• AKTUALNOŚCI

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "Geo-Planeta"
     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "Geo-Planeta"


     • Ideą Konkursu było: poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o geografii Polski i świata; aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć; rozwijanie wśród młodzieży pasji do zwiedzania, podróżowania i odkrywania różnorodnych miejsc i zakątków Polski i świata.


      Laureat drugiego miejsca w kraju:

      GRZEGORZ SIEWICZ, kl. VI D

       

      Wyróżnienia:

      Natalia Wojczuk, kl. V B

      Maciej Karpiński, kl. V B

      Borys Latek, kl. V B

      Antonina Plutecka, VI A

      Hanna Ejmont, kl. VI B

      Mateusz Błaszczyk, kl. VI G

      Karina Franaszczyk, kl. VII A

      Hanna Gonsior, kl. VII C

      Julia Wojczuk, kl. VII D
       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

       

    • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
     • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać


     • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

      Chór szkolny MAŁY WIWAT włącza się w obchody tak ważnych dla Polski dni.


      Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

      W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.


      2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

      Ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.


      3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

      Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

      Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

       

    • List prezydenta Rafała Trzaskowskiego skierowany do rodziców ósmoklasistów
     • List prezydenta Rafała Trzaskowskiego skierowany do rodziców ósmoklasistów


     • Drodzy rodzice, 

      pandemia trwa już od ponad roku. Ogromną część tego czasu nasze dzieci uczą się wyłącznie zdalne – sam jestem ojcem i widzę, jak trudny to czas dla Oli i Stasia, a także dla ich nauczycieli. Mam też świadomość, że to jeszcze trudniejszy czas dla tych dzieci, które za miesiąc podchodzić będą do egzaminu ósmoklasisty.

       

      Dlatego jako miasto postanowiliśmy choć trochę ułatwić im przygotowania. Na kanale YouTube Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń ósmoklasiści znajdą filmy, które pomogą im w powtórce materiału przed tym ważnym momentem na ich ścieżce edukacji. Dostęp do filmów jest całkowicie bezpłatny i otwarty.

       

      https://www.youtube.com/channel/UCo8-PC53Ej4pQPx8DEz6d9g?app=desktop

       

      Zachęcam do korzystania i życzę wszystkim uczniom połamania piór!

       

      Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy

       

       

    • Powtórki dla ósmoklasistów
     • Powtórki dla ósmoklasistów


     • Drodzy Ósmoklasiści

      Pod koniec maja czekają Was pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Aby pomóc Wam w przygotowaniach do tego ważnego sprawdzianu opracowano specjalne filmy edukacyjne. #MiastoStołeczneWarszawa

      Na kanale YouTube Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń  znajdziecie już pierwszą część tematów, sukcesywnie będą pojawiać się nowe odcinki.

      Bądźcie na bieżąco i korzystajcie z materiałów.

    • #wszystkobędziedobrze
     • #wszystkobędziedobrze


     • Nasi uczniowie to NIEPOPRAWNI OPTYMIŚCI!!!!

      Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że "wszystko znowu będzie dobrze i się skończy podły czas (...)".

      #wszystkobędziedobrze

      Program „Niepodległa”

      Autor słów i muzyki: Wojciech Byrski

       

    • SP nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie - organizator lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
     • SP nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie - organizator lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2021


     • Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie

      9 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 r. W roku 2021 obchodziliśmy go już 18 raz. Działania podejmowane w ramach  Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem "Działajmy razem!". 

      Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

       

      O CZYM ROZMAWIALIŚMY

      Podczas lekcji informatyki i godzin wychowawczych uczniowie naszej szkoły poszerzali informacje dotyczące bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu. 

      Podczas zajęć uczniowie klas 4-6 oglądali kreskówki poświęcone jednej z form zagrożeń - cyberprzemoc, uzależnienie, własność intelektualna, m.in. które poznają na podstawie przygód Kuby, Ani, Sandry, Szymona i Piotrka – uczniów szkoły podstawowej.

      Na lekcjach rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w Internecie, o cyberprzemocy z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak m.in.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe m.in.

      Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali podczas zajęć on-line, byli aktywni, pełni pomysłów i świetnych rozwiązań. Uczniowie klas 7 i 8 poznali pojęcie „hejtu”. Celem zajęć było m.in. poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowanie sposobów reagowania na tego typu treści, poszukiwanie alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Zapoznali się z pojęciami „hejtowanie” oraz „mowa nienawiści”.

      Poruszyliśmy również sprawy netykiety i właściwego zachowania w sieci. Naszą odpowiedzią na niewłaściwe zachowania w sieci są plakaty wykonane przez uczniów.

      Ponieważ nasi uczniowie lubią śpiewać postanowiliśmy nagrać piosenkę dotyczącą internetu. Niestety nie mogliśmy się spotkać osobiście, nasi chórzyści nagrali piosenkę w zaciszu swojego domu, wszystkie nagrania połączyliśmy w jedno i wyszło coś fantastycznego. Zapraszamy na szkolnego Facebooka by wysłuchać naszej piosenki: https://fb.watch/4Nkc4yzAO9/

      Po kilku tygodniach rozmów, dyskusji, burzy mózgów dotyczących bezpieczeństwa w intrenecie przyszedł czas na podsumowanie naszych wiadomości i sprawdzenie czy to wszystko o czym rozmawialiśmy zostało w naszych pamięciach. 200 uczniów w naszej szkole przystąpiło do quizu online „Ile wiesz na temat bezpieczeństwa w Internecie? Sprawdź się”.

      Zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszego Quizu. Wyniki są niezwykle budujące- WYNIKI ANKIETY .

       

      Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.

      Podejmowane przez Państwa inicjatywy przyczyniają się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu.

      Dziękujemy za włączenie się w tegoroczne obchody DBI.

       

      Natalia Maruszewska-Sawicka

    • 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
     • 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi


     • 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, zapraszamy uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu.

      To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

      Mamy nadzieję, że także kwietniowe wykłady wraz z atrakcyjnymi warsztatami - skierowane tym razem do uczniów - będą równie popularne oraz przyczynią się do zwiększenia świadomości klimatycznej wśród młodzieży.

      Kiedy premiera? czwartek, 22/04 o godz. 12:00

      Gdzie? Webinarium dostępne będzie na stronie www.lekcjezklimatem.pl

      Kto wykłada? Swoją wiedzą podzielą się naukowczynie Uniwersytetu Warszawskiego, współautorki publikacji „Klimatyczne ABC”, a także rówieśnicy uczniów - przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

       

      Zapraszamy Uczniów do udziału w wydarzeniu!

       

      Ministerstwo Klimatu i Środowiska

       

      Lekcje z klimatem - twórzmy je wspólnie!

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sp92@edu.um.warszawa.pl
   • (022) 633-97-17
    222771688
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych