W hołdzie Jędrusiowi
W piątek 25.09.2020 r. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 92 wraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego odwiedził grób Jędrusia Szwajkerta.
Na grobie uczniowie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz.
V Turniej piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta
26 września 2020 r. odbył się 5. już Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta organizowany w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie.Inicjatorami tego cyklicznego wydarzenia są Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy Pani Magdalena Rupniewska oraz przyjaciel Szkoły i pasjonat historii Pan Jarosław Wróblewski.
Gościem honorowym był Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Pan Paweł Michalec. Powitał on zebranych i otworzył Turniej Piłkarski.
Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Rupniewska odczytała list od Pana Jarosława Wróblewskiego, który nie mógł uczestniczyć w imprezie.
List do uczestników V Turnieju Piłkarskiego im. Jędrka Szwajkerta
Szanowni Państwo,
Ten tegoroczny Turniej dla młodych piłkarzy, jaki i jego poprzednie edycje , tak naprawdę był i jest hołdem dla naszego Małego Powstańca, którym był Jędruś. On kochał Polskę, miał ją w sercu i kiedy Warszawa zerwała się do boju w sierpniu 1944 r. - on walczył tak jak potrafił.
Co mógł robić w punkcie sanitarnym przy ul. Mickiewicza 20, oddalonym od nas 2,5 km? Nosić wodę spragnionym, zwijać bandaże, słuchać opowieści rannych żołnierzy i cywilów, pocieszać ich, przynosić i czytać listy oraz powstańczą prasę. Był harcerzem-sanitariuszem, a sanitariusz jest też żołnierzem i dziś jako kombatant miały za swoją służbę należny mu wojskowy stopień. Jędruś był odpowiedzialny za innych.
Dziś, Wy będziecie walczyć - choć na boisku, będziecie strzelać – ale do bramki, będziecie ustawiać mur - tak jak oni kiedyś barykadę. Kapitan to stopień wojskowy, a przecież tak określa się szefa każdej z piłkarskich drużyn. To będzie Wasza rywalizacja - w czasie pokoju. Słuchajcie rad trenera i przestrzegajcie sportowych zasad fair play.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej, już piątej edycji tego turnieju. Dziękuję, że Państwo go nie odpuściliście, mimo korona wirusa. Dzięki temu ciągłość tego turnieju jest zachowana. Dziękuję Państwu za to naprawdę z całego serca, że pamięć o Jędrusiu Szwajkercie żyje.
Niech zwycięży najlepszy.
Chwała bohaterom!
Jarosław Wróblewski
92 KLEKSY - wydanie specjalne
Wydanie specjalne gazetki szkolnej 92 KLEKSY.
A w nim między innymi:
- Inicjatywy i działania w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie związane z krzewieniem pamięci o Powstaniu Warszawskim
- Piknik historyczny i Turniej piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta, To już nasza tradycja...
- Szkoła Pamięci - Szkoła Patriotyzmu
- Wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”
- Śladami Witolda Pileckiego
- Mali Bohaterowie Warszawy
- Poezja walczącej WarszawyPOBIERZ - wydanie specjalne z okazji V Turnieju im. Jędrusia Szwajkerta
Śladami Słowiańskich Przodków
Zaproszamy do realizacji szkolnego projektu „Śladami Słowiańskich Przodków”.Projekt jest interdyscyplinarny i całoroczny, skierowany do klas 6-8. Cykl działań w projekcie wyznacza nam Kalendarz Słowiański. Chcemy zachęcić, by w kolejnych miesiącach opowiadać o wierzeniach i dziedzinach życia Słowian.
Projekt ma na celu przybliżenie kultury słowiańskiej, wskazanie tradycji chrześcijańskich, które nałożyły się na tradycje słowiańskie, wzmocnienie poczucia przynależności społecznej, narodowej i historycznej. Dziś uczymy o mitologii Greków czy Rzymian, zapominając, iż na dawnych ziemiach polskich również funkcjonowały mity, obrzędy, a tradycje naszych przodków Słowian są zapomniane i eliminowane z programów nauczania.
Chcemy tym projektem wpisać się zarówno w nurt edukacji kulturalnej, humanistycznej, jak i patriotycznej. Będziemy co miesiąc opowiadać o innych bóstwach i ich znaczeniu dla naszych przodków, zapoznamy dzieci z kalendarzem świąt i ich współczesnymi nawiązaniami. Pokażemy, co jedli i pili Słowianie, poznamy instrumenty i nauczymy się grać pradawne melodie, ulepimy garnki z gliny, poznamy, jakie nosili tkaniny, oraz sięgniemy do historii Słowian na ziemiach polskich i początków języka polskiego. Dzieci poznają, czym jest rzut oszczepem lub strzelanie z łuku.
