1918 - 2018 ŚCIEŻKI DO NIEPODLEGÓŚCI
Założeniem projektu jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historią Polski i zaprezentowania jej w atrakcyjny sposób.Uczniowie realizujący projekt pracują w dwóch grupach - klasy 0 - 3 oraz klasy 4 - 7.
LISTOPAD 2018
Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
„Mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Jednak musimy pamiętać o naszej przeszłości, gdyż naród, który zapomina o swojej historii, staje się narodem bez przyszłości. Dlatego nie wolno nam traktować 11 listopada tylko jako dnia wolnego, ale musi to być dla nas prawdziwe święto, wspólne, narodowe”
8 i 9 listopada 2018 roku dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy na warszawskim Żoliborzu były wyjątkowymi dniami. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zatroszczyli się zarówno o wyjątkowy charakter szkolnych obchodów 100–lecia Odzyskania Niepodległości, jak i budowanie pamięci historycznej.
Trwające dwa dni obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od swoistej podróży w czasie.
8 listopada szkolne korytarze zaroiły się postaciami wystylizowanymi na lata 20-te XX wieku. Liczne gazetki ścienne, dekoracje na korytarzach i ciekawostki związane z życiem w międzywojennej Polsce sprawiły, że każdy uczeń i gość odwiedzający żoliborską szkołę podstawową mógł poczuć niezwykłą atmosferę minionych czasów, a także pogłębić swoją wiedzę o ich specyfice i tajemnicach.9 listopada już od rana panował w szkole uroczysty nastrój. Białe koszule przystrojone kotylionami w barwach narodowych przypominały o zbliżającej się uroczystości – Apelu, podczas którego cała szkolna społeczność miała wziąć udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i wraz z uczniami innych polskich szkół odśpiewać Hymn Narodowy.
Pierwsze dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” rozbrzmiały dokładnie o godzinie 11.11. Niesamowita atmosfera udzieliła się wszystkim śpiewającym i sprawiła, że Hymn zabrzmiał z mocą, która poruszyła wszystkich zebranych. Splendoru dodawał tej chwili także fakt, iż była ona rejestrowana przez przedstawiciela Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W dalszej części uroczystości głos zabrali sami uczniowie, opowiadając w formie miniatury teatralnej o trudnej i długiej drodze do niepodległości. Wspominane przez nich zdarzenia, począwszy od trzech rozbiorów, poprzez kolejne powstania narodowe, losy polskiej emigracji, aż po bolesne doświadczenia pierwszej wojny światowej były ilustrowane występami chóru, wierszami, muzyką i malarstwem. Młodzi artyści opowiedzieli historię walki narodowowyzwoleńczej językami różnych sztuk. Tłem dla ich występu były obrazy Malczewskiego wyświetlane na rzutniku, a przekazywane treści przyjęły formę wierszy Konstantego Gaszyńskiego i Władysława Bełzy, muzyki Szopena czy piosenek Jacka Kaczmarskiego. W opowieści o polskiej drodze do niepodległości nie mogło także zabraknąć pieśni legionowych i fragmentów przemówień Józefa Piłsudskiego.
Historia Polski nie skończyła się w chwili odzyskania upragnionej niepodległości. Trwała i trwa nadal: poprzez kolejną wojnę, Powstanie Warszawskie, działalność Solidarności… Świadomość trwania i ciągłości historii, jakie można było wynieść z tej opowieści, sprawiły, że każdy z zebranych poczuł się jej częścią.
Wspólne spotkanie zakończyła refleksja, wypowiedziana przez jednego z prowadzących: „My, urodzeni i wychowani w wolnej Polsce, jesteśmy zobowiązani do tego, by pamiętać, jaką drogę musieli przejść nasi przodkowie, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju”. Myśli tej towarzyszyło niezwykłe poczucie wspólnoty i radości z tego, że jesteśmy razem, przeżywamy wspólnie coś pięknego i wartościowego, a przede wszystkim patrzymy z optymizmem w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości.
"Rekord dla Niepodległej"
https://www.youtube.com/watch?v=33h9C6LapIw
https://www.youtube.com/watch?v=d2h4nZuSON8
Dzieci śpiewają Hymn Polski.mov
Gazetka Szkolna wydanie specjalne pobierz
WRZESIEŃ 2018
Uczniowie klasy 8d: Jan Galemba, Natalia Pacholec i Olga Rostkowska, zdobyli II miejsce w Mazowieckim
Konkursie "Moje symbole patriotyzmu" zorganizowanym przez Wojewodę Mazowieckiego.Janek, Natalia i Olga wystąpili w filmie, opowiadając o tym, jak rozumieją patriotyzm.
Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie realizuje projekt "1918 - 2018 ŚCIEŻKI DO NIEPODLEGŁOŚCI". Jego założeniem jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historią Polski i zaprezentowanie jej w atrakcyjny sposób.
Cieszymy się z sukcesu naszych uczniów!
NAGRODZONY FILMLUTY 2018
Wycieczka klasy 4a do Belwederu.
FOTORELACJALISTOPAD 2017
Uczniowie klasy 7b i 7d wzięli udział w wycieczce do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj więcej
Uczniowie klas: 7b, 7c i 7d uczestniczyli w wycieczce do Cytadeli Warszawskiej. Zwiedzanie Muzeum X Pawilonu Cytadeli poprzedziła uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
Czytaj więcej
Uczniowie klas VI a i VI c mieli okazję zwiedzić siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej i wziąć udział w arcyciekawej lekcji muzealnej.
Czytaj więcej