• Szkoła pamięta


          • Poczet sztandarowy na Powązkach


          • 28 września 2023 r., w przeddzień Turnieju im. Jędrusia Szwajkerta, uczniowie naszej szkoły odwiedzili warszawskie Powązki i złożyli kwiaty na grobie młodego Bohatera.

             
             

          • #ŁączyNasPamięć


          • W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim nasi uczniowie wzięli udział w Akcji Żonkile.

            Wolontariusze rozdawali wcześniej przygotowane żonkile z papieru, dzieląc się swoją wiedzą o powstaniu z koleżankami i kolegami, a także nauczycielami.

            #ŁączyNasPamięć
             

            #ŁączyNasPamięć - Obrazek 1 #ŁączyNasPamięć - Obrazek 2

            #ŁączyNasPamięć - Obrazek 3 #ŁączyNasPamięć - Obrazek 4 #ŁączyNasPamięć - Obrazek 5
             

          • Przy grobie Jędrusia Szwajkerta


          • W dniu 29.09.2022 r. uczniowie odwiedzili warszawskie Powązki i złożyli kwiaty na grobie Jędrusia Szwajkerta.
             

            Przy grobie Jędrusia Szwajkerta  - Obrazek 1

            Przy grobie Jędrusia Szwajkerta  - Obrazek 3 Przy grobie Jędrusia Szwajkerta  - Obrazek 4
             

          • Przy grobie Jędrusia Szwajkerta


          • W dniu 23.09.2021 r. uczniowie szkoły odwiedzili warszawskie Powązki i złożyli kwiaty na grobie Jędrusia Szwajkerta w związku ze zbliżającym się turniejem piłki nożnej upamiętniającym jego imię.

             

             

          • Marymoncki Nieśmiertelnik


          • 14 września 2021 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły brał udział w odsłonięciu pomnika żołnierzy Zgrupowania AK „Żmija” na warszawskim Marymoncie.

            Zgrupowania AK „Żmija” to oddział Armii Krajowej, który w okresie niemieckiej okupacji walczył na terenie Dolnego Żoliborza, Marymontu i Puszczy Kampinoskiej. Monument stanął na skwerze w pobliżu ul. Klaudyny. To miejsce w którym w 1944 roku zginęło trzynastu żołnierzy oddziału.

            14 września 1944 roku wojska niemieckie dokonały masakry broniących się Powstańców Warszawskich znajdujących się na placówce w willi Zawadzkiego przy ul. Rajszewskiej na Warszawskim Marymoncie będącą najbardziej wysuniętym na północ punktem obrony Żoliborza, graniczącym z Lasem Bielańskim i CIWF (obecny AWF).

            Pomnik jest określany mianem „Marymonckiego Nieśmiertelnika”. Zawiera elementy związane z polską historią i tradycją.

              

             

          • #SzkołaDoHymnu


          • W różnych miejscach, ale o wspólnej godzinie 11:11, angażując się w ogólnopolską Akcję "Szkoła do hymnu" odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą komunikatorów.
             

             

          • W hołdzie Jędrusiowi


          • W piątek 25.09.2020 r. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 92 wraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego odwiedził grób Jędrusia Szwajkerta.
            Na grobie uczniowie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz.

             

            FOTORELACJA

             

          • Powązki wojskowe


          • 23 września 2020 roku klasa 3B zwiedzała z wychowawca panią Jolanta Hodakowską i panią Teresą Dąbrowską, przewodnikiem miejskim po Warszawie cmentarz Powązki Wojskowe. Ta stara liczącą ponad 100 lat nekropolia jest położona niedaleko naszej szkoły. Spoczywa na niej chlopiec z Inowrocławia Jedrus Szwajkert oraz patron naszej szkoły, polski Żyd Jan Brzechwa.

            Czy wiecie, że Pan Jan używał w pracy prawniczej prawdziwego nazwiska Jan Leśmian, a gdy pisał dla dzieci, podpisywał się Jan Brzechwa. Pseudonim wymyślił mu spokrewniony z nim inny poeta, Bolesław Leśmian.

            Rozmawialiśmy o innych zwyczajach pogrzebowych, spacerowaliśmy Aleją Zasłużonych. Wspominaliśmy wspaniałe osoby, także z Żoliborza, Pana Jacka Kuronia czy poetę Jerzego Ficowskiego.

            Jego nagrobek na Powazkach Wojskowych wywołuje nutę optymizmu i uśmiechu. Pamiętajmy o zmarłych nie tylko jesienią.

             

          • Spotkanie z niezwykłym człowiekiem


          • Spotkaliśmy się w naszej szkole z wyjątkowym człowiekiem.

            Jest to najstarszy żyjący polski „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
            Podczas II wojny światowej uratował 53 Żydów.
            Człowiek, który nie znał strachu.
            Stojąc wielokrotnie w obliczu śmierci, dożył stu lat.

