• Nasz Patron

    •  

     Jan Brzechwa to pseudonim literacki, prawdziwe nazwisko pisarza to Jan Lesman.

     Urodził się 15 sierpnia 1900 roku, we wsi Żmerynka na Podolu. Studiował medycynę w Kazaniu, a następnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1920- 1921 wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

     Pracował jako radca prawny. Zajmował się ochroną praw autorskich. Z zamiłowania był poetą, satyrykiem, tłumaczem literatury z języka rosyjskiego, autorem popularnych utworów dla dzieci. Bolesław Leśmian to jego stryjeczny brat.

     Jan Brzechwa był autorem i wykonawcą tekstów kabaretowych. Podpisywał je pseudonimem Szer–Szeń. Wydał m. in. tomiki  Oblicza zmyślone, Trzeci krąg, ale największą sławę przyniosły mu właśnie wiersze i bajki dla najmłodszych. Pierwszy ich zbiór wydany w 1938 roku nosił tytuł Tańcowała igła z nitką, kolejne to: Ptasie plotki, Kaczka DziwaczkaNa wyspach Bergamutach, Opowieści o sowie. Zbiorki te zawierają utwory oparte na wyobraźni, wspaniałym humorze. Autor naśmiewa się z ludzkich przywar i słabości, skłonności do kłamstwa i zbytniej ciekawości. Robi to z humorem, jest daleki od moralizatorstwa, więc nikogo nie obraża.

     Pisał również opowieści prozą, z których najbardziej znane to cykl opowieści fantastycznych o przygodach Pana Kleksa. Opublikował powieść autobiograficzną "Gdy owoc dojrzewa" (1958). Pseudonimem Jan Brzechwa posługiwał się od 1946 roku jako pisarz, natomiast pod prawdziwym nazwiskiem publikował artykuły z dziedziny prawa.

     Jan Brzechwa zmarł w Warszawie 2 lipca 1966 roku.

     Pamięć o nim i jego twórczości wciąż trwa.Jego wiersze i powieści są nadal wydawane i chętnie czytane przez kolejne pokolenia. Wiele szkół i bibliotek dziecięcych w Polsce nosi jego imię.

     W czerwcu 2004 roku na uroczystym apelu Szkoła Podstawowa nr 92 otrzymała imię Jana Brzechwy. Z okazji 40 - lecia szkoły w 2006 roku oficjalnie pożegnano poprzedniego patrona Ernesto Che Guevarę. Zaprezentowano nowy hymn szkoły będący dziełem Zuzanny Filasiewicz i Alicji Mossakowskiej.

     Uczniowie Szkoły nr 92 pamiętają o swoim patronie. Co roku w dniu imienin 24 czerwca odwiedzają grób Jana Brzechwy na Powązkach, uroczyście obchodzą Dzień Patrona. Nauczyciele organizują konkursy recytatorskie popularyzujące twórczość Jana Brzechwy. Uczniowie klas starszych przygotowują prezentacje multimedialne o życiu i twórczości Jana Brzechwy.

     Działania te są potwierdzeniem słów refrenu hymnu Szkoły: Bo pan Brzechwa Jan to ktoś bliski nam...

     Obecna dyrektor Magdalena Rupniewska nawiązała kontakt z córką poety, panią Krystyną Brzechwą, która zaprojektowała i przekazała szkole mural, przedstawiający charakterystyczne postacie z wierszy i bajek Jana Brzechwy.

          

     autorka obrazów: Krystyna Brzechwa
     Portret Jana Brzechwy pochodzi z http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
   • Sekretariat 222 771 688
    Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
    Intendent żywienia 222 771 685
    Pielęgniarka 222 771 691
    Pedagog 222 771 683
    Psycholog 222 771 684
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
    Poland
   • PDuchalski@eduwarszawa.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych