• Chór WIWAT

     • ŻEŃSKI CHÓR WIWAT


     • Chór WIWAT powstał w 1988 r. z inicjatywy absolwentek Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie, które po sukcesach chóru działającego w tej Szkole nadal pragnęły śpiewać w Zespole. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Alicja Mossakowska – muzyk, wychowawca młodzieży, wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie.

      Od 2019 roku II dyrygentem jest Piotr Duchalski - absolwent wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w klasie organów i dyrygentury chóralnej, na co dzień związany ze Szkołą Podstawową nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie.

      Chór WIWAT jest Chórem 3-głosowym skupiającym dziewczęta - uczennice szkół podstawowych, liceów, a także studentki uczelni warszawskich.

      Zespół dysponuje bogatym repertuarem. W jego wykonaniu można usłyszeć utwory kompozytorów polskich i obcych różnych epok – dzieła renesansu i baroku, utwory okresu klasycyzmu i romantyzmu, współczesne opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej oraz negro spirituals. Liczne kontakty z chórami zagranicznymi umożliwiły na włączenie do repertuaru wiele utworów zagranicznych wykonywanych w oryginalnych językach twórców i kompozytorów.

      Jako akompaniator z zespołem pracuje –  Włodzimierz Tyl oraz skrzypek Tadeusz Melon. Wiele wnieśli do działalności Chóru wzbogacając artystycznie jego występy aktorzy: Wojciech Siemion, Elżbieta Gaertner, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki, a także współpracujący niegdyś z zespołem kompozytor – pianista – Janusz Tylman.

       

       

      Chór WIWAT brał udział w wielu festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim zdobywając wysokie wyróżnienia przyznawane przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Ministra Edukacji Narodowej. W swoim dorobku posiada 28 Pucharów i 5 "Kamertonów".

      Do sukcesów artystycznych Chóru należy zaliczyć wiele odbytych zagranicznych tourne koncertowych, za które uzyskiwał bardzo dobre recenzje w prasie lokalnej i pochwały przekazywane na ręce władz polskich za propagowanie kultury polskiej.

       


      Chór koncertował na Kubie oraz wielokrotnie : w Niemczech, Danii, Włoszech, Rosji, Francji, na Litwie, Łotwie, trzykrotnie w Izraelu i dwukrotnie w Chinach.
      Dla utrzymania wysokiego poziomu artystycznego Chór zgłasza swoje uczestnictwo do występów na międzynarodowych festiwalach Zespołów chóralnych:
      - w 1996 r. wziął udział w III Festiwalu Międzynarodowych Chórów Młodzieżowych w Veldhoven w Holandii gdzie. wśród licznej obsady międzynarodowej zajął I miejsce. Sukces ten powtórzył w 1998 r. i w 2001r. uzyskując ponownie wysoką lokatę wśród uczestników tego Festiwalu,
      - w 1998 r. został wytypowany przez Ministerstwo Kultury na koncerty „Voices of the World” organizowane pod auspicjami UNICEF w Rzymie i Watykanie,
      - wielokrotnie Chór uczestniczył w Festiwalu – Erotreff Musik organizowanym w miastach południowych Niemiec. Dzięki kilkakrotnym występom na tym Festiwalu dziewczęta poznały takie miasta jak: Rastatt, Weinheim, Ulm, Mainhaim, Freiburg, Karsruhe...,
      - w 2002 roku na zaproszenie Ambasadora Chin w Warszawie Chór „Wiwat” wyjechał do Pekinu na VI Międzynarodowy Festiwal Chórów gdzie zajął II miejsce w licznej obsadzie międzynarodowej i I miejsce za najlepszą interpretację chińskiego utworu,
      - w 2004 r. Chór został powtórnie zaproszony przez organizatorów Festiwalu tym razem organizowanego w Wuxi k. Shanghaju. Chór Wiwat był reprezentowany przez młodszy skład dziewcząt. Nie obniżyło to w sposób istotny poziomu artystycznego Zespołu. Dziewczęta uzyskały III miejsce i również I miejsce za interpretację utworu chińskiego (innego niż śpiewany na poprzednim festiwalu).
      Na pamiątkę z tych wyjazdów pozostały piękne kryształowe puchary wręczone przez organizatorów chińskich.

      Liczne kontakty z chórami zagranicznymi pozwoliły na zorganizowanie wielu tournee koncertowych. Do pamiętnych wyjazdów należy wymienić następujące:
      - w listopadzie 1997r.i 2001r. Chór przebywał w Wilnie gdzie wystąpił z koncertami dla tamtejszej Polonii uzyskując bardzo pochlebne recenzje,
      - w tym samym 2001 roku odbył tournee po południowym wybrzeżu Francji występując z koncertami w Nicei, Cannes oraz na terenie Monaco,
      - w 2005r. w maju koncertował w Londynie na zaproszenia burmistrza Ealingu, a w grudniu w tym samym roku koncertował w Bremen i Hamburgu prezentując program kolędowy.
      - w maju/czerwcu 2006r. występował po raz trzeci w Izraelu dając 7 koncertów w różnych częściach tego kraju; w Polsce Chór wielokrotnie zapraszany był przez Ambasadę Izraela do uświetniania uroczystości nadania medali „Sprawiedliwi wśród narodów świata” wykonując pieśni w języku hebrajskim.

      Jako ważny element dorobku artystycznego Chóru uznać należy kilkakrotne występy w I programie Polskiego Radia, między innymi w programie Janiny Jankowskiej – Ambasadorzy Kultury Polskiej, nagranie w studio Polskiego Radia kasety pt. „Od Gaude Mater po Beatelsów”, a w 2003 r. płyty z polskimi kolędami współczesnymi.

      Oprócz tradycyjnych koncertów Chór „Wiwat” do swojego repertuaru włączył inscenizowane widowiska muzyczne takie jak:

      • „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś” – wieczór kolędowy,
      • „Pasja – historia Męki Pańskiej” – misterium wielkanocne,
      • „Jedzie, jedzie na kasztance” – widowisko patriotyczne wykonywane z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

       

       

       

       

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
   • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
   • Sekretariat 222 771 688
    Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
    Intendent żywienia 222 771 685
    Pielęgniarka 222 771 691
    Pedagog 222 771 683
    Psycholog 222 771 684
   • ul. Przasnyska 18a
    01 - 756 Warszawa
    Poland
   • muz_piotrduchalski@wp.pl
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej