• AKTUALNOŚCI

    • Wyniki ogólnopolskiego etapu konkursu ziemiańskiego
     • Wyniki ogólnopolskiego etapu konkursu ziemiańskiego


     • Troje uczniów naszej szkoły: Julia Dykty z klasy VId, Franciszek Michalski i Oskar Strycharski z kl. VIIc, wzięło udział w ogólnopolskim konkursie historycznym pt. ,,W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym", zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i krakowski oddział Towarzystwa Ziemiańskiego.

      Prace pisemne całej trójki wygrały etap wojewódzki i zakwalifikowały się do finału. W dniu 1 czerwca 2021, drogą on-line, rozegrany został finał, do którego dopuszczono autorów 38 prac w dwóch kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach rzeczowych.

      Autorzy prezentowali swoje prace, jak również analizowali źródła, na bazie których je napisali. Następnie udzielali ustnych odpowiedzi na zadawane im pytania przez komisję konkursową.

      Ostatecznie pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Julia Dykty z klasy VId.

      Serdecznie gratulujemy!!

       

    • DZIEŃ MATKI
     • DZIEŃ MATKI


     • Mały czy duży, każdy wie, że 26 maja to szczególny dzień! Dzień Matki! 
      Nie przez przypadek to święto jest wiosną, gdy wszystko kwitnie, a Słońce grzeje. Tak jak Mama, która otacza nas opieką i wychowuje.

      Dziękuję Ci, że jesteś!
      Wszystkiego najlepszego!

      W dniu Twojego święta życzymy Ci spełnienia marzeń,dużo uśmiechu, czasu dla siebie i dużo, dużo zdrowia!

       

    • Finalista Olimpiady Informatycznej
     • Finalista Olimpiady Informatycznej


     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasz uczeń - Piotr Kowalik z klasy 7A został finalistą XV Olimpiady Informatycznej Juniorów.

      Po 3 etapach zawodów oraz pojawiających się w ich trakcie zadań związanych z programowaniem udało uzyskać się najznakomitsze miejsce.

      Piotrkowi życzymy dalszych sukcesów w karierze informatycznej!

       

    • "DZIECI ŚWIATA, WARSZAWY- PASJE, ZAINTERESOWANIA, ZABAWY..."
     • "DZIECI ŚWIATA, WARSZAWY- PASJE, ZAINTERESOWANIA, ZABAWY..."


     • Miło mi poinformować, że uczennica klasy 6b Dominika Olczak została laureatką Międzyszkolnego Konkursu ,,DZIECI ŚWIATA, WARSZAWY- PASJE, ZAINTERESOWANIA, ZABAWY..." w kategorii prezentacja multimedialna.

      Natomiast Natalia Budzińska z klasy 8c zajęła II miejsce w kategorii praca plastyczna.

       

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

       

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "Geo-Planeta"
     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "Geo-Planeta"


     • Ideą Konkursu było: poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o geografii Polski i świata; aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć; rozwijanie wśród młodzieży pasji do zwiedzania, podróżowania i odkrywania różnorodnych miejsc i zakątków Polski i świata.


      Laureat drugiego miejsca w kraju:

      GRZEGORZ SIEWICZ, kl. VI D

       

      Wyróżnienia:

      Natalia Wojczuk, kl. V B

      Maciej Karpiński, kl. V B

      Borys Latek, kl. V B

      Antonina Plutecka, VI A

      Hanna Ejmont, kl. VI B

      Mateusz Błaszczyk, kl. VI G

      Karina Franaszczyk, kl. VII A

      Hanna Gonsior, kl. VII C

      Julia Wojczuk, kl. VII D
       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

       

    • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
     • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać


     • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

      Chór szkolny MAŁY WIWAT włącza się w obchody tak ważnych dla Polski dni.


      Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

      W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.


      2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

      Ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.


      3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

      Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

      Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

       

    • List prezydenta Rafała Trzaskowskiego skierowany do rodziców ósmoklasistów
     • List prezydenta Rafała Trzaskowskiego skierowany do rodziców ósmoklasistów


     • Drodzy rodzice, 

      pandemia trwa już od ponad roku. Ogromną część tego czasu nasze dzieci uczą się wyłącznie zdalne – sam jestem ojcem i widzę, jak trudny to czas dla Oli i Stasia, a także dla ich nauczycieli. Mam też świadomość, że to jeszcze trudniejszy czas dla tych dzieci, które za miesiąc podchodzić będą do egzaminu ósmoklasisty.

       

      Dlatego jako miasto postanowiliśmy choć trochę ułatwić im przygotowania. Na kanale YouTube Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń ósmoklasiści znajdą filmy, które pomogą im w powtórce materiału przed tym ważnym momentem na ich ścieżce edukacji. Dostęp do filmów jest całkowicie bezpłatny i otwarty.

       

      https://www.youtube.com/channel/UCo8-PC53Ej4pQPx8DEz6d9g?app=desktop

       

      Zachęcam do korzystania i życzę wszystkim uczniom połamania piór!

       

      Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy

       

       

    • #wszystkobędziedobrze
     • #wszystkobędziedobrze


     • Nasi uczniowie to NIEPOPRAWNI OPTYMIŚCI!!!!

      Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że "wszystko znowu będzie dobrze i się skończy podły czas (...)".

      #wszystkobędziedobrze

      Program „Niepodległa”

      Autor słów i muzyki: Wojciech Byrski

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sp92@edu.um.warszawa.pl
   • (022) 633-97-17
    222771688
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych