• Świetlica

• REGULAMIN ŚWIETLICY

• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
            w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie

1. Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 17.30.

2. Świetlica przeznaczona jest dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na czas pracy rodziców.

3. Opieką świetlicową objęci są także uczniowie w sytuacjach wynikających z organizacji pracy szkoły oraz w indywidualnych sytuacjach losowych dotyczących ucznia/jego rodziny.

4. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie na podstawie złożonej przez rodziców „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy”.

5. Rodzice mają obowiązek złożenia „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy” do kierownika świetlicy w terminie od 1 czerwca do zakończenia zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym.

6. Rodzice uczniów rozpoczynających naukę w szkole „Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy” składają do kierownika świetlicy w terminie od 25 sierpnia do 15 września danego roku szkolnego.

7. „Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy” należy składać każdego roku oraz w sytuacji zmiany istotnych danych zawartych w „karcie”.

8. Pracę świetlicy szkolnej organizuje i bezpośrednio nadzoruje kierownik świetlicy.

9. Na zajęciach świetlicowych pod opieką jednego nauczyciela nie może przebywać więcej niż 25 uczniów.

10. Odpowiedzialność wychowawcy świetlicy za ucznia rozpoczyna się z chwilą zgłoszenia się dziecka na zajęcia świetlicowe i trwa do momentu odebrania dziecka przez upoważnioną osobę.

11. Wychowawcy klas mają obowiązek odbierania dzieci ze świetlicy przed zajęciami edukacyjnymi oraz przyprowadzania dzieci do świetlicy, po ich zakończeniu.

12. Wychowawcy świetlicy mają obowiązek współpracy z wychowawcami klas, specjalistami pracującymi w szkole i rodzicami/prawnymi opiekunami.

13. Wychowawcy świetlicy są zobowiązani do informowania rodziców/prawnych opiekunów o niepokojącym zachowaniu ucznia w dniu, w którym miało miejsce takie zachowanie.

14. Wychowawcy świetlicy są zobowiązani do informowania rodziców/prawnych opiekunów o wszelkich sytuacjach dotyczących pogorszenia stanu zdrowia dziecka, wypadkach, zdarzeniach losowych, w których dziecko uczestniczyło i podejmowania działań zgodnie z obowiązującymi procedurami szkolnymi.

15. Dzieci przebywające w świetlicy są odbierane przez rodziców lub osoby przez nich pisemnie upoważnione.

16. Żadne dziecko nie ma prawa opuścić świetlicy bez zgody wychowawcy świetlicy.

17. Osoba przyprowadzająca/odbierająca dziecko zachowuje się w sposób niezakłócający pracę grupy. Nie wchodzi do sali. Po zgłoszeniu odbioru oczekuje na dziecko na korytarzu.

18. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do przestrzegania godzin pracy świetlicy szkolnej i odbierania dzieci do godziny 17.30.

19. Jeżeli rodzic (osoba upoważniona do odbioru dziecka) nie zgłosił się po odbiór dziecka do godziny 18.00, nauczyciel podejmuje próbę nawiązania z nim kontaktu telefonicznego, w celu wyjaśnienia sytuacji i ustalenia ostatecznej godziny odbioru.

20. Rodzic (osoba upoważniona do odbioru dziecka) odbierając dziecko po godzinie 17.30 ma obowiązek podpisania informacji dotyczącej godziny odbioru dziecka, przygotowanej przez wychowawcę świetlicy.

21. Brak możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego z rodzicem (osobą upoważnioną do odbioru dziecka) skutkuje powiadomieniem o tym fakcie policji celem przekazania dziecka i umieszczenia w placówce opiekuńczej.

22. Do czasu odebrania dziecka przez rodziców, inną osobę upoważnioną do odbioru lub policję, wychowawca nie może wraz z dzieckiem opuścić terenu szkoły, ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.

23. Powtarzające się przypadki nieodbierania dziecka w godzinach pracy świetlicy obligują szkołę do powiadomienia sądu rodzinnego.

24. Wychowawca świetlicy nie ma prawa wydać dziecka rodzicowi lub upoważnionej osobie do odbioru, wobec której wychowawca ma podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających.

25. W sytuacji wskazanej w pkt.24, wychowawca ma obowiązek wezwania innej osoby upoważnionej do odbioru dziecka, a w przypadku braku takiej – wezwania policji celem przekazania dziecka i umieszczenia w placówce opiekuńczej.

26. W świetlicy szkolnej realizowany jest plan pracy wychowawczo – opiekuńczej uwzględniający potrzeby edukacyjne i rozwojowe dzieci oraz ich możliwości psychofizyczne.

27. Wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi opracowują zasady funkcjonowania danej grupy świetlicowej.

28. Wychowawcy świetlicy wraz z dziećmi dbają o porządek i estetyczny wygląd sali.

Postanowienia końcowe
            1. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek zapoznania się z niniejszym regulaminem przed złożeniem „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy”.

2. Dokumenty związane z zapisem dziecka do świetlicy szkolnej są do pobrania na stronie internetowej szkoły.