      Podobało mi się też, gdy graliśmy melodię na rurkach – ja miałam jasnozieloną rurkę.
      Potem pomagałam koleżance Dorocie z klasy 6a przy stanowisku z groszami. Trzeba było tam najpierw zgadnąć, ile złotych jest w przezroczystym małym pudełku, a potem obliczało się, czy miało się rację. Gdy się już policzyło pieniądze, dostawało się naklejkę z pieniążkami – te naklejki były bardzo ładne. 
      Można było zdobyć bardzo dużo naklejek, ja niestety nie zdobyłam wszystkich, bo nie maiłam tyle czasu. Ale za to strasznie fajne było stanowisko z orgiami. Robiło się tam śmieszne żabki z orgiami, które skakały – sama sobie jedną zrobiłam.
      Bardzo mi się podobało i będę mile wspominała ten festiwal!
       
      Zuzia
       
       
      Dzisiaj  w mojej szkole odbył się Dzień Nauki. Pracownicy z Centrum Nauki Kopernik opowiadali nam o wszystkich rodzajach drgań występujących w świecie. Były też prezentacje różnych naukowych eksperymentów. Były one ciekawe i uczące chemii i praw fizyki. Ale nie tylko to… były też stoły do gry w szachy i inne stanowiska.
      Bardzo mi się podobały te zajęcia!
      A to jest mój wiersz o nauce:
       
      Nauka, to jest bardzo ważna sztuka,
      Bez tej sztuki nie ma nauki.
      Ci, którzy nie znają nauki, to będą nieuki.
       
      Janek
       
       
       
       

       

      WARSZTATY CHEMICZNE W IIC

       

      "Doświadczenie zaczęliśmy od wlania wody do kolby. Później panie wrzucały nam "suchy lód" do kolby, w efekcie lód zaczynał parować, unosząc do góry dwutlenek węgla. Następnie zabarwialiśmy wodę barwnikiem oraz dodaliśmy mydło, w efekcie zrobił się mały wulkan bańkowy. Zabarwiła się tylko woda. Potem panie pokazały nam jak zrobić bardzo duże bańki z dwutlenku węgla. Bańki zamiast unosić się, opadały na doły, dlatego, że dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza. Następnie zrobiliśmy z rozstopionego plastiku i wody, żelatynową substancję. Nazwaliśmy ją "glutek".

      Bardzo podobały mi się te zajęcia."

                            Mikołaj Łuczyński          

       

      "Dnia 12.03.2013r. odbyły się warsztaty chemiczne. Robiliśmy różne doświadczenia na przykład: suchy lód - była to bryła, która wyglądała jak lód. Pod wpływem ciepła lód nie zamieniał się w wodę, tylko w gaz. Takie zjawisko nazywa się sublimacją. Jeżeli doda się do ciepłej wody barwnik i suchy lód to powstaną bombelki, które rosną. Poznaliśmy też 3 stany skupienia. Robiliśmy również wielką bańkę w ten sposób, że panie dały wielką michę, w której było pełno gazu i dużo suchego lodu stąd powstaje bańka.

      Po tych warsztatach bardzo zainteresowałam się chemią"     

      Lena Leśnia          

       

      "Dzisiaj mieliśmy warsztaty chemiczne. Były bardzo fajne. Najbardziej podobały mi się bańki. Na początku panie dawały takie jakby szklanki z wodą, potem wsypywały lód, który nie topnieje i dodawały jeszcze takiego żóltego płynu przez który, wylatywały bąbelki.

      Chciałbym, żeby te warsztaty powtórzyły się jeszcze raz."

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Bartek Mika                                

       

      "Dziś moja klasa na drugiej lekcji miała zajęcia z chemii. Bardzo mi się podobały, gdyż robiliśmy wiele ciekawych eksperymentów, na przykład galaretowatą masę o pięknym zielonym kolorze, którą potem mogliśmy wziąć do domu. Wszystkim polecam te zajęcia"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

      Ola Szczypior 

       

      "IMPREZA HARCERSKA - KAKOFONIA 20,00"
       
      2 marca, w gościnnej jak zwykle Szkole Podstawowej Nr 92 im. J. Brzechwy, siedzibie 77 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych odbyła się szczególna impreza pod nazwą „Kakofonia 20,00”, tj.: 20 edycja całodziennych śpiewów zuchowych i harcerskich Hufca ZHP Warszawa-Żoliborz.
       
      W imprezie wzięło udział ponad 450 uczestników. Pokazały się ze swoimi umiejętnościami: gromady zuchowe, drużyny harcerskie i instruktorskie. 
       
      Śpiewali piosenki harcerskie, turystyczne, ogniskowe i szanty. 
      Śpiewali to co najbardziej lubią i to czego nauczyli się na zbiórkach i obozach. Wszystko to we wspaniałej luźnej atmosferze  przy świetnej, bezbłędnej  organizacji. 
      Fantastyczna atmosfera, która panowała na sali była nie do opisania. Swoboda z jaką przedstawiali swój program imponowała nie tylko jurorom, ale i rodzicom, którzy obserwowali swoje pociechy. 
      Ponieważ harcerze „nie klaszczą’ w związku z tym każdy występ był nagradzany okrzykami nieraz tworzonymi na bieżąco, albo typowymi jak „fe...fe...fenomenalnie, fantastycznie i genialnie”. Widać było, że praca w drużynach jest prowadzona na bieżąco, a dzieci i młodzież przyuczone do fajnej, swobodnej zabawy.  
      W czasie przerw pomiędzy startujących grupami harcerzy instruktorzy – „wodzirejowie” urozmaicali czas zabawami ruchowymi angażując wszystkich na sali.
      Poza tym zaproponowana przez organizatorów wystawa pod  hasłem „Czas” dała możliwość zaprezentowania prac plastycznych wykonywanych na zbiórkach, które jak można było zauważyć po eksponatach  wskazywały na dużą pracę nad rozwinięciem  wyobraźni i umiejętności artystycznych dzieci. 
      Pokazy kulinarne dopełniły dzieła. 
       
      Bufet obficie zaopatrzony serwował przez cały dzień gorące i zimne zdrowotne napoje  oraz gorące dania i kanapki. 
      Można było pokosztować ciast i sałatek wykonanych w ramach konkursu przez uczestników spotkania.  
      Bardzo, bardzo udana impreza z której wszyscy wyszli nagrodzeni lub wyróżnieni, a przede wszystkim usatysfakcjonowani.  
      Oby takich spotkań było więcej.
       
       
       

      PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "PAMIĘTNIK BLUMKI"

      Dnia 28 lutego 2013 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 15 przy ulicy Broniewskiego 9a uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 92 zaprezentowali inscenizację
      „ Pamiętnika Blumki” Iwony Chmielewskiej. Spektakl połączony był z interesującą prezentacją o życiu i działalności Janusza Korczaka.
      Młodzi aktorzy doskonale przygotowani przez panie Annę Horoń i Wiloettę Pawluczuk z pełnym zaangażowaniem zagrali swoje role, budząc uznanie widzów. Ciekawa scenografia i kostiumy z epoki dobrze oddały atmosferę Domu Sierot.
      Na przedstawienie licznie przybyli zaproszeni goście: uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 267 oraz dorośli. Aplauz widowni i gratulacje po przedstawieniu były najlepsza nagrodą dla występujących dzieci.
       
       

       

       
      KULINARNA KLASA IId
       
      Uczniowie klasy II d  postanowili rozwijać swoje zainteresowania i  umiejętności kulinarne poprzez co miesięczne przygotowywanie wybranych przez siebie dań, smakołyków itp.  Swoje zdolności kulinarne wykorzystali już podczas wykonywania:  zdrowych kanapek, gofrów i kanapek z opiekacza. Obecnie trwa burzliwa dyskusja nad wyborem dania do przygotowania w marcu. W śród propozycji podawanych przez uczniów znajdują się m.in.: naleśniki, hamburgery, hot – dogi, torty, lody. 
      Już wkrótce poznamy ostateczną decyzję naszych utalentowanych drugoklasistów! 
       
      Joanna Szydłowska, Anna Tafelska
       

       

       

      KOŁO TEATRALNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      W ostatnich dniach stycznia nasi uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mieli możliwość zobaczenia dwóch spektakli w języku angielskim p.t. „Brave Johnny” oraz „Fearless Wojtek”. Sztuki zostały zaprezentowane przez „aktorów” z klas 3a i 3c oraz 6c. Przedstawienia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Zapraszam do obejrzenia nagrań ze spektakli, które znajdują się poniżej.

                                                                                                    Grażyna Ubysz

       

       

       

       

      STUDNIÓWKA 2013

      Tak uczniowie wspominają ten wyjątkowy dzień:
       
      "Studniówka zaczęła się od poloneza. Następnie zatańczyliśmy walca angielskiego. Wszyscy byli ubrani uroczyście: garnitury, biale koszule, krawaty lub muchy. Po części oficjalnej zaczęła się dyskoteka. Na bal zostali zaproszeni wszyscy pracownicy, w tym nauczyciele, którzy odeszli z naszej szkoły w ostatnim czasie. W trakcie imprezy był pokaz tańca towarzyskiego, na którym zatańczono sambę i jive'a. Wszyscy świetnie się bawili. Każdy będzie pamiętał ten wyjątkowy bal w naszej szkole! "
       
      "W czwartek 10 stycznia, w godzinach 18:00-21:45, odbyła się studniówka klas szóstych. Najpierw zatańczyliśmy poloneza, a potem walca angielskiego. Na balu był DJ, który puszczał naszą ulubioną muzykę. Wszyscy się dobrze przy tym bawili. Podczas przerw mogliśmy degustować różne pyszności, w tym colę, pizzę oraz słodycze. Przy stołach siedziliśmy w gronie najlepszych przyjaciół, z którymi również tańczyliśmy oraz bawiliśmy się przy muzyce. Nauczyciele, Rodzice i Pani Dyrektor też tańczyli, w swoim gronie. Pewnie mogli się poczuć dzięki temu młodziej. Myślę, że impreza studniówkowa była udana. "
       
      "Na początku tańczyliśmy poloneza i walca. Po pierwszym tańcu przemówiła Pani Dyrektor, podziękowała organizatorom i oddała imprezę w nasze ręce. Stwierdziła, że dyskoteka będzie do godz. 21:45. Wtedy zaczęła się dyskoteka, na ktorą tak wszyscy czekali. Później mieliśmy przerwę i niespodziankę- mogliśmy zjeść pizzę. Niestety dyskoteka bardzo szybko nam minęła. Zostało sporo jedzenia, które mogliśmy zjeść następnego dnia w szkole. Uważam, że dyskoteka była bardzo fajna i cieszę się, że brałem w niej udział."
       
      ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ZE STUDNIÓWKI - ZAKŁADKA "Album fotograficzny"

       

      AKCJA CHARYTATYWNA
       
      W dniach 3-14 grudnia 2012 roku w naszej szkole miała miejsce akcja charytatywna    
       
          „POMÓŻ I TY…”
      Akcja zorganizowana została przez wychowawcę klasy II d p. Joannę Szydłowską i wychowawcę świetlicy p. Annę Tafelską.
       
      Celem akcji była pomoc mieszkańcom
      Domu Samotnej Matki na Białołęce. Przez dwa tygodnie zbieraliśmy produkty żywnościowe, środki czystości, artykuły szkolne oraz inne rzeczy, o które prosiły mieszkanki domu. 
      Z inicjatywy rodziców dzieci z klasy II d poprosiliśmy, aby dzieci mieszkające w Domu Samotnej Matki napisały listy do Świętego Mikołaja prosząc o wymarzone prezenty. Dzięki wielkiej szczodrości ludzi dobrego serca, udało nam się spełnić marzenia wszystkich dzieci. 
      16 grudnia wraz z rodzicami uczniów klasy II d zawiozłyśmy wszystkie zebrane produkty. Najwięcej radości sprawiły oczywiście prezenty. Jak powiedziała nam jedna z mam, maluchy już od rana z niecierpliwością wypatrywały Św. Mikołaja, dla którego przygotowały przepiękne laurki. 
           
      Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję chciałybyśmy serdecznie podziękować. 
      To dzięki Państwa pomocy mieszkanki Domu oraz ich dzieci mogły choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i poczuć magię świąt.
                                                         
       Anna Tafelska, Joanna Szydłowska
       
       
      WIECZÓR WŁOSKI W 6A
       
      Wieczorem mogą dziać się różne rzeczy. Klasa 6a lubi spędzać wieczory wspólnie, najlepiej w szkole – razem z wychowawcą i rodzicami. Tym razem rodzice zrobili niespodziankę swoim dzieciom. Wychowawczyni zapowiedziała, że wieczorem odbędzie spotkanie z psychologiem, który porozmawia z dziećmi i rodzicami na temat problemów dorastania – obecność obowiązkowa. 
       
      O godz. 17.30 okazało się, że zamiast pani psycholog byli rodzice i… ławki zapełnione produktami spożywczymi rodem z Włoch. Pani Margo przeprosiła za użyty podstęp i zapewniła, że to pierwszy i ostatni raz. 
      Dzieciaki z radością założyły fartuchy i wspólnie z rodzicami przyrządzali włoskie potrawy.
      Degustacja z towarzyszącą włoską muzyką w tle, była równie ciekawa. Wszyscy czuli się jak we włoskiej restauracji.  
      Czas spędzony wspólnie z kolegami i rodzicami – BEZCENNE.
      Chwila zapomnienia o zwykłych codziennych problemach – BEZCENNE…
      Dla dzieci - wspólny taniec i zabawa, dla dorosłych – włoska kawa – BEZCENNE…
       
                                           Margaryta Orzechowska
                                                                                                                                                                   
       
      Przepisy z kuchni włoskiej znajdziecie na stronie: http://kuchnia.it/
      Zdjęcia  w folderze
       
       
       
       
       
      AKCJA ŚWIĘTO DRZEWA 
       
      W dniu 10 października 2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 10-tej edycji programu "Święto Drzewa" organizowanego przez Klub Gaja.
      Celem programu była akcja sadzenia drzew i ich ochrona, oraz edukacja w zakresie ekologii, zmian klimatu. Uczniowie dostali sadzonki drzew (brzoza, buk, modrzew), które później wspólnie zasadzili na kółku przyrodniczym.       
       
      Zadanie uczestników programu jest dbanie o młode drzewo. Akcja "Święto Drzewa" buduje świadomość młodej społeczności na temat niezastąpionej roli drzew w naszym ekosystemie. 
       
      Anna Gongolewska
       
      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji  - Album fotograficzny
       
       
       
       
       
       
       
      LOTERIA FANTOWA 
       
      DRODZY UCZNIOWIE!
       
      W piątek 21 września 2012r. w naszej szkole odbyła się Wielka Loteria Fantowa.
       
      Łącznie zebraliśmy aż 1316,12 zł.
       
      Pieniądze przekażemy na FUNDACJĘ opiekującą się chorym kolegą z naszej szkoły.
       
      Bardzo dziękujemy za liczny udział w loterii. Mamy nadzieję, że wylosowane fanty sprawiły Wam radość.
       
       
      Barbara Palarczyk, Jolanta Sawczuk i Grono Pedagogiczne

       

       

       

       

      ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

      Wakacje dobiegły już końca. Uśmiechnięci, wypoczęci i gotowi na wyzwania uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice wzięli  udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością władze dzielnicy Żoliborz Pan Burmistrz Krzysztof Bugla, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pan Artur Nawrot oraz Roman Krakowiak Przewodniczący Komisji Mieszkaniowej, Radny Dzielnicy.
       
      „Wielki pedagog i wychowawca – Janusz Korczak – powiedział, że „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Niech te słowa będą dla nas inspiracją a praca w nowym roku – roku korczakowskim – źródłem radości i satysfakcji – tymi słowami Pani dyrektor Magdalena Rupniewska powitała zgromadzonych.
       
      Życzyła wszystkim wielu sukcesów, uśmiechu, zapału oraz energii do realizacji działań i wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.
       
                                                                                                ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ 
       

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
   • Sekretariat 222 771 688
    Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
    Intendent żywienia 222 771 685
    Pielęgniarka 222 771 691
    Pedagog 222 771 683
    Psycholog 222 771 684
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
    Poland
   • PDuchalski@eduwarszawa.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych