• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2020

• 26 września 2020 r. odbył się 5. już Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta organizowany w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie.

Inicjatorami tego cyklicznego wydarzenia są Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy Pani Magdalena Rupniewska oraz przyjaciel Szkoły i pasjonat historii Pan Jarosław Wróblewski.

REPORTAŻ CANAL+ SPORT

Gościem honorowym był Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Pan Paweł Michalec. Powitał  on zebranych i otworzył Turniej Piłkarski.

Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Rupniewska odczytała list od Pana Jarosława Wróblewskiego, który nie mógł uczestniczyć w imprezie.

Szanowni Państwo,

Ten tegoroczny Turniej dla młodych piłkarzy, jaki i jego poprzednie edycje , tak naprawdę był i jest hołdem dla naszego Małego Powstańca, którym był Jędruś. On kochał Polskę, miał ją w sercu i kiedy Warszawa zerwała się do boju w sierpniu 1944 r. - on walczył tak jak potrafił.

Co mógł robić w punkcie sanitarnym przy ul. Mickiewicza 20, oddalonym od nas 2,5 km? Nosić wodę spragnionym, zwijać bandaże, słuchać opowieści rannych żołnierzy i cywilów, pocieszać ich, przynosić i czytać listy oraz powstańczą prasę. Był harcerzem-sanitariuszem, a sanitariusz jest też żołnierzem i dziś jako kombatant miały za swoją służbę należny mu wojskowy stopień. Jędruś był odpowiedzialny za innych.

Dziś, Wy będziecie walczyć - choć na boisku, będziecie strzelać – ale do bramki, będziecie ustawiać mur - tak jak oni kiedyś barykadę. Kapitan to stopień wojskowy, a przecież tak określa się szefa każdej z piłkarskich drużyn. To będzie Wasza rywalizacja - w czasie pokoju.  Słuchajcie rad trenera i przestrzegajcie sportowych zasad fair play.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej, już piątej edycji tego turnieju. Dziękuję, że Państwo go nie odpuściliście, mimo korona wirusa. Dzięki temu ciągłość tego turnieju jest zachowana. Dziękuję Państwu za to naprawdę z całego serca, że pamięć o Jędrusiu Szwajkercie żyje.

Niech zwycięży najlepszy.

Chwała bohaterom!

Jarosław Wróblewski

GAZETKA SZKOLNA - WYDANIE SPECJALNE

W piątek 25.09.2020 r. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 92 wraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego odwiedził grób Jędrusia Szwajkerta.
            Na grobie uczniowie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz.