• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2016

• TURNIEJ PIŁKARSKI IM. JĘDRKA SZWAJKERTA I PIKNIK HISTORYCZNY

Powstanie Warszawskie wciąż tkwi w pamięci Polaków, a szczególnie mieszkańców stolicy. Przyjęło się powszechnie uważać, że trwało 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku, choć przejawy życia w powstańczym mieście miały miejsce jeszcze przez kilka kolejnych dni.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 92 im. J. Brzechwy uczciła w sposób szczególny pamięć
            o powstańcach, szczególnie tych najmłodszych. Opiekując się od roku grobem jedenastoletniego Andrzeja Szwajkerta, sanitariusza, który zginął w powstaniu na Żoliborzu, uczniowie coraz więcej dowiadywali się o roli dzieci i młodzieży w tym niepodległościowym zrywie sprzed lat. Dochodziły do tego spotkania i uroczystości organizowane na terenie szkoły, mające wskrzesić pamięć o tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Aż 24 września 2016 roku odbył się I Turniej Piłkarski im. Jędrka Szwajkerta i towarzyszący mu Piknik Historyczny.

Uroczystość poprzedziło odsłonięcie muralu z wizerunkiem Jędrusia, tuż obok wejścia do szkoły. A potem pierwszy gwizdek i mecz, początkowo z użyciem piłki szmacianki, rozpoczął się. Zawodnicy grali w specjalnie uszytych na tę okazję koszulkach według przedwojennego wzoru, a medal, wręczany im na zakończenie turnieju, wzorowany był na medalu znalezionym podczas ekshumacji powstańczych mogił. Prócz młodzieży z żoliborskich szkół brali w nim udział uczniowie z Ujbudy – XI Dzielnicy Budapesztu, z którą Żoliborz nawiązał współpracę partnerską.  Uczestnikom turnieju towarzyszył śpiew szkolnego chóru Mały Wiwat, wykonującego powstańcze piosenki, oraz zaproszona na tę okazję Kapela SZTAJER.
            W ramach Pikniku Historycznego można było napisać list lub kartkę pocztową do żyjących powstańców, wykonać piłkę „zośkę”, zakładkę do książki lub znaczek pocztowy z motywem powstańczym. W punkcie sanitarnym uczono podstaw pierwszej pomocy, grano w szachy i przedwojenne gry planszowe. Szkolna biblioteka przygotowała na tę okazję wystawę książek o tematyce powstańczej, ale chyba największym powodzeniem cieszył się specjalny numer gazetki szkolnej KLEKSY, poświęcony postaci Jędrusia Szwajkerta.
            W wydarzeniu uczestniczyli komandosi z Lublińca oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław". Harcerze z 63 DH Szare Szeregi w Dziwnowie prowadzili naukę szyfrowania, pocztę polową i grę historyczną. Był też prowizoryczny szpital polowy, szycie opasek oraz kuchnia polowa, w której można było posilić się wojskową grochówką i chlebem ze smalcem. Przy boisku zorganizowano miasteczko piłkarskie Legia Soccer Schools. W trakcie imprezy podsumowano międzyszkolne konkursy Projektu Historycznego Pamięci Jędrusia Szwajkerta: historyczny, plastyczny i wokalny, organizowane przez
            Szkołę Podstawową nr 92.
            Turniej Piłkarski im. Jędrka Szwajkerta i Piknik Historyczny obecny był również w mediach. Polskie Radio Program 3 i Telewizyjny Kurier Warszawski opublikowały reportaże na temat wydarzenia:

KLEKSY WYDANIE SPECJALNE