            Tym szczególnym gościem w naszej szkole był:

            PAN JÓZEF WALASZCZYK

            Opowiadał nam historię swojego życia, mówił o walce za wolność, poświęceniu i wielkiej  miłości. Uczył nas, by nie myśleć tylko o sobie, ale umieć spojrzeć na kolegę/ koleżankę, którzy są w potrzebie. Spotkanie zaciekawiło dzieci na tyle, że niektórzy zostali dłużej, aby zadać dodatkowe pytania, uścisnąć dłoń Bohatera i podziękować. To był zaszczyt porozmawiać z człowiekiem, który przeżył kilka pokoleń, różnych trudnych dziejów naszego kraju, a jednocześnie pozostaje taki bliski i serdeczny dla dzieci.  

            Na końcu chciałem podziękować uczniom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Dziękuję również nauczycielom za poświęcenie swojego przedmiotu na tę szczególną lekcję życia, którą poprowadził  Pan Józef Walaszczyk. 

            Adam Chądzyńsk

             

          • "Reporterzy na 102"


          • NASI REPORTERZY W AKCJI:

            Spotkanie z panem profesorem Witoldem Kieżunem, legendą Powstania Warszawskiego.

            Pan profesor opowiada o okolicznościach spotkania z Jędrusiem Szwajkiertem, wspomina kolegów z "Kamieni na Szaniec", między innymi Rudego - kolegę z klasy. Dzieli się swoją mądrością, tym jak ważna jest przyjaźń.

             

            Film o rotmistrzu Pileckim

            Film ten został wyróżniony w międzynarodowym konkursie pod patronatem Pana Prezydenta Dudy. Zrealizowany został wspólnie z polskimi dziećmi z Grodna. Podczas filmu dzieci wyjeżdżają na tereny obecnej Białorusi szukając śladów rotmistrza. Rozmawiają z jego prawnukiem a na końcu, podsumowują całość pod domem, w którym rotmistrz oddał się w ręce faszystów.

             

            Przynależność do klubu opiera się na 3 filarach:

            1. Rozwijam się sportowo

            2. Szukam własnych pasji

            3. Uczę się pomagać

            www.reporterzyNa102.org.pl

             

          • Wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego


          • 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

            Z tej okazji 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "SZKOŁA DO HYMNU".

            Wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

            FOTORELACJA

             

          • PALMIRY


          • Uczniowie klas 7 i 8 złożyli kwiaty, zapalili znicze w miejscu pamięci narodowej -
            cmentarz i mauzoleum Palmiry.

             

             

             

          • MITYNG LEKKOATLETYCZNY IM. JULIUSZA KULESZY



          • 5 października 2019 r.  w SP 92 na warszawskim Żoliborzu uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się w zawodach lekkoatletycznych organizowanych przez Fundację PWPW i UKS Gepard.

            Wydarzenie miało nie tylko zachęcić uczniów do podejmowania aktywności fizycznej, która jest nieodłącznym elementem prawidłowego rozwoju młodych ludzi, ale również poszerzyć wiedzę  historyczną nt. bohatera Powstania Warszawskiego, Juliusza Kuleszy.

            Juliusz Kulesza urodził się 19 maja 1928 r. w Warszawie. Z zawodu jest grafikiem. Od września 1942 r. do lipca 1944 r. był praktykantem – rysownikiem litograficznym i retuszerem w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako łącznik i jako strzelec o pseudonimie „Julek”. Walczył w szeregach samodzielnej grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów) w obronie Reduty PWPW pod rozkazami kaprala Romana Marchla „Roma”. Po kapitulacji Powstania dwukrotnie uciekł z Dulagu 121 w Pruszkowie.

            Jest autorem 18 książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Obecnie pracuje nad ukończeniem swojej 19. książki zatytułowanej „ABC Kuleszy”. Za wieloletnie zasługi otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę. W ubiegłym roku został jednym z 21 laureatów Warszawskiej nagrody m.st. Warszawy, przyznawanej przez Radę Warszawy osobom, lub zespołom szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

            PODSUMOWANIE:

             

             

             

          • Śladami Bohaterów Kamieni na szaniec



          • 3 października 2019 roku uczniowie klasy 8a uczestniczyli w wycieczce po Warszawie idąc śladami bohaterów harcerzy  Szarych Szeregów. Wycieczka rozpoczęła się od odwiedzenia grobów Alka, Zośki i Rudego na Powązkach, bohaterów "Kamieni na szaniec". Następnie  przewodniczka zaprowadziła klasę na grób poety- powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Potem udaliśmy się na Aleję Szucha, w czasie wojny mieściła się tam siedziba gestapo. Zwiedziliśmy cele i miejsca, gdzie przesłuchiwano więźniów  przywożonych z Pawiaka. Mieliśmy okazję zobaczyć rekonstrukcję historyczną: dowiezienia więźniów  i późniejszego ich przesłuchiwania. Następnie udaliśmy się pod Arsenał, gdzie miała miejsce słynna akcja Szarych Szeregów - odbicia Rudego.  Na zakończenie wycieczki dotarliśmy na Pawiak , gdzie wysłuchaliśmy treści  przejmujących grypsów. W ciszy zwiedziliśmy to wojenne niemieckie więzienie. Była to prawdziwa lekcja historii, którą uczniowie bardzo przeżyli.

            FOTORELACJA

             

             

          • Śladami Witolda Pileckiego


          • Są historie, których nie wolno zapomnieć… Są ludzie, obok których nie można przejść obojętnie…
            Są spotkania, które na zawsze zapadną w pamięć…

             

            Doświadczyli tego uczniowie klasy VI B, którzy 30 września 2019 roku mieli zaszczyt i przyjemność poznać Pana  Marka Ostrowskiego. Niezwykły rozmówca opowiedział o swoim wujku – Rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz o wpływie, jaki wywarł on na całe jego życie.

            Spotkanie, zorganizowane przez Pana Jarosława Wróblewskiego, rozpoczęło się pod oknami domu, w którym Pan Marek mieszkał w dzieciństwie, przeżył wojnę i Powstanie Warszawskie…  To właśnie te mury widziały dobrowolne oddanie się Witolda Pileckiego w niewolę niemiecką, które to aresztowanie zaowocowało zdobyciem i ujawnieniem przez bohatera informacji o Auschwitz.

            Pan Marek Ostrowski podzielił się z uczniami zarówno zabawnymi wspomnieniami o wuju widzianym z perspektywy dziecka, jak i przemyśleniami o jego charakterze, postawie i wpływie na tych, którzy mieli szczęście go znać. Młodzież z zapartym tchem słuchała opowieści o wojennych losach małego wówczas Marka i dokonaniach Rotmistrza Pileckiego. Niezwykle wzruszające okazały się wspomnienia związane z rodzicami rozmówcy i rozstaniami, jakie niosła ze sobą wojna. W niejednych oczach zakręciły się łzy.

            Po zakończeniu spotkania uczniowie skierowali swoje kroki na Powązki Wojskowe, aby oddać hołd Rotmistrzowi Pileckiemu. Zapalili znicze na symbolicznym grobie bohatera, mogile Polaków pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, grobie Jędrusia Szwajkerta, odwiedzili Łączkę…

            Wzruszenie i wrażenia, które stały się tego dnia udziałem młodych ludzi, już na zawsze pozostaną w ich sercach. Dzięki spotkaniu z Panem Markiem Ostrowskim dotknęli żywej historii, spojrzeli na jednego z największych bohaterów jak na kogoś bliskiego, kto budzi radość, podziw, szacunek. Uczniowie przekonali się, że nawet największa historia, jest zawsze historią konkretnych ludzi, a pamięć o nich – wdzięcznością naszych serc.

            FOTORELACJA

             

          • Spotkanie z Powstańcem


          • 27 września 2019 roku w Bibliotece Pod Sowami na Żoliborzu odbyło się spotkanie z weteranką Powstania Warszawskiego,  kapitanem Armii Krajowej Zofią Gordon ps. Iskra.  Pani Zofia  opowiadała o swojej młodości, domu rodzinnym o korzeniach patriotycznych. Ojciec był piłsudczykiem, zginął na Pawiaku. W czasie okupacji pani Zofia brała udział w tajnym nauczaniu. Jak wybuchło powstanie była sanitariuszką w Batalionie Ruczaj w Śródmieściu Południowym. W szpitalu przy ulicy Mokotowskiej złożyła przysięgę wojskową. Brała udział w zdobyciu Małej Pasty przy ulicy Pięknej opatrując rannych. Po kapitulacji Powstania znalazła się w obozie w Pruszkowie, z którego uciekła.

             

             

          • Udział w akcji Szkoła Pamięta



          •  

          • Jędrusiowi – rówieśnicy…


          • W ostatnią sobotę września Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jędrusia Szwajkerta stała się po raz kolejny miejscem niezwykłych rozgrywek i wyjątkowego wydarzenia. Na boisku rozegrano bowiem Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta – małego bohatera Powstania Warszawskiego, który za swoją działalność niepodległościową zapłacił najwyższą cenę.

            W sportowych zmaganiach wzięło udział 8 drużyn piłkarskich, w tym zespół dziewczęcy „Ladies” oraz drużyna „Motorlet Praha” z Czech. Wszyscy uczestnicy mieli 11 lat tak jak Jędruś, ku pamięci którego odbywają się coroczne turnieje. Po pełnych emocji rozgrywkach I miejsce zajęła reprezentacja SP 392, II miejsce drużyna z Czech, III miejsce SP 267. Uczniowie ze Szkoły im. Jana Brzechwy uplasowali się na VI pozycji. Dumnym zwycięzcom i uczestnikom turnieju nagrody wręczali Burmistrz Żoliborza Paweł Michalec, bratanica Jędrusia Szwajkerta  pani Hanna Szwajkert- Sobiecka oraz dyrektor szkoły pani Magdalena Rupniewska.

            Meczom towarzyszył piknik historyczny, w ramach którego wysyłano kartki do Powstańców, szyto opaski powstańcze, wykonywano stemple. Spotkanie było okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć w historycznej fotobudce oraz zapoznania się z informacjami i ciekawostkami zamieszczonymi w okolicznościowym wydaniu szkolnej gazetki „Kleksy”.  Ogromna popularnością cieszyło się malowanie koszulek. Każdy mógł mieć też swój udział w tworzeniu wspólnego muralu o tematyce powstańczej lub poczęstować się wojskową grochówka i innymi przysmakami.

            Turniej i piknik na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Szkoły Podstawowej nr 92. Są dowodem pamięci i uznania dla małego bohatera; okazją do zadumy nad bolesną historią oraz wyrazem dziecięcej radości ze sportu i gry w piłkę.

            FOTORELACJA

             

          • Pamięci Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego


          • Jak co roku 9  września 2019 na Starych Powązkach przedstawiciele miasta stołecznego Warszawy, Straży Miejskiej , warszawskich instytucji oraz nauczyciele i młodzież warszawskich szkół spotkali się przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego, aby oddać hołd bohaterskiemu Prezydentowi Warszawy. Wieniec złożył  Burmistrz Żoliborza pan Paweł Michalec. Pani Wiesława Bełdycka wygłosiła wzruszające wspomnienie o przedwojennym prezydencie Warszawy. Uroczystość odbyła się w 80 rocznicę mianowania przez gen. Waleriana Czumę Prezydenta m. st. Warszawy Stefana Starzyńskiego na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Wśród zgromadzonych wartę honorową zaciągnął poczet sztandarowy Szkoły nr 92.

            FOTORELACJA

             

          • PALMIRY 2017


          • „ŁATWO JEST MÓWIĆ O POLSCE, TRUDNIEJ DLA NIEJ PRACOWAĆ, JESZCZE TRUDNIEJ UMIERAĆ, A NAJTRUDNIEJ CIERPIEĆ”

            – ten skłaniający do zadumy napis wita wchodzących na cmentarz.

                     Siedemdziesiąt osiem lat temu w 1939 roku, pięć kilometrów od wsi Palmiry rozpoczęły się pierwsze egzekucje polskiej ludności cywilnej, głównie z Warszawy. Na palmirskiej polanie śmierci odbyło się 21 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób. Rozstrzeliwani byli tu głównie więźniowie warszawskiego Pawiaka.

            Nad cmentarzem górują trzy krzyże o zmienionych proporcjach. - Ich dłuższe ramiona symbolizują rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka.

            Na cmentarzu spoczywają między innymi:

            Maciej Rataj- marszałek przedwojennego sejmu,

            Stefan Kopeć – profesor Uniwersytetu Warszawskiego,

            Tomasz Stankiewicz – olimpijczyk,

            Witold Hulewicz – literat, pracownik Polskiego Radia,

            przedwojenny olimpijczyk – Janusz Kusociński.  oraz najbardziej znany

            Każdego roku uczniowie klas piątych i szóstych odwiedzają Palmiry – miejsce pamięci narodowej. 17 listopada 2017 roku na wojennym cmentarzu odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły złożyli wiązankę na grobie Macieja Rataja, uczniowie klasy VIc oraz chórzyści oddali hołd pomordowanym, prezentując program artystyczny wzbogacony pieśniami patriotycznymi. Po zapaleniu zniczy wszyscy udali się do pobliskiego muzeum, aby w ciszy i skupieniu zobaczyć pamiątki po pomordowanych. Duże wrażenie na uczniach zrobił film przedstawiający ludzi idących na rozstrzelanie.

            Podczas drogi powrotnej uczniowie rozmawiali o przeżyciach, wymieniali się spostrzeżeniami. Wielu z nich wracało z postanowieniem, że odwiedzą to miejsce z rodzinami.

            FOTORELACJA

             

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
      • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
      • Sekretariat 222 771 688
        Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
        Intendent żywienia 222 771 685
        Pielęgniarka 222 771 691
        Pedagog 222 771 683
        Psycholog 222 771 684
      • ul. Przasnyska 18a
        01 - 756 Warszawa
        Poland
      • PDuchalski@eduwarszawa.pl
  • Nasze media społecznościowe

  • Galeria zdjęć

      brak danych