Osiedle Zatrasie, na którym powstała nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza, charakteryzuje wysoka samoświadomość mieszkańców. Powstało tam pierwsze na Żoliborzu partnerstwo społeczne dla Rudawki i Zatrasia, skupiające wiele lokalnych instytucji i podmiotów. To z inicjatywy mieszkańców Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa reaktywowała tam klub, który stał się zauważalną w naszej dzielnicy placówką życia kulturalnego. W odpowiedzi na potrzeby tego środowiska, Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął decyzję o przekształceniu lokalu mieszkalnego znajdującego się w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy przy ul. Przasnyskiej 18a na świetlicę środowiskową (ustawowo zwaną placówkę wsparcia dziennego dla dzieci). Lokal gruntownie przebudowano i wyposażono zgodnie ze standardami odpowiadającymi zadaniom stawianym przed w tego typu placówkami. Wykorzystano na ten cel środki z Lokalnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy. Zostało praktycznie stworzone od podstaw nowe miejsce dla dzieci, którym rodzina nie zapewnia dostatecznej pomocy, opieki i wsparcia. Zadbano przede wszystkim o to, aby było to miejsce funkcjonalne i bezpieczne. Intencją Zarządu jest, aby dzieci czuły się tu gospodarzami i mogły rozwijać swoje zainteresowania.
W wyniku otwartego konkursu gospodarzem placówki zostało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Towarzystwo jest obecne w Warszawie, a szczególnie na Żoliborzu, od 1919 roku, kiedy to, jeszcze jako Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, było prekursorem działań opiekuńczo-wychowawczych i pomocowych kierowanych do rodzin. TPD uczestniczy w partnerstwie lokalnym dla Rudawki-Zatrasia. Na szczególne przypomnienie zasługuje także fakt, że w okresie międzywojennym na terenie Żoliborza z inicjatywy Towarzystwa działało Stowarzyszenie „Szklane Domy”, prowadzone były przedszkola, przychodnie zdrowia i szkoły gimnazjalne. Do dzisiejszego dnia Towarzystwo opiekuje się muzeum Marii Kownackiej. Na terenie dzielnicy od 2008 roku działa także Rzecznik Praw Dziecka, którego rolę pełni Pani Anna Gruszczyńska, prezes Oddziału Dzielnicowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Warszawa-Żoliborz. Cieszy nas fakt, że Towarzystwo jako organizacja pozarządowa dostosowuje swoje działania do aktualnych potrzeb naszej dzielnicy. Będzie to już druga placówka wsparcia dla dzieci. Łącznie pod opieką TPD znajdzie się 60 dzieci.
Liczba miejsc dla dzieci w żoliborskich placówkach jest ograniczona, dlatego we wszystkich żoliborskich szkołach prowadzone są tzw. zajęcia zagospodarowania czasu wolnego. Tylko w 2012 roku realizowanych było około 37 programów, a od września tego roku realizowanych jest ich już 30. Ogółem w zajęciach tych uczestniczy blisko 1000 dzieci.
W 2012 roku współpracowaliśmy z około 20 organizacjami, prowadząc liczne zajęcia edukacyjne, informacyjne i szkoleniowe kierowane do dzieci, rodziców i nauczycieli oraz różnego rodzaju grup zawodowych. W ramach tej współpracy realizowaliśmy także kolejną formę prowadzenia placówki wsparcia dziennego, mianowicie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawców. Oferta pedagogów ulicy, zwanych „street workerami” czy podwórkowymi wychowawcami jest silnie zakorzeniona w tradycji Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które jako jedna z organizacji pozarządowych jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i w pierwszej dekadzie nowego milenium realizowała z powodzeniem tego typu działania na terenie Dzielnicy Żoliborz.
Nowa placówka wsparcia dziennego prowadzona pod skrzydłami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci spełni pokładane w niej nadzieje, jeśli zapewni dzieciom swoisty azyl, wsparcie, którego często brakuje w ich domu rodzinnym. Placówka rozpoczęła swoją działalność już od połowy września br., ale pełną parą ruszy od października br. Docelowo zaopiekuję trzydzieściorgiem dzieci.
Otwarcie świetlicy środowiskowej było dużym wydarzeniem dla społeczności Zatrasia I Rudawki. Odbyło się w obecności licznego grona gości, wśród których byli m.in.: Joanna Fabisiak – posłanka na Sejm RP, Włodzimierz Paszyński – wiceprezydent m.st. Warszawy, radni Żoliborza – Monika Kurowska, Krzysztof Orzeszek, Sławomira Pieńkowska i Janina Selwant, prezes Zarządu Głównego TPD - Wiesław Kołak. Dzielnicę Żoliborz reprezentowali: burmistrz Krzysztof Bugla i jego zastępca Michał Jakubowski.