23 wrzesień (23 Rujeń) to słowiańskie Święto Plonów, zatem inaugurujemy rozpoczęcie Szkolnego Projektu Edukacji Kulturalnej "Śladami Słowiańskich Przodków".
Ciekawe lekcje, atrakcje, konkursy i dania. Co kwartał słowiański dodatek do gazetki.Jutrzejsze świętowanie rozpoczynamy pyszną słowiańską - na obiad będzie kasza gryczana z wołowym gulaszem
Cała Szkoła podąża śladami przodków Słowian.
Bieżące informacje na temat naszych dział będzie można znaleźć w zakładce Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY -> ŚLADAMI SŁOWIAŃSKICH PRZODKÓW.
Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie.
Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dostęp do sieci to szansa dla młodego człowieka na rozwój, która może jednak okazać się zagrożeniem. Statystyki pokazują, że ponad 60% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat używa urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon, w tym 25% z nich codziennie. Dlatego warto zadbać o to, aby dzieci mogły korzystać z zasobów internetu w sposób bezpieczny.
Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie. Poradnik dla rodziców
Projekt „Sięgnij po więcej”
Od grudnia 2019 nasza szkoła przystąpiła do programu „SIĘGNIJ PO WIĘCEJ”, którego celem jest rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych w naszym mieście. Miasto Stołeczne Warszawa chce przygotować młodzież do szybko zmieniających się potrzeb rynku pracy i przemian społecznych. W tym celu w 110 warszawskich szkołach podstawowych realizowany jest projekt „SIĘGNIJ PO WIĘCEJ!”. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie naszej szkoły działa Punkt Informacji i Kariery – PIK, gdzie Uczniowie klas VII i VIII oraz ich Rodzice skorzystają m.in.- z indywidualnych konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego
- diagnozy predyspozycji zawodowych
Wszystkie te działania mają pomóc w tworzeniu ścieżki kariery edukacyjno – zawodowej oraz kształtowaniu umiejętności poruszania się po rynku pracy.
W planach jest również współpraca szkół z rynkiem pracy, przedsiębiorcami, instytucjami szkoleniowymi czy organizacjami pozarządowymi. Uczniowie zapoznają się na nich m.in. ze specjalnościami i stanowiskami pracy, rozwiązaniami organizacyjnymi czy technologiami wykorzystywanymi w różnych barażach.
Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Oś priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Całkowita wartość projektu: 4 462 172,50 zł
Dofinansowanie ze środków europejskich: 3 916 972,50 zł
Okres trwania projektu: 1XII 2019-31 VI 2021
110 szkół i placówek objętych wsparciem poprzez utworzenie Punktów Informacji i Kariery;
40 nauczycieli szkół realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego ukończy studia podyplomowe;
800 uczniów weźmie udział w warsztatach zawodoznawczych w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie
Koordynatorem projektu w szkole jest pan Filip Traczyński.
Konsultacje odbywać się będą w Sali 66 na drugim piętrze.
WTOREK 15.10 – 15.55
ŚRODA 14.20 – 15.05
CZWARTEK 12.15 – 13.00
PIĄTEK 16.00 – 16.45
Indeks Kulturalny - IQ
Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.Chcemy, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach / wystawach / wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.
IQ świadczyłby o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Mógłby stanowić jeden z elementów premiowania ucznia w procesie rekrutacji i w końcu, motywowałby młodego człowieka do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania również poza szkolnym programem nauczania.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.
Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny jest Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.
Wielu młodych ludzi realizuje swój twórczy potencjał poza szkołą. Jak do nich dotrzeć? Jak odnotować i zbadać to zjawisko? Jak wspierać młodych, często niepokornych w tym, by szkoła ich zauważyła?
W odpowiedzi na te pytania nasza szkoła dołącza do programu warszawskiego IQ - Indeks Qulturalny.
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wspólny list dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W liście podkreślili m.in., że zarówno uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.
Załącznikiem do listu są Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zostały one opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym. W wytycznych zostały wymienione obowiązki, jakie leżą po stronie pasażera, kierowcy i obsługi pojazdu oraz przedsiębiorcy w czasie korzystania z transportu zbiorowego.
List oraz wytyczne znajdują się w załączniku:
Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS