Akademia Naukowa Pana Kleksa LABORATORIUM MŁODEGO ODKRYWCY

Akademia Naukowa

VI AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA

6 marca 2018 r. w SP 92 odbyła się kolejna edycja Szkolnego Festiwalu Nauki- VI Akademia Naukowa Pana Kleksa. Tematem przewodnim był mózg, oraz jego tajemnice.

Festiwal rozpoczął pokaz sceniczny przygotowany przez „Fundację Einsteina”, która zajmuje się propagowaniem fizyki, chemii i techniki wśród dzieci i młodzieży, poprzez proste doświadczenia i eksperymenty. Przeprowadzony pokaz zachwyciły naszych uczniów i uświadomił, że do tworzenia ciekawych doświadczeń nie trzeba mieć wyszukanych rzeczy. Podpalanie, wybuchy i wystrzały to coś co na długo zostanie w pamięci.

Kolejną niespodzianką dla wszystkich zebranych był iluzjonista Maciej. Dzięki niemu uczniowie mogli zobaczyć sztuczki, które nie tylko zadziwiają, ale śmieszą do łez. Cały pokaz był świetną mieszanką złożoną z iluzji, gagów i żartów. W trakcie trwania występu dzieci próbowały powtarzać sztuczki Pana Macieja, próbując swoich sił w tworzeniu iluzji. Nie wszystko szło jednak po ich myśli, co doskonale odzwierciedlał zdziwiony wyraz twarzy.

Po gościnnych występach, po stronie ekspertów zasiedli przedstawiciele klas V-VII. To był czas dla nich! Świetnie dopracowane stanowiska umożliwiły zaprezentowanie podstawowych informacji dotyczących budowy mózgu oraz różnego rodzaju iluzji, zagadek i eksperymentów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali kolejne stanowiska angażując się w działania prezentowane przez swoich kolegów i koleżanki. Podczas festiwalu można było m.in. wykonać testy na inteligencję, sprawdzić, która półkula jest dominująca, zmierzyć się z zagadkami i iluzjami optycznymi, rozwiązać szyfry i wiele, wiele innych. Każdy z uczestników festiwalu mógł również poznać sposoby, za pomocą których można trenować i rozwijać mózg oraz jak zadbać, aby dobrze go odżywić.

Dzisiejszy dzień upłynął nam bardzo szybko. To był miło spędzony czas, na wspólnej nauce i zabawie. Choć Festiwal Nauki dobiegł końca, to  jeszcze przez dwa dni w naszej szkole uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Fundację Einsteina.

A co przygotują uczniowie następnym razem? Tego dowiemy się za rok, podczas kolejnej edycji festiwalu. Zapraszamy!

FOTORELACJA


12 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki pt. „Poznajemy świat”. W tym roku młodzi naukowcy skupili się na  osobliwościach krajów Europy.

Festiwal Nauki uroczyście otworzyła dyrektor szkoły pani Magdalena Rupniewska.

Podczas imprezy sala gimnastyczna zapełniła się kolorowymi plakatami i flagami poszczególnych państw. Uczniowie, którzy chętnie zapoznawali się z osobliwościami przyrodniczymi Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Finlandii, Francji, Niemiec, Czech i Słowacji, mieli okazję wzbogacić przyrodniczą i geograficzną wiedzę.

Gospodarze stoisk  na jeden dzień stali się obywatelami państw europejskich. Na przygotowanych przez siebie stanowiskach starali się ciekawie przedstawić zabytki, historię i osobliwości przyrodnicze danego państwa. Odwiedzający stanowiska uczniowie starali się odwiedzić wszystkie  stanowiska i zdobyć jak najwięcej wiadomości na temat danego państwa.

Podczas szkolnego Festiwalu Nauki, klasa IV b w ramach IV Etapu Ogólnopolskiej Gry Edukacyjnej „Twoje dane – Twoja sprawa” zaprezentowała 5 przygotowanych przez siebie stanowisk dotyczących ochrony danych osobowych: informacje na temat GIODO, cyberprzemocy, Dnia Ochrony Danych Osobowych, krzyżówki, wykreślanki, quizy, rebusy, komiksy i plakaty. Jedno ze stanowisk dotyczyło samej gry „Twoje dane – Twoja sprawa”- była na nim plansza do gry, regulamin i kolejne etapy gry (wylosowane zadania i ich realizacja przez uczniów klasy IV b).

Stanowiska były odwiedzane przez uczniów klas III – VI oraz nauczycieli naszej szkoły.

Zwieńczeniem imprezy był test wiedzy o państwach Europy, który przeprowadzony został następnego dnia po Festiwalu Nauki. Najlepsi zostali nagrodzeni ocenami z przyrody!

A kolejna Naukowa Akademia Pana Kleksa Już za rok!


IV AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA „ ŚWIAT ZMYSŁÓW”

Klasy I - III

18. kwietnia 2016 roku po raz kolejny odbył sie Festiwal Nauki. W tym roku przebiegał pod hasłem "Zmysły". Uczestnikami byli uczniowie klas I-III.

Już od samego rana uczniowie klas II-III pod opieka wychowawców przygotowali dla swoich kolegów i uczniów klas pierwszych różne warsztaty i zabawy związane z doświadczaniem świata różnymi zmysłami.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska prezentujące doświadczenia z piaskiem kinetycznym, rozpoznawaniem substancji za pomocą zmysłów: smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku. Wiele wrażeń dostarczyła prezentacja złudzeń optycznych.

Festiwal Nauki pozwolił uczniom poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Zainteresowanie Festiwalem skłania nas do kontynuowania go w kolejnych latach.

   

Klasy IV - VI

15 kwietnia 2016 roku już po raz czwarty obchodziliśmy w naszej szkole Festiwal Nauki.

Tym razem hasłem przewodnim były zmysły. Ponieważ właśnie realizujemy projekt "Szkoła bez hałasu", szczególną uwagę poświęciliśmy zmysłowi słuchu.

Jak zawsze, uczniowie przygotowywali i prezentowali różne doświadczenia przyrodnicze i matematyczne. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy również nauczycieli innych przedmiotów bo nauka to nie tylko przyroda – zmysły obecne są w każdej dziedzinie nauki bo bez nich nie moglibyśmy poznawać i przeżywać otaczającego nas świata.

Festiwal rozpoczął się od pokazu scenicznego przygotowanego przez „Fundację Einsteina” http://fundacjaeinsteina.pl/index.php/homepage

Po pokazie uczniowie uczestniczyli w eksperymentach, doświadczeniach, pokazach, i zabawach-przygotowanych przez uczniów klas IV-VI.          Były m. in. stanowiska takie jak ciecz nienewtonowska, magiczny wulkan, rozpoznawanie dźwięków, alfabet Braile’a, mieszanie kolorów, czy nos czuje smak?, łamigłówki logiczne, origami, rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku, slalom z zamkniętymi oczami, żonglowanie piłeczkami, iluzje optyczne, zmysły w przysłowiach, memorki po angielsku i wiele innych…

         Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali kolejne stanowiska angażując się w działania prezentowane przez swoich kolegów i koleżanki. Zdobywali też „dziurki” na kartach uczestnictwa, które mogli potem wymienić na dodatnie punkty z zachowania za aktywny udział w tym wielkim szkolnym przedsięwzięciu. Utrudnieniem był fakt, że ozdobnych dziurkaczy było tylko sześć a stanowisk o wiele więcej, należało więc zwiedzić wiele miejsc aby „skasować” swój bilet do świata nauki.

Dodatkowo, tego dnia wszystkie klasy IV-VI uczestniczyły w warsztatach naukowych prowadzonych przez Fundację Einsteina. Podczas warsztatów przeprowadzony został cykl doświadczeń związanych ze zmysłem słuchu.  Z pomocą specjalnych modeli uczniowie poznali m.in. budowę i działanie ucha oraz sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych.

WSZYSCY ŚWIETNIE SIĘ BAWILI,

PRZEZ ZABAWĘ – DUŻO NAUCZYLI,

A JA TEŻ TAM Z NIMI BYŁAM

I ŚWIETNIE SIĘ BAWIŁAM

A kolejny Festiwal Nauki już za rok

Zapraszamy

 

Chcesz obejrzeć zdjęcia? Kliknij w link:

https://goo.gl/photos/jRq3jJNA6jcGxMXH8


 

FESTIWAL NAUKI KLAS 0-III

Festiwal Nauki dla klas O - III rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy dnia 25 listopada 2014r. ok. godz. 9.15, w małej sali gimnastycznej.

 

Wybrani uczniowie z każdej klasy, pod opieką Wychowawców, prezentowali doświadczenia z zakresu różnych dziedzin naukowych- od chemii, przez fizykę, kończąc na przyrodzie -oglądaniu pod mikroskopem komórek roślin. Wyposażeni w fartuchy, okulary, rękawice gumowe, z cierpliwością, zaangażowaniem i interesująco, omawiali i przedstawiali wybrane eksperymenty odwiedzającym ich, zgodnie z harmonogramem, kolegom i koleżankom. 

Niewątpliwie, największym powodzeniem, wśród prezentacji, cieszył się efektowny ,,wulkan” oraz niekonwencjonalne zabawy z jajkiem. Dzięki dobrej organizacji i współdziałaniu wszystkich Wychowawców, uczniowie z klas O - III mogli przeżyć wiele niezapomnianych wrażeń wzrokowych, słuchowych i dotykowych, odkrywać swoje umiejętności, zainteresowania i talenty, uwierzyć we własne siły i zdobyć cenne doświadczenia. Bez wątpienia, czas trwania wielu prezentacji byłby dłuższy, gdyby nie szybko wyczerpująca się ilość składników potrzebnych do doświadczeń. Ale nawet pomimo tych nieoczekiwanych przeszkód, i nieobecności przedstawicieli CNK, tegoroczny festiwal uważam nadal za atrakcyjny, wyjątkowy i zaskakujący przede wszystkim, dzięki odpowiedzialnej postawie i kreatywności naszych uczniów- młodych badaczy otaczającego świata.


                                                                                    Joanna Kukla
 

 

 

 

FESTIWAL NAUKI KLAS IV - VI

25 listopada już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA.

Po raz pierwszy projekt edukacyjny „Akademia Naukowa Pana Kleksa” został dofinansowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Sala gimnastyczna stała się wielkim laboratorium wiedzy. W organizację  i przygotowanie akademii zaangażowani byli przede wszystkim nasi uczniowie z klas IV-VI. To oni, pod opieką nauczycieli przyrody i matematyki,  zamienili się w naukowców, którzy prezentowali swoim kolegom i koleżankom przeróżne doświadczenia z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki. Wszyscy wykazali się dobrą znajomością tematu oraz doskonale radzili sobie z prezentacją przygotowanych przez siebie eksperymentów.

NAUCE towarzyszyła dobra zabawa,  a może odwrotnie. smiley

Każdy uczestnik Akademii otrzymał ulotkę, na której przygotowane było zadanie do rozwiązania. Wszyscy uczniowie, którzy oddali ulotki z rozwiązanym zadaniem, wezmą  udział  w losowaniu nagród. 
Ogłoszenie wyników już  wkrótce!

Dzięki takim wspaniałym imprezom jak ta, młodzi ludzie, którzy interesują się przedmiotami matematyczno- przyrodniczymi, mogą dzielić się swoją pasją z rówieśnikami. Mogą też pokazać, że nauka jest  bardzo ciekawa, zwłaszcza wtedy, kiedy przekazuje się ją w tak urozmaiconej formie.  Żeby coś zrozumieć i za pamiętać, najlepiej zobaczyć jak to działa w praktyce!

Ta edycja „Akademii Naukowej Pana Kleksa" na pewno pozostanie w naszej pamięci. Co przygotują nasi uczniowie  następnym razem?  Na razie jeszcze nie wiadomo, ale na pewno będzie to równie interesujące, jak w poprzednich edycjach.

Zobaczcie jak to wyglądało: 

                                                      więcej zdjęć.......

 

 

                                                                                                                                                                                       

 

SZKOLNY KONKURS – „I TY ZOSTAŃ NAUKOWCEM”

Po II Akademii Naukowej Pana Kleksa, nauczyciele matematyki i przyrody zorganizowali szkolny konkurs dla klas IV-VI „I TY ZOSTAŃ NAUKOWCEM”. W I etapie wszyscy uczniowie mieli do rozwiązania test z tematyki poruszanej podczas szkolnego festiwalu nauki. II etap pozwolił Szkolnym Naukowcom wykazać się umiejętnościami praktycznymi i wielką wyobraźnią.

Komisja wybrała najciekawsze prace wykonane z surowców wtórnych:

 • 1 miejsce – Aleksandra Parol, klasa 4B (lampa z plastikowych łyżeczek)
 • 2 miejsce – Aleksandra Wrzeszcz, klasa 4B (marionetka z puszki)
 • 3 miejsce – Justyna Sadłocha, klasa 6A (kosz z papieru i kwiaty)
 • Wyróżnieni:
  • Maja Czerniakowska, klasa 4A (zegar z papierowych rurek)
  • Franciszek Łuba, klasa 4A (obraz z kolorowych korków)
  • Patryk Salwin, klasa 4A (kieliszek do jajek, lampa z butelki, zegar z kołpaka)
  • Bartosz Lesiński-Ajdacki, klasa 4A (szufelki z karnistrów, doniczki z butelek, podkładki z korków)
  • Jakub Żołędowski, klasa 4B (żyrandol z plastikowych kubeczków)
  • Zuzanna Gałazin, klasa 4C (mieski, pojemniki z plecionych gazet)
  • Agnieszka Grzegorzewska, klasa 6A (lampiony z puszki)
  • Alicja Reindl, klasa 6B (zegar z plastikowych rurek)

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!!

 

 

 

   więcej zdjęć

 

 

_                                                                                                                                                                                 

 

II AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA

Dnia 7 kwietnia 2014 roku nasza szkoła po raz drugi zamieniła się w wielkie laboratorium wiedzy.

Gościem specjalnym Szkolnego Festiwalu Nauki byli animatorzy Centrum Nauki Kopernik. Pokaz, jaki zaprezentowali, miał unaocznić widzom problem wytwarzania przez ludzi ogromnej ilości odpadów, które zalegają na wysypiskach. Uczniowie klas 0-VI oraz goszczące w szkole dzieci z Przedszkola nr 87, dowiedzieli się co zrobić, aby efektywnie zmniejszyć objętość produkowanych przez nas odpadów, jak je segregować oraz w jaki sposób można je ponownie wykorzystać. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem i aktywnym zaangażowaniem publiczności.

W II części uczniowie naszej szkoły zamienili się w prawdziwych naukowców oraz wprowadzili swoich kolegów i koleżanki w tajniki nauk matematyczno – przyrodniczych.

·         KLASY 0 – III

Uczniowie klas I-III, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali wiele własnych pokazów i doświadczeń, które zaprezentowali rówieśnikom, kolegom z klas „0” oraz zaproszonym przedszkolakom. Każda klasa miała przygotowane własne festiwalowe stanowisko, gdzie uczniowie pod opieką nauczycieli, prześcigali się pomysłowością i atrakcyjnością doświadczeń. Prezentacje wywoływały zachwyt, zdziwienie i zaciekawienie ze strony obserwatorów. Wszyscy świetnie się bawili. Festiwal dla wielu uczniów stał się inspiracją do prowadzenia własnych obserwacji i doświadczeń przyrodniczych.

·         KLASY IV – VI

W dużej sali gimnastycznej uczniowie klas IV-VI, pod opieką nauczycieli przyrody i matematyki, przygotowali stanowiska o różnej tematyce. Zwiedzający je rówieśnicy mogli zmierzyć się z zagadnieniami i doświadczeniami z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki. Można było m.in. zobaczyć „świat w makropowiększeniu”, „chemiczny ogród”, „magiczne ciecze”, „pompujący się balon”, „znikający styropian”, „dziecięcy elektroskop”, „pływające jajo” oraz dowiedzieć się jak powstaje deszcz, jak zmieniać kolory i dlaczego płyta się unosi. Najwytrwalsi mogli zmierzyć się z łamigłówkami logicznymi, rozwiązać zapałczane zagadki, wziąć udział w konkursie na spostrzegawczość oraz spróbować swoich sił podczas układania różnego rodzaju kostek Rubika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z równowagą oraz iluzje optyczne i  origami.

Akademia Naukowa Pana Kleksa to święto szkoły, które uświadamia uczestnikom, że obcowanie z naukami matematyczno – przyrodniczymi może być niezwykle ciekawe i przyjemne. Różnorodność doświadczeń i wysoki poziom ich prezentacji umożliwia każdemu znalezienie czegoś dla siebie.  

Już dziś z niecierpliwością czekamy na III edycję, na którą serdecznie zapraszamy.

 

ORGANIZATORZY

FESTIWALU NAUKI

 

więcej zdjęć - Album fotograficzny

 

                                                                                                                                                                                      

 

I AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA

Poniedziałek 25 marca 2013 odbył się w Naszej szkole Festiwal Nauki pod hasłem Akademia Naukowa Pana Kleksa.
Tego dnia Nasza Szkoła zamieniła się w olbrzymie „laboratorium wiedzy”. Uczniowie klas: Ic, IIIa, IIIb, IVa, Va, Vb, VIa, VIb, VIc pod opieką nauczycieli wprowadzali krok po kroku swoich kolegów i koleżanki w tajniki nauk matematyczno - przyrodniczych. 
W sali gimnastycznej przygotowane zostały stanowiska o różnej tematyce. Zwiedzając je, każdy mógł zmierzyć się z zjawiskami biologicznymi, chemicznymi, fizycznymi, matematycznymi i uświadomić sobie, że obcowanie z naukami ścisłymi może być ciekawe i przyjemne.
Ogromna różnorodność przygotowanych doświadczeń i zabaw pozwoliła na to, aby każdy, bez względu na wiek, czy zainteresowania, znalazł coś dla siebie.
Swoją obecnością na festiwalu zaszczycili animatorzy Centrum Nauki Kopernik, z którymi od niedawna współpracujemy. Goście wprowadzili nas w świat dźwięku i pokazali nam, że do powstania dźwięku potrzebne są 3 składniki: źródło dźwięku, przewodnik dźwięku i ucho słuchającego. 
Po pokazie nasi uczniowie zamienili się w prawdziwych naukowców. Dzięki nim można było dowiedzieć się jak działa powietrze, jak powstaje chmura, jak działa grawitacja, co kryje nasze DNA, jak stworzyć magiczny, podwodny ogród, jaką tajemnicę kryją kryształy, jak lewituje moneta, jak zbudować zamek z cukru, złożyć bryłki bez kleju, rozwiązać zapałczane zagadki, czy…, ułożyć obraz za pomocą tangramu. Można było również zmierzyć swoje siły w turnieju szachowym. 
Ale na tym nie koniec. Ciekawe było również jeszcze jedno! Tego dnia i młodszy i starszy mógł być jednocześnie „naukowcem” i „uczniem”, a przecież to bardzo rzadki widok, kiedy eksperyment pokazywany przez pierwszoklasistę ogląda i podziwia starszy kolega z 6 klasy.
Tego dnia wszyscy spędzili czas bardzo aktywnie, a MŁODYM NAUKOWCOM należą się „szóstki” z zachowania, przygotowania do zajęć i umiejętności przekazywania wiedzy innym.
Nauczyciele klas 0 -VI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A oto kilka wypowiedzi uczestników:
 
25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Przyjechali do nas panowie z Centrum Nauki Kopernik. Nauczyłam się, że metalowa rura też wydaje dźwięki! Na festiwalu można było: grać w szachy, robić orgiami, budować z kostek cukru i wiele innych rzeczy. Ten dzień był fantastyczny!
Sonia 
 
 
25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki Pana Kleksa. Panowie z Centrum Nauki Kopernik opowiadali nam o dźwiękach i pokazywali nam różne, związane z nimi eksperymenty np. wystukiwanie dźwięków gamy na plastykowych rurach.
Po skończonym pokazie niektórzy z nas zasiedli przy swoich stanowiskach. Nasze stanowisko nazywało się „Bryły, bryłki, baryłeczki”. Znajdowały się na nim różnego rodzaju modele brył, które trzeba było samodzielnie złożyć. Było to dość proste. Trudniejsze okazało się składanie brył papierowych. Ku mojemu zdziwieniu naszym stanowiskiem bardzo zainteresowali się uczniowie klasy „0”.
Gdy skończyłam „pacę” przy swoim stanowisku i wymieniłam się z koleżanką, mogłam sama pooglądać różne eksperymenty i doświadczenia. Najbardziej podobał mi się robot Edek, zbudowany przez ucznia klasy V. Zrobiony był on z puszki po napoju, słomki, silniczka, drutu i plastyku. Edek miał kółka i oczy Umiał chodzić i tańczyć.
To był wspaniały dzień! Chciałabym, by w naszej szkole odbywało się więcej takich festiwali.
Maja 
 
 
Podczas Festiwalu Nauki zobaczyłam naprawdę interesujący pokaz z Centrum Nauki Kopernik.
Po pokazie podchodziliśmy do różnych stanowisk z zadaniami. Najbardziej podobało mi się liczenie pieniędzy i budowanie z kostek cukru. Gdy wykonaliśmy jakieś zadanie, to dostawaliśmy naklejki. Pry budowlach z kostek cukru, mogliśmy nawet zjeść jedną „słodką cegiełkę”.
Robiliśmy też z papieru różne bryły: np. sześciany. Czy ostrosłupy. Tam zdobyłam najwięcej naklejek. 
Bardzo mi się podobało. Było wprost fantastycznie!
Hania 
 
 
Dnia 25 marca 2013r. odbył się Festiwal Nauki. Na tym festiwalu (jak sama nazwa wskazuje) były przeprowadzane eksperymenty, doświadczenia, które nie tylko miały nam sprawić radość, ale też czegoś nauczyć.
Na festiwalu można było „liznąć” troszkę chemii, poznać bliżej matematykę i odkrywać zagadki fizyki, czyli po prostu wejść do świata nauki i rozrywki. Festiwal był fantastyczny. W ramach festiwalu odwiedzili nas panowie z Centrum Nauki Kopernik, czyli miejsce, gdzie są różne wynalazki, a także różne seanse astronomiczno – naukowe. Panów było łatwo rozpoznać po czerwonych koszulkach z napisem Centrum Nauki Kopernik. Panowie przynieśli ze sobą jakiś futerał, który wyglądał na pełen różnych rzeczy. Na początku pan zaprosił nas do „zrobienia orkiestry”. Żadne dziecko nie wiedziało o co chodzi. Panowie pokazywali różne gesty, a my musieliśmy na nie odpowiadać klaskaniem. Potem robiliśmy to samo tylko z rurkami. Ta zabawa miała nas przybliżyć do świata fal, dźwięków (i trochę rytmów).
Nasza orkiestra nie była jedyną atrakcją festiwalu. Zarówno uczniowie, jak  i nauczyciele świetnie się bawili przy własnych doświadczeniach i eksperymentach. Każde stanowisko przyciągało uwagę i zachęcało do odkrywania. Każde stanowisko było pełne żadnych naukowych przygód dzieci.
To było fascynująca naukowa przygoda. Trzeba to koniecznie powtórzyć!
Ola 
 
 
Wczoraj odbył się Festiwal Nauki. Na pokazy przyjechali panowie z Centrum Nauki Kopernik. 
Bardzo mi się podobał ten dzień, bo były różne doświadczenia: był wulkan, który wybuchał pianą mydlaną i siarką, test płynu do mycia naczyń, orgiami, szachy, wielka bańka nadmuchana suchym lodem. Było też budowanie z kostek cukru i robienie brył z papieru. Te doświadczenia robili koledzy ze szkoły.
Dzięki temu dniu poznałem wiele nowych doświadczeń z chemii i fizyki.
Franek
 
 
Akademia Naukowa Pana Kleksa składała się z dwóch części. W pierwszej części dwaj panowie z Centrum Nauki Kopernik pokazywali różne eksperymenty, w drugiej można było zobaczyć inne doświadczenia wykonywane przez dzieci z naszej szkoły.
Wszystkie eksperymenty bardzo mi się podobały np.: wybuchający wulkan, bańka, przez którą można było przełożyć patyczek, barwniki uciekające od „Ludwika”, słoik wciągający wodę, siłę tarcia, tańczący wąż, orgiami, kostki cukru, liczenie groszy i wiele innych.
Chociaż zebrałam 20 naklejek, nie zdążyłam zwiedzić wszystkich stanowisk… tyle ich było!
Ania
 
 
25 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki. Przyjechało do nas dwóch panów z Centrum Nauki Kopernik Pokazywali nam eksperymenty z palnikiem i plastykowymi rurkami, na których można było zagrać melodię.
W sali gimnastycznej były rozstawione stanowiska z eksperymentami na przykład: zabawa z elektryczną kulą, dym z suchego lodu, sztuczny wulkan, orgiami, szachy i sztuczki naukowe. Jednym słowem był to ciekawy festiwal.
Bartek
 
 
 
Bardzo mi się podobało na Festiwalu Nauki dlatego, że były tam różne ciekawe eksperymenty. Niektóre były z liczeniem, niektóre z przyklejaniem i wycinaniem, a niektóre też z różnymi wybuchami. Ale najważniejsze było to, że się dobrze bawiliśmy i że mogliśmy się czegoś ciekawego nauczyć.
Gaja
 
 
 
Bardzo mi się podobało na Festiwalu Nauki, bo były bardzo ciekawe eksperymenty. Najbardziej podobał mi się eksperyment z kulą dymu.
Podobało mi się też, gdy graliśmy melodię na rurkach – ja miałam jasnozieloną rurkę.
Potem pomagałam koleżance Dorocie z klasy 6a przy stanowisku z groszami. Trzeba było tam najpierw zgadnąć, ile złotych jest w przezroczystym małym pudełku, a potem obliczało się, czy miało się rację. Gdy się już policzyło pieniądze, dostawało się naklejkę z pieniążkami – te naklejki były bardzo ładne. 
Można było zdobyć bardzo dużo naklejek, ja niestety nie zdobyłam wszystkich, bo nie maiłam tyle czasu. Ale za to strasznie fajne było stanowisko z orgiami. Robiło się tam śmieszne żabki z orgiami, które skakały – sama sobie jedną zrobiłam.
Bardzo mi się podobało i będę mile wspominała ten festiwal!
Zuzia
 
 
Dzisiaj  w mojej szkole odbył się Dzień Nauki. Pracownicy z Centrum Nauki Kopernik opowiadali nam o wszystkich rodzajach drgań występujących w świecie. Były też prezentacje różnych naukowych eksperymentów. Były one ciekawe i uczące chemii i praw fizyki. Ale nie tylko to… były też stoły do gry w szachy i inne stanowiska.
Bardzo mi się podobały te zajęcia!
A to jest mój wiersz o nauce:
 
Nauka, to jest bardzo ważna sztuka,
Bez tej sztuki nie ma nauki.
Ci, którzy nie znają nauki, to będą nieuki.
Janek
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                     
 
 
 
 
 
 
Szkolna Akademia Naukowa Pana Kleksa pod hasłem: „Zrozumieć świat i zgłębić jego tajniki”, przy pomocy nauczycieli pomaga uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę i zaprezentować ją w szerszym gronie. Celem głównym tego wydarzenie jest przede wszystkim uruchomienie pomysłowości i aktywności uczniów. Festiwal ma być połączeniem prawdziwej edukacji i dobrej zabawy. 
 
Festiwal został podzielony na dwie części:
I część – pokaz sceniczny, prezentowany przez Centrum Nauki Kopernik
II część – uczniowie w swoich klasach, na różnych poziomach prezentują doświadczenia z biologii, chemii, fizyki i matematyki.
 
Czas trwania festiwalu: 9:00 – 14:00
 
Cała szkoła w tym dniu zamienia się w wielkie laboratorium wiedzy. Uczniowie nie maja typowych lekcji. Każdy z nich ma nie tylko możliwość uczestnictwa w akademii nauki, ale także może stać się prawdziwym badaczem i odkrywcą. 
 
Cele:
Integracja uczniów i nauczycieli przy realizacji projektu.
Rozwijanie umiejętności współpracy.
Możliwość zaprezentowania przez uczniów swoich osiągnięć szerszemu społeczeństwu.
Stworzenie uczniom możliwości cieszenia się wiedzą i własną twórczością.
Rozszerzanie informacji z różnych dziedzin nauk ścisłych
Podnoszenie wiary dziecka we własne siły
Kształcenie u dzieci, obserwowania, spostrzegania, wnioskowania i zaciekawienia otaczającym światem
 
Temat przewodni: „Zrozumieć świat i zgłębić jego tajniki”
 
Termin realizacji: 25 marca 2013 r.
 
Forma realizacji:
Pokaz sceniczny
Prezentacja
Doświadczenia naukowe
 
Adresaci: uczniowie klas I-VI
 
Miejsce realizacji projektu: 
Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie
 
WSTĘPNE DZIAŁANIA ORGANIZACYJNE:
Przygotowanie klas z pokazami
Dekoracja Sali gimnastycznej
Festiwalowy transparent promujący to wielkie naukowe wydarzenie
Zaproszenia, karty uczestnictwa, dekoracje sal 
 
 
Program:
1. Oficjalne rozpoczęcia i inauguracja na sali gimnastycznej, 9.00 (uczniowie biorący udział w pokazach oraz klasa VIc proszeni są do sali o 8.30)
2. Pokaz sceniczno – muzyczny Centrum Nauki Kopernik
 9.00 – 9.30 Klasy IV – VI
9.30 – 10.00 klasy I – III
Prowadzenie: Jakub Kolasa, Jakub Smoliński, Mateusz Słomiński, Hubert Wróbel, kl. VIc
 
Po pokazie wszystkie klasy, niebiorące aktywnego udziału w akademii wracają do swoich sal.
Uczniowie z poszczególnych klas wraz z wychowawcami i nauczycielami uczącymi są proszeni o schodzenie do sali na pokazy swoich kolegów i koleżanek według ustalonego harmonogramu:
10.05 – 10.50 – klasy I
10.55 – 11.40 – klasy II
11.45 – 12.30 – klasy III
12.35 -13.20 – klasy IV
13.25 – 14.20 – klasy V, VI
2. Pokazy chemiczne, fizyczne, biologiczne, matematyczne, prezentowane przez uczniów naszej szkoły
 
SALA GIMNASTYCZNA
 
Pokazy fizyczne
 
Stanowisko nr 1 - Franciszek Maliszewski, kl. Vb – bliźniacze szklanki, wytwarzanie prądu elektrycznego (1)
Stanowisko nr 2 - Mateusz Ornatowski, Michał Lachowski, kl.Vb – zasady działania grawitacji, parowy statek (1)
Stanowisko nr 3 - – Zofia Weszpińska, Iga Dziadkowiec, Marcelina Łukasik – ciecz newtonowska i nienewtonowska (1)
Stanowisko nr 4 - Antonii Starzyński, Jan Kluk, Łukasz Kondej, VIa – poduszkowiec, latająca piłeczka, kolorowa woda (2)
Stanowisko nr 5 - lewitacja monety, czarodziejskie metale (2)
Stanowisko nr 6 - przedstawiciele klasy IIIb – magnetyzm (3)
Stanowisko nr 7 – przedstawiciele klasy Ic – elektrostatyka, ciśnienie atmosferyczne (4)
 
Opiekunowie: p. Małgorzata Witkowska, p. Barbara Palarczyk, p. Wioletta Pawluczuk
 
Pokazy biologiczne
 
Stanowisko nr 8 - Anna Kosińska, Patrycja Szmankowska, Iga Wojdyga, VIc – prawdziwa eksplozja wulkaniczna (1)
Stanowisko nr 9 – Bartosz Grochowski, Karolina Gogola, VIa – smakowe mleczko (1)
Stanowisko nr 10- Weronika Podolska, Justyna Sadłocha, Va – gazowany napój (1)
Stanowisko nr 11 - Barbara Bijak, Wiktoria Szyber, kl. Vb – jajko w butelce (1)
Stanowisko nr 12 - Łucja Johanowicz, Va – świecący pomidor (1)
 
Opiekun: p .Elżbieta Kucharska 
 
Pokazy matematyczne
 
Stanowisko nr 13 – zabawki z papieru (fleksagon/2d/3d) – Iga Dziadkowiec, Alicja Reindl, Kuba Zarzecki, kl.Vb (1)
Stanowisko nr 14 – orgiami - Agata Melon, Barbara Bijak, Gabriela Wąsik, Zuzanna Wróblewska, kl.Vb (1)
Stanowisko nr 15 – tangramy – Magdalena Mazurkiewicz, Urszula Laskowska, kl. VIc (1)
Stanowisko 16– BUDOWLE Z KOSTEK CUKRU - Filip Iżycki, Jakub Okliński, Kamil Namiotko - klasa 6a, Karol Żelazowski, Maciej Pałac – klasa 3a (2)
Stanowisko 17 – BRYŁY, BRYŁKI, BRYŁECZKI - Piotr Nalazek, Krzysztof Wyszomirski, Antoni Wykurz – klasa 6a, Maja Czerniakowska, Ania Bajorek – klasa 3a (2)
Stanowisko 18 – GROSZ DO GROSZA, CZY BĘDZIE KOKOSZA? - Martyna Skierkowska, Aleksander Szociński, Dorota Skrzypiec – klasa 6a, Hania Owsianko, Basia Żórawska – klasa 3a (1)
 
Opiekunowie: p. Margaryta Orzechowska, p. Wioletta Sosonowska, p. Katarzyna Łazuga - Podgajna
 
SALA NR 10
 
Stanowisko nr 1 - Artur Purzycki, Antonii Owisanko, Paweł Sądej, kl. Vb – kolorowe ciecze (1)
Stanowisko nr 2 - Gabriela Rozlaska, Weronika Królak, kl. Vb – ocean w butelce, bańki mydlane (1)
Stanowisko nr 3 - Michał Siwek, Adam Wołodkiewicz, Va – chemiczny ogród (1)
Stanowisko nr 4 - Emilia Soszyńska, Aniela Kryczek, Zofia Krajewska, VIa – czarodziejskie płyny (1)
 
Opiekun: Anna Gongolewska
 
 
 
Anna Gongolewska, Wioletta Sosnowska, Katarzyna Łazuga - Podgajna.
 
 
 

Aktualności

Kontakt

 • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
  ul. Przasnyska 18a
  01 - 756 Warszawa
 • (022) 633-97-17

Galeria zdjęć