Protokoły z posiedzeń Rady Rodziców
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 22.10.2024 r.W dniu 22 października 2024 r. odbyło się drugie w roku szkolnym 2024/2025 spotkanie Rady Rodziców. Na liście swoją obecność potwierdziło 21 przedstawicieli 24 klas, z czego przedstawiciel klasy “0” wziął udział w zebraniu jako obserwator bez prawa głosu w głosowaniach. Klasy “0” i Ia reprezentowała Katarzyna Zemlak, VIa i VIIIc reprezentowała Sylwia Jasińska, a klasy It i VIIb Barbara Piechowicz. Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
W części pierwszej zebrania mieliśmy przyjemność gościć Panią dyrektor Magdalenę Rupniewską, Panią wicedyrektor Małgorzatę Niesiołkowską i Pana wicedyrektora Piotra Duchalskiego. Przedstawiciele rady rodziców mieli okazję zadać pytania, które zebrane zostały pośród wszystkich rodziców dzieci z naszej szkoły. Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania.
Pytania Ogólne
1. Jaki jest odsetek dzieci obcojęzycznych w szkole oraz w podziale na klasy?
Jak jest zorganizowana nauka i jaki jest wpływ przyjmowania dzieci obcojęzycznych na proces kształcenia oraz integrację klas?Od 1.09. wszedł w życie obowiązek uczęszczania do szkoły „dzieci wojennych” (Ukraina, Białoruś). W związku z nową regulacją prawną Szkoła ma możliwość weryfikacji wypełniania obowiązku przez dzieci zgłoszone do Szkoły.
Obowiązkowe jest przyjmowanie w poczet uczniów dzieci z rejonu szkoły. Aktualnie w Szkole mamy 40 dzieci obcojęzycznych. Szkoła stara się o równomierny* rozkład dzieci w klasach biorąc pod uwagę: dbanie o brak wystąpienia konfliktu narodowościowego, liczebność poszczególnych klas, czy w klasie jest już dana grupa narodowościowa oraz rozkład płci.
*W klasie VI D jest 8 uczniów z Białorusi co stanowi duży procent klasy. Rodzice dzieci z tej klasy zgłaszają problemy z integracją, podziały. Jeśli chodzi o poziom nauki obawiają się jego spadku, jako jeden z przykładów podając brak dyktand na lekcjach języka polskiego. Dyrekcja zapewniła, że podejmuje kroki żeby zaradzić tej sytuacji (imprezy, wyjścia integracyjne, dodatkowe lekcje języka polskiego dla obcojęzycznych dzieci, „kącik ukraiński” podczas integracyjnych imprez szkolnych, dwóch nauczycieli świetlicowych pochodzących z Ukrainy, „mobilny” psycholog – współpraca drugi rok z rzędu). Dyrekcja podkreśliła jak trudna jest to sytuacja dla nauczycieli, szkoły, uczniów a także rodziców zarówno polsko jak i obcojęzycznych.
2. Jaki jest proces organizacji zajęć wyrównawczych? Kto może brać udział w takich zajęciach? Gdzie i kiedy podawane są terminy tych zajęć?
Skierowanie na zajęcia odbywa się na podstawie:
- opinii, orzeczeń,
- opinii nauczycieli/wychowawców,
- wnioskować o nie może również rodzic, ale powyższe opinie będą przede wszystkim brane pod uwagę.Poza wyrównawczymi zajęciami przedmiotowymi (ze wszystkich przedmiotów) udzielana jest również pomoc psychologiczno-pedagogiczna. We wrześniu rozpoczynają się w Szkole prace zespołu, który bada i rozpoznaje potrzeby uczniów (każdego ucznia w każdej klasie). Dyrekcja występuje do organu prowadzącego z prośba o przydzielenie liczby godzin na zajęcia wyrównawcze. Organ wydaje decyzję na tak/nie oraz przydziela liczbę godzin. Przydzielić można 3 godziny tygodniowo/rok szkolny na dziecko, rozdzielane per przedmiot. Rodzic zostaje powiadomiony o harmonogramie tak szybko, jak zostaje on ustalony.
W tym roku szkolnym pomocą objętych jest 65 dzieci. Przydzielone zostało18 godzin w tygodniu. Zajęcia dzielone są, o ile to możliwe, per klasy.
Aktualnie w szkole mamy:
- 30 dzieci z orzeczeniami,
- 89 dzieci z opiniami,
- 65 dzieci uczestniczy w zajęciach wyrównawczych,
- 250 dzieci objętych jest pomocą psychologiczno-pedagogiczną.Klasy zero - III
3. Czy uczniowie zerówki będą mogli uczestniczyć w zajęciach chóru?
Oddział przedszkolny („zerówki”) – dzieci nie mają statusu ucznia przez co nie mogą być oficjalnie zaangażowane w aktywności szkolne (np. zajęcia chóru).
4. Czy w przyszłym roku planowana jest klasa sportowa taneczna?
Tegoroczna klasa taneczna uruchomiona została po raz pierwszy w szkole. W Warszawie funkcjonują 4 klasy taneczne. O powołaniu klasy tanecznej w roku szkolnym 2025/2026 decyzja zapadnie na przełomie lutego i marca 2025, jest wysoce prawdopodobne, że będzie pozytywna.
5. Czy istnieje możliwość, by wychowawca klasy 0 mógł schodzić z dziećmi do szatni?
Niestety nie ma możliwości, aby wychowawca każdorazowo sprowadzał odbierane dziecko do szatni - spowodowałoby to pozostawienie pozostałych dzieci bez opieki w sali. Wychowawca dzieci z oddziału przedszkolnego – zgodnie z przepisami - jest sam, Szkole nie przysługuje dodatkowy etat. Drugi wychowawca pracuje „na zakładkę”. Szkoła zorganizowała wsparcie w postaci Pań z obsługi (szatnia, kuchnia; pomoc w szatni przy ubieraniu, zaprowadzenie do toalety) dopóki dzieci nie staną się samodzielniejsze.
Klasy IV-VIII
6. Czy jest możliwość zorganizowania dla klas VIII pogadanek profilaktycznych na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych/narkotyków?
Uczniowie kl. VIIIa i VIIIb wybierają się na spektakl teatralny „My dzieci z dworca ZOO”. Dzieci same zgłosiły, że chcą obejrzeć ten właśnie spektakl, ma to im pomóc zgłębić temat zanim rozpoczną naukę w szkołach średnich.
Wiemy, że Komenda Rejonowa Policji organizuje takie pogadanki, chętnie pomożemy w zorganizowaniu takich spotkań.
Temat narkotyków omawiany jest w ramach Programu Unplugged.
W szkole funkcjonują różne programy profilaktyczne, z różnymi specjalistami zarówno dla klas I-III (Straż Miejska, Policja, program „Nie pal przy mnie proszę”), jak i IV-VII (Policja – program omawiający tematy z zakresu cyberprzemocy) w taki sposób, aby dziecko przez 8 lat nauki miało możliwość wzięcia udziału we wszystkich podejmowanych programach. Dodatkowo organizowane są wycieczki szkolne na spektakle i seanse profilaktyczne do teatrów oraz kin (Kamienica, Kinoteka). Finansowane są one z funduszy z Urzędu Miasta.
7. Czy jest możliwość wypuszczenia uczniów klas IV-VIII na boisko do gry w czasie przerw?
Brakuje nauczycieli, których można skierować do pełnienia dyżuru na dworze. Dodatkowo, przy brzydkiej pogodzie, problematyczna jest zmiana obuwia, a bez niej naniesione zostanie do Szkoły błoto, woda, śnieg.
8. Matematyka online - prosimy o informacje o programie który ma się rozpocząć.
Urząd Dzielnicy wybrał program „Zeszyty Matematyczne” (poprowadzi je Politechnika Warszawska). Wszystkie dzieci ze szkoły zostały zgłoszone do udziału w programie, począwszy od 1.10.2024 r. Urząd jest na etapie domykania formalności. Szkoła czeka na dostarczenie loginów (konto do utworzenia na eduwarszawa.pl).
Nauczyciele będą zlecali za pomocą ww. narzędzia dodatkowe zadania, są oni już przeszkoleni ze sposobu korzystania. Rodzice zostaną poinformowani o starcie, czekamy tylko na dokończenie formalności po stronie Urzędu.
9. Czy w szkole będą organizowane zajęcia dla dzieci i nauczycieli jak radzić sobie z agresją i jej przeciwdziałać? Chodzi o uniknięcie sytuacji, która podobno zdarzyła się z IV klasie, tj. ataku 7 uczniów na innego ucznia.
Szkoła podejmuje liczne działania (programy profilaktyczne, specjaliści, programy naprawcze). Dzieci są uczone jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. Trudne sytuacje wychowawcze są rozwiązywane na bieżąco.
Jeśli chodzi o wspomnianą klasę IV sytuacja wynika między innymi z faktu, że dzieci z uczniów klasy III, w której byli pod stałym nadzorem i opieką wychowawcy, stali się uczniami klasy IV, gdzie jest znacznie więcej swobody (przerwy, przemieszczanie się po szkole pomiędzy salami przedmiotowymi). To zawsze jest moment wymagający szczególnej uwagi.
Jeśli problem narasta wówczas włączane są instytucje zewnętrzne – Sąd Rodzinny, poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Szkoła na stałe współpracuje z policjantami z wydziału ds. rodzin i nieletnich (przy ul. Rydygiera, Warszawa). Powyższe działania są elementem procesu, sytuacji nie da się rozwiązać z dnia na dzień.
Dyrekcja prosi rodziców o współpracę i zgłaszanie nietypowych, niepokojących czy po prostu trudnych sytuacji oraz faktów z życia dziecka, które mogą mieć późniejszy wpływ na jego zachowanie.
10. Na przerwach dzieci korzystają ze stołów do tenisa stołowego dostępnych na korytarzach. Nie są one jednak wyposażone w siatki. Czy można to zmienić i je doposażyć?
Można, jednak z doświadczenia Szkoły wynika, że siatki wytrzymują maksymalnie tydzień czasu z uwagi na intensywne użytkowanie. Dlatego na ten moment stoły pozostaną bez siatek
11. Bal 8 klasisty w dniu 13/06/2025. Czy będzie możliwość zaproszenia na bal osób towarzyszących spoza szkoły? Na 1 spotkaniu komitetu organizacyjnego przyjęto, że tak, jak w poprzednich latach w balu biorą udział tylko uczniowie ze szkoły. W trakcie zbierania deklaracji uczestnictwa otrzymaliśmy jednak pojedyncze pytania od rodziców o to, czy będzie możliwość zapraszania osób towarzyszących spoza szkoły. Chcielibyśmy wiedzieć, jakie jest oficjalne stanowisko szkoły w tej sprawie?
Decyzja powinna być podjęta na poziomie danej klasy, jednak Dyrekcja i Rada Rodziców, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, nie rekomendują wprowadzania na bal osób spoza szkoły z uwagi na bezpieczeństwo dzieci.
Nauczyciele
12. Czy szkoła zapewnia szkolenia nauczycielom? Czy jeśli zgłosimy jakieś zapotrzebowanie na szkolenie dla nauczyciela jest w ogóle taka możliwość, żeby szkoła finansowała takie szkolenie wg potrzeb?
Szkoła działa na podstawie wewnątrzszkolnego planu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli. Zapotrzebowanie na szkolenia jest szacowane i analizowane w szkole (Rada Pedagogiczna, zespół psychologów). Plan szkoleń musi być zgodny z polityką oświatową. W budżecie szkoły są przewidziane środki na szkolenia, częściowo wspierają ją również finansowo Urząd Miasta, czy Dzielnicy. Nauczyciele biorą również udział w szkoleniach, kursach, konferencjach we własnym zakresie
13. Jak szkoła wspiera młodych nauczycieli, na początku ich drogi zawodowej?
Awans jest uregulowany prawnie. Następuje po przejściu wszystkich stopni ścieżki rozwoju zawodowego - osiągane kolejne etapy, mentoring, wsparcie nauczycieli starszych stażem, włączanie do prac zespołów projektowych, wsparcie metodyków WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
14. Jakie są zasady szkoleń nauczycieli w trakcie lekcji?
Problemy zauważone w klasie IVb (brak przyrody i informatyki dla chłopców). Szkolenia i kursy bezpłatne często prowadzone są i udostępniane przez organizatorów w trakcie godzin lekcyjnych. Tam gdzie jest to możliwe szkolenia organizowane sa poza godzinami lekcyjnymi (wewnętrzne – szkoła sama ustala terminy, zewnętrzne – organizator).
15. Czy mamy w tej chwili jakieś braki jeśli chodzi o nauczycieli?
Na ten moment brakuje 3 nauczycieli wspomagających. W najbliższym czasie pojawi się kolejny uczeń z orzeczeniem – wówczas potrzebnych i brakujących będzie czterech nauczycieli. Przyjęto zasadę, że nauczyciel wspomagający przypisywany jest do klasy (nie do pojedynczego ucznia).
Ogłoszenie o poszukiwaniu kandydata do prac ze strony Szkoły jest opublikowane. Niestety nie ma zgłoszeń kandydatów. Średnia wieku nauczycieli w naszej szkole to 45 lat (w tym w naszej Szkole uczy 5 nauczycieli emerytowanych). Brakuje na rynku ok 2000 nauczycieli. W naszej Szkole jest stabilna kadra przedmiotowa.
Współpraca z muzeami i organizacjami
16. Czy szkoła jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej? Muzeum organizuje m.in. lekcje muzealne dla klas I-VIII, szkolenia dla nauczycieli i nawiąże kontakt ze szkołami z Żoliborza https://muzeumpileckich.pl/
Tak. Jeden z rodziców uczestniczących w spotkaniu (klasa VIII) przekaże kontakt i ofertę do Dyrekcji.
17. Jakie stowarzyszenia i inne organizacje działają na terenie Szkoły?
UKS Gepard – lekkoatletyka,
UKS Feeling - taniec towarzyski,
Chór Wiwat – śpiew,
Spójnia - brydż sportowy,
TPD (tu miasto wskazuje, gdzie mają odbywać się zajęcia a Szkoła jedynie udostępnia sale).Dodatkowo: pytanie z sali o zajęcia sportowe SKS.
Inicjatywa i finanse leżą po stronie Ministerstwa Sportu i Urzędu Dzielnicy - Wydział Sportu. Szkoła otrzymuje konkretną ofertę na zajęcia (w roku kalendarzowym, a nie szkolnym). Na ten moment brak oferty.18. Czy Dyrekcja Szkoły dysponuje statutami stowarzyszeń i innych organizacji działających na terenie Szkoły oraz ustalonymi warunkami współpracy z tymi organizacjami i może je udostępnić do wglądu Radzie Rodziców?
Dyrekcja nie posiada ww. statutów – można o nie wystąpić indywidualnie do danych podmiotów.
19. Kiedy i w jakiej formie Dyrekcja Szkoły zasięgała opinii Rady Rodziców w sprawie podjęcia działalności w Szkole stowarzyszeń i innych organizacji działających na terenie szkoły zgodnie z art. 86 ust. 2 Ustawy i jakie były opinie Rady Rodziców?
Opinie były zasięgane. Dyrekcja pyta RR o zgodę, gdy dane zajęcia mają być zorganizowane jako inicjatywa podjęta przez Szkołę.
Szkoła może zgłosić zapotrzebowanie na warsztaty, ale kwestie formalne (zgoda, przetarg, wybór podmiotu) są po stronie Urzędu Dzielnicy. W przypadku zajęć zaproponowanych z góry i finansowanych przez Urząd Dzielnicy –organ prowadzący – szkoła nie pyta RR o opinię.
Wszyscy rodzice, wszystkich uczniów, muszą wyrazić zgodę na udział dzieci w danych warsztatach (np. Unplugged) – wystarczy jedna odmowa, aby zajęć w danej klasie nie można było przeprowadzić.
20. W jakie były kryteria wyboru materiałów Programu Edukacyjnego WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” jako pomoc w prowadzeniu szkoleń dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie inne programy były brane pod uwagę?
Nauczyciele zostali przeszkoleni w ramach WOŚP z zasad udzielania pierwszej pomocy (coroczne szkolenia). Program oferowany przez WOŚP w opinii dyrekcji się sprawdził, a dodatkowo nie ma na rynku konkurencyjnej oferty. Ministerstwo Edukacji rekomenduje jako wykonawców WOŚP.
Dodatkowo: Przepis dotyczący obowiązku prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy na godzinie wychowawczej w klasach I – VIII nie ma jak zostać przez szkołę wypełniony – nie ma bowiem kto prowadzić zajęć. Zgodnie z przepisem Ustawy może to być tylko ratownik medyczny lub pielęgniarka (a obecnie pielęgniarka nie jest pracownikiem szkoły więc również nie może).
21. Czy aktualnie na terenie Szkoły prowadzone są eksperymenty pedagogiczne w rozumieniu art. 45 Ustawy? Jeśli tak, to czy Dyrekcja Szkoły występowała o opinię Rady Rodziców i jaka była odpowiedź?
Nie są prowadzone na terenie Szkoły eksperymenty pedagogiczne w rozumieniu art. 45 Ustawy.
22. Jakie działania planuje podjąć Dyrekcja Szkoły celem poprawy komunikacji z Radą Rodziców celem realizacji art. 84 ust. 2 Ustawy (m.in. uchwalania w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły, opiniowania projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły)?
Dyrekcja nie układa planu finansowego Szkoły. Otrzymuje go 14.12. do zatwierdzenia i przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców i wdrożenia.
Program wychowawczo-profilaktyczny: Ustawodawca nie narzuca Programu wychowawczo-profilaktycznego, opracowuje go szkoła na podstawie zidentyfikowanych potrzeb. Wychowawcy opracowują plany dla swoich klas w oparciu o przyjęty w szkole Program wychowawczo-profilaktyczny.
Na koniec roku szkolnego przeprowadzane jest podsumowanie, układane i przeprowadzane są ankiety w których wypełnieniu biorą udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Po zebraniu wyników tam, gdzie to konieczne, nanoszone są zmiany. Zgodnie z regulacjami – co roku musi być dokonany przegląd Planu, nie ma obowiązku jego aktualizacji. RR ma możliwość przeanalizowania całego programu.
RR wnioskuje o wcześniejsze przekazywanie ankiet (koniec roku szkolnego) tak by większa liczba Rodziców mogła w niej wziąć udział, tym samym zwiększając miarodajność zebranych odpowiedzi . RR podejmie się kampanii informującej i angażującej rodziców w wypełnienie ankiet.
23. W Programie wychowawczo-profilaktycznym na rok 2024/2025 deklarowano określenie zakresu profilaktyki w oparciu o diagnozę potrzeb i problemów środowiska szkolnego, która uwzględniała:
1. wnioski z nadzoru pedagogicznego,
2. wnioski z ewaluacji wewnętrznej,
3. analizę udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
4. rozpoznanie sytuacji wychowawczej i dydaktycznej przez nauczycieli w ramach zespołów przedmiotowych,
5. zgłoszenia i sugestie rodziców,
6. informacje o zagrożeniach w środowisku lokalnym szkoły.Niestety w opisie ewaluacji programu jedynie ogólnikowo stwierdzono, że nauczyciele uczący w ramach ewaluacji wewnętrznej nie widzą potrzeby zmian programu. Szeroko opisane zostały wyniki ankiety skierowanej do uczniów i rodziców. Następnie lakonicznie przedstawiono wnioski z nadzoru pedagogicznego. Nie odniesiono się do przyczyn znikomego udziału odsetkowego ankiet wypełnionych przez rodziców (16% ogółu). Mała liczba respondentów może powodować, że wnioski z tej części badania należy traktować ostrożnie. Nie ujęto wniosków z analizy udzielonej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wniosków nauczycieli w ramach zespołów przedmiotowych i wniosków ewaluacji wewnętrznej. Nie przedstawiono danych, które uprawdopodobniły by, że proponowane sposoby realizacji przekładają się na osiągnięcie wcześniej założonych celów. Proponowane sposoby realizacji nie podzielono na te, które są obowiązkowe a które jedynie fakultatywne. Nie ma możliwości aby porównać wyniki programu w dłuższej perspektywie następujących po sobie okresów np. rok do roku lub w perspektywie wieloletniej. Wszystko to sprawia, iż zarówno Program, jak i jego ewaluacja nie spełnia rygorów metodologicznych tworzenia tego rodzaju narzędzi i wymaga gruntownego przemyślenia. Prosimy o odniesienie się do powyższych zastrzeżeń, jak również przekazania szczegółowych analiz związanych z ewaluacją zeszłorocznego programu.
Odpowiedź na pytanie nr 22 odnosi się również do tego pytania.
24. Dodatkowe pytanie: czego Dyrekcja oczekuje od RR?
Dyrekcja wyraziła chęć ściślejszej współpracy z Radą, ma nadzieję na dobrą komunikację, liczne inicjatywy, pomysły, czy pomoc w realizacji szkolnych imprez.
W tym roku szkolnym planowana jest duża impreza szkolna z okazji dnia rodziny. Chcemy spotkać się w szerokim gronie oraz zorganizować dużo atrakcji dla dzieci i rodziców oraz mieszkańców bloków sąsiadujących ze Szkołą.
W przyszłym roku szkolnym będziemy obchodzić 65lecie Szkoły oraz jubileuszowy, 10 turniej im. Jędrusia Szwajkerta, powoli już przygotowujemy się do tych uroczystości.
Dyrekcja liczy również na wsparcie finansowe – planowane zaciemnienie Sali gimnastycznej (koszt tookoło 23 000-24 000), wsparcie dzieci potrzebujących (zmieniona została procedura dotycząca uzyskania środków).
Dyrekcja prosi o przekazywanie wszelkich sugestii dotyczących działania Szkoły.
W drugiej części zebrania zajęto się następującymi tematami:
1. Rozpatrzono wnioski o dofinansowanie konkursów szkolnych (świetlica: I semestr 1.950,00 PLN, II semestr 1.550,00 PLN, klasy 1-3: 600,00 PLN; razem 4.100,00 PLN) – zgoda RR.
2. Rozpatrzono wniosek o zakup książek do biblioteki (1.950,00 PLN) – zgoda RR.
3. Ponieważ pojawił się wniosek o pomoc w realizacji Kariera bez barier, omówiono go krótko, z zamiarem powrotu do dyskusji.
Dyrekcja wnioskowała o ew. Wsparcie zakupu gogli vr (ok.1.500,00PLN – 1.800,00PLN szt.), licencji oprogramowania (około 2-3.000,00 PLN) i ew.pomoc w napisaniu wniosku unijnego o sfinansowanie projektu.
4. Omówiono dotychczasowe działania dotyczące zmiany Regulamin RR. Po rozpoznaniu tematu uznano, że Regulamin powinien zostać napisany od nowa, aby odzwierciedlał stan faktyczny – prawny oraz podejmowanych działań i posiadanych uprawnień.
5. Fotografie szkolne - omówienie ofert. Zaproponowano konsultacje w poszczególnych klasach – czy dotychczasowy fotograf pozostaje.
Większość zebranych zadeklarowała chęć współpracy z dotychczasowym fotografem (dobry kontakt, ciekawe zdjęcia, wysoka jakość, sprawne udostępnianie zamówionych zdjęć).
7. Omówiono finanse RR - preliminarz i wpłaty.
Najlepiej wpłacające na ten moment klasy: 1B, 2B, 4B i 8A. W przygotowaniu: komunikat od RR do przekazania rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego, dotyczącego wpłat na RR (zachęta!).
8. Wyrażono zgodę na dofinansowanie zakupu tradycyjnych andrzejkowych krówek do 500,00 PLN.
9. Wolne wnioski.
Podniesiono temat dofinansowania zakupu dekoracji na bal 8 klas. Zgłoszono, że po balu 2024 zostało część dekoracji – można rozważyć ich wykorzystanie. Ustalono, że rodzice klas 8 zbiorą propozycje dekoracji, których ewentualny zakup zostanie omówiony na najbliższym posiedzeniu RR.
10.Termin następnego spotkania
Następne spotkanie wyznaczono na 19 listopada (wtorek) na godzinę 19:00. Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w trybie hybrydowym: zdalnie + możliwość uczestnictwa z sali 13 na terenie szkoły. Zaproszenia zostały wysłane.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 23.09.2024 r.
W dniu 23 września 2024 r. odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2024/2025 spotkanie Rady Rodziców.
Na liście swoją obecność potwierdziło 20 przedstawicieli 22 klas, z czego przedstawiciel klasy „0” wziął udział w zebraniu jako obserwator bez prawa głosu w głosowaniach.
Klasy Is i 5b reprezentowane były przez dwie osoby, mimo to każda z klas ma po jednym głosie. Na zebraniu reprezentowane były 22 (klasy VIa i VIIIc reprezentowała Sylwia Jasińska, a klasy It i VIIb Barbara Piechowicz) z 28 klas. Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
1. Wybory
a. Spośród obecnych na zebraniu wybrano komisję skrutacyjną w składzie:
- Ewa Szewczyk (6s)
- Marzena Molenda (8a)
która odpowiedzialna była za przeprowadzenie wyborów i przeliczenie głosów.b. Rada Rodziców w jednogłośnym głosowaniu dokonała wyboru prezydium Rady Rodziców, wybierając na poszczególne funkcje następujące osoby:
- przewodnicząca prezydium – Barbara Piechowicz (klasa 7b)
- wiceprzewodnicząca – Agnieszka Karaś (klasa 5a)
- sekretarz - Agnieszka Skalska (klasa 7d)
- skarbnik - Jan Pastwa (klasa 4b)
- członkinie: Dorota Kot (2a) i Manuela Warzybok (2b)c. Przeprowadzono wybory do Komisji Rewizyjnej, do której jednogłośnie zostały wybrane następujące osoby:
- przewodniczący komisji - Adam Zabrzygraj (5c)
- członkini komisji - Sylwia Jasińska (6a i 8c)2. Zmiany w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym szkoły
Rada Rodziców omówiła przygotowaną przez Dyrekcję szkoły Ewaluację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i diagnozę środowiska szkolnego.
Dokument ten powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród pracowników pedagogicznych szkoły, uczniów klas II-VIII oraz rodziców (prośba o wypełnienie ankiety została wysłana Librusem) we wrześniu bieżącego roku. Z uwagi na bardzo niski poziom udziału rodziców w badaniu (16% ogółu rodziców) w porównaniu do relatywnie dużego udziału pracowników dydaktycznych (79%) i uczniów (71%) serdecznie zachęcamy do brania udziału w tych ankietach. Jest to forma realnego wpływu rodziców na formę i warunki pracy w naszej szkole.
Zmiany w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym, które zostały jednogłośnie zatwierdzone przez członków Rady Rodziców wynikają bezpośrednio z wytycznych MEN i dotyczą prac domowych oraz szkolenia w zakresie pierwszej pomocy.
3. Zgoda na prowadzenie dziennika w formie elektronicznej
Na prośbę Dyrekcji szkoły, Rada Rodziców jednogłośnie wyraziła zgodę na używanie dziennika elektronicznego Librus.
4. Aktualizacja regulaminu Rady Rodziców
Ze względu na zmiany w prawie oświatowym regulamin Rady Rodziców wymaga aktualizacji. Zebrani jednogłośnie zgodzili się na podjęcie prac w tym zakresie w konsultacji z Dyrekcją szkoły. Projekt zmian zostanie przedstawiony podczas kolejnego zebrania i po omówieniu poddany pod głosowanie w poszczególnych Radach Klasowych.
5. Środki finansowe Rady Rodziców
a) Rada rodziców podtrzymała wysokość zaproponowanych w zeszłym roku składek: 20 zł gdy w szkole uczy się jedno dziecko i 15 zł (za każde), gdy w szkole uczy się co najmniej dwoje dzieci. Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconych środków, gdy wskaźnik wpłat wyniesie co najmniej 80%). Pieniądze zostaną przelane skarbnikowi klasowemu, po przekazaniu przez wychowawcę klasy numeru rachunku. Za określeniem wysokości składek zagłosowali wszyscy obecni.
b) Omówiono inne formy finansowania Rady Rodziców. Podjęto decyzję o podjęciu starań, by możliwe było przekazywanie 1,5% podatku na rzecz działalności Rady Rodziców.
c) Przewodnicząca przygotuje pismo informujące o zasadach składek oraz celach na które wydawane są środki z budżetu Rady, które Librusem zostanie rozesłane do wszystkich rodziców.
d) Rada Rodziców wyraziła zgodę by wnioski od nauczycieli o dofinansowanie konkursów z funduszy Rady Rodziców w kwocie poniżej 300 zł, przewodnicząca Rady mogła rozpatrywać w trybie doraźnym.
e) Zgodzono się, że konieczne jest usprawnienie procedury i komunikacji w temacie dofinansowywania ze środków Rady Rodziców wycieczek i wyjazdów dla dzieci potrzebujących wsparcia finansowego.
f) Utrzymano kwotę 300 zł do doraźnej dyspozycji szkolnego pedagoga w celu umożliwienia uczniom potrzebującym wsparcia uczestniczenia w szkolnych wyjściach i innych aktywnościach.
g) Środki uzyskane podczas „MIŚ” – poinformowano, że przed wakacjami odbyło się spotkanie prezydium Rady z nauczycielami klas I-III, na którym omówiono zasady korzystania ze zgromadzonych środków. W tym roku zostanie zakupiony specjalny sprzęt nagłaśniający z przeznaczeniem na uroczystości klas I-III.
6. Zebrania Rady Rodziców w roku 2024/2025
Zebrani ustalili, że spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w kolejne dni tygodnia (wrzesień: poniedziałek, październik: wtorek, listopad: środa, itd.). Zgodzono się na uczestnictwo w zebraniach Rady zdalnie przy użyciu platformy google meet z jednoczesnym umożliwieniem korzystania z sali nr 13 w szkole członkom Rady, którzy z różnych względów nie mogą brać udziału w spotkaniu w formie online z domu.
7. Inne poruszone tematy
a) Prace domowe - w klasach I-III zasady ustalane są na linii nauczyciel-rodzice, w klasach starszych nauczyciel ustala zasady w porozumieniu z uczniami.
b) Procedura zbierania i przetwarzania danych KRK - temat zostanie poruszony na spotkaniu z Dyrekcją szkoły.
c) Zakup ćwiczeń za pośrednictwem RR - środki na zakup ćwiczeń, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez nauczycieli, są zbierane w klasach i przekazane na konto Rady Rodziców tak by można było dokonać wspólnej opłaty za zakup.
8. Termin następnego spotkania
Następne spotkanie wyznaczono na 22 października (wtorek) na godzinę 18:00. Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w trybie stacjonarnym ze względu na udział pani dyrektor Magdaleny Rupniewskiej, pani wicedyrektor Małgorzaty Niesiołkowskiej i pana wicedyrektora Piotra Duchalskiego.
Sprawozdanie z działalności Rady Rodziców
w roku szkolnym 2023/2024Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie przedstawia sprawozdanie ze swojej działalności w roku szkolnym 2023/2024.
-
Organizacja pracy Rady Rodziców
Rada Rodziców rozpoczęła swoją działalność na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 25 września 2023 r. Po kilku latach zwiększonej liczby uczniów powrócono do typowej ilości oddziałów klasowych, czyli 22 klasy plus oddział przedszkolny z klasą zerową.
Rada rodziców w tajnym głosowaniu dokonała wyboru prezydium Rady Rodziców, wybierając na poszczególne funkcje następujące osoby:
- Przewodnicząca prezydium RR – Iwona Osowska (klasa 8B)
- Zastępca przewodniczącej RR – Barbara Piechowicz (klasa 6B)
- Sekretarz RR - Jan Pastwa (klasa 3B)
- Skarbnik - Beata Bartkiewicz (klasa 2B)
W skład komisji rewizyjnej zostały wybrane następujące osoby:
- Agnieszka Karaś - przewodnicząca
- Dorota Karwat
W roku szkolnym 2023/2024 Rada Rodziców spotkała się na 10 posiedzeniach, z czego 2 razy w trybie stacjonarnym (we wrześniu i w czerwcu) i 8 razy w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. Na taki tryb przeprowadzania zebrań zgodzili się wszyscy przedstawiciele klas uczestniczący w pierwszym posiedzeniu. Pomiędzy formalnymi spotkaniami wiele stanowisk i uzgodnień odbywało się za pośrednictwem poczty elektronicznej, co było zatwierdzane przez głosowanie na najbliższym spotkaniu. Ostatnie posiedzenie odbyło się 10 czerwca 2024 r.
Z roku na rok zwiększa się frekwencja. W tym rok tylko jedna klasa (6A) nie wybrała swojego przedstawiciela i nie uczestniczyła w pracach, natomiast w pracach jako obserwator, bez prawa głosu, jak już to miało miejsce w roku ubiegłym, uczestniczył przedstawiciel klasy zerowej, co pozwala w kolejnym roku na sprawne wdrożenie się w działalność rady. Średnio w każdym posiedzeniu uczestniczyło od 16 do 18 osób (na 22 oddziały). Na posiedzeniach on-line obecność była potwierdzana poprzez sprawdzenie listy obecności poszczególnych klas.
Wszystkie decyzje podejmowane przez Radę Rodziców w roku szkolnym 2023/2024 zapadały poprzez głosowania na zebraniach w trybie stacjonarnym lub on-line. W przypadkach pilnych, po elektronicznych konsultacjach, stanowisko było przekazywane przez przewodniczącą, które następnie było zatwierdzane na najbliższym zebraniu i odnotowywane w protokołach. Podjęte uchwały, protokoły, pisma, dokumenty finansowe znajdują się segregatorze Rady Rodziców, w sekretariacie szkoły.
- Zaopiniowane wnioski i podjęte uchwały
Jak co roku Rada Rodziców zaopiniowała i zatwierdziła zmiany w realizowanym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły Podstawowej Nr 92 w Warszawie - „Uczymy się żyć mądrze, zdrowo i bezpiecznie”. W wyniku przeprowadzonej przez szkołę diagnozy ustalono, że należy w nim dokonać następujących zmian:
- przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, poprzez warsztaty rozwijające poczucie własnej wartości
- poprawić umiejętności zachowania się uczniów w różnych sytuacjach życiowych, realizując własny program szkolny; w młodszych klasach był to program KULTURALNA ŚWIETLICA
- poprawić i oswajać emocje uczniów, poprzez realizację przez wychowawców klas projektu „Ja w świecie emocji” (Fundacja Uniwersytet Dzieci)
- uchylono punkty dotyczące procedur funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.
Program był realizowany przez cały rok bez szczególnych trudności.
Jak co roku bardzo istotnym dokumentem, który opiniowała Rada Rodziców, był projekt Planu Finansowego Szkoły na 2024 rok. Został on pozytywnie zaopiniowany, a Rada Rodziców korzystając z okazji wraz z opinią przekazała do Urzędu Dzielnicy następujące uwagi:
- doceniliśmy pozostawienie na tym samym poziomie wysokości środków przeznaczonych na funkcjonowanie szkoły, pomimo mniejszej ilości uczniów, jak i zaplanowanych etatów,
- doceniliśmy wydatki na specjalną organizację nauczania związaną w licznymi uczniami ukraińskimi, którzy uczą się w naszej szkole, jak również podniesienie kwoty średniego wynagrodzenia,
Z przekazaną opinią przypomnieliśmy o dwóch zadaniach, które są dla naszego środowiska bardzo ważne: jedno to budowa nowej biblioteki, a drugie to instalacja nad boiskiem na okres zimowy hali pneumatycznej. Podczas spotkania przedstawicieli Urzędu Dzielnicy z Radą Rodziców w kwietniu 2023 r. przekazaliśmy swoją opinię i znaczenie tych projektów dla rozwoju szkoły, która dzięki nim stanie się nowoczesnym centrum przygotowującym uczniów do wymogów współczesnego świata. Jednocześnie zaznaczyliśmy, że zależy nam na realizacji biblioteki jako pierwszego zadania, ze względu na jej mniej kontrowersyjny charakter dla mieszkańców osiedla Zatrasie.
Rada Rodziców rozpatrzyła pismo Dyrektora szkoły i nie wyraziła zastrzeżeń odnośnie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego, który zaplanowany został w naszej szkole w terminie od 12.08 do 31.08.2024 r.
W ciągu roku szkolnego Dyrektor szkoły zwracał się do Rady Rodziców o wyrażenie opinii dotyczącej oceny pracy nauczycieli. W tych konkretnych wypadkach Rada Rodziców uznając, że nie posiada wystarczających informacji do oceniania ich pracy pod względem merytorycznym, takich opinii nie wyraziła.
- Współpraca z dyrekcją szkoły i rodzicami
Rada Rodziców dwukrotnie podczas spotkań on-line, natomiast prezydium wielokrotnie na terenie szkoły, spotykało się z Dyrekcją. Omawiano przede wszystkim kwestie dotyczące bieżącej dzielności szkoły, ale również koncepcję jej funkcjonowania w najbliższych latach:
- obsada kadry pedagogicznej i zespołu wsparcia (pedagodzy i psychologowie).
Dzięki staraniom Dyrekcji w szkole zapewniona była niezbędna kadra nauczycielska. Oczywiście występowały pewne problemy, ale na bieżąco wprowadzane były zmiany organizacyjne i nie wpływały one na organizację zajęć lekcyjnych, np.: godziny za brakującego nauczyciela WOS’u zostały rozdysponowane pomiędzy już zatrudnionych nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje.
W czasie ostatnich wakacji rozpoczęto realizację naszej propozycji umieszczenia przy nazwisku nauczyciela na stronie internetowej szkoły również jego zdjęcia, oczywiście w miarę możliwości i wyrażeniu przez nich zgody. Umożliwi to rodzicom łatwiejszy kontakt z nauczycielami.
Omawiano rolę nauczyciela wspomagającego, a w szczególności jego prawo do wpisywania punktów ujemnych. Ustalono, że nauczyciel wspomagający dedykowany do pomocy określonemu uczniowi nie powinien przejmować roli wychowawcy. Natomiast w przypadku zauważenia niewłaściwego zachowania uczniów powinien o tym fakcie informować wychowawcę, który podejmie odpowiednie działania.
- organizacja i pozycja szkoły w rankingach.
Nabór do szkoły. Ważną kwestią jest co roku nabór do klas pierwszych. W tym roku ten temat w związku z pojawiającymi się plotkami o masowych przenosinach do naszej szkoły ze szkoły z Anny German był tym bardziej „gorący”. Ostatecznie w przyszłym roku zostały utworzone cztery klasy pierwsze (1 lekkoatletyczna, 1 taneczna i 2 tradycyjne). Nie powstała dodatkowa klasa sportowa na poziomie klasy czwartej.
Pozycja szkoły. W marcu 2024 r. portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl opublikował Ranking szkół podstawowych 2024 (publicznych, społecznych oraz prywatnych), w którym nasza szkoła przesunęła się o 40 miejsc do góry i obecnie zajmuje 504 miejsce w Polsce na 10 735 szkół oraz 125 na ponad 400 szkół warszawskich, co nas bardzo cieszy.
Brak dzwonków szkolnych. Ustalono że dzwonki nie będą ponownie uruchomione ze względu na potrzeby dzieci z trudnościami. Ponadto dzwonki utrudnią funkcjonowanie w klasach 1-3. Po rezygnacji z sygnału dźwiękowego zauważono, że uczniowie są mniej nerwowi, a przerwy są cichsze. Nie stwierdzono by uczniowie mieli problem ze śledzeniem czasu rozpoczęcia i zakończenia lekcji.
Prace domowe. Temat, o którym w ostatnim czasie mocno się dyskutowało. Nauczyciele naszej szkoły wypowiadali się na temat zadawania czy niezadawania prac domowych w audycji w programie Polskiego Radia. Poglądy oczywiście były różne, dlatego też ustalono, że zasady zadawania prac domowych w klasach 1-3 będą ustalane z wychowawcami, w klasach 4-8 ustalane z nauczycielami przedmiotowymi.
Punktowa ocena zachowania. Obecny system nie jest idealny, ale zapewnia przejrzystość i stanowi punkt wyjścia do wystawienia oceny z zachowania. Należy pamiętać, że ocena uwzględnia: samoocenę, ocenę kolegów oraz nauczycieli.
Odbieranie dzieci. Przy podawaniu danych osobowych imienia i nazwiska przez krótkofalówka nie naruszamy przepisów RODO. Ten sposób ułatwia odbieranie dzieci z innych miejsc niż sala/świetlica, np. gdy dzieci przebywają na placu zabaw. Ustalono, że dla bezpieczeństwa częściej będzie zmieniana częstotliwość krótkofalówek.
- remonty w szkole.
Na początku roku szkolnego został wykonany generalny remont kuchni. Na nowo rozplanowano układ samej kuchni, poprawiając ergonomię pracy personelu. Wymieniono wyposażenie kuchenne (np.: zainstalowano nowoczesny piec konwekcyjny), ale także poczyniono przygotowania do remontu części magazynowej. Wszystkie te działania wpłynęły na poprawę jakości posiłków i ich urozmaicenie.
Szkoła ma zapewnione środki na wymianę powierzchni placów zabaw. Wzrastający koszt wymiany powodował przesunięcie rozpoczęcia remontu. Będzie to powierzchnia jednorodna, bezpieczniejsza niż dotychczasowe kafle. W tej sprawie Rada Rodziców wystosowała pismo do Urzędu Dzielnicy, który potwierdził, że w budżecie Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy są zabezpieczone środki na wykonanie wymiany nawierzchni placu zabaw dla dzieci najmłodszych oraz podał osobę kontaktową.
Zgłaszane w zeszłym roku na spotkaniu z panią burmistrz problemy z korzeniami topól powodującymi wybrzuszenia na bieżni lekkoatletycznej nie mogą być w prosty sposób rozwiązane. Komisja z Wydziału Środowiska stwierdziła, że drzewa są zdrowe i nie można ich wyciąć. Korzenie pod bieżnią można tylko zabezpieczyć specjalną siatką, co wiązałoby się rozkopaniem bieżni. Operację należałoby powtarzać co roku. Czyli nic się nie da obecnie zrobić. Sytuacja jest patowa.
- działanie stołówki.
Rada rodziców wyraziła zgodę na przywrócenie zasady odwoływania obiadów dzień wcześniej. W związku ze stale rosnącymi cenami produktów ich ilość musi być wydana bardzo precyzyjnie Przygotowanie obiadów dla ponad 300 uczniów zaczyna się już od 6.30, czyli informacja o ilości posiłków musi być znana z samego rana.
Rada Rodziców w zeszłym roku zaproponowała wprowadzenie aplikacji „zamów posiłek”, to aplikacja umożliwiająca weryfikację wpłat i wykorzystanych przez dzieci obiadów, co wprowadzi przejrzystość rozliczeń i poprawi organizację wydawania obiadów. Jednak zrezygnowano z jej wprowadzenia, bo wiązałoby się z bardzo dużymi zmianami, łącznie z systemem dostępowym do stołówki i wymianą kart obiadowych. Natomiast postanowiono skorzystać z dotychczas nieużywanych funkcji systemu już obecnego szkole. W związku z tym od marca została uruchomiona opcja informowania o wysokości opłaty za obiady, która przekazywana jest do każdego rodzica indywidualnie za pośrednictwem SMS i uwzględniająca odwołane w poprzednim miesiącu posiłki. W przyszłym roku szkolnym z związku z wprowadzenie elektronicznej legitymacji szkolnej szkoła planuje zakup dedykowanego oprogramowania, które posiada też funkcjonalności dotyczące stołówki.
- godziny dyrektorskie.
W tym roku dzięki staraniom rodziców i Dyrekcji, o co wnioskowano na spotkaniu z panią burmistrz w kwietniu tego roku, klasy ósme mogły uczestniczyć w dodatkowych lekcjach - fakultetach przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Ponieważ te dodatkowe lekcje w latach poprzednich realizowane były z tzw. „godzin dyrektorskich” ustalono, że Rada Rodziców corocznie będzie prosić dyrekcję o informację na jakie zajęcia przeznaczone są godziny fakultatywne w poszczególnych klasach, tak aby część została zachowana na wsparcie przygotowań do egzaminu.
- inne tematy poruszane na spotkaniach Rady Rodziców.
- Omawiano procedurę odbierania uczniów ze świetlicy i sposób weryfikacji odbierających.
- Obecność pielęgniarki w szkole, która przebywa w szkole tylko dwa dni. Nie jest pracownikiem szkoły, jest oddelegowana przez żoliborski ZOZ, natomiast wszyscy nauczyciele zostali przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy, a apteczki znajdują się w kilku miejscach w szkole.
- Nagłośnienie uroczystości. Sala gimnastyczna nie ma dobrej akustyki, dźwięk odbija się od ścian, jest stały pogłos. Ten problem należy rozwiązać w najbliższym czasie.
- Problem wysokich temperatury panujących w szkole zarówno w salach lekcyjnych, jak i sali gimnastycznej. W poprzednich latach rada rodziców sfinansowała zakup żaluzji do sal lekcyjnych. Przygotowany jest kosztorys żaluzji do sali gimnastycznej (ponad 25 tysięcy). Ze względu na ich koszt nie jesteśmy w stanie ich sfinansować. Rada Rodziców będzie wspierać działania Dyrekcji poprzez napisanie pisma do Burmistrza Żoliborza o ich sfinansowanie
- Organizacja zajęć: W-F w czasie wyjazdów na zawody, zajęć SKS, w czasie rekolekcji.
- Możliwość organizacji zajęć językowych w grupach.
- Sposób wykorzystania środków zebranych podczas Między klasowej Integracji Świątecznej (MIŚ). Zaproponowano przeznaczenie części środków na wspólne zakupy dla klas młodszych, np.: mikrofon zbierające dźwięki z otoczenia, użyteczne podczas przedstawień.
- Źródełko z wodą pitną – potrzebne jest jeszcze przynajmniej jeden punkt.
-
Współpraca z samorządem szkolnym
Rada Rodziców po raz pierwszy od bardzo dawna sfinansowała i pomogła w realizacji projektu, przedstawionego przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego - „Zielona przerwa”. Rozpoczęto zagospodarowanie części terenu obok szkolnej biblioteki, poprzez urządzenie ogródka warzywnego, w który uczniowie zasiali zioła i warzywa w ramach lekcji przyrody i biologii. Druga część projektu to zorganizowanie miejsca odpoczynku na świeżym powietrzu podczas przerw, a także „letnie lekcje” oraz strefa gier np. w badminton. Do strefy wypoczynku zostały kupione w drewniane leżaki. Ich część została też kupiona przez szkołę.
- Działalność finansowa
Działalność finansowa stanowił ważną sferę pracy Rady Rodziców. Jedynym źródłem finansowania działalności były składki wnoszone przez rodziców. Na pierwszym spotkaniu podtrzymano wysokość składek z zeszłego roku, tj.: 20 zł gdy w szkole uczy się jedno dziecko i 15 zł (za każde), gdy w szkole uczy się co najmniej dwoje dzieci. Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconych środków, gdy wskaźnik wpłat wyniesie co najmniej 80%). Taką nagrodę w wysokości 488,00 zł za roku ubiegły otrzymała klasa obecna 5S, której wskaźnik wpłat wyniósł 81%.
W roku szkolnym 2023/2024 na konto Rady Rodziców wpłynęło 30.039,82 złotych. Wysokość wpłat jest na tym samym poziomie co w zeszłym roku, co biorąc pod uwagę mniejszą ilość uczniów (o około 120 osób) jest bardzo dobrą informacją. Średnia statystyczna wpłata liczona na jednego ucznia wzrosłą o 25%, tj. do 65 zł, ale jest to nadal statystycznie tylko 42 % potencjalnych wpłat.
Wszystkie środki wpływają na rachunek bankowy. Zapewnia to pełną transparentność prowadzonych rozliczeń. Już drugi rok z rzędu wydatki zostały zbilansowane z przychodami. Zbiorcza lista wpłat dokonanych przez poszczególne klasy stanowi załącznik nr 1 do niniejszego sprawozdania. Stan środków w stosunku do zeszłego roku wzrósł o 730,15 zł i wynosił na koniec sierpnia 15.081,61 zł.
W roku szkolnym 2023/2024 sfinansowano następujące działania:
- Uroczystości w kwocie 5.482,10 zł, z czego:
- 2.200,00 zł na organizacja zabawy karnawałowej, która odbył się 7 lutego 2024 r., dla klas I-III w godzinach 13-15. Była to zabawa taneczna z organizacją zabawy przez wodzireja, a popołudniu dyskoteka dla klas starszych,
- 1.300,00 zł dla absolwentów z okazji zakończenia nauki. Przyznano kwotę 25 zł dla każdego ucznia. W tym roku każda z klas, otrzymała inny prezent, 8A prezent finansowy, a 8B koszulkę. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego został wręczony symboliczny czek, a środki przekazane na konto klasowe, oraz wręczono koszulki nawiązujące do niedawnego balu ósmoklasisty,
- 859,00 zł dla uczniów klas pierwszych z okazji ślubowania. Jak w latach poprzednich każdy uczeń otrzymał tradycyjną metalową granatową tarczę z napisem Szkoła Podstawowa nr 92 w Warszawie i imienny pamiątkowy dyplom,
- 580,00 zł dla Samorządu Szkolnego organizującego zabawę andrzejkową kupiono 10 kilogramów cukierków „Krówka z wróżbą”,
- 437,79 zł przeznaczono na zakup czekoladek dla kadry pedagogicznej i pracowników szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej,
- 105,31 zł dla samorządu szkolnego na zakup słodyczy dla uczniów z klas IV-VIII, z okazji pierwszego dnia wiosny, kiedy odbywały się „lekcje” na sportowo, filmowo i planszowo.
- Upominki i nagrody w kwocie 17.749,59 zł
- 10.079,50 zł wydano na zakończenie roku szkolnego na nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, działalność na rzecz samorządu szkolnego i pracę w wolontariacie, a w tym roku również za działalność w Drużynie Debatanckiej „Koło Myśli Krytycznej”. Uczniom zostały wręczone upominki w postaci karty podarunkowej do Galerii WESTFIELD ARKADIA w wysokości 50 zł (łącznie 166 sztuk) wraz z pamiątkowym dyplomem. Laureaci konkursów kuratoryjnych otrzymali dodatkowo nagrody specjalne w postaci karty podarunkowej w wysokości 100 zł i pamiątkowy dyplom (3 osoby). Uczniowie, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem otrzymali też złote grawerowane tarcze z napisem „WZOROWY UCZEŃ”,
- 1.464,89 zł wydano na komplety medali Mistrzostw Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Lekkiej atletyce w 9 konkurencjach (łącznie 73 medale), oraz na nagrody na zakończenie roku szkolnego za wybitne osiągnięcia w sporcie: 5 złotych i 25 srebrnych medali,
- przyznano środki w wysokości 5.205,20 zł na zakup nagród i dyplomów w wewnątrzszkolnych konkursach:
- bibliotecznych,
- językowych,
- polonistycznych,
- matematycznych,
- świetlicowych,
- chemicznym,
- „Tolerancja”, "Mam talent", "Dzień Patrona".
- Na potrzeby szkoły wydatkowano 5.341,48 zł, z czego:
- 2.616,31 zł na zakup lektur i nowości książkowych, które uzupełniły obecny księgozbiór biblioteki szkolnej. Wszystkie książki kupowane ze środków Rady Rodziców oznaczane są specjalną wklejką (sowa z książką),
- 1.590,67 zł wydano na realizacje projektu szkolnego „Zielona przerwa”. Pieniądze zostały wydatkowane na zakup: 4 warzywników, 1000 l ziemi ogrodniczej, nasion warzyw i ziół oraz 10 drewnianych leżaków,
- 637,00 zł przeznaczono na zakupu testów diagnozujących firmy Operon dla uczniów klas trzecich w kwocie. Pakiet dla jednego ucznia zawierał test z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Sprawdzian został przeprowadzony 9 maja 2024 r,
- 407,50 zł przeznaczono na zakup dekoracji na bal karnawałowy, który został sfinansowany przez Radę Rodziców.
- W tym roku Rada Rodziców przekazała dofinasowanie w wysokości 550,00 zł do wyjazdu na zieloną szkołę dla jednej klasy. Środki były przekazywane na podstawie podania od wychowawcy klasy, zaopiniowanego przez pedagoga szkolnego ze wskazanym numerem konta osoby odpowiedzialnej za zbieranie środków oraz terminem ich przekazania.
W ramach swojej działalności Rada Rodziców w tym roku pośredniczyła też w organizacji:
- wspólnego zakupu ćwiczeń na preferencyjnych warunkach,
- zakupu próbnych komercyjnych egzaminów dla klas ósmych,
- zbieraniu wpłat na bal ósmoklasisty,
- zdjęć klasowych.
Zgromadzone środki pozwoliły zrealizować wyżej wymienione działania. Dysponowaliśmy funduszem w sposób racjonalny i na tyle wszechstronny, by pieniądze trafiały do jak największej grupy uczniów. Ale najważniejszym wydatkiem, lecz nie największym były środki przekazane na projekt uczniowski. Mamy na dzieję, że jest to początek ściślejszej współpracy pomiędzy Radą Rodziców i uczniami.
Ale nie byłoby tych działań bez wkładu własnej pracy i całorocznego zaangażowania w życie szkoły poszczególnych członków Rady Rodziców. Z przedstawionych na początku sprawozdania danych w pracę Rady Rodziców angażuje się coraz więcej przedstawicieli klas, również pomiędzy spotkaniami, przy organizacji różnych wydarzeń. Przedstawione powyżej informacje pokazują jak wiele kwestii dotyczących samej szkoły i wpływających na nauczanie naszych dzieci jest omawianych przez Radę Rodziców. Jednym z najmilszych obowiązków Prezydium było uczestnictwo w uroczystościach szkolnych np.: w ślubowaniu klas pierwszych i w zakończeniu roku szkolnego oraz wręczanie przyznanych nagród.
Szczegółowe informacje finansowe zostały zawarte w sprawozdaniu finansowym za rok szkolny 2023/2024, który stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego sprawozdania.
Przewodnicząca Rady Rodziców
Iwona Osowska
Załącznik nr 1 – Wpłaty na Radę Rodziców w roku szkolnym 2023/2024
Klasa
Ilość
uczniów
% wpłat
(przy założeniu 150 zł od ucznia)
Ilość osób wpłacających
Wpłacone
0
16
3
450,00
1A
16
48%
8
1 160,00
1B
18
102%
15
2 765,00
1S
23
105%
21
3 630,00
2A
26
34%
8
1 330,00
2B
27
28%
9
1 115,00
3A
26
37%
4
1 453,00
3B
23
47%
9
1 605,00
4A
19
69%
10
1 980,00
4B
17
6%
1
150,00
4C
18
26%
5
715,00
5A
19
38%
8
1 080,00
5B
20
52%
9
1 560,00
5S
20
40%
8
1 230,00
6A
16
38%
6
905,00
6B
21
19%
3
600,00
6C
17
46%
16
1 180,00
6D
17
22%
3
550,00
7A
22
26%
7
870,00
7B
22
8%
2
260,00
7C
19
42%
9
1 200,00
8A
25
30%
7
1 110,00
8B
27
68%
29
2 741,82
8C
2
400,00
474
42%
201
30 039,82
Ilość osób w poszczególnych klasach może się nieco różnić. Stan na koniec roku szkolnego 2023/2024 r.
Zgodnie z przyjętymi zasadami klasy 1B i 1S w przyszłym roku szkolnym otrzymają zwrot 20% wpłaconej kwoty.
Załącznik nr 2 – Sprawozdanie finansowe za rok 2023/2024
WPŁATY
DOBROWOLNE WPŁATY NA RR
30 039,82
MIKOŁAJKOWA INTEGRACJA ŚWIĄTECZNA (MIŚ)
4 365,16
WPŁATY CELOWE NA:
Basen
700,00
Ćwiczenia
6 578,90
Bal ósmoklasistów
16 790,00
Egzamin próbny klas ósmych
1 987,50
ZIELONA SZKOŁA / WYCIECZKI SZKOLNE
Wpłaty od rodziców
5 800,00
POMYŁKOWE WPŁATY
320,00
RAZEM WPŁATY
66 581,38
WYDATKI
ZWROTY WPŁAT NA RR
488,00
OBSŁUGA RR
1 000,00
KOSZTY FINANSOWE
426,00
WYDATKI NA:
Uroczystości
5 482,10
Nagrody
17 749,59
Zakupy na potrzeby szkoły
5 341,48
DOFINANSOWANIA I ZAPOMOGI
550,00
MIKOŁAJKOWA INTEGRACJA ŚWIĄTECZNA (MIŚ)
3 020,86
WYPŁATY CELOWE:
Basen
380,00
Ćwiczenia
6 468,70
Bal ósmoklasistów
16 790,00
Egzamin próbny klas ósmych
2 034,50
ZIELONA SZKOŁA / WYCIECZKI SZKOLNE
Zapłata do organizatorów
5 800,00
ZWROTY POMYŁKOWYCH WPŁAT
320,00
RAZEM WYDATKI
65 851,23
Zmiana stanu środków
730,15
Stan środków pieniężnych 31.08.2023
14 351,46
Stan środków pieniężnych 31.08.2024
15 081,61
Bank
10 303,71
Kasa
4 777,90
w czego środki do dyspozycji:
15 081,61
Rady Rodziców
5 451,36
Klas młodszych (MIŚ)
9 310,25
Inne imprezy (basen, koncerty, zdjęcia, bal)
320,00
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 10.06.2024 r.W dniu 10 czerwca 2024 r., odbyło się 9 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie stacjonarnym, w szkole. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1b, 1s, 3b, 5a, 5s, 6b, 6d, 7c, 8a i 8b Lista obecności w załączeniu do protokołu.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Podsumowanie roku szkolnego i propozycja sprawozdania z działalności.
- Zatwierdzenie terminu dyżuru wakacyjnego oddziału przedszkolnego
- Rozpatrzenie podań o sfinansowanie nagród.
- Podsumowanie przygotowań do uroczystości kończących rok szkolny.
- Wolne wnioski
Ad.1
Przewodnicząca podziękowała za całoroczną pracę i zaangażowanie w działalność kończącej swą kadencję Radzie Rodziców. Z roku na rok jest coraz większa frekwencja, coraz więcej osób angażuje się w działania, zbieramy coraz więcej funduszy, a współpraca z dyrekcją szkoły jest poprawna. Przewodnicząca zachęciła obecnych do ponownego kandydowanie i do działania w przyszłym roku.
Do końca czerwca zostanie przygotowany szkic protokołu, który jak w poprzednim roku obejmować będzie cztery obszary: organizację prac rady rodziców, sprawy rozpatrywane przez radę rodziców, działania rady na zewnątrz i podsumowanie wpływów i wydatków. Podczas wakacji powinny zostać wprowadzone poprawki, tak, aby po uzupełnieniu wpływów i wydatków z lipca i sierpnia, przed pierwszymi zebraniami został rozesłany przez Sekretariat za pośrednictwem Librusa do wszystkich rodziców.
Ustalono, że pierwsze spotkanie nowej Rady Rodziców zostanie zwołane na drugi poniedziałek po wrześniowym zebraniu rodziców, w szkole na godzinę 18.
Ad. 2
Rada Rodziców rozpatrzyła pismo dyrektora szkoły i nie wyraziła zastrzeżeń odnośnie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego, który zaplanowany został w naszej szkole w terminie od 12.08 do 31.08.2024r. Została podjęta odpowiednia uchwała.
Ad.3
Rada Rodziców rozpatrzyła podania o sfinansowanie nagród w następujących konkursach szkolnych:
- konkurs recytatorski dla klas pierwszych pt.: „Wiersze Jan Brzechwy – patrona naszej szkoły”, wnioskowana kwota 400 PLN dla 12 laureatów6. - wyrażamy zgodę
- konkurs-przegląd umiejętności pod hasłem „Mam Talent”, wnioskowana kwota dla 11-15 osób - 450 PLN - wyrażamy zgodę
- konkurs chemiczny, wnioskowana kwota 100 zł dla trzech laureatów.
Rada Rodziców zaakceptowała powyższe podania.
Ad. 4
Na zakończenie roku szkolnego zostały już do szkoły dostarczone nagrody: tarcze WZOROWY UCZEŃ. W tym roku zostało zamówionych 170 sztuk, nadwyżka zostanie na następny rok. Zamówione zostały karty podarunkowe dla laureatów olimpiad i uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce 2 po 100 zł i 160 kart po 50 zł, łącznie za 8.200 zł. W przygotowaniu są jeszcze medale sportowe i dyplomy, które zostaną przekazane do druku po ostatecznym zatwierdzeniu ocen na świadectwach. Rada klasyfikacyjna, zatwierdzająca oceny odbędzie się za tydzień 17 czerwca.
Wszystkie nagrody będę wręczane od RADY RODZICÓW przez dyrektor szkoły i przewodniczącą.
W piątek 14 czerwca o godz. 17.30 odbędzie się bal ósmoklasistów, na uroczyste odtańczenie tradycyjnego poloneza zostali zaproszeni obecni członkowie rady rodziców.
Ad. 5.
- Rodzice poruszyli problem wysokiej temperatury w szkole zarówno w salach lekcyjnych, jak i sali gimnastycznej. W poprzednich latach rada rodziców sfinansowała zakup żaluzji do sal lekcyjnych. Przygotowany jest kosztorys żaluzji do sali gimnastycznej (ponad 25 tysięcy). Ze względu na ich koszt nie jesteśmy w stanie ich sfinansować i należałoby wesprzeć działania dyrekcji o wsparcie organu prowadzącego, poprzez napisanie pisma do Burmistrza Żoliborza o ich sfinansowanie.
- Zweryfikowana informacja dotycząca naboru do klas sportowych. Dzieci dołączające do klas sportowych kwalifikowane są po pozytywnym zdaniu „egzaminu sportowego”.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 13.05.2024 r.
W dniu 13 maja 2024 r., odbyło się 8 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1a, 1b, 1s, 2a, 2b, 3b, 4a, 4b, 5a, 5b, 5s, 6b, 6c, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 16 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Finanse Rady Rodziców
- Informacja po spotkaniu z dyrekcją (w tym projekt szkolny)
- Odpowiedź z Urzędu dzielnicy w sprawie placu zabaw
- Zdjęcia klasowe - wybór fotografa
- Nagrody na koniec roku szkolnego
- za świadectwo z czerwonym paskiem
- za działalność w samorządzie i wolontariacie
- za wybitne osiągnięcia (olimpiady)
- Medale za szkolną olimpiadę lekkoatletyczną
- Nagroda dla Pani Karoliny Korupczyńskiej
- Wniosek dyrekcji w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej oceny pracy nauczyciela pana Piotra Lisa
- Pismo o dofinasowanie
- Wolne wnioski.
Ad. 1
Przed spotkaniem do wszystkich członków RR zostały przesłane najbardziej aktualne pliki zawierające imienną listę wszystkich wpłat oraz szczegółowe rozliczenie wszystkich wpływów i wydatków. Na dzień 10 maja 2023 stan środków wynosił ponad 38 tyś, z czego RR może bezpośrednio korzystać z 22 tyś. Pozostałe środki to depozyty zgromadzone ze zbiórkami takimi jak MIŚ, czy bal ósmoklasisty. Dostępne środki zostaną wykorzystane w przeważającej większości na nagrody na zakończenie roku szkolnego. Na koniec, tradycyjnie zaapelowano do przedstawicieli klas o zabieganie o kolejne wpłaty, które jak zawsze powrócą do uczniów.
Ad. 2
16 kwietnia 2024 r. Prezydium RR spotkało się z panią Dyrektor Magdaleną Rupniewską. Zostały poruszone następujące tematy:
- Brak dzwonków szkolnych. Ustalono że dzwonki nie będą ponownie uruchomione ze względu na potrzeby dzieci z trudnościami. Ponadto dzwonki utrudnią funkcjonowanie w klasach 1-3. Po rezygnacji z sygnału dźwiękowego zauważono, że uczniowie są mniej nerwowi, a przerwy są cichsze. Nie stwierdzono by uczniowie mieli problem ze śledzeniem czasu rozpoczęcia i zakończenia lekcji. Samorząd szkolny ma sprawdzić czy w szkole są jeszcze miejsca, w których brakuje zegarów ściennych, a rada rodziców sfinansuje ich zakup.
- Prace domowe. Temat, o którym w ostatnim czasie mocno się dyskutuje. Nauczyciele naszej szkoły wypowiadali się na temat zadawania czy nie prac domowych w audycji w programie polskiego radia. Poglądy oczywiście były różne, dlatego też ustalono, że zasady zadawania prac domowych w klasach 1-3 będą ustalane z wychowawcami, w klasach 4-8 do ustalenia z nauczycielem przedmiotowymi.
- Projekt uczniowski - strefa wypoczynkowa w ogrodzie. Jest w trakcie realizacji. Dyrekcja wyznaczyła nauczycieli, którzy obejmą wsparciem ten projekt. Na spotkaniu on-line, które odbyło się 22 kwietnia 2024r. ustalono materiały które zostaną kupione do strefy ogródkowej (materiały już dotarły do szkoły), natomiast zamiast siedzisk zbudowanych z palet będą rozstawiane leżaki, które wieczorami będą chowane do szkoły. Dlatego też poszukujemy darczyńców leżaków reklamowych. Pierwsze 10 sztuk zostanie kupione po połowie przez Radę Rodziców i Szkołę.
- Zasłonięcie okien w sali gimnastycznej. Z tym problemem spotykamy się co roku, kiedy rozpoczynają się ciepłe, słoneczne dni. Sala gimnastyczna bardzo się nagrzewa, jest bardzo duszno, a nie ma możliwości instalacji klimatyzacji. Szkoła już widząc powtarzający się problem otrzymała wycenę instalacji rolet, której koszt wynosi ponad 20 tysięcy. Czekamy na informację, czy szkoła otrzyma fundusze z Urzędu Dzielnicy na realizację przesłon. W przeciwnym razie będzie trzeba poszukać innych źródeł finansowania tego projektu.
- Rekrutacja. W przyszłym roku powstaną 4 klasy pierwsze (1 lekkoatletyczna, 1 taneczna i 2 tradycyjne). Nie powstanie dodatkowa klasa sportowa na poziomie klasy czwartej. Zdementowana została też informacja o masowych przenosinach do naszej szkoły ze szkoły z Anny German.
Ad. 3
Urząd dzielnicy 4 kwietnia odpowiedział na nasze pismo w sprawie remontu nawierzchni placu zabaw. Poinformował, że w budżecie Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy są zabezpieczone środki na wykonanie wymiany nawierzchni placu zabaw dla dzieci najmłodszych oraz podał osobę kontaktową. Należy przypilnować, żeby został wykonany przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego.
Ad. 4
Kontynuujemy współpracę z p. Kozerskim. Uwaga do przekazania do fotografa, aby każda klasa posiadała dostęp tylko do swoich zdjęć, zabezpieczony indywidualnym hasłem.
Ad. 5
Tradycyjnie na koniec roku uczniom za bardzo dobre wyniki w nauce, jak również laureatom i finalistom konkursów oraz olimpiad zostaną przyznane nagrody. Nagrodą będzie karta podarunkowa do Westfield Arkadia w wysokości 50 zł, a dla laureatów i finalistów w wysokości 100 zł. Uczniom zostanie też wręczona złota tarcza „Wzorowy uczeń”.
Kartą podarunkową zostaną też obdarowani uczniowie zaangażowani w działalność w samorządzie i wolontariacie.
Ad. 6
Dla zwycięzców szkolnej olimpiady lekkoatletycznej zostały ufundowane szkolne medale. Dodatkowo na zakończenie roku szkolnego zostaną przygotowane złote i srebrne medale za wybitne osiągnięcia sportowe. Przewidywany koszt to około 1.700 zł.
Ad. 7
Rada Rodziców przyznała nagrodę w wysokości 1.000 zł dla Sekretarza szkoły Pani Karoliny Korupczyńskiej za wspomaganie w rozliczaniu środków gromadzonych przez RR, pośredniczeniu w kontaktach z nauczycielami, rodzicami i dyrekcją szkoły, oraz pomoc w organizacji wielu imprez szkolnych w roku szkolnym 2023/2024.
Ad. 8
Do rady Rodziców wpłynął wniosek dyrekcji w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej oceny pracy nauczyciela pana Piotra Lisa. Po przeprowadzonej dyskusji prezydium RR przygotuje odpowiedź.
Ad. 9
Rada Rodziców pozytywnie rozpatrzyła wniosek wychowawcy klasy 6c pana Roberta Pawlika o dofinansowanie wyjazdu jednej osoby na zielona szkołę w wysokości 550 zł. Podanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez dyrekcję szkoły.
Ad. 10
Termin następnego spotkania 10 czerwca 2024 godzina 19.00 stacjonarnie w szkole
- Zapytanie do dyrekcji o test umiejętności sportowych uczniów, którzy dołączają do klas sportowych w trakcie roku szkolnego.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 08.04.2024 r.
W dniu 8 kwietnia 2024 r., odbyło się 7 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1a, 1b, 1s, 2a, 2b, 3b, 4a, 4c, 5a, 5s, 6b, 6c, 6d, 7a, 7b, 7c, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 18 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Podanie o sfinansowanie testów diagnozujących dla klas trzecich firmy Operon
- Podanie o nagrody na święto wiosny
- Projekt uczniowski
- Zasłony okien na salę gimnastyczną - współfinansowanie przez Radę rodziców.
- Prezent na zakończenie dla absolwentów klas 8
- Sprawy rożne
- Termin następnego spotkania
Ad. 1
Do rady rodziców wpłynęło podanie o sfinansowanie zakupu testów diagnozujących firmy Operon dla uczniów klas trzecich w kwocie 637 zł. Pakiet dla jednego ucznia zawiera test z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Sprawdzian zostanie przeprowadzony 9 maja 2024 r.
Rada rodziców jednogłośnie wyraziła zgodę.
Ad. 2
Z okazji pierwszego dnia wiosny w szkole zostały zaplanowane „lekcje” na sportowo, filmowo i planszowo. Opiekun samorządu szkolnego pani Anna Ciećwierz zwróciła się o sfinansowanie zakupu słodyczy dla uczniów z klas IV-VIII. Ponieważ wnioskowana kwota była niższa niż trzysta złotych, a impreza odbyła się pomiędzy posiedzeniami, przewodnicząca wyraziła zgodę na ten wydatek.
Rada rodziców potwierdziła ten zakup.
Ad. 3
Na poprzednim posiedzeniu uczniowie zwrócili do rady rodziców o pomoc przy realizacji swojego projektu, podlegającego na zagospodarowaniu części terenu zielonego w okolicach biblioteki szkolnej. Do projektu graficznego został dołączony teraz wykaz rzeczowy niezbędnych materiałów. Wedle naszej oceny cały projekt wymaga jeszcze dopracowania. Dlatego też został utworzony zespół roboczy, który dołączy do zespół szkolnego. W skład zespołu weszli: Damian Witoń, Iwona Osowska, Barbara Piechowicz, Agnieszka Karaś. W najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie robocze.
Ad. 4
Przy organizacji balu ósmoklasistów co roku powraca temat wyciemnienia sali gimnastycznej. Materiały. którymi do tej pory były zasłaniane okna są w bardzo zły stanie, są pocięte i poszarpane. Dlatego organizatorzy zwracają się z wnioskiem o wspólne sfinansowanie zdejmowalnych zasłon, które pozostaną na następne imprezy. Przewodnicząca, które jest również członkiem zespołu organizacyjnego balu przygotuje kosztorys. Decyzja zostanie podjęta na następnym spotkaniu.
Ad. 5
Rada rodziców już od kilku lat na zakończenie roku szkolnego wręcza absolwentom prezent pożegnalny. Rada rodziców wyraża zgodę na kwotę 25 zł na osobę. Wydatek, który zostanie poniesiony to nieco ponad 1.000 zł.
W związku z tym prosimy o przeprowadzenie konsultacji w klasach, z jakiego prezentu uczniowie byliby najbardziej zadowoleni.
Ad. 6
W ramach spraw różnych poruszono następujące tematy:
- Dzwonki – brak sygnału dźwiękowego.
- Problem stały się punkty ujemne za spóźnienie – Uczniowie nie są w stanie kontrolować godzin rozpoczęcia poszczególnych lekcji, bo nie wszyscy noszą zegarki, ale także nie mogą korzystać z telefonów
- Pytanie czy można wyłączyć dzwonki tylko dla klas 1-3 (na parterze)?
- Albo druga propozycji - włączyć ponownie dzwonki, ale o innym dźwięku (ciche) w tej części szkoły, która jest przeznaczona dla klas 4-8
- Prace domowe
Przeprowadzona została dyskusja, podczas, której zostały przekazane odczucia rodziców, ale też uczniów w związku z wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego prac domowych. Rada rodziców chciałby poznać stanowisko szkoły w tym temacie.
- Oceny w klasach 1-3
Sformułowano pytanie o system oceniania w klasach 1-3. Obecnie uczniowie otrzymują oceny literowe A-E, które zastąpiły oceny cyfrowe. Czy ocena opisowa jest tylko na świadectwie
- Wydatkowanie środków z Integracji Świątecznej
Podczas spotkania z zespołem nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego (klasy 1-3) została podjęta decyzja, że w tym roku zgromadzone środki (również z lat poprzednich) zostaną wydane w klasach - decyzja wychowawców. Do 800 zł na klasę. W kolejnym roku część zebranych środków zostanie przeznaczona na zakup mikrofonu kierunkowego, który będzie wykorzystywany podczas przedstawień.
Pytania zostaną przedstawione na spotkaniu z dyrekcją, które powinno zostać zorganizowane w następnym tygodniu.
Ad. 7
Ustalono termin następnego spotkania na 13 maja 2024 w trybie zdalnym.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 04.03.2024 r.
W dniu 4 marca 2024 r., odbyło się 6 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1a, 1b, 1s, 2b, 3b, 4a, 4c, 5a, 5s, 6a, 6b, 6c, 6d, 7a, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 17 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Wniosek przedstawicieli samorządu szkolnego.
- Informacje od pani Marii Dutkiewicz – szkolnej intendentki.
- Spotkanie z panią dyrektor Magdaleną Rupniewską.
- Wolne wnioski
Ad. 1
Przedstawiciele samorządu szkolnego, uczniowie klasy 8B Borys Latek i Jan Lusa, zwrócili się z wnioskiem do rady rodziców o pomoc w realizacji projektu „Zielona przerwa”. To propozycja zagospodarowania części terenu obok szkolnej biblioteki. Urządzenia ogródka warzywnego, w którym uczniowie będą mogli uprawiać rośliny i warzywa w ramach lekcji przyrody lub biologii. Druga część projektu to miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu podczas przerw, a także „letnie lekcje” oraz strefa gier np. w badminton.
Uczniowie zaprezentowali wstępny rysunek zagospodarowania terenu i pierwsze pomysły na jego przyszłe wyposażenie. Projekt wymaga opracowania szczegółowego kosztorysu.
Rada rodziców wyraziła zainteresowanie projektem, zaproponowała pomoc przy dopracowaniu szczegółów i jego realizacji. O wysokości wsparcia finansowego Rada Rodziców zdecyduje po przedstawieniu przez uczniów całości kosztów realizacji projektu.
Ad. 2
Szkolna intendentka, pani Dutkiewicz, opisała obecnym na zebraniu, zasady wydawania obiadów i zwróciła się z prośbą do rodziców - o odwoływanie obiadów dzień wcześniej. Obecnie obiad można odwołać do godziny 7.30 danego dnia.
Przygotowanie obiadów dla ponad 300 uczniów zaczyna się już od 6.30. Intendent od rana zajmuje się wydawaniem produktów koniecznych do przygotowania obiadów i ręcznym zliczeniem nadchodzących próśb o odwołanie obiadu. Taka sytuacja generuje wyższe koszty wynikające ze strat w postaci nadmiarowo wydanych produktów. Aby ograniczyć koszty przygotowania posiłków ilość niezbędnych produktów musi być wydana bardzo precyzyjnie. Jeśli obiady będą odwoływane poprzedniego dnia, ilość produktów niezbędnych do przygotowania posiłków będzie wydawana następnego dnia rano precyzyjnie.
Ponadto pani intendentka przekazała również następujące informacje:
- Od marca informacja o wysokości opłaty za obiady będzie przekazywana każdemu rodzicowi indywidualnie za pośrednictwem SMS i będzie uwzględniała odwołane w poprzednim miesiącu obiady.
- Po godzinie 14 stołówka wydaje tzw. dokładki.
Rada rodziców podziękowała pani Dutkiewicz za lata pracy w związku z jej przejściem na emeryturę.
Ad. 3
Głównym punktem spotkania była rozmowa z panią dyrektor Magdaleną Rupniewską. Przedstawiciele Rady Rodziców wcześniej przygotowali i przesłali pani Dyrektor do rozpatrzenia, listę zagadnień, które będą chcieli omówić. Poniżej wypunktowane zostały najważniejsze informacje.
- Podsumowanie wyników w nauce uczniów naszej szkoły po I semestrze.
-
- Uczniowie uczestniczą w konkursach przedmiotowych w wielu dziedzinach, przeszli do kolejnych etapów, nie znane są jeszcze ostateczne wyniki.
- By uzyskać stypendium w 1 semestrze należało uzyskać średnią ocen 5,36 w klasach 4-7 i taką średnią uzyskało 29 uczniów, natomiast w klasie 8 próg ten wynosił 5,0 i otrzymało je 4 uczniów.
- W ostatnim tygodniu Portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl opublikował Ranking szkół podstawowych 2024 (publicznych, społecznych oraz prywatnych), w którym nasza szkoła przesunęła się o 40 miejsc do góry i obecnie zajmuje 504 miejsce w Polsce na 10 735 szkół oraz 125 na ponad 400 szkół warszawskich.
-
- Realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego.
-
- Uzyskaliśmy informację, że program jest realizowany i nie zauważono szczególnych trudności w jego realizacji.
-
- Omówiono problemy wychowawcze w jednej z klas pierwszych. Szkoła wykorzystała wszystkie dostępne jej procedury by rozwiązać wspomniany problem.
- Obsada kadry pedagogicznej i zespołu wsparcia (pedagodzy i psychologowie).
-
- W szkole jest pełna obsada kadry pedagogicznej.
- Nastąpiła zmiana nauczyciela matematyki, ponieważ była ona zaplanowana z wyprzedzeniem, nie wpłynęła na organizację zajęć lekcyjnych (bez przerwy w nauczaniu).
- Godziny za brakującego nauczyciela WOS’u zostały rozdysponowane pomiędzy już zatrudnionych w szkole nauczycieli innych przedmiotowów posiadających odpowiednie kwalifikacje.
-
- Jak szkoła jest przygotowana na nowe klasy pierwsze (zwłaszcza w obszarze miejsc do uprawiania sportu i dostępności nauczycieli).
-
- W przyszłym roku planowany jest nabór do czterech klas pierwszych – dwóch ogólnych, jednej o profilu tanecznym i jednej o profilu lekkoatletycznym.
- Obecnie w szkole są 23 oddziały, jeśli uda się otworzyć 4 nowe klasy, w szkole będzie 25 oddziałów. W ubiegłych latach w szkoła mieściła 31 a nawet 33 oddziały.
-
- Czy w klasach 1-3 będzie dwuzmianowość? Jakie sale będą przeznaczone dla klas 1.
-
- W klasach 1-3 będzie wymienność klas, na dotychczasowych zasadach.
- Nie zostanie wydłużony czas pobytu uczniów w szkole.
- Klasy 1-3 będą zajmowały klasy na parterze, ale w przypadku utworzenia 4 klas pierwszych trzeba będzie przeznaczyć dla klas młodszych również jedną salę na pierwszym piętrze.
-
- Organizacja zajęć W-F w czasie wyjazdów na zawody.
-
- Rodzice zauważają brak lekcji WF w związku z wyjazdami nauczycieli na zawody sportowe.
- Zastępstwa na lekcjach WF, na których prowadzone są zajęcia sportowe muszą być prowadzone przez nauczycieli z uprawnieniami, jeśli taki nauczyciel nie jest w danym terminie dostępny, zastępstwo obejmuje osoba bez wyżej wspomnianych uprawnień, więc na lekcji nie mogą być realizowane zajęcia sportowe.
- Rodzice poprosili by zastępstwa za lekcje WF jak najczęściej odbywały się na dworze i w ten sposób była umożliwiana dzieciom aktywność fizyczna.
- Ponieważ za udział w zawodach sportowych lekkoatletycznych przyznawane są punkty z zachowania rodzice zwrócili uwagę, że również za udział w zawodach sportowych tanecznych powinny być przyznawane punkty za aktywność.
- Pani dyrektor zgodziła się, że oceny z WF za osiągnięcia sportowe lekkoatletyczne i taneczne powinny być ujednolicone.
-
- W jaki sposób dzieci z dzisiejszych klas 3 będą przydzielone do klas 4 w sytuacji gdy część zapewne dołączy do klasy sportowej. Czy szkoła ma już wypracowane praktyki w tej sprawie?
-
- Jedna z klas 3 (przyszła 4) może zostać sportową. Wymogiem utworzenia klasy jest minimum 20 uczniów. W zeszłym roku taka klasa nie została utworzona.
-
- Organizacja zajęć SKS - w pierwszym semestrze były - czy będą nadal w drugim semestrze?
-
- Zajęcia będą kontynuowane i rozpoczną się w najbliższym czasie. Środki na nie zostały już przyznane przez dzielnicę, czekamy tylko na harmonogram.
-
- Organizacja zajęć w czasie rekolekcji - co robią dzieci które nie idą na rekolekcje?
(wyjaśnienia zostały wcześniej przesłane mailem)
-
-
- Uczestnictwo w rekolekcjach wynika z par. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 14 kwietnia 1992.
- Są to dni wolne od zajęć, a rekolekcje odbywają się w kościele i są podzielone na dwie grupy, klasy 1-3 i 4-8.
- Osoby nie uczestniczące w rekolekcjach mają zorganizowana opiekę. Jeśli w tym czasie odbywają się lekcje, to temat jest poza podstawą programową.
-
- Informacje na temat elektronicznej legitymacji.
-
- Obowiązek posiadania elektronicznych legitymacji szkolnych nastąpi od 12 lipca 2024 roku i obejmie uczniów klas 1 przyszłego roku szkolnego.
- Szkoła czeka na wycenę drukarki i blankietów do kart plastikowych, szkoła planuje wybrać wariant legitymacji z chipem, aby można było doładowywać na niej inne usługi np. kartę miejską.
- Drukarka to koszt 6 tyś PLN, a jedna karta 7 PLN . Razem to koszt około 10 tyś PLN. Szkoła wystąpi do Urzędu Dzielnicy o fundusze na ich kupno.
-
- Nowy system rozliczeń obiadów.
-
- System wystawiania legitymacji elektronicznych nie będzie powiązany z systemem kart do obiadów.
- Zaproponowano przekazanie wniosku do dotychczasowego autora oprogramowania „obiadowego” o rozszerzenie funkcjonalności systemu o możliwość odwoływania posiłków online.
-
- Planowany remont placu zabaw.
-
- Szkoła posiada decyzję Sanepidu na wymianę dwóch nawierzchni z terminem realizacji do 31/08/2024.
- Koszt obu inwestycji to 300 tyś. PLN.
- Rada rodziców zaproponowała wystosowanie pisma do Urzędu Dzielnicy z zapytaniem o stan realizacji.
-
- Organizacja gimnastyki korekcyjnej w szkole.
-
- Takie zajęcia mogą być prowadzone przez zewnętrzne firmy.
- Szkoła udostępnia pomieszczenia komercyjnie.
-
- Organizacja kółek zainteresowań - jakie są szanse że będziemy mieli więcej kółek zainteresowań.
-
- Szkoła obserwuje brak zainteresowania wśród uczniów kółkami zainteresowań.
- Zajęcia wyrównawcze: dzieci na zajęcia są kierowane na podstawie obserwacji nauczycieli lub zaleceń. Grupa może liczyć max. 8 osób.
- Nauczyciele wyznaczają godziny na konsultacje, które przeznaczone są na pomoc uczniom. Grafik zamieszczony jest na stronie internetowej szkoły i wywieszony na tablicy z planem lekcji przy pokoju nauczycielskim.
- Rada Rodziców poprosiła dyrekcję o informacje o godzinach zajęć wyrównawczych i godzinach konsultacyjnych.
-
- Wyjścia na basen - czy nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi na basenie?
-
- Zajęcia basenowe są zajęciami w ramach zajęć lekcyjnych i są rozliczane z tzw. pensum, natomiast dojazd na i z rozliczane jest z godzin wynikających z 40-sto godzinnego tygodnia pracy. Godziny opieki na basenie są wliczone w wynagrodzenie nauczycieli.
-
- Możliwość organizacji zajęć językowych w grupach – jakie muszą zostać spełnione warunki?
-
- Aby można było podzielić klasę na dwie grupy warunkiem koniecznym jest liczebność powyżej 24 uczniów w klasie. Wynika to wprost z przepisów.
- Na informatyce taki podział jest możliwy pomimo że klasy są mniej liczne, bo każdy uczeń musi pracować na osobnym komputerze, a sale są wyposażone liczbę komputerów umożliwiającą pracę tylko połowie uczniów z klasy.
-
- Punktowa ocena zachowania - jakie jest podejście szkoły.
-
- Obecny system nie jest idealny, ale zapewnia przejrzystość i stanowi punkt wyjścia do wystawienia oceny z zachowania, o której ostatecznie decyduje Rada Pedagogiczna. Ocena uwzględnia: samoocenę, ocenę kolegów oraz nauczycieli.
- Ewentualne, planowane zmiany w prawie oświatowym mogą wpłynąć na wewnętrzny system oceniania w szkole.
-
- Organizacja obiadów – zbyt mały czas na zjedzenie obiadu dla klas 4-8. Może należy zwiększyć ilość miejsc na stołówce
-
- Na stołówce obecnie jest 60 miejsc, klasy 1-3 przychodzą na obiady poza przerwami.
- Uczniowie z klas 4-8 korzystają ze stołówki na przerwach, lepsza organizacja na stołówce, nad którą czuwa pani Zboromirska oraz mniejsza liczba uczniów w porównaniu do lat poprzednich umożliwia teraz zjedzenie obiadu w spokoju.
- Obiady wydawane są do 14.30. Uczniowie którzy nie zdążyli zjeść na przerwie mogą przyjść i zjeść po lekcjach jeśli zdążą przed 14.30.
-
- Odbieranie dzieci - podawanie danych osobowych przez krótkofalówkę - czy to podejście będzie zmienione.
-
- Przy podawaniu imienia i nazwiska nie naruszamy przepisów RODO.
- Ten sposób ułatwia odbieranie dzieci z innych miejsc niż sala/świetlica, np. gdy dzieci przebywają na placu zabaw.
- Ustalono, że częściej będzie zmieniana częstotliwość na których komunikują się krótkofalówki szkolne.
-
Ad. 4
Ustalono termin następnego spotkania na 8 kwietnia 2024 w trybie zdalnym.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 12.02.2024 r.
W dniu 12 lutego 2024 r., odbyło się 5 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1a, 1b, 1s, 2a, 2b, 3b, 4a, 4c, 5a, 5b, 6b, 6d, 7a, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 17 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Stan wpłat na Radę Rodziców
- Podsumowanie zabawy karnawałowej
- Rozpatrzenie podań do rady rodziców
- Pytania na spotkanie z dyrekcją szkoły
- Sprawy różne.
Ad. 1
Na spotkanie rady rodziców zostało przygotowane zestawienie wpłat i wydatków na dzień 11.02.2024. W porównaniu do roku ubiegłego mamy dużo lepszy wynik. Dziękujemy wszystkim rodzicom za dokonane wpłaty i prosimy te osoby, które jeszcze nie dołączyły o wsparcie. Wszystkie środki wracają do uczniów, w postaci imprez szkolnych oraz nagród w konkursach i nagród za bardzo dobre wyniki w nauce.
Ad. 2
7 lutego w szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Koordynatorem ze strony rady rodziców był pan Damian Witoń, za co składamy mu podziękowania. Z przekazanych opinii, wynika, że bal się udał. Dzieci są zadowolone, a rada zadowolona z organizacji balu. Linki do zdjęć zostały udostępnione w Librusie. W następnych latach trzeba jeszcze bardziej zadbać o frekwencję w starszych klasach.
Ad. 3
Rada Rodziców rozpatrzyła następujące podania:
- Szkolny konkurs plastyczny „Maska Karnawałowa”; wnioskowana kwota 400 zł, konkurs dla uczniów klas 0-III
- Konkursy świetlicowe zaplanowane na II semestr: plastyczny „Kartka walentynkowa”; wnioskowana kwota 350 zł, techniczny „Przestrzenna ozdoba wielkanocna”, wnioskowana kwota 450 zł, recytatorski „”Wiersze dla mamy i taty”, wnioskowana kwota 300 zł.
Podania zostały zaakceptowane.
Ad. 4
Na następne spotkanie zostanie zaproszona pani dyrektor Rupniewska, z którą chcielibyśmy podsumować I semestr, zapoznać się z realizacją programu profilaktyczno-wychowawczego, naborem do klas pierwszych i innymi bieżącymi kwestiami. Po odbytej dyskusji została sporządzona lista pytań, która zostanie przekazana dyrekcji. Na pozostałe pytania czekamy jeszcze tydzień.
Ad. 5
W ramach spraw różnych poruszono następujące tematy:
- Podpisywanie i zapłaty za organizowane wycieczki szkolne. Rada rodziców może być jedną ze stron w umowach (reprezentująca rodziców). Umowy powinny być trójstronne Szkoła-Organizator-Rodzice (Rada Rodziców). Jest też bezpieczniej, aby pieniądze do organizatora były przekazywane z konta RR , nie z kont klasowych.
- Została też poruszony temat stołówki. Uczniowie bardzo chwalą smak i jakość obiadów, natomiast trzeba poprawić jeszcze organizację wydawania posiłków.
- W szkole organizowane są zajęcia gimnastyczne dla rodziców „Otwarte sale” W naszej szkole w soboty od 10 do 13 (gry zespołowe – siatkówka i koszykówka).
- Ewentualne spotkanie z władzami dzielnicy mogłoby się odbyć po wyborach.
Ustalono termin następnego spotkania na 4 marca 2024 w trybie zdalnym.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 08.01.2024 r.
W dniu 8 stycznia 2024 r., odbyło się 4 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas: 1a, 1b, 1s, 2a, 3b, 4a, 4c, 5a, 6b, 6c, 6d, 7a, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 16 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Informacje po spotkaniu prezydium rady z panią dyrektor.
- Podjęcie uchwały – opinii w sprawie planu finansowego szkoły na 2024 r.
- Rozpatrzenie podań o sfinansowanie nagród w konkursach szkolnych.
- Informacja – przygotowanie do balu karnawałowego.
- Informacja o przygotowaniach do balu ósmoklasistów.
- Zdjęcia klasowe.
- Wolne wnioski.
- Ustalenie daty następnego spotkania rady rodziców.
Ad. 1
Prezydium rady rodziców w 18 grudnia spotkała się z panią dyrektor Rupniewską. Na spotkaniu zostały umówione następujące kwestie:
- Rola nauczyciela wspomagającego, a w szczególności prawo do wpisywania punktów ujemnych. Przyjęto do wiadomości, że nauczyciel wspomagający dedykowany do pomocy określonemu uczniowi nie powinien przejmować roli wychowawcy. Natomiast w przypadku zauważenia niewłaściwego zachowania uczniów powinien o tym fakcie informować wychowawcę, który podejmie odpowiednie działania.
- Aplikacja „zamów posiłek”. W tym punkcie w spotkaniu wzięła udział pani Dutkiewicz, intendentka szkolna. Wprowadzenie tej aplikacji wiązałoby się z bardzo dużymi zmianami, łącznie z systemem dostępowym do stołówki i wymianą kart obiadowych. Dlatego też na razie nie wykorzystamy istniejący system do rozliczania obiadów, funkcjonalności, które do tej pory nie były wykorzystywane, np. powiadamianie o opłatach. W przyszłym roku szkolnym z związku z wprowadzenie elektronicznej legitymacji szkolnej szkoła kupi dedykowane oprogramowanie, które posiada też funkcjonalności dotyczące stołówki. Na chwilę obecną zawieszamy wprowadzenie aplikacji „zamów posiłek”.
Przy okazji omawianie kwestii dotyczących stołówki uczestniczący w spotkaniu przekazali pozytywne opinie uczniów o przygotowywanych posiłkach oraz potwierdzili że nie mają problemów w kontaktach z panią intendentką.
- Pani dyrektor przekazała informację o zakładanym naborze do klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Planowane są trzy klasy pierwsze, w tym jedna sportowa. Ale czy powstaną trzy klasy zależy od liczby dzieci, które zostaną zgłoszone podczas naboru.
Ad. 2
Zgodnie z przyjętymi na poprzednim spotkaniu ustaleniami Rada Rodziców przeprowadziła głosowanie nad wydaniem pozytywnej opinii, która była konsultowana mailowo i wstępnie podpisana przez przewodniczącą. Na podjęcie takiej opinii wpłynęło:
Wraz z opinią przekazano następujące spostrzeżenia:
- Wysokość środków przeznaczonych na funkcjonowanie naszej szkoły, pomimo mniejszej ilości uczniów, jak i zaplanowanych etatów został pozostawiony na tym samym poziomie 9,2 min złotych. Jest to bardzo dobra informacja zarówno dla nas rodziców, jak i przede wszystkim dla nauczycieli. Środki te pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie szkoły.
- Z kwoty 9,2 mln złotych 89% przeznaczone jest na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, administracyjnych i obsługi szkoły. Rada Rodziców nie jest w stanie wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Ale doceniamy wydatki na specjalną organizację nauczania związaną w licznymi uczniami ukraińskimi, którzy uczą się w naszej szkole, jak również podniesienie kwoty średniego wynagrodzenia, co wynika z analizy przedstawionych kwot: wydatków na wynagrodzenia i liczby zatrudnionych.
- Środki przewidziane na zakup materiałów, wyposażenia, pomocy naukowych i dydaktycznych pozostają na podobnym poziomie, ale w przeliczeniu na jednego ucznia są one wyższe. W trakcie trwania pandemii nasze dzieci uczęszczały do e-szkoły, co pokazało nowe możliwości nauczania. Postęp technologiczny w obszarze informatycznym jest bardzo szybki, a szkoła musi za nim nadążać i przeznaczać środki na rozwijanie nowoczesnych metod nauczania.
- Pozwolimy sobie w tym miejscu przypomnieć o dwóch zadaniach, które są dla naszego środowiska bardzo ważne: jedno to budowa nowej biblioteki, a drugie to instalacja nad boiskiem na okres zimowy hali pneumatycznej. Podczas spotkania przedstawicieli Urzędu Dzielnicy z Radą Rodziców w kwietniu 2023 r. przekazaliśmy swoją opinię i znaczenie tych projektów dla rozwoju szkoły, wypowiadając się o kolejności ich realizacji. Mamy nadzieję, że nowa biblioteka stanie się nowoczesnym centrum przygotowującym uczniów do wymogów współczesnego świata.
- Liczmy, że wydatki na ten projekt został uwzględniony w planach finansowych innych jednostek budżetowych. Taka informacja też powinna być przekazywana Radzie Rodziców, nie do opiniowania, ale informacyjnie. Dałoby to pogląd na całokształt wydatków ponoszonych na rzecz szkoły, zarówno remontowych, jak i modernizacyjnych.
Rada Rodziców jednomyślnie podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu projektu Planu Finansowego na 2024 Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie.
Ad. 3
Rada rodziców rozpatrzyła wnioski o sfinansowanie nagród w następujących konkursach i wydatków:
- Szkolny konkurs ortograficzny – kwota 600 zł na nagrody w postaci karty podarunkowej do sklepów Empik
- Podanie o zakupu 200 m kolorowego filamentu PLA do długopisów 3D – kwota 65 zł.
Podania zostały zaakceptowane.
Ad. 4
W związku z organizowany balem karnawałowym rolę łącznika pomiędzy szkołą a firmą „Wodzirej Arek” została powierzona panu Damianowi Witoń. Rada rodziców wyraziła zgodę na zakup dekoracji na bal w kwocie do 350 zł.
Ad. 5
Przedstawicieli klas ósmych zawiązali Komitet Organizacyjny, który już rozpoczął przygotowana do Balu ósmoklasisty. W porozumieniu z dyrekcją szkoły została ustalona data – 14 czerwca 2024r. Wystosowano też zapytanie do szkoły na Anny German z propozycją zaproszenia uczniów jedynej klasy ósmej na nasz bal.
Ad. 6
Tak jak co roku chcemy zorganizować sesje zdjęciowe. Ustalono, że pozostajemy przy tym samym fotografie, ale zwrócimy mu uwagę na osobne dostępy dla klas i zwrócenie uwagi na schludny wygląd dzieci. O co też będziemy prosić wychowawców.
Ad. 7
Nie zostały zgłoszone żadne wnioski.
Ad. 8
Ustalono termin następnego spotkania na 12 lutego 2024 w trybie zdalnym.
Prezydium rady rodziców spróbuje zorganizować spotkanie z wydziałem edukacji dzielnicy Żoliborz.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 27.11.2023 r.W dniu 27 listopada 2023 r., odbyło się 3 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas:1a, 1b, 1s, 3b, 4a, 4c, 5s, 6b, 6c, 6d, 7a, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 14 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Informacja – oferty na bal karnawałowy
- Wyrażenie opinii dotyczącej dyżuru wakacyjnego – pismo od dyrekcji
- Podanie o dofinansowanie konkursów:
- plastyczny „Tolerancja” 250 zł
- szachowy turniej mikołajkowy 250 zł
- szkolny konkurs matematyczny dla klas VI 400 zł
- przegląd piosenek świątecznych w jęz. angielskim 500 zł
- Ustalenie procedury opiniowania budżetu szkoły
- Informacja o aplikacji zamów posiłek
- Wolne wnioski
Ad. 1 Pan Damian Witoń omówił otrzymane oferty 3 na organizację balu karnawałowego, który został przewidziany na pierwszy tydzień lutego 2024. Skupił się na jednym z oferentów, którego może polecić, jak też oferta cenowa jest konkurencyjna w stosunku do pozostałych. Oferta przewiduje bal dla klas I-III w godzinach 13-15, muzyka plus organizacja zabawy przez wodzireja, a następnie dyskotekę dla klas starszych. Szczegóły oferty zostaną dosłane w tym tygodniu.
Ostateczna decyzja zostanie podjętą na następnym posiedzeniu.
Ad. 2 Rada Rodziców nie wyraziła zastrzeżeń odnośnie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego, który zaplanowany został w naszej szkole w terminie od 1.07 do 19.07.2024r. Okres od 20 lipca do 31 sierpnia 2024 to przerwa wakacyjna dla oddziału przedszkolnego, czyli klasy zero. Została podjęta odpowiednia uchwała.
Ad. 3 Rada rodziców rozpatrzyła wnioski o sfinansowanie nagród w następujących konkursach:
- Konkurs plastyczny TOLERANCJA. Konkurs jest organizowany w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Organizator pani Agnieszka Ścibek i Zespół Terapii. Wnioskowana kwota 250 zł
- Szachowy Turniej Mikołajkowy, który odbędzie się 4 grudnia 2023r. Organizator Jakub Skiba. Wnioskowana kwota 250 zł
- Szkolny Konkurs Matematyczna dla klas VI. Organizator Joanna Jakubik. Wnioskowana kwota 400 zł dla 12 laureatów.
- Dzielnicowy konkurs Przegląd Piosenek Świątecznych w języku angielskim. Organizatorzy pani Magdalena Gołębiewska i Piotr Duchalski. Wnioskowana kwota 500 zł.
Wszystkie podania zostały zaakceptowane i wyrażono zgodę na dofinansowanie.
Ad.4 Jak co roku na początku grudnia radzie rodziców zostanie przekazany do zaopiniowania budżet szkoły. Ponieważ termin wyrażenie opinii jest jak co roku bardzo krótki, przewodnicząca zaproponowała następującą procedurę:
- po otrzymaniu projektu Planu finansowego na roku 2024 zostanie przygotowane syntetyczne zestawienie i projekt opinii;
- te dwa dokumenty zostaną rozesłane drogą mailową do wszystkich przedstawicieli z prośba o zapoznanie się z nimi i zaproponowanie uwag i zmian w nieprzekraczalnym terminie określonym w mailu;
- po uwzględnieniu zasadnych uwag przewodnicząca przekaże do dyrekcji wstępną opinię dotyczącą planu finansowego z adnotacją o jej zatwierdzaniu na najbliższym posiedzeniu;
- na następnym posiedzenie zostanie podjętą odpowiednia uchwała.
Ad. 5 Szkoła podpisała umowę z właścicielem aplikacji „zamów posiłek.pl”. Aby proces przebiegł sprawniej i można było korzystać z aplikacji od nowego roku członkowie rady rodziców pomogą pani intendentce we wdrożeniu.
Ad. 6 Zostały zgłoszone następujące tematy i informacje:
- rola i obowiązki nauczycieli wspomagających – temat zostanie omówiony przez prezydium na najbliższym spotkaniu z panią dyrektor
- w szkole 29 listopada 2023 r. odbędzie się andrzejkowa zabawa, na którą rada rodziców kupiła 10 kg cukierków z wróżbą.
- ustalono termin następnego spotkania na 8 stycznia 2024 w trybie zdalnym.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 23.10.2023 r.
W dniu 23 października 2023 r., odbyło się 2 w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących klas:1a, 1b, 1s, 2a, 2b, 3b, 4a, 4b, 4c, 5a, 5b, 6b, 6c, 6d, 7c, 8a, 8b oraz jako obserwator przedstawiciel zerówki. Łącznie 18 przedstawicieli. Obecność została potwierdzona poprzez odczytanie listy obecności. W dalszej części do spotkania dołączyła pani dyrektor Magdalena Rupniewska.
Spotkanie odbywało się według zaproponowanego mailowo porządku:
- Zmiany w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym na rok szkolny 2023/24
- Rozpatrzenie podań o sfinansowanie nagród
- Podjęcie decyzji o sfinansowanie imprez szkolnych (andrzejki, mikołajki, bal karnawałowy)
- Podjęcie decyzji o sfinansowanie dostępu do aplikacji „zamów posiłek”
- Informacja o rozliczeniu zakupu ćwiczeń
- Zmiana regulaminu Rady
- Spotkanie z panią dyrektor Rupniewską (w tym: informacje bieżące: stołówka, nauczyciele, remont placu zabaw, problemy z bieżnią)
- Wolne wnioski
- Ustalenie terminu następnego spotkania
Ad.1 Rada Rodziców zapoznała się z przygotowanym przez Radę Pedagogiczną zmianami w programie profilaktyczno-wychowawczym dla uczniów naszej szkoły. W wyniku przeprowadzonej diagnozy ustalono, że należy w nim dokonać następujących zmian:
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, poprzez warsztaty rozwijające poczucie własnej wartości
- umiejętności zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych, poprzez realizację własnego szkolnego programu – KULTURALNA ŚWIETLICA, a w starszych klasach rozwinięcie umiejętności zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych,
- uczeń potrafi oswajać swoje emocje poprzez realizację przez wychowawców klas projektu „Ja w świecie emocji” (Fundacja Uniwersytet Dzieci)
- uchyla się punkty dotyczące procedur funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.
Szczegółowe wykaz zmian stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Za wprowadzeniem zmian w Programie wychowawczo – profilaktyczny głosowali wszyscy obecni. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Ad.2 Pozytywnie zostało rozpatrzone podanie nauczycieli ze świetlicy o sfinansowanie nagród dla uczniów klas I-IV w konkursie fotograficznym „Uroki jesieni” w wysokości 400 zł.
Ad.3 Rada rodziców ustaliła działania dotyczące cyklicznych zabaw szkolnych:
- Andrzejki: jeżeli samorząd szkolny będzie organizował zabawę andrzejkową, to tak jak w poprzednich latach kupimy krówki z wróżbami.
- Mikołajki: organizowane będą na poziomie poszczególnych klasy, rada rodziców nie będzie w tym roku obdarowywać uczniów słodkim prezentem, natomiast zwróci się z prośbą o zorganizowanie przez szkołę „Mikołaja”, który w chętnych klasach będzie rozdawał (przekazane mu wcześniej) prezenty
- Bal karnawałowy: rada rodziców chce zorganizować i sfinansować dla klas młodszych bal karnawałowy, a dla starszych dyskotekę karnawałową. W tym celu chcemy wynająć firmę zajmującą się prowadzeniem tego typu imprez. Zebraniem ofert na zorganizowanie takich imprez zostało powierzone panu Damianowi Witoń.
Ad.4 Przewodnicząca poinformowała, o jednoosobowym podjęciu decyzji o sfinansowaniu opłaty za korzystanie z aplikacji „zamowposilek.pl”. Wraz z uruchomieniem nowego systemu kontroli wydawania posiłków zostanie wdrożona również ta aplikacja. Rodzice będą mogli w łatwy sposób odwołać obiady w razie nieobecności, a pieniądze nie przepadną i będzie je można wykorzystać w późniejszym terminie. Aplikacja przypomni też o konieczności zamówienia obiadów i dziecko nie będzie pozbawione posiłku. Do marca w okresie wdrażania aplikacja będzie bezpłatna. Po tym okresie aplikacja będzie płatna – koszt około 120 zł miesięcznie za całą szkołę, którą podejmuje się finansować.
Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy obecni.
Ad.5 Ćwiczenia zamówione za pośrednictwem rady rodziców zostały rozdysponowane wśród uczniów. Dyspozycje przelewów za faktury są przygotowane. Część klas już zwróciła założone środki. Z ostatniego zestawienia na 20 października brakuje wpłat od 4c, 5b, 6b, 6c, 6d i 7c.
Ad. 6 Rada rodziców musi w tym roku zaktualizować regulamin. Został powołany zespół który ma przygotować propozycję zmian. Chęć uczestniczenia w nim zgłosili: Iwona Osowska, Barbara Piechowicz i Jan Pastwa. Procedura zmiany regulaminu przewiduje dwustopniowe głosowanie: najpierw na poziomie klas, a następnie przez samą radę rodziców. Uregulowania i doprecyzowania wymagają obowiązki RR, procedura dysponowania środkami, uregulowanie spotkań on-line i inne w miarę potrzeb i nowych rozwiązań.
Ad.7 Spotkanie z panią dyrektor Rupniewską:
Pani dyrektor przekazała następujące informacje:
- Stołówka. Trwają odbiory po przeprowadzonym remoncie, a stołówka rozpocznie przygotowywanie obiadów 6 listopada.
- Pielęgniarka w szkole. Przebywa w szkole tylko dwa dni. Nie jest pracownikiem szkoły, jest oddelegowana przez żoliborski ZOZ. Wszyscy nauczyciel zostali przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy, a apteczki znajdują się w kilku miejscach w szkole.
- Kadra pedagogiczna. W szkole zapewniona jest niezbędna kadra nauczycielska. Problem z początku roku szkolnego z wychowawcą w klasie 2b i nauczycielem WOS-u w klasach ósmych został rozwiązany. Zaproponowano w miarę możliwości i wyrażeniu zgody przez nauczycieli umieszczenie przy nazwisku na stronie szkoły również jego zdjęcia. Umożliwi to rodzicom łatwiejszy kontakt z nauczycielami.
- Remont placu zabaw. Szkoła ma zapewnione środki na wymianę powierzchni placów zabaw. Wzrastający koszt wymiany powodował przesunięcie rozpoczęcia remontu. Będzie to powierzchnia jednorodna, bezpieczniejsza niż dotychczasowe kafle.
- Bieżnia. Zgłaszane w zeszłym roku na spotkaniu z panią burmistrz problemy z korzeniami topól powodującymi wybrzuszenia na bieżni lekkoatletycznej nie mogą być w prosty sposób rozwiązane. Komisja z wydziału środowiska stwierdziła, że drzewa są zdrowe i nie można ich wyciąć. Korzenie pod bieżnią można tylko zabezpieczyć specjalną siatką, co wiązałoby się rozkopaniem bieżni. Operację należałoby powtarzać co roku. Czyli nie się nie da obecnie zrobić. Sytuacja jest patowa.
- Nagłośnienie uroczystości. Rodzice uczestniczący w ślubowaniu klas pierwszych zwrócili uwagę na słabe nagłośnienie uroczystości. Sala gimnastyczna nie ma dobrej akustyki, dźwięk odbija się od ścian, jest stały pogłos. Uczestnicy spotkania zaproponowali rozwiązanie tego problemu przez zawieszenie zasłon pochłaniających dźwięk.
- Konkursy szkole. Rodzice zgłosili prośbę o przedstawianie planu corocznych konkursów organizowanych w szkole, ale też o przesyłanie informacji o nich przez Librusa. Uczniowie, szczególnie w młodszych klasach nie zawsze przekazują o nich informacje.
- Pani dyrektor omówiła procedurę odbierania uczniów ze świetlicy i sposób weryfikacji odbierających.
- Ustalono wstępnie, że bal karnawałowy odbędzie się w tygodniu pomiędzy 5 – 9 lutego 2024 r.
Ad.8 Nie zgłoszono żadnych wniosków.
Ad.9 Termin następnego spotkania on-line 27 listopada 2023 godz. 19.00
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 25.09.2023 r.
W dniu 25 września 2023 r. odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2023/2024 spotkanie rady rodziców. Na liście swoją obecność potwierdziły się 18 osób, z czego przedstawiciel klasy „0” wziął udział w zebraniu jako obserwator. Na zebraniu reprezentowanych było 17 z 22 klas. Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
- Wybory
- Spośród obecnych na zebraniu wybrano komisję skrutacyjną, która odpowiedzialna była za przeprowadzenie wyborów i przeliczenie głosów, w składzie:
- Marta Bieniek
- Anna Stefaniak
-
- Rada Rodziców w głosowaniu dokonała wyboru Prezydium Rady Rodziców, wybierając na poszczególne funkcje Prezydium Rady Rodziców następujące osoby:
- Przewodnicząca Prezydium – Iwona Osowska (klasa 8b)
- Zastępca Przewodniczącej – Barbara Piechowicz (klasa 6b)
- Sekretarz - Jan Pastwa (klasa 3b)
- Skarbnik - Beata Bartkiewicz (klasa 2b)
-
- Przeprowadzono wybory do Komisji Rewizyjnej, do której jednogłośnie zostały wybrane następujące osoby:
- Agnieszka Karaś - przewodnicząca
- Dorota Karwat
- Wysokość składek
Rada rodziców podtrzymała wysokość zaproponowanych w zeszłym roku składek: 20 zł gdy w szkole uczy się jedno dziecko i 15 zł (za każde), gdy w szkole uczy się co najmniej dwoje dzieci. Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconych środków, gdy wskaźnik wpłat wyniesie co najmniej 80%). Taką nagrodę za roku ubiegły otrzymała klasa obecna 5s, której wskaźnik wpłat wyniósł 81%. Pieniądze zostaną przelane skarbnikowi klasowemu, po przekazaniu przez wychowawcę klasy numeru rachunku. Skarbnik przypomniał, że obowiązkiem przedstawicieli jest regularne przekazywanie informacji o wydatkach i stałe apelowanie o wpłaty.
Za określeniem wysokości składek zagłosowali wszyscy obecni. Przewodnicząca przygotuje pismo informujące o zasadach składek, które Librusem zostanie rozesłane do wszystkich rodziców.
- Zmiany w programie wychowawczym szkoły
Punkt został przeniesiony na następne posiedzenie, ponieważ radzie rodziców nie zostały dostarczone proponowane zmiany.
- Rozpatrzono wnioski o dofinansowanie z funduszy Rady Rodziców:
- upominek z okazji ślubowania klas I (niebieskie tarcze plus okolicznościowy dyplom) po 14,3 złotych na osobę x 60 osób = 859 PLN - zatwierdzono
- czekoladki z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej do 500 PLN - zatwierdzono
- biblioteka - zakup lektur i nowości wydawniczych 1.900 PLN – zatwierdzono z wnioskiem o rozłożenie kwoty na dwa semestry
- trzy konkursy biblioteczne 300 zł, 300 zł, 350 PLN - zatwierdzono
- ustanowiono fundusz wspomagających potrzebujących uczniów – walka z wykluczeniem finansowym - w wysokości 1000 PLN, którego dysponentem będzie pedagog szkolny
- Sprawy bieżące
- Zmiany w Radzie Pedagogicznej
Liczba klas w tym roku wynosi 22 plus 1 odział przedszkolny. Dlatego też od tego roku jest tylko jeden zastępca dyrektora. Dotychczasowa wice dyrektor objęła funkcję kierownika świetlicy. Są to ogólne zmiany, natomiast rada rodziców zaapelowała do dyrekcji o przesłanie informacji o pozostałych zmianach w składzie rady pedagogicznej, czyli którzy nauczyciele odeszli i którzy dołączyli oraz o wprowadzenie takiego zwyczaju w latach przyszłych we wrześniu każdego roku.
- Zakup ćwiczeń
W tym roku już na zebraniach klasowych została przekazana propozycją wspólnego zamówienia ćwiczeń przedmiotowych. Część klas już przekazała tę informację o ilościach i o tytułach. 19 września pierwsze zbiorowe zamówienie zostało przekazane do wydawnictwa Nowa Era, a ze strony szkoły koordynuje je biblioteka. Koszt jednego egzemplarza w tym roku wynosi 6,80 złotych. Pozostałe klasy, które chciałby jeszcze zamówić ćwiczenia mają czas do 27 września na zgłoszenie się do Iwony Osowskiej.
- Obiady
Zgodnie z informacjami od dyrekcji trwający remont stołówki potrwa przynajmniej do 9 października. O dalszej organizacji obiadów poinformuje dyrekcja rodziców za pośrednictwem Librusa. Rada rodziców w zeszłym roku zaproponowała wprowadzenie aplikacji „zamówposiłek”, to aplikacja umożliwiająca weryfikację wpłat i wykorzystanych przez dzieci obiadów, co wprowadzi przejrzystość rozliczeń i poprawi organizację wydawania obiadów.
- Dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu na zakończenie szkoły
W tym roku dzięki staraniom rodziców i dyrekcji, o co wnioskowano na spotkaniu z panią burmistrz w kwietniu tego roku klasy ósme mogą uczestniczyć w dodatkowych lekcjach - fakultetach przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Ponieważ te dodatkowe lekcje w latach poprzednich realizowane były z tzw. „godzin dyrektorskich” ustalono, że będziemy corocznie prosić dyrekcję o informację na jakie zajęcia przeznaczone są godziny fakultatywne w poszczególnych klasach, tak aby część została zachowana na wsparcie przygotowań do egzaminu.
- Przedstawiciele zgłosili następujące problemy, które zostaną omówione przez prezydium z dyrekcją:
- zmianowość w klasach,
- funkcjonowanie świetlicy,
- weryfikacja osób odbierających dzieci ze świetlicy oraz samej procedury odbierania uczniów,
- przeszkadzające słońce w salach, szczególnie na drugim piętrze,
- źródełko z wodą pitną – potrzebne jest jeszcze przynajmniej jeden punkt.
Termin spotkania zostanie ustalony w tym tygodniu.
- Termin następnego spotkania
Ustalono że rada rodziców będzie spotykała się on-line, a następne spotkanie wyznaczono na 23 października (poniedziałek) na godzinę 19:00. Zaproszenie na spotkanie w postaci linka do spotkania zostanie wysłane na przekazane adresy mailowe. Na spotkanie zostanie zaproszona również pani dyrektor.
załączniki do protokołu
- Lista obecności
- Protokoły komisji skrutacyjnej
KADENCJA 2022/2023
Sprawozdanie z działalności Rady Rodziców w roku szkolnym 2022/2023 r.
W imieniu Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie, podsumowując rok swojej działalności, przedstawiam rodzicom oraz uczniom sprawozdanie za rok szkolny 2022/2023.
- Organizacja pracy Rady Rodziców
Rada rodziców rozpoczęła swoją działalność na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 26 września 2022 r. Na liście obecności podpisały się 22 osoby, spośród których 2 osoby reprezentowały dwie klasy, czyli na zebraniu obecnych było 24 z 26 głosów uprawnionych do głosowania i reprezentowania poszczególnych klas.
Rada rodziców w tajnym głosowaniu dokonała wyboru prezydium rady rodziców, wybierając na poszczególne funkcje następujące osoby:
- Przewodnicząca prezydium RR – Iwona Osowska (klasa 7b)
- Zastępca przewodniczącej RR – Barbara Piechowicz (klasa 5b i 8c)
- Sekretarz RR - Jan Pastwa (klasa 2b)
- Członek RR - Anna Chojnacka – (klasa 1b)
Ze względu na przeprowadzane przez bank BNP Paribas Polska, w którym Rada Rodziców posiada rachunek, weryfikację osób upoważnionych do dysponowania środkami, na funkcję skarbnika zgłosiła swoją kandydaturę przewodnicząca. Podlega ona właśnie takiej weryfikacji. Za takim rozwiązaniem zagłosowali wszyscy obecni.
Przeprowadzono wybory do komisji rewizyjnej, do której jednogłośnie zostały wybrane następujące osoby:
- Agnieszka Karaś - przewodnicząca
- Sylwia Jasińska
- Dorota Karwat
- Beata Żmijewska
Na listopadowym spotkaniu powołano na funkcję łącznika z samorządem szkolnym panią Agnieszkę Bryndzę, która ze wsparciem pani Beaty Żmijewskiej odpowiadały za kontakty rady rodziców z uczniami, przekazywanie wniosków i pomysłów, które uczniowie chcieliby zrealizować
W roku szkolnym 2022/2023 rada rodziców spotkała się na 9 posiedzeniach, z czego 2 razy w trybie stacjonarnym (we wrześniu i kwietniu,) oraz 7 razy w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. Pomiędzy formalnymi spotkaniami wiele stanowisk i uzgodnień odbywało się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ostatnie posiedzenie odbyło się 19 czerwca 2023 r.
W porównaniu do lat poprzednich zwiększyła się frekwencja. Średnio w każdym posiedzeniu uczestniczyło od 14 do 22 osób (na 26 oddziałów), ale nadal brakuje głosu rodziców z kilku klas. Niestety jak co roku tych samych.
Wszystkie decyzje podejmowane przez radę rodziców w roku szkolnym 2022/2023 zapadały poprzez głosowania na zebraniach w trybie stacjonarnym lub on-line. W przypadkach pilnych, po elektronicznych konsultacjach, stanowisko było przekazywane przez przewodniczącą rady rodziców, które następnie odnotowywane było w protokołach na najbliższym zebraniu. Podjęte uchwały, protokoły, pisma, dokumenty finansowe znajdują się w sekretariacie szkoły.
- Zatwierdzone plany
Już na pierwszym posiedzeniu we wrześniu rada rodziców podjęta pierwsze decyzje dotyczące zatwierdzenia i zaopiniowania Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły Podstawowej Nr 92 w Warszawie - „Uczymy się żyć mądrze, zdrowo i bezpiecznie”. W wyniku przeprowadzonej diagnozy ustalono, że zasadnym będzie włączenie do programu w roku szkolnym 2022/23 dla uczniów klas I-III zagadnień dotyczących umiejętności stawiania granic. Uczeń powinien umieć:
- zrozumieć na czym polega stawianie granic,
- szanować granice swoje i cudze.
Radzie rodziców został przekazany również arkusz monitorowania realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku szkolnym 2021/2022.
W trakcie roku szkolnego w ramach realizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego uczniowie z poszczególnych poziomów uczestniczyli w np.:
- klasy 0 - zasady bezpiecznego poruszania, czyste powietrze wokół nas, zasady dobrej zabawy, Kuba i Kleks w drodze do szkoły,
- klasy 1 - nie patrz na mnie, nie patrz,
- klasy 2 - bezpieczeństwo w drodze do szkoły, wiem co czuję,
- klasy 4-8 - apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej,
- klasy 4 - znajdź właściwe rozwiązanie złość agresja czy przemoc,
- klasy 5 - komunikacja bez przemocy, żyj dobrze,
- klasy 8 - odpowiedzialność karna nieletnich.
I wiele innych. Programy realizowany były przez straż miejską, policję i organizacje zatwierdzone przez urząd dzielnicy. Szczegółowa lista realizowanych programów stanowi załącznik do protokołu.
Drugim bardzo istotnym dokumentem, który jak co roku opiniowała rada rodziców, był projekt Planu Finansowego Szkoły na 2023 rok. Został on ponownie pozytywnie zaopiniowany, ale Rada Rodziców wraz z opinią przekazała swoje uwagi:
- pozostawienie na niezmiennym poziomie funduszu zatrudnienia i ilości nauczycieli pomimo zmniejszającej się liczby uczniów, doceniamy wydatki na specjalną organizację nauczania związana w uczniami ukraińskimi,
- zwiększony budżet na wydatki na materiały i wyposażenie,
- zwiększony plan wydatków na remonty.
Pismo wraz z uzasadnieniem zostało przekazane za pośrednictwem dyrekcji wydziałowi oświaty Urzędu Żoliborz.
- Współpraca z dyrekcją szkoły i rodzicami
Rada Rodziców, jak również samo prezydium rady rodziców wielokrotnie spotykało się z dyrekcją zarówno na terenie szkoły, jak i on-line. Podczas spotkań omawiano kwestie dotyczące przede wszystkim bieżącej dzielności szkoły, ale również funkcjonowania szkoły w najbliższych latach:
- rozmawiano na temat organizacji wyjazdów na tzw. „Zielone szkoły”. Bardzo duży wzrost kosztów organizacji takich wyjazdów spowodował, że wspólne wyjazd całymi poziomami również w tym roku się nie odbył. Natomiast ustalono, że na wyjazdy na tzw. zieloną szkołę lub wycieczki w kalendarzu roku szkolnego został zarezerwowany termin: 29 maja - 2 czerwca 2023 roku. Klasy mogły dowolnie określić długość wyjazdu, w ramach proponowanego terminu i nie było konieczności wyjazdów całymi poziomami. Klasy mogły się dobierać dowolnie. Dyrekcja rekomendowała, aby umowy na wyjazdy były zawierane w formule trójstronnej pomiędzy: organizatorem, dyrekcją i radą rodziców, jako stroną pośredniczącą w finansowaniu i reprezentująca rodziców. Rada rodziców jest jednym z organów szkoły.
- rozmawiano o organizacji pracy stołówki szkolnej. Jak co roku powracała temat spożywania obiadów. Po raz kolejny wnioskowaliśmy o wydawanie obiadów uczniom, którzy już skończyli lekcje, gdy stołówka nadal jest otwarta, ale poza ustalonym harmonogramem i aby uczniowie nie byli wypraszani ze stołówki jeśli są wolne miejsca, a nie jest to pora przewidziana dla nich.
- rada rodziców zaproponowała, aby za pośrednictwem Librusa przekazywać informacje o nauczycielach, którzy zakończyli lub rozpoczęli pracę w szkole. W szkole była pełna obsada nauczycieli, nie było wakatów, z czym borykało się wiele szkół. Natomiast zwracano uwagę na liczne nieobecności i zastępstwa nauczycieli wynikające między innymi ze sprawowania opieki na wycieczkach. Dlatego też zachęcamy rodziców do uczestniczenia w wycieczkach klasowych jako opiekunowie, dzięki temu nie trzeba będzie odwoływać zajęć lub organizować zastępstwa.
- ważną kwestia poruszaną z dyrekcją szkoły było przygotowanie uczniów klas ósmych do egzaminu kończącego szkołę podstawową. W tym roku zostały zorganizowane zajęcia fakultatywne (przygotowujące do egzaminu) w wymiarze tylko jednej godziny z języka obcego. W następnych latach należy uważniej przyjrzeć się rozdziałowi tzw. godzin dyrektorskich, bo to właśnie z nich uczniowie w klasie ósmej mogą korzystać z tzw. fakultetów.
W ramach przygotowań do egzaminu rada rodziców pośredniczyła w zakupie komercyjnych próbnych egzaminów ośmioklasisty, który miał wesprzeć uczniów w przygotowaniu się również do atmosfery i do technicznej strony jego zdawania. Pośredniczyła również w zakupie dostępu do multimedialnej pomocy z matematyki tzw. Powtórkomat, przygotowanego przez wydawnictwo GWO.
- w październiku rada rodziców omówiła i uzgodniła z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami wychowania fizycznego zasady zwalniania uczniów z zajęć lub ćwiczeń wychowania fizycznego. Kwestia ta została szczegółowo przedyskutowana, a jej ostateczne ustalenia zostały przekazane rodzicom za pośrednictwem Librusa w formie wspólnego stanowiska dyrekcji i rady rodziców,
- omawiano podejście do problemu bullying ’u w szkole. Pani dyrektor przedstawiła zasady i praktyki przyjęte w szkole, omówiono kilka konkretnych przypadków. W szkole są przygotowane odpowiednie procedury postępowania w takich przypadkach. W sytuacji dostrzegania przejawów bullying ‘u zachęcamy wszystkich uczniów, ale też rodziców do kontaktu z pedagogiem szkolnym lub wychowawcą klasy.
- innym stale powracającym tematem jest problem zabawy telefonami przez uczniowie w trakcie lekcji, robienie zdjęć w trakcie zajęć, robienie zdjęć innym bez ich zgody, ale również brak reakcji niektórych nauczycieli na takie zachowania. Na szczęście problem pojawił się w tym roku tylko w niektórych klasach. Po przeprowadzonej dyskusji rada rodziców nie wyraziła zgody na wprowadzanie czasowego depozytu, tzw. pudełka na telefony (korzystanie z niego pozostało całkowicie dobrowolne). Natomiast zwróciliśmy się o egzekwowanie istniejącego regulaminu i odbieranie aparatu za jego nieprzestrzeganie. Prosiliśmy o ponowne podjęcie tego tematu na godzinach wychowawczych. Przede wszystkim kwestii robienia zdjęć bez zgody osoby fotografowanej oraz ich umieszczaniu w Internecie w sieciach społecznościowych.
- rada rodziców była informowana przez dyrekcję szkoły o ważnych dla rodziców i uczniów kwestiach. Należały do nich między innymi omówienie ankiety żywieniowej przeprowadzonej wśród uczniów. Jednym z ważnych pytań było wprowadzenie do menu większej ilości dań wegetariańskich. Zmiany w menu wiążą się z rozbudową kuchni. Szkoła otrzymała 200 tyś. zł na jej modernizację, które to zostanie przeprowadzone podczas wakacji. Szkoła będzie chciała zaproponować w przyszłym roku w menu również danie bezmięsne. Druga ważna kwestia to wyniki nauczania, jak szkoła prezentuje się na tle innych szkół żoliborskich i jak szkoła radzi sobie w szczególności w pracy z uczniami z Ukrainy oraz uczniami z trudnościami. Można ogólnie stwierdzić, że uczniowie zaaklimatyzowali się w szkole. W ramach integracji odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, a po feriach odbył się dzień języka ojczystego. Problemem wśród niektórych uczniów obcojęzycznych jest lekceważące podejście do szkoły. W szkole uczyło się 90 obcokrajowców (w poprzednim roku było ich aż 150). W ramach prac remontowych i modernizacyjnych została odremontowana średnia sala gimnastyczna, oraz szkoła otrzyma 300 tys. na wymianę nawierzchni na dwóch placach zabaw. Odzyskano pomieszczenie „harcówki”, w której urządzono siłownię. Szkoła cały czas wnioskuje o remont elewacji i przebudowę śmietnika.
- na spotkaniach rada rodziców zajmowała się również drobnymi, nie mniej ważnymi kwestiami, jak: automat ze słodyczami, źródełko z wodą pitną przy sali gimnastycznej, papier do ksero, zgody na fluoryzację, zasady wejścia do szkoły i odbierania uczniów do szkoły po godz. 18, i wszystkimi innymi zagadnieniami zgłaszanymi przez rodziców.
- Działalność poza szkolna
Rada Rodziców przyjęła zaproszenie od organizatorów konsultacji społecznych koalicji Wolna Szkoła “ZDECYDUJĄ RODZICE” KONSULTACJE DLA RODZICÓW W SZKOŁACH LUB PLACÓWKACH PRZEPROWADZANE PRZEZ RADY RODZICÓW dotyczących zmian w Ustawie "o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw", potocznie nazywanej lex Czarek 2.0. Przedstawiła swoje stanowisko o następującej treści:
„Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie sprzeciwia się zmianom projektowanym w ustawie "o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw" druk senacki nr 860, znany jako Lex Czarnek. Rada Rodziców nie przeprowadziła konsultacji ze wszystkimi rodzicami, ze względu na bardzo krótki czas ich przeprowadzenia, ale podtrzymała swoje stanowisko wyrażone między innymi w piśmie do Pan Prezydenta Andrzeja Dudy z dnia 21 lutego 2022 r. i ponownie zwraca się z apelem do Prezydenta o zawetowanie ustawy "o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw".
Ustawa została ponownie zawetowana przez Pana Prezydenta.
Przewodnicząca rady rodziców 25 marca 2023 r. wzięła udział w spotkaniu Warszawskiego Forum Rad Rodziców, którego organizatorem było Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń działające przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.
Celem spotkania było przede wszystkim wymiana doświadczeń i stosowanych rozwiązań przez rady rodziców działające przy warszawskich szkołach. Z drugiej strony zostały omówione prawa i obowiązki wynikające z prawa oświatowego dotyczące np.: uchwalania programu profilaktyczno-wychowawczego, współdziałania rad rodziców z samorządem szkolnym, sposób gromadzenia środków. Dla podtrzymania wymiany doświadczeń na Facebook powstała grupa wymiany doświadczeń.
Gościem spotkania był pan Damian Jaworek powołany w grudniu 2022 r. na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Jest to funkcja społeczna, której celem jest pomoc w rozmowie z nauczycielami bądź wsparcie w polubownym rozwiązaniu skomplikowanych spraw w szkołach. Rzecznik współpracować będzie przy programach i inicjatywach, skierowanych do nauczycieli i nauczycielek w ramach “Szkoły w samorządzie”. Prowadzić będzie warsztaty, dotyczące samorządności oraz praw uczniowskich i nauczycielskich. Będzie także wspierał ekspertki i ekspertów WCIES podczas szkoleń na temat edukacji prawnej.
- Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Dzielnicy Żoliborz
24 kwietnia 2023 r. roku rada rodziców spotkała się z przedstawicielami urzędu dzielnicy: panią wice burmistrz Renatą Kozłowską, odpowiedzialną za żoliborską oświatę, panią radną Moniką Kurowską – przewodnicząca Komisji Edukacji i Sportu, oraz panem Arturem Nawrot - naczelnikiem Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu. W spotkaniu uczestniczyły również pani dyrektor Magdalena Rupniewska i pani wice dyrektor Małgorzata Niesiołkowska.
Z inicjatywą spotkania wyszedł urząd dzielnicy. Pani burmistrz zapowiedziała, że takie spotkania we wszystkich żoliborskich szkołach będą odbywać się co roku. Głównym celem spotkania było poznanie potrzeb szkoły z poziomu również rodziców. Swoje potrzeby przedstawili wcześniej sami uczniowie w przeprowadzonej ankiecie dotyczącej pozytywnych i negatywnych ocen szkoły. Z wypowiedzi uczniów wynikało, że w szkole brakuje strefy ciszy. Dlatego też uczniowie wnosili o jej utworzenie i wyposażenie (np.: w pufy do siedzenia). Rodzice i dyrekcja natomiast zwrócili się o doposażenie, w pierwszej kolejności, biblioteki w książki i sprzęt komputerowy.
Druga część dyskusji dotyczyła planowanych od lat inwestycji tj.: balon nad boiskiem i zabudowa patio – przeniesienie biblioteki. Balon nad boiskiem, rozkładany tylko na sezon zimowy, był planowany już kilka lat temu, ale warunki ochrony przeciwpożarowej nie pozwoliły na jego realizację. Przeprowadzony niedawno remont przystosował szkołę do obecnych przepisów, ale rodzice jednoznacznie wypowiedzieli się że w pierwszej kolejności woleliby budowę nowej biblioteki. Inwestycja w balon budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców i prawdopodobnie będzie też budziła więcej kontrowersji wśród sąsiadów szkoły.
Kolejnym tematem związanym z boiskiem jest brak toalet. Rodzice zgłaszali problem braku miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych przez uczestników „otwartego boiska” wieczorami i w weekendy. Dyrekcja poinformowała, że podmioty wynajmujące boisko mają dostęp do szatni i toalet, a problem dotyczy jedynie korzystających z boiska poza godzinami wynajmów. Następnym poruszonym tematem były drzewa rosnące wokół boiska. Korzenie topoli powodują wybrzuszenie bieżni. Urząd Dzielnicy przeprowadzi analizę sytuacji i w razie potrzeby zleci ekspertyzę. Jeśli będzie to uzasadnione topole niszczące bieżnie mogą zostać wycięte i zastąpione nowym nasadzeniem zastępczym - innym gatunkiem drzew.
Podczas dyskusji podkreślono również fakt, że oprócz środków materialnych szkoła potrzebuje również wsparcia w edukacji. Rodzice podziękowali za zorganizowanie międzyszkolnego kursu przygotowującego do egzaminu ośmioklasistów z matematyki. W przyszłym roku szkole powinny zostać przyznane dodatkowe godziny przeznaczone na wsparcie uczniów przygotowujących się do egzaminów oraz konkursów przedmiotowych. Zaproponowano zorganizowanie podobnej formuły kursów międzyszkolnych wspierających uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych. Urząd dzielnicy spróbuje zorganizować takie zajęcia, natomiast problemem może być brak chętnych nauczyciel.
Przewodnicząca zasugerowała zorganizowanie Żoliborskiego Forum Rad Rodziców, które mogłoby wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniem. Takie spotkanie prawdopodobnie zostanie zorganizowane przez Radę Dzielnicy i Wydział Edukacji na początku przyszłego roku szkolnego.
- Działalność finansowa
Działalność finansowa stanowił ważną sferę pracy rady rodziców. Jedynym źródłem finansowania działalności Rady Rodziców są obecnie składki wnoszone przez rodziców uczniów. W poprzednim roku szkolnym roku zostały wykorzystane oszczędności z poprzednich lat, gdzie w związku z pandemią nie były organizowane imprezy wymagające wydatków pieniężnych. W związku z tym roku, ale też ze względu na utrzymującą się wysoką inflację, podniesiono wysokość proponowanej miesięcznej składki do 20 zł (z dotychczasowych 15 zł, gdy w szkole uczy się jedno dziecko) i do 15 zł (za każde, gdy w szkole uczy się co najmniej dwoje dzieci).
Taka wysokość składki miała zagwarantować (zakładając, że przynajmniej połowa rodziców wpłaci składki) że Rada Rodziców będzie w stanie zabezpieczyć środki na wydatki na rzecz uczniów. Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconej kwoty). W roku szkolnym jedna z klas będzie mogła otrzymać zwrotu za wpłaty w poprzedni roku szkolnym. Najlepiej wpłacająca klasą była 4s, czyli w tym roku szkolnym 5B (81 % potencjalnych wpłat).
Na początku roku szkolnego konto rady rodziców, prowadzone przez BNP Parisbas Polska, podlegało ponownej walidacji, co skutkowało brakiem dostępu do zdeponowanych pieniędzy. Pod koniec listopada, po trzech miesiącach rada rodziców ponownie odzyskała pełny dostęp do konta, czyli możliwość zlecania przelewów. Procedura autoryzacji była tak samo szczegółowa i drobiazgowa, jak w przypadku dużych korporacji. Pomimo braku dostępu wszystkie zobowiązania (faktury) były regulowane na bieżąco ze środków prywatnych, które następnie zostały zwrócone.
W roku szkolnym 2022/2023 na konto rady rodziców wpłynęło 29.895,00 złotych z tytułu składek. Wysokość wpłat jest większa o 3 tysiące w porównaniu do roku ubiegłego, natomiast nieznacznie wzrosła ilość osób dokonujących wpłat, ale jest to nadal tylko około 35 % liczby uczniów. Wszystkie środki wpływają na rachunek bankowy. Zapewnia to pełną transparentność prowadzonych rozliczeń. Statystycznie jest to tylko 34 % potencjalnych wpłat. Pomimo tego w tym roku wydatki zostały zbilansowane z przychodami. Zbiorcza lista wpłat dokonanych przez poszczególne klasy stanowi załącznik nr 1 do niniejszego sprawozdania. Stan środków w stosunku do zeszłego roku obniżył się o 184,39 zł i wynosił na koniec sierpnia 14.351,46 zł.
W roku szkolnym 2022/2023 sfinansowano między innymi następujące działania:
- Uroczystości w kwocie 4.618,81 zł, z czego:
- 669,00 zł - dla uczniów klas pierwszych z okazji ślubowania. Każdy uczeń otrzymał metalową granatową tarczę z napisem Szkoła Podstawowa nr 92 w Warszawie i imienny pamiątkowy dyplom,
- 369,81 zł - przeznaczono na zakup czekoladek dla kadry pedagogicznej i pracowników szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej,
- 3.580,00 zł - dla absolwentów z okazji zakończenia nauki w SP 92 - W tym roku prezent nie miał formy rzeczowej, a finansową. Każda z klas ósmych zdecydowała, jak wykorzystać otrzymane pieniądze. Ustalono kwotę 20 PLN dla każdego ucznia. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klasom ósmym zostały wręczone symboliczne czeki, a środki przekazane skarbnikom na konta klasowe,
- wobec niskich wpływów w tym roku nie kupiliśmy słodkich prezentów mikołajkowych dla uczniów. Ale tak jak w latach poprzednich w młodszych klasach prezenty przygotowane przez rodziców do klasy, mogły być przyniesione i rozdane przez Mikołaja.
- Upominki i nagrody w kwocie 24.024,50 zł
- 16 348,73 zł - na zakończenie roku szkolnego za bardzo dobre wyniki w nauce, działalność na rzecz samorządu szkolnego i pracę w wolontariacie zostały wręczone nagrody w postaci karty podarunkowej do Galerii WESTFIELD ARKADIA w wysokości 50 zł (razem 243 sztuk) wraz z pamiątkowym dyplomem. Laureaci konkursów kuratoryjnych otrzymali dodatkowo nagrody specjalne kartę w wysokości 100 zł i pamiątkowy dyplom (5 osób), a dla finalistów karty w wysokości 150 zł (pięć nagród). Uczniowie, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem otrzymali też złote grawerowane tarcze z napisem „WZOROWY UCZEŃ”,
- 1.871,19 zł kosztowały komplety medali Mistrzostw Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w lekkiej atletyce w 9 konkurencjach (łącznie 84 medali), oraz na zakończenie roku szkolnego za wybitne osiągnięcia w sporcie: 16 złotych i 33 srebrnych medali,
- 1 061,81 zł to wsparcie finansowe szkolnego Festiwalu Nauki, który został zorganizowany po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią. Zostały ufundowane nagrody w wielu konkursach za przygotowane eksperymenty, mini wykłady, stacje zadaniowe, warsztaty. W organizację festiwalu zaangażowanych było wielu nauczycieli: matematyki, przyrody, geografii jak i fizyki i chemii.
- przyznano środki w wysokości 4.734,77 zł na zakup nagród i dyplomów w wewnątrzszkolnych konkursach:
- bibliotecznych,
- językowych,
- ortograficznych,
- plastycznym,
- świetlicowych,
- informatycznym,
- recytatorskim wierszy Jana Brzechwy,
- Mam Talent.
- Na potrzeby szkoły wydatkowano 2.229,28 zł, z czego:
- 1.900,09 zł na zakup lektur i nowości książkowych, które uzupełniły obecny księgozbiór biblioteki szkolnej. Wszystkie książki kupowane ze środków Rady Rodziców oznaczane są specjalną wklejką (sowa z książką),
- 329,19 zł przeznaczono na zakup dekoracji na bal karnawałowy, który został zorganizowany własnymi środkami przez nauczycieli, samorząd szkolny. Szczególne podziękowania należą się panu Jackowi Kruk, który użyczył sprzęt nagłośnieniowy i oświetlenie dyskotekowe i poprowadził też bal.
- W tym roku rada rodziców przekazała dofinasowanie w wysokości 790,00 zł do wycieczki dla dwóch osób oraz sfinansowano uczestnictwo jednej osoby balu za zakończenie szkoły. Środki były przekazywane na podstawie podania od wychowawcy klasy, zaopiniowanego przez pedagoga szkolnego ze wskazanym numerem konta skarbnika lub osoby odpowiedzialnej za zbieranie środków oraz terminem przekazania środków.
W ramach swojej działalności Rada Rodziców w tym roku pośredniczyła w organizacji:
- wspólnego zakupu ćwiczeń na preferencyjnych warunkach,
- zakupu próbnych komercyjnych egzaminów dla klas ósmych,
- zakupu dostępu do platformy powtórkowej dla klas ósmych
- zbieraniu wpłat na bal ósmoklasisty,
- przejazdów uczniów klas drugich na basen,
- zdjęć klasowych.
Zgromadzone środki pozwoliły zrealizować wyżej wymienione działania. Staraliśmy się dysponować funduszami rodziców w sposób racjonalny i na tyle wszechstronny, by pieniądze trafiały do jak największej grupy uczniów. Ale nie byłoby tych działań bez wkładu własnej pracy i całorocznego zaangażowania w życie szkoły poszczególnych członków rady rodziców. Rada rodziców przez cały rok omawiała i ustalała wiele bardzo istotnych kwestii dotyczących samej szkoły, ale przede wszystkim spraw ważnych i wpływających na nauczanie naszych dzieci, ale też uczestniczyć w uroczystościach szkolnych np.: w ślubowaniu klas pierwszych i w zakończeniu roku szkolnego, wręczając przyznane nagrody.
Szczegółowe informacje finansowe zostały zawarte w sprawozdaniu finansowym za rok szkolny 2022/2023 sporządzonym skarbnika, który stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego sprawozdania.
Przewodnicząca – Iwona Osowska
Załącznik nr 1 – Wpłaty na Radę Rodziców w roku szkolnym 2022/2023
Klasa
Ilość
uczniów
% wpłat
(przy założeniu 150 zł od ucznia)
Ilość osób wpłacających
Wpłacone
0A
1
150,00
1A
26
40%
14
1 545,00
1B
26
40%
13
1 560,00
2A
27
17%
5
700,00
2B
27
43%
9
1 730,00
3A
18
70%
11
1 880,00
3B
22
15%
3
490,00
3C
19
26%
7
745,00
4A
16
23%
5
540,00
4B
18
29%
6
770,00
4S
20
81%
15
2 440,00
5A
17
26%
5
660,00
5B
22
40%
5
1 330,00
5C
18
43%
2
1 160,00
5D
18
21%
1
575,00
6A
22
20%
6
675,00
6B
22
11%
4
355,00
6C
20
21%
5
625,00
7A
26
19%
5
740,00
7B
27
40%
10
1 600,00
8A
25
17%
4
620,00
8B
25
65%
14
2 440,00
8C
26
24%
6
940,00
8D
27
24%
7
975,00
8E
27
60%
27 (*)
2 430,00
8F
27
22%
6
910,00
8G
23
34%
11
1 160,00
?
2
150,00
591
34%
209
29 895,00
Ilość osób w poszczególnych klasach może się nieco różnić. Stan na koniec roku szkolnego 2022/2023 r.
(*) - wpłata zbiorowa od całej klasy
Załącznik nr 2 – Sprawozdanie finansowe za rok 2022/2023
WPŁATY
DOBROWOLNE WPŁATY NA RR
29 895,00
MIKOŁAJKOWA INTEGRACJA ŚWIĄTECZNA (MIŚ)
3 364,60
WPŁATY CELOWE NA:
Basen
22 470,00
Ćwiczenia
6 824,69
Bal ósmoklasistów
29 880,00
Egzamin próbny klas ósmych
4 142,80
Platforma „Powtórkomat”
2 314,00
ZIELONA SZKOŁA / WYCIECZKI SZKOLE
Wpłaty od rodziców
16 500,00
PRZYCHODY Z LOKAT
RAZEM WPŁATY
115 391,09
WYDATKI
ZWROTY WPŁAT NA RR
OBSŁUGA RR
1 000,00
KOSZTY FINANSOWE
359,00
WYDATKI NA:
Uroczystości
4 618,81
Nagrody
24 024,50
Zakupy na potrzeby szkoły
2 229,28
DOFINANSOWANIA I ZAPOMOGI
790,00
MIKOŁAJKOWA INTEGRACJA ŚWIĄTECZNA (MIŚ)
WYPŁATY CELOWE:
Basen
22 050,00
Ćwiczenia
7 054,69
Bal ósmoklasistów
29 880,00
Egzamin próbny klas ósmych
4 026,00
Platforma „Powtórkomat”
2 329,00
ZIELONA SZKOŁA
Zapłata do organizatorów
16 500,00
ZWROTY ZAŁOŻONYCH ŚRODKÓW
714,20
RAZEM WYDATKI
115 575,48
Zmiana stanu środków
-184,39
Stan środków pieniężnych 31.08.2022
14 535,85
Stan środków pieniężnych 31.08.2023
14 351,46
Bank
9 220,10
Kasa
5 131,36
w czego środki do dyspozycji:
Rady Rodziców
6 385,51
Klas (MIŚ)
7 965,95
Inne imprezy (basen, koncerty, zdjęcia, bal)
0,00
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 19 czerwca 2023 r.
W dniu 19 czerwca 2023 r., odbyło się 9 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet.
Obecni: Iwona Osowska, Agnieszka Szteler, Ewa Szewczyk, Marta Bieniek, Marta Połczyńska,
Marta Rosiak, Michał Potocki, Monika Gołkowska, Monika Kruk, Sylwia Jasińska, Jan Pastwa
Beata Bartkiewicz, Dorota Karwat.
- Wydatki związane z zakończeniem roku szkolnego.
Do szkoły dostarczone zostały już medale sportowe i karty podarunkowe dla laureatów olimpiad i uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce. Przygotowane są już dyplomy, które zostaną przekazane do druku po ostatecznym zatwierdzeniu ocen na świadectwach. Dzisiaj po południu odbyła się ostateczna rada klasyfikacyjna.
Stan zgromadzony środków pozwala na podjęcie decyzję o zwiększeniu nagrody dla finalistów konkursów kuratoryjnych do wysokości 150 zł, a także dokupieniu złotych tarcz WZOROWY UCZEŃ dla uczniów klas ósmych, pod warunkiem dostarczenia ich przed uroczystością zakończenia roku szkolnego.
Wszystkie nagrody będę wręczane od RADY RODZICÓW przez dyrektor szkoły i przewodniczącą.
- Rada Rodziców rozpatrzyła podanie dotyczące sfinansowania nagród w konkursie szkolnym:
- IV Międzyszkolny Konkurs Językowy Poezji i Teatru WERS dla 5 laureatów w kwocie 130 zł
- Wiersze Jana Brzechwy dla klas organizowane dla klas pierwszych w kwocie 300 zł
Rada Rodziców zaakceptowała powyższe podania.
- Podsumowanie kadencji Rady Rodziców
Przewodnicząca podziękowała za całoroczną pracę i zaangażowanie w działalność kończącej swą kadencję Radzie Rodziców. Z roku na rok jest coraz większa frekwencja, coraz więcej osób angażuje się w przygotowanie pojedynczych projektów, zbieramy coraz więcej funduszy, a współpraca z dyrekcją szkoły jest poprawna. W trakcie wakacji zostanie przygotowane sprawozdanie z działalności, które drogą mailową zostanie przesłane do konsultacji. Po jego zatwierdzeniu, już w nowym roku szkolnym przed pierwszymi zebraniami zostanie ono rozesłane przez Librusa do wszystkich rodziców. Na pierwszych zebraniach przed wyborem nowych przedstawicieli byłoby wskazane dodać kilka słów o działaniach i pracy w samej Radzie Rodziców. Ostatnim zadaniem ustępującej przewodniczącej będzie zwołanie pierwszego posiedzenia w roku szkolnym 2023/2024, które odbędzie się w szkole w 3-ci lub 4-ty poniedziałek września. Termin uzależniony jest od przegotowania przez szkołę szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego.
- Wolne wnioski:
- Propozycja przystąpienia przez szkołę do obsługi obiadów przez aplikację „zamowposiłek.pl”. Rodzice zgłaszają problemy z rozliczaniem i potrącaniem za niewykorzystane posiłki.
- Pytanie o źródełko: czy zostało ono już otwarte i jak często jest badana woda, jak często wymieniane są filtry.
- Zgłoszono, że na stronie umieszczony jest nieaktualny telefon do świetlicy – brak kontaktu ze szkołą po godzinie 16.
Na tym spotkanie zakończono.
Sekretarz Przewodnicząca
Jan Pastwa Iwona Osowska
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 29 maja 2023 r.
W dniu 29 maja 2023 r., odbyło się 8 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet.
- Omówienie stanu finansów Rady Rodziców.
Na dzień spotkania na stan zgromadzonych środków wynosi ponad 48 tysięcy, z czego w na koncie bankowym 38 tys. Do dyspozycji Rada Rodziców ma 24 tysiące, pozostałe środki to fundusze zbierane na wyjazdy na basen, organizację balu klas ósmych i środki zebrane podczas kiermaszu na Mikołajkowej Integracji Świątecznej.
Ustalono, że zgromadzone środki zostaną przede wszystkim przeznaczone na nagrody tradycyjnie przyznawane na koniec roku dla uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce, jak również dla laureatów i finalistów konkursów i olimpiad. Nagrodą, jak w poprzednim roku, będzie karta podarunkowa do Westfield Arkadia. Zaproponowano zróżnicowanie wysokości nagród i ustalono, że podstawowa będzie wynosić 50 zł, a specjalna 100 zł. Uczniom zostanie też wręczona złota tarcza „Wzorowy uczeń”. Przedstawiciele klas ósmych podjęli decyzję o niewręczaniu jej dla absolwentów. Dla klas IV-VII zostanie dokupiona brakująca ilość.
Dla zwycięzców szkolnej olimpiady lekkoatletycznej zostały ufundowane medale. Dodatkowo ufundowano też medale złote i srebrne za wybitne osiągnięcia sportowe.
- Pamiątki dla klas ósmych
Na zakończenie ósmej klasy wszystkim absolwentom zostanie wręczony „prezent pożegnalny”. W tym roku nie będzie miał on formy rzeczowej, a finansową. Każda z klas ósmych zdecyduje jak wykorzystać otrzymane pieniądze. Ustalono kwotę 20 PLN dla każdego ucznia. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas ósmych zostaną wręczone symboliczne czeki, a środki przekazane skarbnikom na konta klasowe. Liczba uczniów w poszczególnych oddziałach zostanie przekazana przez sekretariat szkoły.
- Rada Rodziców rozpatrzyła podanie dotyczące sfinansowania nagród w konkursie szkolnym:
- Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych w wysokości 400 zł (nagrody dla 3 finalistów i 8 wyróżnień)
Rada Rodziców zaakceptowała powyższy wniosek.
- Rozpatrzenie pisma dyrektora szkoły w sprawie prowadzenia dzienników lekcyjnych w formie elektronicznej.
Podjęto uchwałę o następującej treści:
Rada Rodziców nie wyraża zastrzeżeń do kontynuowania prowadzenia dzienników lekcyjnych jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem zapewnienia rodzicom dostępu do informacji w zakresie nie mniejszym niż na dotychczasowych zasadach oraz pod warunkiem nieponoszenia dodatkowych opłat przez rodziców za możliwość dostępu do informacji.
- Nagroda dla pani Karoliny Korupczyńskiej
Rada Rodziców przyznała nagrodę w wysokości 1.000 zł dla Sekretarza szkoły Pani Karolina Korupczyńskiej za wspomaganie w rozliczaniu środków gromadzonych przez RR, pośredniczeniu w kontaktach z nauczycielami, rodzicami i dyrekcją szkoły, oraz pomoc w organizacji wielu imprez szkolnych w roku szkolnym 2022/2023.
- W głosowaniu przyjęto jednogłośnie przesłany do zaopiniowania protokół z poprzedniego spotkania z 24 kwietnia 2023 r.
- Kolejny termin spotkania, 19 czerwca 2023 on-line.
Sekretarz Przewodnicząca
Jan Pastwa Iwona Osowska
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 24 kwietnia 2023 r.
W dniu 24 kwietnia 2023 r., odbyło się 7 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie stacjonarnym.
W spotkaniu uczestniczyli
- Przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Żoliborz:
- pani wice burmistrz Renata Kozłowska,
- pani radna Monika Kurowska – przewodnicząca Komisji Edukacji i Sportu,
- p. Artur Nawrot - naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu
- Przedstawiciele dyrekcji :
- pani dyrektor Magdalena Rupniewska,
- pani wice dyrektor Małgorzata Niesiołkowska
- Członkowie Rady Rodziców: (lista w załączeniu)
Z inicjatywą spotkania z radą rodziców szkoły wyszedł Urząd Dzielnicy. Pani burmistrz zapowiedziała, że takie spotkania radami rodziców z poszczególnych żoliborskich szkół będą się odbywać co roku. Głównym celem spotkania było poznanie potrzeb szkoły i szkoły.
Spotkanie rozpoczęła pani burmistrz podsumowując środki jaki szkoła już otrzymała lub które zostały jej już przydzielone. Podczas wakacji zostanie przeprowadzony remont kuchni, na który zostało przyznane 200 tys. złotych. W szkole została wśród uczniów została przeprowadzona ankieta dotycząca pozytywnych i negatywnych ocen szkoły. Z wypowiedzi uczniów wynika, że w szkole brakuje strefy ciszy. Dlatego też uczniowie wnosili o jej utworzenie i jej wyposażenie (np.: pufy do siedzenia). Rodzice i dyrekcja zwrócili się o doposażenie biblioteki w książki i sprzęt komputerowy.
Dalsza część dyskusji dotyczyła planowanych od lat inwestycji: balon nad boiskiem i zabudowa patio – przeniesienie biblioteki. Balon nad boiskiem byłby rozkładany tylko na sezon zimowy, był planowany już wcześniej, ale warunki ochrony przeciwpożarowej nie pozwoliły na jego realizację. Przeprowadzony niedawno remont przystosował szkołę do obecnych przepisów, ale rodzice jednoznacznie wypowiedzieli się że bardziej woleliby budowę nowej biblioteki. Inwestycja w balon prawdopodobnie będzie też budziła więcej kontrowersji wśród sąsiadów szkoły.
Następnym poruszonym tematem były drzewa rosnące wokół boiska. Korzenie topoli spowodowały wybrzuszenie bieżni. Urząd Dzielnicy przeprowadzi analizę sytuacji i w razie potrzeby zleci ekspertyzę. Jeśli to będzie uzasadnione topole niszczące bieżnie mogą zostać wycięte i zastąpione nowymi nasadzeniami zastępczymi - innym gatunkiem drzew.
Kolejnym tematem związanym z boiskiem jest brak toalet. Rodzice zgłosili problem braku miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych przez uczestników otwartego boiska wieczorami i w weekendy. Dyrekcja poinformowała, że podmioty wynajmujące boisko mają dostęp do szatni i toalet, a problem dotyczy jedynie korzystających z boiska poza godzinami wynajmów. Idea remontu dostępnej z zewnątrz toalety lub postawienia toalety przenośnej jest według doświadczenia przedstawicieli Urzędu nieopłacalna i nie rozwiązująca problemu, a wręcz powoduje jeszcze więcej problemów.
Rodzice zgłosili potrzebę cyklinowania dużej sali gimnastycznej. W tym roku zrealizowano remont małej sali (200 m kwadratowych), ale potrzebne jest przynajmniej cyklinowanie dużej sali (450 m kwadratowych). Urząd sprawdzi możliwość realizacji tego zadania w ramach tegorocznego budżetu.
Oprócz środków materialnych szkoła potrzebuje również wsparcia w rozwój edukacji. Rodzice podziękowali za zorganizowanie międzyszkolnego kursu przygotowującego do egzaminu ośmioklasisty z matematyki. Pani dyrektor poinformowała, że zwróciła się o przyznanie dodatkowych godziny przeznaczonych na wsparcie tegorocznych uczniów przygotowujących się do egzaminów oraz konkursów przedmiotowych. Zaproponowana podobną formułę kursów międzyszkolnych wspierających uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych. Urząd dzielnicy spróbuje zorganizować takie zajęcia, natomiast problemem może być brak chętnych nauczyciel.
Przewodnicząca zasugerowała zorganizowanie Żoliborskiego Forum Rad Rodziców, które mogłoby wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniem. Spotkanie takie zostanie zorganizowane przez Radę Dzielnicy i Wydział Edukacji
Następne spotkanie odbędzie się 29 maja 2023 o godzinie 19.00 online (Google Meet)
Sekretarz Przewodnicząca
Jan Pastwa Iwona Osowska
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 27 marca 2023 r.
W dniu 27 marca 2023 r., odbyło się 6 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyło 15 przedstawicieli klas, reprezentujących 17 klasy
Obecni: Iwona Osowska, Agnieszka Szteler, Anna Chojnacka, Barbara Piechowicz, Dorota Karwat, Ewa Szewczyk, Marcin Olechnowicz, Marta Bieniek, Marta Rosiak, Monika Gołkowska, Monika Kruk, Sylwia Jasińska, Agnieszka Czonka, Agnieszka Bryndza, Jan Pastwa
Spotkanie odbyło się według zaproponowanego porządku:
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego spotkania Rady Rodziców
- Omówienie stanu finansów Rady Rodziców.
- Rozpatrzenie podań o sfinansowanie nagród.
- Rozpatrzenie podań o dofinansowanie wycieczek.
- Informacja o automacie i snaki rozdawane przy posiłkach.
- Prezent pożegnalny dla klas ósmych.
- Wpłaty na bal ósmoklasistów.
- Informacja po spotkaniu w WCIES
- Uchwała w sprawie dyżuru wakacyjnego.
- Wolne wnioski
- Termin następnego spotkania.
Ad. 1 W głosowaniu przyjęto jednogłośnie przesłany do zaopiniowania protokół z poprzedniego spotkania z 6 lutego 2023 r.
Ad. 2 Przewodnicząca podsumowała przekazane pozostałym członkom RR zestawienie wpływów i wydatków oraz wpłaty przez poszczególne klasy. W ostatnich miesiącach utrzymują się one na zadowalającym poziomie i jeśli trend wpłat ze stycznia i lutego utrzyma się, to będziemy mieli zabezpieczone wydatki związane z zakończeniem roku. Cały czas przekazywana jest prośba o wpłaty i weryfikacją wpłacających w poszczególnych klasach.
Ad. 3 Rada Rodziców rozpatrzyła podania dotyczące sfinansowania nagród w konkursach szkolnych:
- Konkursy świetlicowe klas I-IV wnioskowana kwota 600 zł („Wielkanocny Zajączek” – konkurs plastyczny; „Wiosna w poezji dziecięcej” – konkurs recytatorski; „Moja ulubiona postać z bajki” – konkurs plastyczny)
- Szkolny Konkurs Ortograficzny wnioskowana kwota 600 zł
- Przegląd umiejętności odbywających się pod hasłem „Mam talent” wnioskowana kwota 326 zł (nagrody kubki z logo)
- Konkurs na plakat „Zasady bezpiecznego Internetu” wnioskowana kwota 200 zł
Rada Rodziców zaakceptowała wszystkie powyższe wnioski
Ad. 4 Do rady rodziców wpłynęły zaopiniowane przez pedagoga szkolnego podania od dwóch osób z klasy IVB o dofinansowanie wycieczek do Torunia 2 x 300 zł.
Rada Rodziców zaakceptowała podania. Dofinansowanie zostanie przelane na konto skarbnika klasowego, którego numer zostanie przesłany przez wychowawcę za pośrednictwem poczty w aplikacji Librus.
Ad. 5 Wniosek klas młodszych o przeniesienie automatu z przekąskami został zrealizowany. Ze względu na logistykę zabrało to trochę czasu, dwa automaty znajdują się na pierwszym piętrze. Dla przypomnienia w szkole jest uruchomione źródełko – poidełko. Prosimy o weryfikację menu obiadów szkolnych w roku - tak by do obiadów nie były dodawane dosładzane produkty. Rada Rodziców będzie obserwowała też desery obiadowe.
Ad. 6 Rada Rodziców chciałby ufundować prezent dla absolwentów. Dlatego prosimy o przeprowadzenie konsultacji w klasach z jakiego rodzaju prezentu uczniowie byliby zadowolenie. W poprzednim roku zostały ufundowane koszuli z nadrukiem a dwa lata temu okolicznościowe imienne medale.
Ad. 7 Wpłaty na bal będą dokonywane przez skarbników klasowych. Lista indywidualnych wpłat, które przesłano na konto Rady Rodziców, zostanie przekazana przedstawicielowi i skarbnikom poszczególnych klas. Zapłata za organizację balu będą realizowane na wniosek grupy organizacyjnej.
Ad.8 Przewodnicząca 25 marca wzięła udział w spotkaniu Warszawskiego Forum Rad Rodziców, którego organizatorem było Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń działające przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.
Celem spotkania było przede wszystkim wymiana doświadczeń i stosowanych rozwiązań przez rady rodziców działające przy warszawskich szkołach. Z drugiej strony zostały omówione prawa i obowiązki wynikające z prawa oświatowego dotyczące np.: uchwalania programu profilaktyczno-wychowawczego, współdziałania rad rodziców z samorządem szkolnym, sposób gromadzenia środków. Dla podtrzymania wymiany doświadczeń na facebook powstanie grupa wymiany doświadczeń.
Gościem spotkania był Pan Damian Jaworek powołany w grudniu na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Jest to funkcja społeczna, której celem jest pomoc w rozmowie z nauczycielami bądź wsparcie w polubownym rozwiązaniu skomplikowanych spraw w szkołach.
W najbliższym czasie Rzecznik współpracował będzie przy programach i inicjatywach, skierowanych do nauczycieli i nauczycielek. W ramach “Szkoły w samorządzie” poprowadzi warsztaty, dotyczące samorządności oraz praw uczniowskich i nauczycielskich. Będzie także wspierał ekspertki i ekspertów WCIES podczas szkoleń na temat edukacji prawnej.
Ad. 9 Rada Rodziców nie wyraziła zastrzeżeń odnośnie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego, który zaplanowany został w naszej szkole w terminie od 3.07 do 21.07.2023r. Została podjęta odpowiednia uchwała.
Ad. 10 W ramach wolnych wniosków zostały zgłoszone następujące tematy, które należy omówić z dyrekcją:
- uruchomienia wsparcia - kółek dla konkursowiczów.
- kwestia godzin fakultetowych - jak sprawić by młodsze klasy mogły wykorzystać te godziny na przygotowania do egzaminów. Obecna formuła tzw. godzin dyrektorskich w formie zajęć teatralnych zupełnie się nie sprawdziła.
- kwestia fluoryzacji – kto sprawdza udzielenie lub brak zgody rodzica na zabieg. Docierają głosy o przeprowadzanie fluoryzacji u uczniów, których rodzice nie wyrazili zgody.
- kwestia zgody na publikowanie wizerunku. Szkoła aktywnie publikuje relacje w sieciach społecznościowych. Czy przekazywane zdjęcia do publikacji są weryfikowane pod względem udzielonych zgód. Kto z ramienia szkoły jest odpowiedzialny za tą weryfikację.
- zdjęcia klasowe – na następnym spotkaniu zostanie przekazana oferta
- obiady – czy można zgłaszać odwołanie obiadu w tym samym dniu z samego rana?
Ad. 11 Z Radą Rodziców chcą się spotkać pani burmistrz odpowiedzialna za edukację i p. naczelnik wydziału oświaty dzielnicy. Jeśli przedstawiciele dzielnicy potwierdzą termin to następne spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o 18.00 - stacjonarnie w szkole, w przeciwnym wypadku o godzinie 19.00 zdalnie.
Kolejny termin spotkania, prawdopodobnie 29 maja 2023 - stacjonarnie jeśli spotkanie w kwietniu nie dojdzie do skutku.
Sekretarz Przewodnicząca
Jan Pastwa Iwona Osowska
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 09.01.2023 r.
W dniu 9 stycznia 2023 r., odbyło się 4 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyło 20 przedstawicieli klas, reprezentujących 22 klasy (lista w załączeniu do protokołu).
Spotkanie odbyło się według zaproponowanego porządku:
1. Telefony podczas lekcji (czasowe oddane w depozyt)
2. Zakończenie współpracy z p. Piotrem
3. Organizacja klasówek odwołanych w powodów niezależnych jak choroba nauczyciela lub wycieczka. Czy można szybko wpisywać nowy termin do Librusa?
4. Uczestnictwo w zajęciach via Teams
5. Dni wolne od nauki w kalendarzu roku szkolnego
6. Bal karnawałowy
7. Zasady odbierania uczniów ze szkoły i zajęć po godzinie 18
8. Zdjęcia klasowe
9. Stan komputerów i możliwość pozyskania nowych – darowizny sprzętu wycofywanego z dużych firm / korporacji;
10. Alarmy przeciwpożarowe i droga ewakuacji – czy można ewakuować się przez klasowe wyjścia do ogródka z poziomu parteru?
11. Bal 8 klas – organizacja
Ad.1
Rodzice niektórych uczniów informują o problemie występujący w niektórych klasach: uczniowie w trakcie lekcji bawią się telefonami, robią zdjęcia w trakcie zajęć a nauczyciele nie zwracają uwagi na takie zachowania. Aby rozwiązać ten problem podczas spotkania przewodniczącej i wice-przewodniczącej z panią dyrektor Rupniewską została przedstawiona propozycji oddawania do depozytu w danej klasie na czas trwania lekcji telefonu do „koszyka”. Jednak zgoda na rozszerzenie regulaminu używania telefonów w szkole została uwarukowana zgodą całej rady rodziców.
Po przeprowadzonej dyskusji rada rodziców nie wyraziła zgody na wprowadzanie czasowego depozyty. Natomiast prosimy o egzekwowanie istniejącego regulaminu i odbieranie aparatu za jego nieprzestrzeganie. Ponadto prosimy o ponowne podjęcie tematu na godzinach wychowawczych kwestii robienia zdjęć bez zgody osoby fotografowanej oraz ich umieszczaniu w Internecie w sieciach społecznościowych.
Ad.2
Na prośbę wielu rodziców o powody zwolnienia Pana Piotra Przewodnicząca przedstawiła uzyskana informację o zakończeniu współpracy. Z końcem roku dobiegła końca czasowa umowa o pracę, która nie została przedłużona.
Ad.3
W ostatnim czasie w bardzo wielu klasach są odwoływane lekcje, z powodu licznych chorób nauczycieli, ale też wyjść poszczególnych klas z opiekunami na zajęcia poza szkołą. Rada Rodziców rozumie trudności w zaplanowaniu w tak trudnej sytuacji zastępstw. Planowane są już zastępstwa za zastępstwa. Jest to bardzo trudna sytuacja szczególnie dla uczniów klas ósmych. Natomiast obserwujemy zamieszanie z odwoływaniem zaplanowanych sprawdzianów. Uczniowie nie są w stanie z dziennika elektronicznego uzyskać informacji o nowej dacie sprawdzianu. Często są one zbijane w te same terminy.
Kwestia bieżącego wpisywania informacji do Librusa, który jest obowiązującym dziennikiem zostanie poruszona podczas spotkania wice przewodniczącej z panią dyrektor Niesiołkowską w najbliższym tygodniu.
Ad.4
W związku z duża też nieobecnością uczniów spowodowaną licznymi chorobami rodzice zwrócili się z prośbą o możliwość biernego uczestniczenia w lekcji za pośrednictwem platformy Teams.
Kwestia ta zostanie przekazana dyrekcji na najbliższym spotkaniu.
Ad.5
Rodzice klas młodszych poprosili o informację dotyczącą sprawowania opieki podczas tzw. dni wolnych od zajęć dydaktycznych – np. 28 kwietnia 2023 r.
Ad.6
Rada Rodziców wyraziła poparła propozycję zorganizowania balu karnawałowego. Aby ograniczyć koszty jego organizacji musimy go przygotować razem wraz z nauczycielami. Jeden z członków Rady rodziców zaoferował pomoc techniczno-sprzętową. Pozostałe kwestie zostaną omówione z dyrekcją. Termin balu proponujemy z pierwszym tygodniu lutego.
Ad.7
Na prośbę Rady Rodziców pani dyrektor Rupniewska przekazała zasady odbierania uczniów ze szkoły i zajęć po godzinie 18:
„Zasady ograniczenia wejść do szkoły osób innych niż uczniowie, wynikają z wprowadzonego w kwietniu 2022 r. na terenie całego kraju zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów stopnia alarmowego BRAVO, w związku ze zwiększonym i przewidywalnym zagrożeniem terrorystycznym.
Zajęcia pozalekcyjne organizowane przez szkołę odbywają się bezpośrednio przed lub po lekcjach, a korzystający z nich uczniowie są już na terenie szkoły. Inne zajęcia pozalekcyjne odbywające się na terenie szkoły organizowane są przez podmioty zewnętrzne. Odbywają się w różnych dniach i godzinach.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostosowania się do obowiązujących wytycznych stopnia alarmowego BRAVO, organizatorzy zajęć pozalekcyjnych spotykają się z uczestnikami przed szkołą i całą grupę wprowadzają na zajęcia. Jeżeli zajęcia odbywają się do godz. 18.00 - grupa wchodzi wejściem głównym; jeżeli zajęcia odbywają się po godz. 18.00 - wejściem bocznym. Rodzice, opiekunowie prawni nie wchodzą na teren szkoły.
Ponadto w godzinach funkcjonowania szkoły oraz podczas realizowanych działań wynikających z organizacji pracy szkoły np. zebrań z rodzicami, rodzice i inni interesanci na teren szkoły mogą wejść po uprzednim uzgodnieniu spotkania z sekretariatem szkoły i imiennego wpisania się do rejestru osób wchodzących, znajdującego się przy głównym wejściu do szkoły.”
Ad.8
Tak jak w roku ubiegłym chcielibyśmy zorganizować zdjęcia klasowe. Forma dystrybucji zdjęć z zeszłego roku była odpowiednia, ale jakość nie odpowiadała części rodziców. Na skrzynkę pocztową rady rodziców wpływa wiele ofert na ich wykonanie, dodatkowo nie którzy członkowie zaoferowani się dosłać oferty, z których korzystali w innych miejscach.
Zostanie wybrana najlepsza oferta, a sesje zdjęciowe przewidujemy zorganizować na wiosnę.
Ad.9
Przewodnicząca została zobowiązana do otrzymania informacji: czy szkoła jest zainteresowana otrzymywaniem wycofywanych z firm komputerów. Na jakich zasadach i z jakim oprogramowaniem.
Ad.10
Kolejną kwestią jest ewakuacja podczas ogłaszanego alarmu z sal znajdujących się na parterze. Czy jest ona możliwa bezpośrednio na dwór, jeżeli tak, to czy była już przeprowadzana. Czy taka możliwość została uwzględniona w instrukcji przeciwpożarowej.
Ad.11
Przedstawicieli klas ósmych podjęli decyzje o zawiązaniu Komitetu Organizacyjnego, który zajmie się przygotowaniem Balu ósmoklasisty. W pierwszej kolejności zostanie ustalona ze szkołą jego data.
Termin następnego spotkania Rady Rodziców, na który zostanie zaproszona pani dyrektor, podsumowujący pierwszy semestr, ustalono na 6 lutego 2023 na godz. 19 on-line za pośrednictwem platformy Google Meet.
Sekretarz Przewodnicząca
Jan Pastwa Iwona Osowska
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 28.11.2022 r.
W dniu 28 listopada 2022 r., odbyło się 3 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyło 15 przedstawicieli klas.
Spotkanie odbyło się według przygotowanego porządku:
1. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego spotkania
2. Omówienie stanu finansów (wpłaty na RR, rozliczenie wpłat celowych)
3. Podania o dofinansowanie konkursów (Festiwal Nauki, konkurs świetlicowy)
4. Decyzja dotycząca Mikołajek.
5. Stanowisko Rady Rodziców wobec zmian w prawie oświatowym.
6. Opinia dotycząca planu finansowego na rok 2023.
7. Sprawy różne
Ad.1 W głosowaniu przyjęto jednogłośnie przesłany do zaopiniowania protokół z poprzedniego spotkania z 24 października 2022 roku.
Ad.2 Przewodnicząca, pełniąca jednocześnie funkcję skarbnika przedstawiła aktualny stan finansów rady rodziców. Od początku roku na konto wpłynęło 11.375 zł. Do zakładach wpływów na poziomie przynajmniej 30 tysięcy jest daleko. Dlatego zwrócono się do przedstawicieli o stałe poruszanie tematu wpłat na zebraniach w poszczególnych klasach i w ramach stałych kontaktów wewnątrzklasowych.
Po wielu miesiącach rada rodziców ponownie odzyskała pełny dostęp do konta, czyli możliwość zlecania przelewów. Procedura autoryzacji była tak samo szczegółowa, jak w przypadku dużych korporacji. Pomimo braku dostępu wszystkie zobowiązania (faktury) były regulowane na bieżąco ze środków prywatnych skarbnika. W najbliższych dnia środki zostaną zwrócone.
Z zakupów celowych dokonanych za pośrednictwem rady rodziców brakuje jeszcze wpłat za ćwiczenia z klas 5c, 6c, 7a. W bibliotece zostało kilka wolnych egzemplarzy ćwiczeń, które można nadal zakupić po preferencyjnych cenach. Wykaz znajduje się w bibliotece.
Na podobnych zasadach zamówione zostały komplety próbnych egzaminów ósmoklasisty przygotowanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, w ramach projektu LEPSZ SZKOŁA, oraz dostępy do POWTÓRKOMATU - interaktywnego programu umożliwiającego przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Na wszelki wypadek zamówiono cztery komplety egzaminacyjne więcej, a zainteresowani uczniowie klas ósmych powinni już otrzymać dostępy do programu. Rozliczenia zostały przekazane klasom ósmym.
Ad. 3 Do rady rodziców wpłynęły podania:
- o dofinasowania Szkolnego festiwalu nauki w wysokości 1.000 zł. Ponieważ impreza odbyła się 25 listopada, po konsultacjach mailowych została już wyrażona wstępna zgoda,
- o sfinansowanie nagród w świetlicowym konkursie fotograficznym „Uroki jesieni” w wysokości 300 zł
- o sfinansowanie nagród w konkursie „Mały Ilustrator ” dla klas 0-3 w wysokości 500 zł. Nagrody przeznaczone są dla 40 uczniów.Wszystkie podania zostały zaakceptowane i wyrażono zgodę na dofinansowanie.
Ad. 4 Rada rodziców ustaliła, że wobec niskich wpływów w tym roku, nie kupujemy słodkich prezentów mikołajkowych dla uczniów. Ale tak jak w latach poprzednich w młodszych klasach prezenty przygotowane przez rodziców do klasy, może przynieść i rozdać Mikołaj. Zainteresowane klasy powinny zgłosić taką chęć w sekretariacie.
Ad. 5 Na konto mailowe rady rodziców 23 listopada wpłynęło zaproszenie od organizatorów konsultacji społecznych koalicji Wolna Szkoła “ZDECYDUJĄ RODZICE” KONSULTACJE DLA RODZICÓW W SZKOŁACH LUB PLACÓWKACH PRZEPROWADZANE PRZEZ RADY RODZICÓW dotyczące zmian w Ustawie "o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw", potocznie nazywanej lex Czarek 2.0.
Ponieważ termin na przeprowadzanie konsultacji był bardzo krótki (do 30 listopada należałoby przekazać opracowane dane) rada rodziców postanowiła z nich zrezygnować i samodzielnie zająć w tej sprawie stanowisko, podtrzymując swoje stanowisko wyrażone między innymi w piśmie do Pan Prezydenta Andrzeja Dudy z dnia 21 lutego 2022 r. i ponownie przyłączyć się do apelu do Prezydenta o zawetowanie ustawy "o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw".
Przygotowany projekt stanowiska zostanie przekazany do konsultacji następnego dnia z prośba o bardzo szybkie ustosunkowanie się do niego i przekazany dalej.
Ad. 6 Rada Rodziców zapoznała się z projektem planu finansowego szkoły na rok 2023. Został on pozytywnie zaopiniowany. Na podjęcie takiej opinii wpłynęło:
- pozostawienie na niezmiennym poziomie funduszu zatrudnienia i ilości nauczycieli pomimo zmniejszającej się liczby uczniów, doceniamy wydatki na specjalną organizację nauczania związana w uczniami ukraińskimi
- zwiększony budżet na wydatki na materiały i wyposażenie
- zwiększony plan wydatków na remontyNatomiast wyjaśnienia wymagają coraz częstsze prośby kierowane do rodziców o zakup ryz papieru oraz informacja dotycząca balonu pneumatycznego nad boiskiem szkolnym, czy jest on nadal w planach i kiedy zostanie zrealizowany.
Rada rodziców zwróci się też do dyrekcji szkoły z prośbą otrzymania wykonania planu finansowego z ostatnich dwóch lat, w celu porównania.
Ad. 7 Poniżej wymienione tematy zostały na prośbę osób, które zgłosiły niemożność wzięcia udziału w spotkaniu lub nie mogły się na nie zalogować, zostały przeniesione na następne spotkanie:
- Bal 8 klas – organizacja;
- Stan komputerów i możliwość pozyskania nowych – darowizny sprzętu wycofywanego z dużych firm / korporacji;
- Alarmy przeciwpożarowe i droga ewakuacji – czy można ewakuować się przez klasowe wyjścia do ogródka z poziomu parteru?
- Organizacja klasówek odwołanych w powodów niezależnych jak choroba nauczyciela / wycieczka. Czy można szybko wpisywać nowy termin do Librusa?Termin następnego spotkania 9 stycznia 2023 godz. 19 on-line.
Protokół z zebrania Rady Rodziców przy SP92 z dnia 24.10.2022 r.
W dniu 24 października 2022 r. odbyło się 2 w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. W spotkaniu uczestniczyli przedstawicieli klas, a także pani dyrektor Magdalena Rupniewska, pan Wojciech Dobrowolskie przedstawiciela Ministerstwa Sportu oraz nauczyciele wychowania fizycznego: Krzysztof Orzeszek, Mariusz Jancik, Rafał Rosa, Anna Symołon, Małgorzata Kotowska.
Spotkanie odbywało się według przygotowanego porządku:
Od 19.00
1. Zatwierdzanie protokołu z poprzedniego zebrania
2. Informacja o ostatnich uroczystościach: Ślubowanie klas pierwszych oraz Dzień Edukacji Narodowej
3. Wstępne zatwierdzenie wydatków na słodycze na imprezę andrzejkową i informacja o stanie finansów rady rodziców
4. Ustanowienie łącznika rady rodziców z samorządem szkolnym
Od 19:30 spotkanie z dyrekcją, nauczycielami wychowania fizycznego i zaproszonym gościem dotyczące
5. Zasady zwolnień z zajęć wychowania fizycznego
6. Wsparcie nauczania matematyki w klasach 8 oraz propozycja przystąpienia do płatnych próbnych egzaminów)
7. Podejście w szkole do tematu bullyingu.
Po spotkaniu z dyrekcją
8. Uchwalenie regulaminu kar w postaci prac społecznych (pod warunkiem jego otrzymania).
9. Sprawy różne
Ad.1 W głosowaniu przyjęto jednogłośnie przesłany do zaopiniowania protokół z poprzedniego spotkania z 26 września 2022 roku.
Ad.2 W Dniu Nauczyciela przewodnicząca reprezentowała Radę Rodziców na uroczystości ślubowania klasy pierwszych. Nowo pasowani uczniowie otrzymali od RR okolicznościowe upominki – niebieską tarczę z napisem SP nr 92 im. Jana Brzechwy, Warszawa oraz imienny dyplom. Z okazji święta - Dzień Komisji Narodowej, Rada rodziców przygotowała drobny słodki upominek dla Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły, dołączając okolicznościową kartę z życzeniami.
Ad.3 Przewodnicząca, pełniąca też rolę skarbnika przedstawiła sytuację finansową. Nadal rachunek bankowy przechodzi weryfikację i nie możemy swobodnie dysponować zgormadzonymi środkami. Aby nie było opóźnień w płatnościach najpilniejsze wydatki pokrywane są z pieniędzy prywatnych, które zostaną później zwrócone. Odpowiedziała na pytania członków dotyczące sposobu rozliczeń i prowadzonej dokumentacji finansowej.
Ad.4 Rada Rodziców powołała na funkcję łącznika z samorządem szkolnym panią Agnieszkę Bryndzę, która ze wsparciem pani Beaty Żmijewskiej będą odpowiadały na kontakty rady rodziców z uczniami, przekazywanie wniosków i pomysłów, które uczniowie chcieliby zrealizować. Pierwszym tematem do ustalenia z samorządem są ewentualne potrzeby na Andrzejki.
Ad.5 O godzinie 19 do spotkania dołączyli zaproszenie goście: pani dyrektor Magdalena Rupniewska, pan Wojciech Dąbrowski z Ministerstwa Sportu oraz nauczyciele WF naszej szkoły. Przedyskutowano stan prawny, problemy i konkretne przypadki wykorzystania i nadużywania zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Ustalono, że:
a) tylko dyrektor na podstawie orzeczenia lekarskiego może długoterminowo zwolnić ucznia z WF,
b) przypominano o obowiązku uzyskania przez rodzica zaleceń lekarskich po chorobach dzieci dotyczących też uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego,
c) poproszono o wyrozumiałość nauczycieli WF w sytuacjach nagłych - rodzice powinni wtedy przesłać informację w Librusie, najpóźniej w danym dniu przed lekcjami
d) w przypadkach dziewczyn, które w bolesny sposób przechodzą „trudne dni” nauczyciele obiecali dostosowanie ćwiczenia do potrzeb uczennicy, a w przypadku nie ustępowania dolegliwości proszą o uzyskanie do lekarza zwolnieniaUstalono, że wspólne ustalenia zostaną opracowane, zaakceptowane i podpisane przez dyrekcję szkoły oraz prezydium rady rodziców, które następnie za pośrednictwem Librusa zostaną przesłane do wszystkich rodziców.
Ad.6 W tygodniu przed spotkaniem RR klasom ósmym została przekazana propozycja przystąpienia do komercyjnych próbnych egzaminów ośmioklasisty. Przedyskutowano z Panią Dyrektor potrzebę zorganizowania takiego testu, który ma wesprzeć przygotowanie do nich ósmoklasistów. Ustalono:
a) że egzamin jest po to, żeby przygotować się do atmosfery i do technicznej strony jego zdawania, a nie służy tylko zdiagnozowania stanu wiedzy i ocenieniu ucznia,
b) ponieważ w tym roku, tak jak w roku ubiegłym, nie są przewidziane bezpłatne egzaminy próbne przegotowywane przez CKE szkoła proponuje przystąpienie do egzaminów komercyjnych: dwóch sesji jesiennej i wiosennej. Cena takiego kompletu to 22 zł. Rada Rodziców będzie pośrednikiem w zbieraniu funduszy,
c) zaproponowane przez jednego z rodziców przystąpienie szkoły do zeszytów online, w ramach wsparcie nauczania matematyki w klasach 8, w tym roku jest niemożliwe, bo jest on realizowany w innej dzielnicy (na Wawrze). Natomiast dla uczniów klas 8 została zaproponowana multimedialną pomoc tzw. Powtórkomat, przygotowany przez wydawnictwo GWO. Jest ona odpłatna, a dostęp na cały rok to koszt 15 zł. Rada Rodziców też będzie pośredniczyć w zbieraniu i opłaceniu zamówienia,
d) zwrócono uwagę na liczne nieobecności i zastępstwa nauczycieli wynikające ze sprawowania opieki na wycieczkach. Zachęcamy rodziców do uczestniczenia w wycieczkach klasowych jako opiekunowie, dzięki temu nauczyciele kluczowych przedmiotów nie będą musieli opuszczać lekcji.Ad.7 Podejście do bullyingu w szkole. Pani Dyrektor przedstawiła praktyki przyjęte w szkole, omówiono kilka konkretnych przypadków. W szkole są przygotowane odpowiednie procedury postępowania w takich przypadkach. W sytuacji dostrzegania przejawów bullyingu zachęcamy wszystkich uczniów, ale też rodziców do kontaktu z pedagogiem szkolnym lub wychowawcą klasy.
Ad.8 Uchwalenie regulaminu kar w postaci prac społecznych przełożone na następne spotkanie.
Ad.9 Termin następnego spotkania wyznaczono na 28 listopada na godzinę 19.00 w trybie on-line
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE
z dnia 26.09.2022W dniu 26 września 2022 r. odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Rady Rodziców. Na liście obecności podpisały się 22 osoby, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy. A jedna klasa była reprezentowane przez dwoje przedstawicieli. Na zebraniu reprezentowanych było 21 z 26 klas Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
-
Wybory
-
Spośród obecnych wybrano komisję skrutacyjną, która odpowiedzialna była za przeprowadzenie wyborów i przeliczenie głosów, w składzie:
-
- Agnieszka Myszkowska-Bryndza
- Nadzieja Bućko
-
-
Rada Rodziców w głosowaniu dokonała wyboru Prezydium Rady Rodziców, wybierając na poszczególne funkcje Prezydium Rady Rodziców następujące osoby:
-
- Przewodnicząca Prezydium RR – Iwona Osowska (klasa 7b)
- Zastępca Przewodniczącej RR – Barbara Piechowicz (klasa 5b i 8c)
- Sekretarz RR - Jan Pastwa (klasa 2b)
- Członek RR - Anna Chojnacka – (klasa 1b)
Ze względu na przeprowadzane przez bank BNP Paribas, w którym Rada Rodziców posiada rachunek, weryfikację osób upoważnionych do dysponowania środkami, na funkcję skarbnika zgłosiła swoją kandydaturę przewodnicząca. Podlega ona właśnie takiej weryfikacji. Za takim rozwiązaniem zagłosowali wszyscy obecni.
-
-
Przeprowadzono wybory do Komisji Rewizyjnej, do której jednogłośnie zostały wybrane następujące osoby:
-
- Agnieszka Karaś - przewodnicząca
- Sylwia Jasińska
- Dorota Karwat
- Beata Żmijewska
-
Wysokość składek
Dotychczasowy skarbnik, a zarazem przewodnicząca przekazała informację o stanie finansów. Saldo konta na koniec sierpnia wynosiło 9.221,42. W tej chwili RR przechodzi procedurę weryfikacji pełnomocników do rachunku. Jest w stałym kontakcie z bankiem, ale procedura się bardzo przedłuża i nie możemy na razie wykonywać przelewów. W poprzednim roku szkolnym roku RR wykorzystała oszczędności z poprzednich lat, gdzie w związku z pandemią nie były organizowane imprezy wymagające wsparcia finansowego. W ubiegłym roku szkolnym tylko na same nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce przeznaczono w 18 tyś. złotych (315 kart podarunkowych). W związku z tym zgłoszono propozycję podniesienia wysokości składek do 20 zł (dotychczasowe 15 zł, gdy w szkole uczy się jedno dziecko) i do 15 zł (za każde, gdy w szkole uczy się co najmniej dwoje dzieci).
Zakładając, że przynajmniej połowa rodziców wpłaci składki, czyli około 40 tyś. Rada Rodziców będzie w stanie zabezpieczyć środki na funkcjonowanie, czyli pokryć wydatki na rzecz uczniów. Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconych środków). Skarbnik przypomniał, że obowiązkiem przedstawicieli jest przekazywanie informacji o wydatkach i stałe apelowanie o regularne wpłaty.
Za podniesieniem składek zagłosowali wszyscy obecni. Prezydium przygotuje pismo informujące o zasadach składek, które Librusem zostanie rozesłane do wszystkich rodziców.
-
Zmiany w programie wychowawczym szkoły
Rada Rodziców zapoznała się z przygotowanym przez Radę Pedagogiczną zmianami w programie profilaktyczno-wychowawczym dla uczniów naszej szkoły. W wyniku przeprowadzonej diagnozy ustalono, że zasadnym będzie włączenie do programu w roku szkolnym 2022/23 dla uczniów klas I-III zagadnień dotyczących umiejętności stawiania granic. Uczeń powinien umieć:
-
zrozumieć na czym polega stawianie granic,
-
szanować granice swoje i cudze.
Radzie Rodziców został przekazany arkusz monitorowania realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku szkolnym 2021/2022. Stanowi on załącznik do protokołu.
Za wprowadzeniem zmian w Programie wychowawczo – profilaktyczny głosowali wszyscy obecni. Uchwała została podjęta jednogłośnie
-
Bieżące kwestie
-
Zielona szkoła
Na wyjazdy na tzw. Zieloną szkołę lub wycieczki w kalendarzu roku szkolnego został zarezerwowany termin: 29 maja - 2 czerwca 2023 roku.
Dyrekcja rekomenduje, aby umowy na wyjazdy były zawierane pomiędzy organizatorem, dyrekcją i radą rodziców, jako stroną pośredniczącą w finansowaniu.
Rada rodziców zaproponowała, aby klasy mogły dowolnie określić długość wyjazdu, w ramach proponowanego terminu i aby nie było konieczności wyjazdów całymi poziomami. Klasy mogą dobierać się dowolnie
-
Ćwiczenia
Po zebraniach klasowych do członków RR zostały wysłane maile z propozycją wspólnego zamówienia ćwiczeń przedmiotowych. Zbiorowe zamówienie zostało przekazane już do wydawnictwa Nowa era, a ze strony szkoły koordynuje je biblioteka. Koszt jednego egzemplarza będzie wynosić około 10 złotych. W tym roku wydawnictwo nie chciało realizować zamówień po cenach dla szkół (6,18 zł), bo płatnikiem nie jest szkoła. (Szkoła w momencie składania zamówienia nie posiada zabezpieczenia finansowego takiego wydatku, co jest niezgodne z zasadami finansowania budżetowego). Pomimo tego cena jest i tak atrakcyjna – cena normalna to około 23 złotych.
-
Transport na basen klas 2
W ramach zajeść z wychowania fizycznego klasy 2 będą jeździły na basen zorganizowanym transportem. Koszty dojazdu na basen pokrywają z góry rodzice wszystkich uczniów, niezależnie czy dziecko było na zajęciach, czy nie.
-
Spotkanie z panią dyrektor Małgorzatą Niesiołkowską
Na spotkanie Rady Rodziców została zaproszona pani Dyrektor. W ramach spotkania zostały poruszone następujące kwestie:
-
Zasady karania uczniów
W zeszłym roku Rada ustosunkowała się do propozycji przedstawionych przez Radę Pedagogiczną. Ostateczna wersja Regulaminu kar w postaci prac społecznych powinna zostać zatwierdzona w formie odpowiedniej uchwały. Zwróciliśmy się o przekazanie takiego regulaminu do zatwierdzenia.
-
Zwolnienia z W-F
Rodzice w niektórych klasach zostali poinformowani o nowych zasada zwalniania z ćwiczeń podczas lekcji WF, zgodnie z którymi można zwolnić dziecko tylko 1 raz w tygodniu, niezależnie od przyczyny.
Argumentami za takim podejściem do zwolnień są:
- jeśli uczeń jest chory, to powinien zostać w domu,
- jeśli uczeń jest kontuzjowany, to powinien udać się do lekarza,
- jeżeli dziecko jest osłabione po chorobie, to zwolnienie powinien wystawić lekarz.
Nauczyciel WF, pan Orzeszek przekazał ponadto przewodniczącej Rady Rodziców podstawę prawną (§4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów). Zdaniem rodziców zacytowana podstawa dotyczy zwolnień długoterminowych, czyli dłuższych niż kilkudniowe. A Kuratorium potwierdziło tylko obowiązek uczestniczenia (bez ćwiczenia) ucznia w zajęciach.
Pani Dyrektor przypuszcza, że asekuracyjna postawa wynika z faktu, że zdarzało się że rodzice zwalniają ucznia bez powodu lub "bo dziecku się nie chce ćwiczyć". Ale z drugiej strony zgodziła się rodzicami, że musimy w tej kwestii zachować zdrowy rozsadek i elastycznie interpretować przepisy.
Rada Rodziców wnioskuje o akceptowanie zwolnień do tygodnia. Dłuższe zwolnienia powinny być potwierdzane przez lekarza, a podejrzenie nadmiernego wykorzystania zwolnień powinny być komunikowane wychowawcom.
-
Wychodzenie do toalety w czasie lekcji
Na spotkaniu omówiono też sytuację, która miała miejsce w zeszłym roku, gdzie uczennica klasy 7 za skorzystanie z toalety w czasie lekcji otrzymała 10 punktów ujemnych ze sprawowania.
Pani Dyrektor wyjaśniała, że taka reakcja sytuacja nie powinna mieć miejsca, ale trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że są też to czasem "wyjścia rekreacyjne". Rada poprosiła o przekazanie nauczycielom, aby nauczyciel wyczuł się w intencje proszącego: czy ma do czynienia z realną potrzebą czy też jest to potrzeba wyrwania się z lekcji.
-
Dzwonki
Od nowego roku powrócono do nieużywania dzwonków lekcyjnych. Jest to bardzo stary głośny mechanizmem, w którym nie można regulować głośności, a w niektórych miejscach dzwonka po prostu nie słychać. Ponadto, dla sporej ilości uczniów z Ukrainy ten doniosły dźwięk przywoływał złe skojarzenia. Z tego powodu początek i koniec lekcji ogłaszają nauczyciele prowadzący zajęcia.
Z tego względu, jak też w związku ze zmianami rozpoczęcia poszczególnych lekcji, Rada Rodziców prosi do końca września o większą wyrozumiałość w kwestii spóźnień, aby uczniowie przyzwyczaili się do nowych zasad.
-
Stołówka
Jak co roku powraca organizacja spożywania obiadów. Rada po raz kolejny wnioskuje o wydawanie obiadów uczniom, którzy już skończyli lekcje, a stołówka nadal jest otwarta. W tej chwili mają możliwość zjedzenia obiadu tylko w wyznaczonych godzinach. Zgadzamy się, że pory spożywania posiłków zostały wyznaczone po to, aby wszyscy mogli skorzystać ze stołówki. Bez harmonogramu byłoby to zbyt chaotyczne.
Rada wnioskuje o umożliwieniu klasom ósmym możliwości spożywania obiadu na ostatniej przerwie w godzinach pracy stołówki, czyli po 6 lekcji oraz aby dzieci nie były wypraszane ze stołówki jeśli są wolne miejsca, a nie jest to pora przewidziana dla nich.
-
Nauczyciele
Rada Rodziców zaproponowała, aby za pośrednictwem Librusa przekazywać informacje o nauczycielach, którzy zakończyli lub rozpoczęli pracę w szkole, jkao ich powitanie lub pożegnanie w nowej społeczności.
Pani Dyrektor poinformowała, że szkole jest pełna obsada nauczycieli, nie ma wakatów, z czym boryka się wiele szkół.
-
Facebook i strona szkoły
Rada Rodziców przypomina o konieczności umieszczania źródła tekstów w postach facebookowych na stronie szkoły. Ich brak może narazić szkołę na posądzenie o plagiat. A także zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie treści o zajęciach z WdŻ, zamieszczonej na stronie szkoły w zakładce DLA UCZNIÓW I RODZICÓW/WARTO WIEDZIEĆ/WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE. Zawarte tam informacje budzą kontrowersje, bo zawierają treści ideologiczne. Rada rodziców zawsze walczyło o szkołę wolną od ideologii.
-
Fakultety
W tym roku dla klas ósmych zostały zorganizowane zajęcia fakultatywne (przygotowujące do egzaminu) w wymiarze tylko jednej godziny z języka obcego. Rodzice wnioskują o zamianę tych zajęć na przygotowanie z matematyki, bo ten przedmiot sprawia uczniom najwięcej problemów, co widać po przeprowadzonej diagnozie.
W odpowiedzi Pani Dyrektor przekazała, że mimo gorących chęci, nie ma możliwości zamiany angielskiego na matematykę. Nauczyciel matematyki nie mają już godzin aby prowadzić jeszcze dodatkowe lekcje. Ale dyrekcja przyjrzy się jakie są jeszcze możliwości.
W następnych latach należy się uważniej przyjrzeć rozdziałowi tzw. godzin dyrektorskich, bo to właśnie z nich uczniowie w klasie ósmej mogą korzystać z tzw. fakultetów. Dotychczasowe zostały wykorzystane na zajęcia teatralne, na które uczniowie nie chodzą. (O ich jakości wiele już rozmawialiśmy). Dlatego też wnioskujemy o przeniesienie dwóch godzin dyrektorskich na poziom klas ósmych, kosztem ich nie realizacji w klasie siódmej.
Zajęcia wyrównawcze dla uczniów potrzebujących pomocy są w trakcie przygotowania.
-
Źródełko z wodą pitną
Rodzice proszą o ponowne uruchomienie źródełka z wodą pitną. Dyrekcja sprawdzi możliwość jego uruchomienia i poinformuje Radzie Rodziców.
-
Dofinansowania
Rozpatrzono wnioski o dofinansowanie z funduszy Rady Rodziców:
-
konkurs języka hiszpańskiego 400 PLN (poproszono o dodatkowe informację o zasadach i planach konkursów)
-
konkurs świetlicowy „Pani Jesień” 450 PLN - zatwierdzono
-
upominek z okazji ślubowania klas I (niebieskie tarcze plus okolicznościowy dyplom) po 15 złotych na osobę x 50 osób = 750 PLN - zatwierdzono
-
czekoladki lub ciasta z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej do 500 PLN - zatwierdzono
-
biblioteka - zakup lektur i nowości wydawniczych 1.900 PLN – zatwierdzono z wnioskiem o rozłożenie kwoty na dwa semestry
-
trzy konkursy biblioteczne 200 zł, 300 zł, 300 PLN - zatwierdzono
-
ustanowiono fundusz wspomagających potrzebujących uczniów – walka z wykluczeniem finansowym - w wysokości 500 PLN na semestr, którego dysponentem będzie pedagog szkolny
-
Termin następnego spotkania
Ustalono na Rada Rodziców będzie spotykała się on-line, a następne spotkanie wyznaczono na 24 października (poniedziałek) na godzinę 19:00. Zaproszenie na spotkanie w postaci linka do spotkania zostanie wysłane na przekazane adresy mailowe.
załączniki do protokołu
-
Lista obecności
-
Protokoły komisji skrutacyjnej
-
Arkusz monitorowania realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku szkolnym 2021/2022
KADENCJA 2021/2022
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE
W dniu 13 czerwca 2022 r., odbyło się 10 w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 spotkanie Rady Rodziców, w trybie normalnym na terenie szkoły.
Obecnych było 13 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 15 uprawnionych głosów). Lista obecności w załącznikach do protokołu.
Lista obecnych:
- Jan Pastwa (1b)
- Monika Sobiech (2c)
- Dorota Ptaszyńska (3a)
- Sylwia Jasińska (3c i 5c)
- Barbara Piechowicz (4b, 7c)
- Bytomski Krzysztof (4c)
- Beata Żmijewska (5b)
- Marta Bieniek (6a)
- Iwona Osowska (6b)
- Gabriela Dobrowolska (7a)
- Monika Gołkowska (7b)
- Agnieszka Bryndza (7d)
- Karolina Michalska (7a)
Na spotkaniu zostały poruszone następującej kwestie:
- W pierwszej części spotkania wzięty również panie wicedyrektor: Regina Zboromirska i Małgorzata Niesiołkowska oraz czterech przedstawicieli klasy 7b, którzy zgłosili swoje obawy dotyczące braku w przyszłym roku nauczycieli, ale też braku wychowawcy. W ostatnim czasie do rodziców docierały informacje na temat wypowiedzeń pracy składanych przez nauczycieli. Panie dyrektorki potwierdziły zaistniałą sytuację, ale zapewniły, że organizacja na przyszły rok jest już zaplanowana i nie powinno być problemów z obsadą (jak na ten moment brakuje tylko jednego polonisty). Ustalono, że gdy przydział nauczycieli w następnym roku szkolnym będzie ustalony, to takie informacje będę sukcesywnie przekazywane rodzicom. Ale sytuacja jest cały czas dynamiczna i można spodziewać się jeszcze wielu zmian.
- Rada Rodziców nie wyraziła zastrzeżeń odnośnie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego, który zaplanowany jest w naszej szkole w terminie od 16.08 do 31.08.22r.
- Do Rady Rodziców wpłynęły kolejne wnioski o sfinansowanie:
- klasa 2B wyjście do teatru 4 osoby x 66 zł (264,00 zł),
- klasa 5C 4 wycieczka 4 osoby x 104 zł (416 zł)
- klasa 1B zwróciła 65 zł niewykorzystanego dofinansowania.
- Wnioski o sfinansowanie:
- nagrody w konkursie dla uczniów klas pierwszych wierszy Jana Brzechwy, który zostanie zorganizowany w dzień patrona) 250 zł,
- 13 czerwca panie Milena Traczyńska i Izabela Król organizują Dzień Sportu dla klas 1-3. Wszystkie dzieci będą mogły wziąć udział w formie obwodu stacyjnego. Główne nagrody dla każdego najlepszego chłopca i najlepszej dziewczynki z klasy zapewni szkoła. Ten dzień ma być w formie zabawy, nie rywalizacji, dlatego panie chciałyby nagrodzić wszystkie dzieci za udział i wnoszą o 600 zł na sfinansowanie słodkiej nagrody.
- medale za osiągnięcia sportowe 22 srebrnych i 11 złotych + 30 konkurencji w Szkolnych Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce łącznie 90 medali.
Wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie.
- Rada Rodziców przyznała nagrodę w wysokości 1.200 zł dla Sekretarza szkoły Pani Karolina Korupczyńskiej za wspomaganie w rozliczaniu środków gromadzonych przez RR, pośredniczeniu w kontaktach z nauczycielami, rodzicami i dyrekcją szkoły, oraz pomoc w organizacji wielu imprez szkolnych w roku szkolnym 2021/2022.
- Na zakończenie roku szkolnego zostaną wręczone następujące nagrody:
- za bardzo dobre wyniki w nauce (tzw. czerwony pasek): karta podarunkowa do Westfield Arkadia o wartości 50 zł plus złota tarcza Wzorowy Uczeń i okolicznościowy dyplom,
- za działalność w samorządzie szkolnym i w szkolnym kole wolontariatu: karta podarunkowa do Westfield Arkadia o wartości 50 zł i okolicznościowy dyplom
- po raz pierwszy za szczególne zaangażowanie w życie artystyczne szkoły: karta podarunkowa do Westfield Arkadia o wartości 50 zł i okolicznościowy dyplom
- dla laureatów konkursów kuratoryjnych z klas VIII: karta podarunkowa do Westfield Arkadia o wartości 100 zł i okolicznościowy dyplom (5 nagród)
Protokół sporządziła
Przewodnicząca RR Iwona OsowskaPROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE
W dniu 25 kwietnia 2022 r., odbyło się 8 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 14 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 16 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Iwona Osowska (6b)
- Bytomski Krzysztof (4c)
- Elżbieta Ilić (7f)
- Paweł Barnaś (8e)
- Agnieszka Bryndza (7d)
- Sylwia Jasińska (5c i 3c)
- Paweł Wilkowicz
- Barbara Piechowicz (4b, 7c)
- Jan Pastwa (1b)
- Monika Stawicka (8a)
- Sylwia Sosnowska-Kacperek (8d)
- Małgorzata Forman
- Beata Żmijewska (5b)
- Gabriela Dobrowolska (7a)
Na spotkaniu zostały poruszone następującej kwestie:
- W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy z dnia 11.03.22 r. Dyrektor Szkoły zwrócił się do Rady Rodziców o wprowadzenie modyfikacji w Programie profilaktyczno-wychowawczym szkoły.
Proponowane zmiany zostały poddane pod głosowanie i zostały przyjęte jednogłośnie.
Proponowane zmiany wprowadzone do Programu stanowią załącznik do niniejszego protokołu.
- Do Rady Rodziców wpłynęły wnioski o sfinansowanie wycieczek klasowych. Łączna kwota to 5.930 złotych. (Szczegółowy wykaz znajduje się w dokumentach papierowych)
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wszystkie podania zostały pozytywnie zaopiniowane przez pedagoga szkolnego panią Grażynę Bara. Rada Rodziców ustaliła, że podania, które ewentualnie wpłynął do następnego spotkania będą wstępnie zatwierdzane mailowo i środki przelewane na konta skarbników. Ich wykaz zostanie uwzględniony w protokole z następnego spotkania.
- Wnioski o sfinansowanie:
- konkurs fotograficzny „Wiosna w obiektywnie” podanie ze świetlicy 250 zł
- plastyczny konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną 300 zł (dla 15 osób)
Wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie.
- Zatwierdzono protokół z poprzedniego spotkania Rady Rodziców z 21 marca 2022r.
- W ramach pożegnania klas ósmych Rada Rodziców sfinansuje okolicznościową koszulkę, na której zostanie umieszczony element związany ze szkołą, napis ABSOLWENT. Klasy ósme powinny jak najszybciej dostarczyć listy zbiorcze zestawienie rozmiarów.
- W tym roku w szkole zostanie zorganizowana sesja zdjęciowa. Każdej z klas zostanie zrobione zdjęcie grupowe, natomiast w klasach ósmych zostaną dodatkowo zrobione zdjęcia do tzw. Tablo pamiątki na zakończenie roku. Najprawdopodobniej zdjęcia będą dystrybuowane tylko w formie cyfrowej.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
30.05.2022 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
Protokół sporządziła
Przewodnicząca RR Iwona Osowska
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE
W dniu 21 marca 2022 r., odbyło się 7 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 13 członków, spośród których 3 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 16 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Iwona Osowska (6b)
- Marcin Choim (2a)
- Agnieszka Bryndza (7d)
- Karolina Michalska (7a)
- Elżbieta Ilić (7b)
- Sylwia Sosnowska-Kacperek (8d)
- Barbara Piechowicz (4b, 7c)
- Agata Karpińska (w zastępstwie 1b i 8c)
- Marta Bieniek (6a)
- Marzena Wójcik (3b)
- Monika Stawicka (8a)
- Bytomski Krzysztof (4c)
- Sylwia Jasińska (5c i 3c)
W spotkaniu wzięła też udział Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska
Na spotkaniu zostały poruszone następującej kwestie:
- Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska omówiła bieżącą sytuację w szkole wynikającą z napływu uchodźców do Polski.
- Liczba miejsc w poszczególnych oddziałach została zwiększona do 27, 2 miejsca zostały pozostawione w rezerwie dla uczniów rejonowych .
- Szkoła nie utworzyła oddziału przygotowawczego, a 39 nowo przyjętych uczniów (nie tylko z Ukrainy) zostało dołączonych do poszczególnych klas. Są to przede wszystkim dzieci, które dołączyły do rodziców posiadających kartę stałe pobyty w Polsce i są to uczniowie zamieszkujący w tzw. rejonie szkoły. Obecnie w szkole uczy się 87 obcokrajowców. Dzieci bardzo szybko nawiązały relacje z innymi, a bardzo pomocni są w tym uczniowie pochodzący z Białorusi.
- Szkoła jest przygotowana pod względem pedagogicznym. Zatrudniony był już wcześniej nauczyciel posiadający uprawnienia do nauki języka polskiego obcokrajowców, a dodatkowo szkoła zatrudni jeszcze jednego nauczyciela z takimi uprawnieniami. Ponadto w szkole jest klika osób znających się język ukraiński.
- Klasyfikacja tych uczniów będzie odbywała się na podstawie dostosowania wymagań w poszczególnych obszarach. Ale na przykład matematyka jest nauczana na wyższym poziomie.
- Szkoła może zatrudniać asystentów nauczycieli jako wolontariuszy lub zatrudniać nauczycieli jako nauczycieli wspomagających.
- Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu w pierwszych dniach po wybuchy wojny zorganizował zbiórkę niezbędnych rzeczy (jedzenia, ubrań, środków opatrunkowych i lekarstw itp.). Teraz zorganizowana jest Zbiórka materiałów papierniczych. Rada Rodziców zaproponowała rozpropagowanie akcji „drugiej kanapki dla kolegi”, która z jednej strony ma wspomóc kolegów, a z drugiej strony uczyć niemarnowania jedzenia.
- W szkole w przyszłym roku na poziomie klasy IV zostanie utworzona klasa sportowa. W sobotę 2 kwietnia odbędą się testy sprawnościowe do 4 klasy sportowej o profilu Lekkoatletycznym.
W planach jest również utworzenie klasy z dodatkowymi godzinami przeznaczonymi na edukację artystyczna, np. umuzykalnianie, wiedza o teatrze itp.
- Przewodnicząca Rady Rodziców 3 marca 2022r. spotkała się z Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Żoliborz Panią Renatą Kozłowska, która odpowiedzialna jest w Zarządzie dzielnicy za oświatę. Na spotkaniu zostały poruszone kwestie dotyczące: najpilniejszych potrzeb szkoły (balon pneumatyczny nad boiskiem, cyklinowanie podłogi w sali gimnastycznej, zabudowa patio, przebudowa śmietnika, ale też potrzeba umieszczenia w planach na najbliższe lata remontu elewacji).
Drugim tematem było przyszłe funkcjonowanie szkoły w związku z rozpoczętą działalnością szkoły przy ulicy Anny German. Za dwa lata w naszej szkole pozostanie pomiędzy 400-500 uczniów. Ze względu na starzejące się osiedle, które jest rejonem szkoły, oraz konkurencyjną nowoczesną szkołę w bliskiej odległości szkoła powinna posiadać atrakcyjny program edukacji, aby móc rekrutować uczniów też z poza rejonu. Stąd też pomysł klasy sportowej o profilu lekkoatletycznym, opartym na współpracy a klubem UKS Gepart, ale też zajęcia z tańca, czy lekcje z grami logicznymi i szachami. Do tego niezbędne są dodatkowe godziny nauczania opłacane przez miasto.
Trzecim poruszonym tematem było praktyczne funkcjonowania Rady Rodziców w szkole. Ograniczenia i uprawnienia nadane radom rodziców, które nie do końca zostały dobrze przemyślane w obecnym Prawie Oświatowym. Przewodnicząca przekazała propozycje utworzenia na poziomie dzielnicy platformy współpracy Rad Rodziców ze szkół żoliborskich. Miałaby ona służyć wymianie poglądów, pomysłów i opinii. Pomysł został pozytywnie przyjęty.
Konkluzja – przedstawiciele Rady Rodziców powinni systematycznie spotykać się z osobami odpowiedzialnymi za oświatę w dzielnicy, aby nieustanie monitorować sprawy szkoły.
- Rada Rodziców zapoznała się z zestawieniami wpłat na fundusz oraz wydatkami.
Kilka klas nadal nie zapłaciło za ćwiczenia, które zostały zapłacone ze wspólnych środków. Natomiast klasy siódme będą musiały dopłacić za ćwiczenia do geografii. Faktura, a właściwie ponaglenie zapłaty za nie został przekazana dopiero na początku marca, stąd jej brak w początkowych rozliczeniach. Kwoty z zaległościami zostaną przekazana do wychowawców i skarbników poszczególnych klas.
- Do Rady Rodziców wpłynęło pismo o wyrażenie opinii w sprawie wakacyjnego dyżuru dla oddziału przedszkolnego w okresie od 16.08.2022 do 31.08.2022.
Rada Rodziców nie wnosi zastrzeżeń.
- Podanie dyrekcji o sfinansowanie zakupu sprzętu audio (głośniki, kamerki z mikrofonami (2.900,00)
Ze względu na prawdopodobne dofinasowania wyjazdów uczniów na wycieki szkole Rada Rodziców wyraża zgodę za sfinansowanie zakupu samych głośników w kwocie do 1.000 zł.
- Wnioski o sfinansowanie:
- podanie wychowawcy klasy VIIE o sfinansowanie wycieczki dla dwóch osób (430/osobę)
- podanie o sfinansowanie nagród w konkursach matematycznych: Matematyka jest π-ękna, Recytacja z pamięci liczby π (200 zł)
- Podanie o sfinansowanie zakupu książek – lektur obowiązkowych o uzupełniających do biblioteki (1.100 zł)
Wszystkie wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie. W ramach posiadanych środków wszystkie podania o sfinansowanie wspólnych wyjazdów klasowych będą zatwierdzane pozytywnie. Podanie wychowawcy klasy zaopiniowane przez pedagoga szkolne powinny być kierowane do Rady Rodziców wraz z numerem konta skarbnika lub osoby odpowiedzialnej za zbieranie środków na wycieczkę oraz terminem przekazania środków.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
25.04.2022 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
Protokół sporządziła
Przewodnicząca RR Iwona Osowska
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW PRZY SP NR 92 W WARSZAWIE
W dniu 17 stycznia 2022 r., odbyło się 4 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 12 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 14 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Iwona Osowska (6b)
- Elżbieta Ilić (7b)
- Bytomski Krzysztof (4c)
- Gabriela Dobrowolska (7a)
- Monika Kazimierczak (1d)
- Jan Pastwa (1b)
- Sylwia Sosnowska-Kacperek (8d)
- Barbara Piechowicz (4b, 7c)
- Elżbieta Wojtal-Bakalarz (1c)
- Sylwia Jasińska (5c, 3c)
- Beata Żmijewska (5b)
- Paweł Barnaś (8e)
Na spotkaniu zostały poruszone następującej kwestie:
-
Rada Rodziców zapoznała się z projektem planu finansowego szkoły na rok 2022. Następnie odbyło się głosowanie nad wydaniem pozytywnej opinii. W opinii zwrócono jednak uwagę na następujące kwestie:
-
Rada Rodziców po raz kolejny zwraca uwagę, że opiniuje wydatki które nie były z nią w jaki sposób konsultowane. Przedstawione w tabelach środki są tylko suchymi liczbami pozbawionymi treści – są to tylko nazwy poszczególnych kont księgowych. Znów brakuje w nim części opisowej, na co przeznaczane są poszczególne kwoty i jakie zadanie będą realizowane przez szkołę.
-
Przedstawiony Projekt Planu Finansowego, zamykający się kwotą 9,6 mln złotych w 94% przeznaczony jest na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, administracyjnych i obsługi szkoły. Rada Rodziców nie jest w stanie wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Jednak doceniamy zwiększenie wydatków na ten cel, co mamy nadzieję podniesie satysfakcję z pracy nauczycieli i pracowników szkoły.
-
Środki przewidziane na zakup materiałów, wyposażenia, pomocy naukowych i dydaktycznych zawsze mogą być większe. Już drugi rok z rzędu nasze dzieci uczęszczają do e-szkoły, a w tej dziedzinie postęp technologiczny jest bardzo szybki. Szkoła musi za nim nadążać. Doceniamy fakt, że zostały one zwiększone i przeznaczone na rozwój informatyczny, poprawiający naukę zdalną.
-
Już od kilku lat (ostatni raz w 2019 roku) w planie finansowym nie zostały przewidziane środki na stypendia. Ale mamy nadzieję, że uczniowie nie zostaną pozbawieni tych nagród motywujących, przyznawanych dla najzdolniejszych uczniów, a które zostały przewidziane w innych miejscach planu finansowego dzielnicy.
- W poprzednim roku szkolnym szkoła została przystosowana do obecnych wymogów przeciwpożarowych. Był to to pierwszy krok w kierunku instalowania nad boiskiem na okres zimowy hali pneumatycznej. To jest zadanie, na które najbardziej liczą rodzice naszej szkoły. Środków na to zadanie niestety nie widzimy w przedstawionym planie finansowym, ale mamy nadzieję, że nasza szkoła zostanie ujęte w tym zadaniu w kolejnym roku finansowym.
- Tak jak w latach poprzednich uważamy, że jeżeli w innych planach finansowych innych jednostek budżetowych znajdują się kwoty zarezerwowane na potrzeby szkoły, to taka informacja też powinna być przekazywana Radzie Rodziców. Dałoby to pogląd na całokształt wydatków ponoszonych na rzecz szkoły.
Rada Rodziców jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała projektu Planu Finansowego na 2022 Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie.
- Omówiono przesłane wcześniej podsumowanie wpływów i wydatków Rady Rodziców na koniec grudnia. Zwrócono uwagę na:
- brak wpłat za kupione za ćwiczenia (dotyczy klas 4d, 5a, 5b, 7e)
- zaległości we wpłatach za przejazdy na basen w klasach drugich
- informacja o zwrotach za zakupy grudniowe Rady Rodziców sfinansowane z prywatnych środków, które zostały rozliczone w styczniu,
- prośba o weryfikację poprawności przypisania wpłat do poszczególnych klas (będzie to miało wpływ na ewentualną nagrodę – zwrot 20% wpłaconych środków),
- w grudniu zostały zakupione do biblioteki książki nowości wydawnicze i lektury obowiązkowe i uzupełniające, na które Rada Rodziców wyraziła zgodę we wrześniu.
- Za pośrednictwem Librusa do przewodniczącej wpłynęło podanie o sfinansowanie zakupu nagród w szkolnym konkursie plastycznym na najładniejszą kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wnioskowana kwota 478,12 zł. W konkursie wzięło udział 35 osób.
Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami przewodnicząca samodzielnie wyraziła zgodę na zwrot 300 zł. Pozostała kwota została poddana pod głosowanie.
Wszyscy wyrazili zgodę na zwrot pozostałej kwoty.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
24.01.2022 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
W spotkaniu weźmie udział Pani Dyrektor, która została już na nie zaproszona. Głównym poruszanym tematem będzie organizacja i przygotowanie szkoły na piątą falę pandemii, ewentualna informacja o możliwości wyjazdu na „Zieloną szkołę”, bal ośmioklasistów, planowane inwestycje na terenie szkoły (na boisku są palety z kostki bauma, do czego zostaną wykorzystane?) oraz inne bieżące tematy.
- Przedstawicielka klasy 1c przekazała informację, że szkoła przy Anny German rusza od 14 lutego. Zgodnie z planem klasa 1c i 1d wraz z wychowawcami przechodzą do nowoutworzonej placówki. W szkole utworzone zostały 4 klasy pierwsze, jedna klasa druga i jedna klasa trzecia.
Protokół sporządziła
Przewodnicząca RR Iwona Osowska
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE
W dniu 6 grudnia 2021 r., odbyło się 3 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 13 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 15 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Bytomski Krzysztof (4c)
- Monika Stawicka (8a)
- Karolina Michalska (7a)
- Sylwia Jasińska (5c, 3c)
- Marta Bieniek (6a)
- Monika Kazimierczak (1d)
- Iwona Osowska (6b)
- Elżbieta Wojtal-Bakalarz (1c)
- Monika Gołkowska (7b)
- Sylwia Sosnowska-Kacperek (8d)
- Jan Pastwa (1b)
- Barbara Piechowicz (4b, 7c)
- Beata Żmijewska (5b)
- Członkowie Rady Rodziców podzielili się swoimi obserwacjami dotyczącymi organizacji zajęć lekcyjnych spowodowanymi wprowadzaniem okresowych kwarantann w różnych klasach. W wielu klasach nie odbywają się lekcje, a nawet nie ma wyznaczanych zastępstw za chorych nauczycieli. Rada Rodziców proponuje:
- umieszczać w Librusie tematy lekcji, przerabiany na danej lekcji materiał (np. zakres stron)
- umieszczać w Librusie lub na platformie Teams materiał do samodzielnej nauki;
- umożliwić osobom nieobecnym możliwość pisania sprawdzianów (w tym samym czasie, co uczniom na zajęciach stacjonarnych).
- Informacja o imprezach szkolnych. W listopadzie samorząd szkolny zorganizował zabawę andrzejkową, na którą rada Rodziców kupiła cukierki (krówki) z wróżbami. Natomiast w tradycyjnie 6 grudniu uczniów odwiedził Mikołaj, przynosząc świąteczne pierniki.
- Przewodnicząca przekazała informację dotyczącą corocznego opiniowania przez Radę Rodziców Planu Finansowego Szkoły na rok 2022. Ponieważ jest on przekazywany do opiniowania z bardzo krótkim czasie, opinia wraz z zestawieniem liczbowym zostanie przygotowana przez Przewodniczącą i rozesłana do konsultacji mailowych. Po zaciągnięciu takiej opinii zostanie ona przekazana do Dyrekcji, a właściwa uchwał zostanie podjęta na następnym spotkaniu Rady Rodziców.
- Pan Jan Pastwa przedstawił zebrane informacje o możliwości wykonania zdjęć klasowych. W toku dyskusji ustalono, że ze względu ma panująca obecnie pandemię ich wykonanie zostaje przesunięte co najmniej na wiosnę, kiedy ewentualnie będzie można je zrobić na świeżym powietrzu (bez masek). Do ustalenia pozostaje forma zdjęć (wydrukowane czy elektroniczne) oraz sposób rozliczenia z fotografem (indywidualnie, czy w formie ryczałtu za klasę).
Oferty elektroniczne, zainteresowanych fotografów zostały przesłane na adres mailowy Rady Rodziców.
- W związku z procedowaną w sejmie zmianą ustawy „Prawo Oświatowe”, zwaną potocznie Lex Czarnek Rada Rodziców ustaliła, że nawiąże kontakt z innymi radami, aby wspólnie przedstawić wspólne stanowisko odnoszące się do proponowanych zmian, pomijające prawa rodziców w szkole.
- Podanie o sfinansowanie nagród w konkursie Mały Ilustrator - 400 zł. Po otrzymaniu informacji o ilości nagrodzonych dzieci zostanie podjęta ostateczna decyzja.
W konkursie zostało nagrodzonych 24 uczniów. W drodze konsultacji mailowej środki zostały przyznane w kwocie wnioskowanej.
- W wolnych wnioskach zostały zgłoszone pytania:
- wymiana parkietu na sali gimnastycznej – jest on bardzo śliski i stwarza realne niebezpieczeństwo;
- na jakim etapie procedowania są kary porządkowe;
- rodzice chcieliby być częściej informowani o ilości klas i nauczycieli przebywających na kwarantannie i problemach z tym związanych,
- rodzice zgłaszali nieprawidłowości związane z odbieraniem młodszych dzieci ze szkoły,
- klasa Ic zgłaszała problemy wynikające z posiadania izby lekcyjnej na pierwszym piętrze, gdzie przebywają starsze klasy.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
17.01.2022 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
Protokół sporządziła
Przewodnicząca RR Iwona Osowska
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 25.10.2021 r.
W dniu 25 października (poniedziałek) 2021 r., odbyło się drugie spotkanie Rady Rodziców kadencji 2021/2022.
W spotkaniu wzięło udział 20 osób, reprezentujących 19 spośród 32 oddziałów szkolnych (lista obecności w załączniku). Na spotkanie została zaproszona Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska, z którą miały zostać omówione plany wspomagania szkoły przez Radę Rodziców w tym roku szkolnych.
Niestety z przyczyn niezależnych Pani Dyrektor nie mogła wziąć udziału w spotkaniu, o czym poinformowała Przewodniczącą telefonicznie kilka godzin przed spotkaniem. Dlatego też Rada Rodziców we własnym gronie przedyskutowała najważniejsze bieżące kwestie.
- Do przesłanego do zaopiniowania protokołu ze spotkania z 27 września 2021 nikt nie wniósł poprawek. Protokół został przyjęty jednogłośnie.
- 14 października, w „Dniu Nauczyciela” w szkole odbyła się uroczystość „pasowania na ucznia klasy 1”. RR przygotowała uczniom klas pierwszych okolicznościowe upominki – niebieską tarczę z napisem S.P. Nr 92 im. Jana Brzechwy, Warszawa oraz imienny dyplom. Dzień przed „pasowaniem” odbyły się „otrzęsiny” dla uczniów klas 1, które zorganizowane zostały przez klasy trzecie. Za udział w otrzęsinach każda klasa otrzymała pamiątkowy plakat.
Ze względów pandemicznych w uroczystości mogła wziąć udział tylko ograniczona ilość osób.
Z okazji święta - Dzień Komisji Narodowej, Rada rodziców przygotowała też drobny słodki upominek dla Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły, dołączając okolicznościową kartę z życzeniami.
- W najbliższych miesiącach w tzw. latach przed pandemicznych w szkole organizowane były imprezy andrzejki i mikołajki. Rada zwróci się do opiekunów Samorządu Szkolnego z zapytaniem o ewentualną pomoc, głównie finansową, przy ich organizacji. Jeżeli w dniu świętego Mikołaj szkoła będzie działała w trybie stacjonarnym, to Rada Rodziców przygotuje na ten dzień słodki upominek.
- Na szkolną Międzyklasową Integrację Świąteczną (MIŚ) Rada Rodziców, we współpracy a Panem Piotrem Duchalskim, pomoże przygotować kalendarz szkolny, jak na razie tylko w wersji elektronicznej, bez wersja drukowanej.
- W latach ubiegłych w szkole wykonywane były zdjęcia klasowe. Rada Rodziców chciałby powrócić do tej inicjatywy. Do przygotowania tego przedsięwzięcia zgłosiły się dwie osoby, które skontaktują się z profesjonalnym fotografem, omówią kwestie finansowe, możliwość pozyskania zdjęć również w wersji elektronicznej. Przy okazji takiej sesji zdjęciowej warto byłoby zrobić i umówić się na przygotowanie pamiątkowego „Tablo” dla absolwentów klas ósmych.
- Na spotkaniu Prezydium Rady z Panią Dyrektor, które odbyło się 6 października, powrócono do organizacji tzw. godzin dyrektorskich. Zaproponowano rozszerzenie „Szachów” o inne gry i zabawy logiczne, które pomogą w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. W toku dyskusji przedstawiono wiele niepokojących sygnałów dotyczących tych lekcji. Coraz bardziej słabnie zainteresowanie, szczególnie dotyczy to „Teatru”. Wielu uczniów rezygnuje z uczestnictwa w tych zajęciach. Przygotowywane przedstawienia nie są finalizowane, co jeszcze bardziej demotywuje uczniów. Może należałoby zmienić formułę tych zajęć, np. do: umiejętności wypowiadania się, autoprezentacji. W starszych klasach należy przeprowadzić ankiety, w jakiego typu zajęciach uczniowie z chęcią by uczestniczyli.
- W związku z licznymi aktami wandalizmu, niszczenia dopiero co wyremontowanej szkoły Dyrekcja Szkoły zwróciła się do Rady Rodziców o zaopiniowanie wprowadzenia do Regulaminu kar w postaci prac społecznych za niszczenie mienia szkolnego (proponowany wykaz w załączeniu do protokołu). Rada wyraziła zgodę na ich wprowadzenie, ale przedstawiła również swoje uwagi:
- podstawową karą musi być naprawienie wyrządzonych zniszczeń;
- kary nie mogą być związane z dotykaniem cudzego mienia, aby nie było posądzenia o jego zniszczenie lub uszkodzenie lub ewentualną kradzież (np. układanie plecaków);
- każda kara musi być konsultowana z wychowawcą, który informuje o niej rodziców;
- za odmowa poddania się tego typu karze przyznawane są punkty ujemne;
- należy określić również katalog prac na rzecz szkoły, wraz z punktacją, za pomocą których można odrobić punkty ujemne za inne przewinienia.
Na najbliższym posiedzeniu Rada Rodziców jest gotowa podjąć stosowną uchwałę.
- Rada Rodziców za pośrednictwem Dyrekcji zwróci się do nauczycieli o częstsze i jak najszybsze przekazywanie informacji o złym zachowaniu uczniów, czy też całych klas. Rodzice często nie są o nich informowani i nie mogą na czas podjąć jakichkolwiek działań. Zauważamy, że nauczyciel nie wstawiają ujemnych punktów za zachowanie, natomiast stosują surowsze ocenianie z przedmiotu, co ma stanowić karę. Należy oddzielić kwestie zachowania od nauczania.
W ostatnim czasie odwoływanych jest wiele lekcji, związanych z wyjściem nauczycieli na różnego rodzaju zawody. Prosimy w miarę możliwości o zastępstwa przedmiotowe oraz nieodwoływanie godzin wychowawczych, szczególnie w klasach, gdzie kontakt wychowawcy z klasa jest bardzo mały.
Jedna z klas pierwszych zgłosiła problem związany z nieodpowiednim zachowanie uczniów klas starszych. Ich sala znajduje się na pierwszym piętrze. Wiążę się to z dużym stresem, bo nawet wyjście do toalety stało się problemem. Dlatego będziemy wnosili o zamianę sali lekcyjnej na parter, kosztem przeniesienia czasowego pracowni języka polskiego z parteru.
- Członkowie Rady Rodziców w ramach swoich klas przeprowadzą dyskusję dotyczącą ewentualnego zorganizowania w okresie wiosennym wyjazdu na tzw. Zieloną Szkołę.
- Rada Rodziców zaakceptowała podanie nauczycieli świetlicy o sfinansowanie zakupu nagród dla uczestników konkursu „Jesienny konkurs świetlicowy” w wysokości 150 zł.
Następne spotkanie Rady Rodziców wyjątkowo w czwartek 2 grudnia 2021 o godz. 18.
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 27.09.2021
W dniu 27 września (wtorek) 2021 r., odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 spotkanie Rady Rodziców (lista obecności w załączniku). Głównym tematem zebrania był wybór przedstawicieli Rady Rodziców na nowy rok szkolny, sprawy organizacyjne oraz spotkanie z Panią Dyrektor Magdaleną Rupniewską.
- Na liście obecności podpisały się 21 osoby, spośród których 2 osoby reprezentowały 2 klasy. A dwie klasy były reprezentowane przez dwoje przedstawicieli. Na zebraniu reprezentowanych było 21 z 32 klas.
- Rada Rodziców wybrała komisję skrutacyjną w składzie:
- Marcin Choim
- Agnieszka Bryndza
- Rada Rodziców w jawnym głosowaniu dokonała wyboru Prezydium Rady Rodziców, wybierając na funkcje:
- Przewodnicząca Prezydium RR – Iwona Osowska (klasa 6b)
- Zastępca Przewodniczącej RR – Barbara Piechowicz (klasa 7c)
- Sekretarz RR – Karolina Michalska (klasa 7a)
- Członek RR – Beata Żmijewska (klasa 5b)
- Członek RR – Marzena Wójcik (klasa 3b)
- Członek RR – Krzysztof Bytomski (klasa 4c)
Funkcję skarbnika, zgodziła się pełnić przewodnicząca. Za takim rozwiązaniem zagłosowali wszyscy obecni.
- Przeprowadzony został wybór Komisji Rewizyjnej. Zgłosili się kandydaci: pani Sylwia Jasińska oraz pan Jan Pastwa. Oboje zostali wybrani jednogłośnie.
- O godz. 19:00 do zebrania dołączyła zaproszona pani Dyrektor Magdalena Rupniewską z którą poruszono następujące tematy:
- Informacja o przystosowaniu szkoły do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, przez co zniknęła bariera postawienia na boisku szkolnych hali pneumatycznej. Rada Rodziców zobowiązała się aktywnie wspierać Dyrekcję szkoły w realizacji tego zadania. Drugą ważną inwestycją, o którą będzie zabiegać szkoła, to zabudowa patio na potrzeby biblioteki i stworzenia miejsca wypoczynku dla uczniów.
- W tym roku szkoła przystąpiła do programu Indeks Kulturalny – IQ - to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej. Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój jednostki poza jej murami.
Wydawcą indeksu jest szkoła, do której uczęszcza uczeń. Za wydanie indeksu odpowiedzialny będzie szkolny koordynator edukacji kulturalnej.
- Integracja coraz większej grupy obcokrajowców. Praktycznie już w każdej klasie są uczniowie niepolskojęzyczni. Powoduje to czasami konflikty i nieporozumienia. Pani Dyrektor zapewniła, że wszystkie takie kwestie nauczyciele starają się rozwiązywać na bieżąco.
- Poruszono kwestię braków kadrowych. Aby zapewnić lekcje w starszych klasach przede wszystkim fizyki trzeba było dostosować plan lekcji do możliwości nauczyciela. Dlatego też niektóre klasy kończą lekcje o 17.35. Stąd prośba rodziców o udostępnienie uczniom miejsca spożywania posiłków w godzinach, gdy stołówka jest już zamknięta.
- Organizacji spożywania posiłków jest nadal bolącą kwestią. Wielu uczniów nie jest w stanie zjeść zapłaconych obiadów. Czas oczekiwania w kolejce jest długi i zwyczajnie nie zdążają ich zjeść. Pani Dyrektor poinformowała, że obiady można jeść w trakcie tzw. okienek, jak również po zakończonych zajęciach. Młodsze klasy korzystają ze stołówki podczas swoich godzin lekcyjnych. Nie można wydłużyć godzin pracy, bo kuchnia pracuje już od szóstej i ma do przygotowania ponad 500 posiłków. Ponadto w szkole jest jeden oddział zerowy, który musi mieć zapewnione śniadanie.
- Rodzice poruszyli temat przekazywanych treści na lekcji historii jednego z nauczycieli. Ustalono, że w tej sprawie zostanie skierowane oficjalne pismo. Samo pismo zostanie później dołączone, jako załącznik, do niniejszego protokołu.
Pani Dyrektor została też zaproszona na następne spotkanie RR.
- Członkowie RR ustalili, że dobrowolna składka na RR w tym roku wynosić będzie, tak jak w latach ubiegłych: 15 zł w przypadku jednego dziecka lub 10 zł w przypadku posiadania większej ilości dzieci w szkole. Ponieważ jest to darowizna głównym zadaniem przedstawicieli jest stałe apelowanie o wpłaty. Zeszłoroczne wpłaty wystarczyły na sfinansowanie bardzo okrojonych, ze względu na panującą pandemię, wydatków.
Podtrzymano zasadę nagradzania najlepiej wpłacających klas (zwrot 20% wpłaconych środków). Za zeszły rok taką nagrodę otrzymuje obecna 2c. Rada klasowa powinna przekazać podanie z określeniem sposobu wypłaty. Pieniądze są przeznaczone na wspólny fundusz klasy.
- Rada Rodziców zapoznała się z przygotowanym przez panią wicedyrektor Reginą Zboromirską zmianami w programie profilaktyczno-wychowawczym dla uczniów naszej szkoły na bieżący rok szkolny. W wyniku przeprowadzonej diagnozy, oraz z uwzględnieniem wskazań zewnętrznych sformułowano wnioski:
- Program wychowawczo – profilaktyczny zawiera rekomendowane przez MEiN treści i działania oprócz dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych.
- Działania podejmowane w ramach wyrównywania szans edukacyjnych uczniów powinny uwzględniać wyniki i wnioski z prowadzonych diagnoz.
- Należy podjąć zdecydowane działania przeciwdziałające agresji słownej.
- Położyć nacisk na realizację programów terapeutycznych nakierowanych na kształtowanie u uczniów umiejętności radzenia sobie z emocjami.
- Bezpieczeństwo psychiczne, kształtowanie postaw moralnych, wiedza i tolerancja są głównymi wartościami wskazywanymi przez uczniów i rodziców.
Rada Rodziców ustalił, że po zakończeniu I semestru chciałaby się zapoznać z informacją o postępach w jego wdrażaniu.
Za wprowadzeniem zmian w Programie wychowawczo – profilaktyczny głosowali wszyscy obecni. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
- Rada Rodziców zapoznała się z przekazanymi przez Panią Hannę Bogusz – pedagoga szkolny dwoma programami:
- Program profilaktyczny dla klas 8 – UNPLUGGED, którego głównym celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) przez młodzież w wieku 12-14 lat.
- Program profilaktyczny dla klas 7 - „Uzależnienie? Nie!, który koncentruje się na problemie uzależnień oraz rozwijaniu czynników chroniących przed uzależnieniami.
- Rada Rodziców uchwaliła następujące wydatki:
- dofinansowanie ze środków RR ślubowania pierwszoklasistów w kwocie 10 zł na jednego ucznia. Tak jak w zeszłym roku uczniowie otrzymają pamiątkową granatową metalową tarczę i okolicznościowy dyplom.
- wydatek około 400 zł na zakup słodyczy dla kadry pedagogicznej i pracowników szkoły z okazji „Dnia Nauczyciela”,
- pozytywnie rozpatrzyła podania o sfinansowanie konkursów bibliotecznych: 400 zł „Zaczarowany świat Brzechwy”, oraz 400 zł na konkursy promujące czytelnictwo,
- pozytywnie rozpatrzyła wniosek o sfinansowanie w kwocie 1.500 zł zakupu nowości wydawniczych i lektur obowiązkowych i uzupełniających,
- przyznała nagrodę w wysokości 1.200 zł dla Sekretarza szkoły Pani Karolina Korupczyńskiej za wspomaganie w rozliczaniu środków gromadzonych przez RR, pośredniczeniu w kontaktach z nauczycielami, rodzicami i dyrekcją szkoły, oraz pomoc w organizacji wielu imprez szkolnych,
- ustanowiono funduszu wspomagających potrzebujących uczniów – walka z wykluczeniem finansowym - w wysokości 1.000 zł, którego dysponentem będzie pedagog szkolny.
- Przewodnicząca przekazała informację o wspólnym zamówieniu dodatkowych ćwiczeń.
- Ustalono następne spotkanie Rady Rodziców na 25 października 2021 r. (poniedziałek) godz. 18.00
KADENCJA 2020/2021
Sprawozdanie z działalności Rady Rodziców w roku szkolnym 2020/2021
W imieniu Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie, podsumowując rok swojej działalności przedstawiam Rodzicom Uczniów sprawozdanie za rok szkolny 2020/2021.
Rada Rodziców rozpoczęła swoją działalność na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 15 września 2020 r. Na liście obecności podpisały się 22 osoby, spośród których 3 osoby reprezentowały dwie klasy, czyli na zebraniu obecnych było 25 z 30 głosów uprawnionych do głosowania i reprezentowania poszczególnych klas.
W trybie głosowania tajnego wybrano Prezydium Rady Rodziców na rok szkolny 2020/2021 w składzie:
- Przewodnicząca – Iwona Osowska
- Z-ca Przewodniczącej – Sylwia Jasińska
- Sekretarz RR – Monika Stawicka
- Członek RR – Krzysztof Bytomski
- Członek RR – Agnieszka Grygo
- Członek RR – Marzena Wójcik
Nie udało się wybrać skarbnika z powodu braku kandydatów, dlatego też obowiązki Skarbnika zobowiązała się pełnić przewodnicząca.
W roku szkolnym 2020/2021 Rada Rodziców spotkała się na 10 posiedzeniach, z czego 3 razy w trybie stacjonarnym (wrzesień, październik i czerwiec) oraz 7 razy, ze względu na sytuację pandemiczną, spotkania odbywały się w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet. Pomiędzy formalnymi spotkaniami wiele stanowisk i uzgodnień odbywało się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ostatnie posiedzenie odbyło się 21 czerwca 2021, ponownie na terenie szkoły.
Niestety w tej kadencji wielu przedstawicieli klas nie uczestniczyło w spotkaniach, pomimo łatwiejszej formy – online. Średnio w każdym posiedzeniu uczestniczyło do 10 osób. Były to zazwyczaj te same osoby.
Wszystkie decyzje podejmowane przez Radę w roku szkolnym 2020/2021 zapadały poprzez głosowania na zebraniach, a po zawieszeniu stacjonarnej nauki, po elektronicznych konsultacjach, stanowisko było przekazywane przez Przewodniczącą Rady Rodziców. Podjęte uchwały, protokoły, pisma, dokumenty finansowe znajdują się w sekretariacie szkoły.
Jak co roku na początku roku szkolnego zatwierdzono i zaopiniowano pozytywnie Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej Nr 92 w Warszawie, „Uczymy się żyć mądrze, zdrowo i bezpiecznie”. Zmiany w dotychczas realizowanym programie dotyczyły elementów związanych z pandemią, w tym w szczególności:
- ochrony zdrowia w trakcie pandemii (główne założenia to edukacja dzieci w zakresie potrzeb ochrony siebie i innych przez zakażeniem Covid),
- wsparcia psychologicznego na terenie szkoły w związku z problemem panującej pandemii (nauczyciele zobowiązani zostali do zwracania uwagi na niepokoje dzieci i ich zachowania wobec skutków panującej pandemii, izolacji społecznej i lęku przed zarażeniem).
Drugim bardzo istotnym dokumentem, który opiniowała Rada Rodziców był Projekt Planu Finansowego Szkoły na 2021. W tym roku został on pozytywnie zaopiniowany, ale Rada Rodziców wraz z opinią przekazała swoje uwagi:
- formę prezentowania Planu Finansowego, gdzie nadal brakuje w nim części opisowej na co przeznaczane są poszczególne kwoty i jakie zadanie będą realizowane przez szkołę;
- przedstawiany Projekt Planu Finansowego w 95 % przeznaczony jest na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, administracyjnych i obsługi szkoły. Rada Rodziców nie jest w stanie wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Czy kwoty przeznaczone na ten cel są wystarczające, czy zapewnią możliwość prowadzenia przez nauczycieli dodatkowych zajęć zarówno rozwijających umiejętności i talenty uczniów, jak i zadań wyrównawczych, pozwalających słabszym uczniom nadrobić zaległości. Jednak doceniamy znaczące podniesienie wydatków na ten cel, co mamy nadzieję podniesie zadowolenie z pracy nauczycieli i pracowników szkoły;
- środki przewidziane na zakup materiałów, wyposażenia, pomocy naukowych i dydaktycznych według rodziców zawsze będą niewystarczające. Ale doceniliśmy fakt, że w tak trudnym roku zostały one pozostawione na niezmienionym poziomie;
- w planie, tak jak w poprzednim roku nie zostały przewidziane środki na stypendia. Ale mieliśmy nadzieję, że środki na nagrody motywujące, przyznawane dla najzdolniejszych uczniów zostały przewidziane w innych planach finansowych;
- przedstawiony do zaopiniowania plan przewidywał wzrost nakładów na bieżące remonty w wysokości 45.000 tysięcy złotych. Środki te na pewno wspomogły i uzupełniły prowadzony w trakcie roku remont, dostosowujący szkołę do obecnych wymogów przeciwpożarowych.
- tak jak w roku poprzednim uważaliśmy, że jeżeli w innych planach finansowych innych jednostek budżetowych znajdują się kwoty zarezerwowane na potrzeby szkoły, to taka informacja też powinna być przekazywana do opiniowania Radzie Rodziców. Dałoby to pogląd na całokształt wydatków ponoszonych na rzecz szkoły.
Pismo wraz z uzasadnieniem zostało przekazane za pośrednictwem Dyrekcji wydziałowi oświaty Urzędu Żoliborz.
W ramach uprawnień wynikających a Prawa Oświatowego, dwóch członków Rady Rodziców zostało wytypowanych do udziału w pracach komisji konkursowej na stanowisko dyrektora naszej szkoły. Jedynym kandydatem na to stanowisko była dotychczasowa pani Dyrektor Magdalena Rupniewska. Plan na najbliższą kadencję został przedstawiony w trzech obszarach: dydaktyki, sfery wychowawczej i bazy materialnej szkoły. Informacja na ten temat została szczegółowo przedstawiona w protokole z posiedzenia Rady Rodziców z 26 kwietnia 2021 r.
Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska przekonała do siebie komisję, w tym przedstawicieli Rady Rodziców i została ponownie wybrana na stanowisko Dyrektora SP 92 kolejną pięcioletnią kadencję.
Rada Rodziców spotykała się z Dyrekcją zarówno na terenie szkoły, jak i on-line. Podczas spotkań omawiano kwestie dotyczące bieżącej dzielności szkoły, między innymi:
- Wiele uwagi zostało poświęcone nauce zdalnej, jej korygowaniu i doskonaleniu. Przekazywane były opinie dotyczące zasad włączania kamerek przez nauczycieli podczas lekcji zdalnych, natomiast uważaliśmy, że uczniowie nie powinni ich włączać, bo obniża to jakość połączenia; lecz z drugiej strony uczniowie, którzy odpowiadają lub piszą sprawdziany/kartkówki powinni mieć włączone kamerki. Przekazywaliśmy sugestie dotyczące formy pisemnych testów, jakim powinna być forma „forms” na platformie teams (w przypadku pisemnych testów wiedzy przesyłanych dzieciom w formacie pdf dzieci miały trudność z wykonaniem zdjęć i przesłaniem ich online). Przedstawiciele RR z klas 1-3 zgłaszali swoje zastrzeżenia co do zbyt małej ilości godzin, jakie realizowane były dla uczniów tych klas w trybie nauki zdalnej. Sugerowano, aby spróbować zaktywizować uczniów do wykonywania ćwiczeń z zakresu lekcji w-f na dworze.
- Na ostatnich posiedzeniach sporo uwagi zostało poświęcone przygotowaniom szkoły na powrót uczniów do szkoły i do nauki stacjonarnej. We wrześniu wszystkie działania w pierwszej kolejności zostaną skierowane na wsparcie terapeutyczne. Uczniom musi zostać stworzone bezpieczeństwo emocjonalne, muszą zostać rozpoznane potrzeby, a dopiero na samym końcu rozpoznane zaległości dydaktyczne. Coraz więcej osób, zarówno uczniów, jak i rodziców potrzebuje wsparcia psychologów. Wszyscy są już bardzo zmęczeni edukacją zdalną. Dlatego przede wszystkim trzeba poprawić relacje. Po określenie braków, w początkowym okresie, po powrocie do nauki stacjonarnej, w starszych klasach będzie stosowane, znane z edukacji wczesnoszkolnej, ocenianie kształtujące.
- Okres nauki zdalnej został wykorzystany na przeprowadzenie remontu szkoły. Szkoła została dostosowana do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i BHP. Zostały wyremontowane łazienki: zostały one pomalowane, zostały wymienione krany, zainstalowano nowe dozowniki do mydła i na ręczniki. Koszt tych prac to ponad 70 tys. złotych.
- Rozmawialiśmy o dodatkowych zajęciach z edukacji teatralnej dla uczniów klas V-VII, realizowanych w oparciu o autorski program przygotowany na okres trzech lat. Ponieważ udział w tych zajęciach wzbudzał wiele kontrowersji ustalono, że: zajęcia teatralne są nieobowiązkowe, rekomenduje się by w zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie, w celu zachęcenia uczniów postanowiono przyznawać punkty dodatnie, zgodnie ze szkolnymi zasadami oceniania, za nieprzygotowanie do lekcji dodatkowych uczeń nie może otrzymywać punktów ujemnych z zachowania, uczniowie, którzy nie uczęszczają na zajęcia nieobowiązkowe będą mieli zapewnioną opiekę na terenie szkoły.
Rada Rodziców przekazała prośbę konsultowania z nią planów wprowadzania w przyszłości podobnych zajęć dodatkowych, z tzw. godzin dyrektorskich.
- Omówiono pomoc szkoły w zorganizowaniu zakupu dodatkowych ćwiczeń, o które proszą nauczyciele niektórych przedmiotów, a które nie mogą zostać zakupione ze środków szkoły. Szkoła może złożyć zamówienie zbiorowe i zapewnić rodzicom cenę jak dla szkoły (cena około 7 zł, w porównaniu do cen komercyjna około 20 zł). Warunkiem będzie jednak odpowiednie zorganizowanie wpłat od rodziców przed zamówieniem ćwiczeń. Rada Rodziców może pośredniczyć przy zbieraniu środków.
- W grudniu 2020 r. Rada Rodziców przedstawiła swoje stanowisko w odpowiedzi na pismo „Stowarzyszenia na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”, odnosząc się do kwestionowanych postanowień statutu szkoły.
W naszej szkole uczniami są dzieci poniżej 13 roku życia i zgodnie z prawem za dziecko odpowiadają rodzice, natomiast większość poruszanych w piśmie zastrzeżeń miało uzasadnienie w stosunku do dorosłych uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapisy statusu szkoły był konsultowany z Radą Rodziców. Niektóre zapisy np. dotyczące zasad używania telefonów komórkowych na terenie szkoły były wprowadzane na wiosek Rady Rodziców, ale zgodziła się na złagodzenie zapisów dotyczących oddawania urządzeń z depozytu (na zakończenie lekcji). Zgadza się z pozostałymi zapisami statutu szkoły kwestionowanymi przez Stowarzyszenie. Wspólnie z panią Dyrektor Rupniewską ustalono, że Dyrekcja odpisze na pismo Stowarzyszenia przekazując informacje, że po konsultacji z RR nie podejmujemy na razie żadnych decyzji o wprowadzeniu zmian w statucie SP nr 92 w Warszawie.
- Pani Dyrektor przedstawiła plany na najbliższą przyszłość takie jak: zabudowa patio z przeznaczeniem na bibliotekę szkolną oraz stworzenie tam centrum wypoczynku – spotkań; stworzenie gabinetu terapii w obecnej bibliotece, do którego został już zakupiony sprzęt; postawienie hali pneumatycznej – całorocznego boiska; doposażenie pracowni fizycznej i chemicznej – Wirtualne Laboratorium „Empiriusz”; stworzenie pracowni językowej ze sprzętem audio.
- W odpowiedzi na pismo w sprawie dziennika elektronicznego RR przekazała swoje stanowisko o następujące treści: „Rada Rodziców nie wyraża zastrzeżeń do prowadzenia dzienników lekcyjnych jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem zapewnienia rodzicom dostępu do informacji w zakresie nie mniejszym niż na dotychczasowych zasadach oraz pod warunkiem nieponoszenia dodatkowych opłat przez rodziców za możliwość dostępu do informacji”.
- Rozmawiano też o kwestia ewentualnego podziału klas drugich, ze względu na przekroczenie dopuszczalnego limitu uczniów, brakach kadrowych i jakości nauczania.
W jednym z posiedzeń Rady Rodziców wzięła udział w pani Agnieszka Zarzycka z placówki kształcenia nauczycieli WCIES, która została oddelegowana do opieki nad naszą szkołą w ramach projektu „Szkoła przyjazna prawom człowieka”. To systemowy program skierowany do warszawskich szkół podstawowych, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i uczennic poprzez wspieranie budowania pozytywnych relacji rówieśniczych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu, dyskryminacji i przemocy, realizowany jest przez miasto Warszawa a nasza szkoła jest kolejną, która przystąpiła do programu. Z założenia w planowanie i realizację działań zaangażowana ma być cała społeczność szkolna: kadra pedagogiczna, kadra niepedagogiczna, rodzice a także, przede wszystkim, uczniowie i uczennice. W pierwszym etapie szkolenia objęły nauczycieli i cały personel naszej szkoły (również administracji).
Oprócz działalności związanej z naszą szkołą Rada Rodziców dwukrotnie prezentowała swoje stanowisko w stosunku do władz oświatowych - Kuratorium oświaty. Jedno dotyczyło rodzaju zajęć jakie nie powinny być organizowane na terenie szkoły. Uznaliśmy, że, nie można pozwolić na instrumentalne traktowanie naszych dzieci, dlatego uznaliśmy, że dzieciom należy przypominać i uczyć, aby niezależnie od poglądów szanowały wolność i dbały o przyszłość swoją i kolejnych pokoleń, a zgoda na uczestnictwo dziecka w zajęciach jest zawsze wyrażana przez rodzica.
Drugie dotyczyło informacji o planowanych zmianach w funkcjonowaniu szkół, którą przedstawił minister Czarnek. Przypomnieliśmy w nim, że dotychczasowy model szkoły oparty na współdziałaniu: nauczycieli, dyrekcji, rodziców oraz organu prowadzącego pozwolił wspólnymi siłami stworzyć miejsce, w którym ważne są tolerancja, praworządność, szacunek i zaufanie. Domagaliśmy się w nim, aby nie odbierać nam możliwości decydowania o edukacji naszych dzieci. Szkoła powinna być miejscem uczącym wrażliwości, nowoczesnego patriotyzmu, pracy zespołowej, przynależności do lokalnej społeczności. Realizacja takiej wizji szkoły ma szanse powodzenia tylko w szkole autonomicznej, a nie upolitycznionej.
Działalność finansowa stanowiła ważną sferę pracy Rady Rodziców. Projekt preliminarza stanowił punkt wyjściowy do podejmowanych przez Radę Rodziców decyzji dotyczących dysponowania powierzonych Radzie środkami. Jedynymi źródłami finansowania działalności Rady Rodziców są dobrowolne składki wnoszone przez rodziców uczniów. Jej wysokość ustalono na 15 zł, gdy w szkole uczy się jedno dziecko lub 10 zł za każde, gdy w szkole uczy się dwoje lub więcej dzieci. Potwierdzone zostały ustalenia z zeszłego roku dotyczące zwrotów z wpłat na RR dla danej klasy. Kwota zwrotu w wysokości 20% należna jest klasom, które dokonały wpłat min 80% liczonych przy kwocie wpłaty na ucznia min 10 zł.
W roku szkolnym 2021/2021 na konto Rady Rodziców wpłynęło 17.230 złotych. Jest to o połowę mniej niż w roku poprzednim, ale spadła też ilość osób przekazujących darowiznę. Jeżeli tendencja ta powtórzy się w przyszłym roku, to może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie sfinansować wszystkich zadań. Zbiorcza lista wpłat przez poszczególne klasy stanowi załącznik nr 1 do niniejszego sprawozdania. Stan środków w stosunku do zeszłego roku obniżył się o 5 597,23 zł.
W trakcie kadencji Rady w roku szkolnym 2021/2021 sfinansowano między innymi następujące działania:
- Uroczystości w kwocie 2.250,78 zł
- dla uczniów klas pierwszych z okazji ślubowania. Każdy uczeń otrzymał metalową granatową tarczę z napisem Szkoła Podstawowa nr 92 w Warszawie i imienny pamiątkowy dyplom (691,60 zł);
- z okazji Święta Edukacji Narodowej Rada Rodziców kupiła dla kadry pedagogicznej i pracowników szkoły słodycze (302,69 zł);
- dla absolwentów z okazji zakończenia nauki w SP 92. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy MEDAL ABSOLWENTA, wykonany z akrylu szronionego z drukiem UV o średnicy 50 mm wraz z etui z personalizowaną tabliczką (1.256,49 zł). Poszczególne klasy przygotowały na pamiątkę ukończenia szkoły „Tablo klasowe”, które zostało sfinansowane ze środków klasowych. Rada Rodziców dofinansowała ze środków wspólnych dwie osoby (140,00 zł).
- Sfinansowano upominki i nagrody 18.707,32 zł
- na zakończenie roku szkolnego za bardzo dobre wyniki w nauce, działalność na rzecz Samorządu Szkolnego i pracę w Wolontariacie nagrody w postaci karty podarunkowej do Galerii ARKADIA w wysokości 40 zł (razem 313 sztuk) wraz z pamiątkowym dyplomem. Uczniowie, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem otrzymali też złote grawerowane tarcze z napisem „WZOROWY UCZEŃ” (15.608,75 zł)
- Przyznano środki w wysokości 3 098,57 zł na zakup nagród i dyplomów w wewnątrzszkolnych konkursach:
- bibliotecznych,
- świetlicowych,
- z języka angielskiego,
- matematycznych,
- biologicznych,
- recytatorskich,
- informatycznych,
- kaligraficznym
- na świąteczny klip reklamowy.
- Na potrzeby szkoły wydatkowano 194,13 zł, z czego
- 1.602,83 zł na zakup lektur i nowości książkowych, które uzupełniły obecny księgozbiór biblioteki szkolnej. Od zeszłego roku wszystkie książki kupowane ze środków Rady Rodziców oznaczane są specjalną wklejką (sowa z książką);
- sfinansowano projekt i druk kalendarza szkolnego na rok 2021 (50 szt.) przygotowany przez pana Piotra Duchalskiego (996,30 zł). Część kalendarzy została kupiona przez rodziców i zasiliła środki MIŚ.
- sfinansowano Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT), składający się z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej, a przygotowany przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON mający na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. (595,00 zł)
- We wrześniu zostały zwrócone poszczególnym klasom środki zwrócone od organizatora wyjazdu na Zieloną Szkołę, który nie doszedł do skutku.
Pomimo niższych wpłat zgromadzone środki pomogły nam zrealizować wyżej wymienione działania. Staraliśmy się dysponować funduszami rodziców w sposób racjonalny i na tyle wszechstronny, by pieniądze trafiały do jak największej grupy uczniów. Ale nie byłoby tych działań bez wkładu własnej pracy i zaangażowania w życie szkoły członków Rady Rodziców czynnie zaangażowanych przez cały rok.
Ze względu na panujące obostrzenia przedstawiciele Rady Rodziców nie mogli brać czynnego udziału w uroczystościach szkolnych. Ale jak wynika to z przedstawionego sprawozdania Rada Rodziców omawiała i ustalała wiele bardzo istotnych kwestii dotyczących samej szkoły, ale przede wszystkim spraw ważnych i wpływających na nauczanie naszych dzieci.
Szczegółowe informacje finansowe zostały zawarte w sprawozdaniu finansowym za rok szkolny 2020/2021 sporządzonym przez Przewodniczącą Rady Rodziców, pełniącą jednocześnie obowiązki Skarbnika, który stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego sprawozdania.
Przewodnicząca Rady Rodziców
Iwona OsowskaPROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 21.06.2021
W dniu 21.06.2021 r., odbyło się podsumowujące kadencję 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (pierwsze w trybie stacjonarnym po powrocie uczniów do szkoły).
Obecnych było 6 członków.
Lista obecnych:
- Osowska Iwona 5B
- Beata Bartkiewicz 2B
- Krzysztof Bytomski 3C
- Sylwia Jasińska x 2 głosy (kl. 2C i 4C)
- Piechowicz Barbara x 2 głosy (kl. 3B i 6C)
- Stawicka Monika 7A
W spotkaniu uczestniczyła też pani Dyrektor Magdalena Rupniewska
- Na zebraniu zostały zaprezentowane nagrody na zakończenie roku szkolnego. Uczniowie, którzy otrzymają świadectwo z wyróżnieniem otrzymają od Rady Rodziców złotą tarczę wraz z pamiątkowym dyplomem oraz bon podarunkowy do „Arkadii” w wysokości 40 zł. Również osoby działające w Samorządzie Szkolnym i Szkolnym Kole Wolontariatu otrzymają pamiątkowy dyplom i dom podarunkowy. Łączna ilość bonów 310.
- Przewodnicząca zaprezentowała przygotowany pamiątkowy medal Absolwenta, przygotowany dla uczniów kończących ósmą klasę.
- Podczas spotkania z panią Dyrektor Rupniewską poruszono następujące tematy:
- Kwestia ewentualnego podziału klas drugich, ze względu na przekroczenie dopuszczalnego limitu uczniów;
- Odejścia ze szkoły dwóch nauczycieli matematyki i problemy;
- informację o planowanych zmianach funkcjonowania szkół, przedstawioną przez ministra Czarnka. W związku z tymi zapowiedziami RR postanowiła wyrazić swoje stanowisko w tych kwestiach. Stosowne pismo zostanie przygotowane w najbliższych dniach i przesłane do odpowiednich władz.
- Przewodnicząca poinformowała, że pierwsze spotkanie nowej Rady Rodziców zostanie zwołane w pierwszy poniedziałek po zebraniach klasowych w nowym roku szkolnym, na których zostaną wybrani przedstawiciel poszczególnych klas na nową kadencję.
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 24.05.2021 R.
W dniu 24 maja (poniedziałek) 2021r., w trybie on-line na platformie google meet odbyło się spotkanie Rady Rodziców, w którym uczestniczyło 6 osób.
- Osowska Iwona – przewodnicząca (kl. 5B)
- Sadowska Hanna kl. 8B
- Bytomski Krzysztof 3C
- Jasińska Sylwia 2C i 4C (2 głosy)
- Piechowicz Barbara x 3B i 6C (2 głosy)
- Marcin Olechowicz kl. 1C
Na spotkaniu poruszono następujące tematy.
1. Nagrody na koniec roku za wyniki w nauce.
W tym roku uczniowie którzy otrzymają świadectwo z wyróżnieniem (tzw. z paskiem) oprócz narody, w postaci karty podarunkowej do Galerii Westfield Arkadia, otrzymają na pamiątkę złotą tarczę WZOROWY UCZEŃ.
TARCZA SZKOLNA TŁOCZONA w kolorze złotym o wymiarze standardowym 29 x 33 mm w niebieskim etui o wymiarze 60 x 60 mm. Wzór tarczy w załączeniu do protokołu.
Ze wstępnych wyliczeń przekazanych przez sekretariat szkoły, takich uczniów w tym roku będzie 317. Jednak mając na uwadze, że w ostatnich tygodniach część uczniów będzie jeszcze poprawiała oceny Rada Rodziców podjęła uchwałę o zamówieniu 350 szt.
Koszt pojedynczej tarczy to 5,90 zł plus koszt etui 2,60 zł. Ze względu na zamawianą ilość nie ponosimy kosztu wykonania matrycy. Od tej ceny RR otrzymała 2% rabatu i termin zapłaty 14 dni.
Nadmiarowe tarcze poczekają na następny rok, bo Rada Rodziców chciałaby, aby ta nagroda stała się tradycją szkoły.
Oprócz nagród za wyniki w nauce Rada Pedagogiczna wnioskuje również o nagrody (karty podarunkowe) dla uczniów zaangażowanych w pracę w Samorządzie Szkolnym i w szkolnym Wolontariacie, łącznie 15 osób, jak również dla dwóch finalistów konkursów przedmiotowych.
2. Pożegnanie klas 8
Przewodnicząca RR zaprezentowała przygotowany projekt PAMIĄTKOWEGO MEDALU ABSOLWENTA, wykonanego z akrylu szronionego z drukiem UV o średnicy 50 mm wraz z etui z personalizowaną tabliczką. Koszt takiego medalu to 16,50.
Przedstawiciel klas 8-ych poinformował, że w poszczególnych klasach przygotowywane jest na pamiątkę ukończenia szkoły „Tablo klasowe”. Jednostkowy koszt przygotowania to 70 zł. Rada Rodziców nie jest w stanie ponieść tak dużego wydatku, jednak może wspomóc kilka osób, które nie będą w stanie ponieść takiego wydatku. Taki wniosek powinien wpłynąć do RR do wychowawcy lub pedagoga szkolnego, który najlepiej zna sytuację danego ucznia.
Rada rodziców przegłosowała propozycję medalu pamiątkowego Wynik głosowanie – wszyscy za.
3. Podanie Pani Natalii Maruszewskiej – Sawickiej – nauczycielki informatyki.
Prośba o sfinansowanie nagród w konkursach informatycznych, które odbyły się w lutym i marcu:
- konkurs dla uczniów klas 4-5 na zaprojektowanie plakatu lub ulotki związanej z bezpieczeństwem w sieci – nagrody
- konkurs dla uczniów klas 7-8 na grę lub historyjkę w Scratchu, pt. „STOP cyberprzemocy! – 2 nagrody
Wnioskowana kwota 300 zł.
Wniosek został zaakceptowany jednogłośnie.
4. Pismo Dyrektor Szkoły Pani Magdaleny Rupniewskiej w sprawie dziennika elektronicznego.
„Od 1września 2021 roku planujemy wprowadzić prowadzenie dzienników lekcyjnych jedynie
w formie elektronicznej. W związku z powyższym zwracam się da Państwa z prośbą o wydanie
opinii w niniejszej sprawie.”
Rada Rodziców ustaliła swoje stanowisko:
Rada Rodziców nie wyraża zastrzeżeń do prowadzenia dzienników lekcyjnych jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem zapewnienia rodzicom dostępu do informacji w zakresie nie mniejszym niż na dotychczasowych zasadach oraz pod warunkiem nie podnoszenia dodatkowych opłat przez rodziców za możliwość dostępu do informacji.
5. Następne spotkanie RR
Ze względu na powrót uczniów do szkoły i możliwość zapoznania się z przygotowanymi nagrodami na zakończenie roku szkolnego następne spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 21 czerwca 2021 r. o godzinie 18.30 na terenie szkoły.
Protokół sporządziła Przewodniczą Rady
Iwona Osowska
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 26.04.2021 R.
W dniu 26 kwietnia (poniedziałek) 2021r., w trybie on-line na platformie google meet odbyło się spotkanie Rady Rodziców, w którym uczestniczyło 7 osób.
- Iwona Osowska– przewodnicząca (kl. 5B)
- Agnieszka Bryndza kl. 6D
- Sadowska Hanna kl. 8B
- Bytomski Krzysztof 3C
- Jasińska Sylwia 2C i 4C (2 głosy)
- Piechowicz Barbara x 3B i 6C (2 głosy)
- Beata Żmijewska kl. 4B
W dalszej części spotkania wzięła również Pani Dyrektor Magdalena Rupniewska.
Na spotkaniu poruszono następujące tematy.
1. Informacja Sylwii Jasińskiej – członka komisji konkursowej, z ramienia Rady Rodziców, na stanowisko dyrektora SP 92
Pani Dyrektor była jedyną osoba kandydującą na stanowisko dyrektora naszej szkoły.
Skład komisji wyborczej składał się z:
- 3 przedstawicieli z urzędu miasta/dzielnicy,
- 3 przedstawicieli z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty,
- 2 przedstawicieli z Rady Pedagogicznej SP 92,
- 2 przedstawicieli z Rady Rodziców SP 92,
- 2 przedstawicieli Związków Zawodowych.
Niestety choroba wykluczyła z obrad komisji po jednej osobie z RR i z Rady Pedagogicznej. Kworum było wystarczające, aby wybory się odbyły.
Pani Dyrektor przedstawiła swoje dokumenty uprawniające ją do wzięcia udziału w konkursie. Każdy z członków komisji miał za zadanie je przejrzeć, aby można było zweryfikować, czy są zgodne z wymaganymi na to stanowisko. Teczka pani Rupniewskiej jest bogata w dyplomy, ukończone kursy i nie chodzi tylko o te z zarzadzania oświatą, ale np. z mediacji wśród dzieci i młodzieży. Poza tym są w niej pochwały od pracodawców z czasów, gdy była nauczycielką, od burmistrza Zielonki (tam pracowała w szkole przed objęciem stanowiska dyrektora naszej szkoły), od RR ze szkoły z Zielonki.
Po decyzji, że przedstawiona dokumentacja jest zgodna z wymaganiami i krótkiej przerwie pani Rupniewska przedstawiła swój program i plany które zamierza zrealizować przez kolejne 5 lat.
Przede wszystkim będzie się skupiać w najbliższym czasie na łagodzenia skutków nauki zdalnej. Ma w planie poruszyć cały zespół pedagogiczno-psychologiczny, aby był w pełni dyspozycyjny dla dzieci, rodziców, ale również dla pracowników szkoły. Przeprowadzi rozeznanie w zespołach klasowych celem znalezienia jak najlepszych rozwiązań dla każdej z klas. Chce zorganizować grupy wsparcia dla całej społeczności szkolnej. W planach jest zorganizowanie miejsca dla uczniów bez multimediów, które zwłaszcza w ostatnich miesiącach zdominowały życie dzieci i młodzieży. Będzie organizować spotkania ze specjalistami i z zewnątrz, aby wspierać powrót do normalności. Będą się odbywać panele dyskusyjne. Chce jako dyrektor zachęcić dzieci do pomocy koleżeńskiej, aby dobrzy uczniowie pomagali tym którzy gorzej sobie radzą z nauką. Skupi się na tym, aby organizować spotkania, w których uczniowie będą mogli przedstawiać na forum szkoły swoje zainteresowania niekoniecznie związane z nauką.
W związku z tymi planami i z tym, że do ich realizacji części z nich jest potrzebne miejsce dalej będzie zabiegać o finanse i realizację projektu patio, w którym swoje miejsce między innymi ma znaleźć nowa biblioteka, zarówno tradycyjna jak i multimedialna.
Kwestia dydaktyki.
We wrześniu 2021 będzie przeprowadzona diagnoza wiedzy i umiejętności uczniów.
Pani Dyrektor chce się skupić na ocenianiu kształtującym. Zależy jej, aby uczniowie zaangażowali się w proces uczenia, żeby uczyli się nie dla stopni, a dla wiedzy. Pragnie szkoły twórczej i przyjaznej dla uczniów. Ma w planach projekt szkolny: Model zadawania prac domowych, tak, aby wzbogacały wiedzę. Będzie organizować spotkania "super uczniów” oraz ze osobami - absolwentami SP 92, aby podpowiedzieli, jak się uczyć, co robić, by osiągać wymarzone cele.
Wspominała o nagrodach dla wyróżniających się uczniów w innych formach niż dotychczas. Tu "uśmiech" w stronę RR i przedstawienie pomysłu "złotej tarczy".
Pani Dyrektor zamierza dostosować teren szkolny, aby korzystać z niego do edukacji przestrzennej. W planach są zielone lekcje. W aranżację przestrzeni chce zaangażować uczniów, aby to ich projekty wykorzystano do ukształtowania krajobrazu wokół szkoły.
W planie jest utworzenie drugiej pracowni informatycznej, ogólne doposażenie szkoły w potrzebne pracownie przedmiotowe. Chce zakupić między innymi "wirtualną pracownię chemiczną".
Strefa wychowawcza.
Po powrocie do szkół zarówno po wakacjach 2020 jak i po feriach zimowych 2021 widoczne są kłopoty dzieci z klas 1-3 z ponownym przystosowaniem się do zasad panujących w szkole, jak i do zachowywania reżimu sanitarnego. Podobne problemy mieli również uczniowie klas 4-8 przez ten krótki czas, kiedy we wrześniu i październiku chodzili do szkoły. W związku z tym pierwszy okres września 2021 będzie okresem bez punktów ujemnych, wychowawcy będą mieli więcej godzin wychowawczych, w młodszych klasach będą organizowane konkursy związane z zagadnieniem jak dobrze zachowywać się w szkole.
Pani Dyrektor ma w planach zorganizowanie "mobilnego miasteczka ruchu", które będzie pomagała uczniom w zdobyciu karty rowerowej.
W związku ze znacznym spadkiem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży spowodowanym pandemią szkoła przystąpiła do programu Ministerstwa Edukacji we współpracy z AWF "Aktywny powrót do szkoły". Nauczyciele uczestniczą we adekwatnych szkoleniach. Na lekcjach W-F uczniowie mają być zachęcani do ruchu przez pozytywne wzmocnienia, a nie przez wystawianie stopni.
W procesie powrotu do szkół ważną rolę mają odegrać Rodzice, których pani Dyrektor widzi w roli partnerów! Chciałaby, aby na poziomach klasowych odbywało się więcej spotkań w formie online, które pomogłyby i rodzicom, i nauczycielom, i uczniom w trakcie i po pandemii.
Inicjatywy/projekty w szkole i w których szkoła bierze udział:
-Miting lekkoatletyczny im. Juliusza Kuleszy,
-Turniej piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta,
-Mały Mistrz klasy 1-3,
-Świetlicowe metamorfozy,
-Festiwal teatralny,
-Gazetka szkolna 92 Kleksy,
-Antologia prac uczniowskich
-Śladami Słowiańskich Przodków (przybliżenie kultury słowiańskiej, która chociaż nasza jest mało znana).
Pani Dyrektor zadeklarowała, że nadal będzie wspierać uczniowskie pasje, które realizują w klubie UKS Gepard, w klubie tanecznym FEELING, czy w chórze " Mały Wiwat".
Baza materialna szkoły.
Pani Rupniewska zadeklarowała, że z całych sił będzie zabiegać o fundusze, które pozwolą zaopatrzyć szkołę w brakujące pomoce dydaktyczne, w potrzebne multimedia, w tym projektory do klas. Zadba o remont elewacji i o halę pneumatyczną, aby boisko szkolne mogło być wykorzystywane przez cały rok.
Po przedstawieniu przez panią Dyrektor wizji szkoły nadszedł czas na zadawanie pytań.
Pytania dotyczyły:
- Jak pani radzi sobie z przemocą na terenie szkoły? tu przede wszystkim profilaktyka, a jak dojdzie do zdarzenia - to korzystanie z pomocy szkolnego zespołu terapeutycznego, jak i pomocy z zewnątrz.
- W szkole realizowany jest program dla uczniów zdolnych " Wars i Sawa", a co z uczniem słabszym nie radzącym sobie z nauką? Pani Dyrektor powiedziała, że do akcji wkracza zespól terapii, zostaje stworzony plan pomocy i zaangażowany nauczyciel pomocniczy.
- Co pani robi w przypadku konieczności rozmowy z "trudnym" rodzicem? Pani Dyrektor powiedziała, że przede wszystkim wysłucha, aby zrozumieć na czym polega problem. Przy tej okazji wspomniała, że rodzice zamiast przyjść bezpośrednio do niej to piszą skargi do kuratorium.
- Co z dodatkami motywującymi dla nauczycieli w czasie nauki zdalnej? Są wyższe niż przy nauce stacjonarnej. Pani Dyrektor zwraca uwagę na zaangażowanie w działalność szkoły online.
- Czy Dyrektor ma prawo uczestniczyć w lekcji online nauczyciela? Jak najbardziej tak.
- Co z kształceniem specjalnym? Tutaj są ubogie możliwości zatrudnienia wystarczającej liczby nauczycieli wspomagających (wakaty "wiszą" po kilka miesięcy), zbyt mało godzin dodatkowych.
Pytania od przedstawiciela Rady Rodziców SP 92.
- Jaka jest Pani wizja szkoły pod względem profilu nauczania? Mamy prężnie działający dzięki zaangażowaniu kadry chór i UKS, czy chce Pani rozwijać te kierunki czy pojawią się nowe?
Pani Dyrektor powiedziała, że szkoła będzie się rozwijać w dotychczasowych kierunkach. Jak najbardziej będzie wspierać obecne inicjatywy szkolne. Nowością jest projekt "Śladami słowiańskich przodków", który będzie kontynuowany. Nie ma też nic przeciw kolejnym inicjatywom, zgłaszanym, czy też przez rodziców, czy przez grono pedagogiczne.
- Pytanie drugie dotyczyło rozwoju i inwestycji w infrastrukturę szkoły? Te zagadnienia zostały przedstawione we programie wyborczym.
- Pytanie o plany jak będzie wyglądała szkoła po pandemii, jak zamierza zaradzić skutkom nauczania online. Również odpowiedzi na to pytanie zostało już uwzględnione w programie wyborczym.
- Dlaczego nasza szkoła w ostatnich latach spada w rankingach szkół podstawowych, jaka jest tego przyczyna i co zamierza zrobić, aby było lepiej? Tu pani Rupniewska powiedziała, że problem nie jest aż tak duży jak nam się wydaje. Jesteśmy drugą szkołą na Żoliborzu, różnice między wynikami egzaminów wśród szkół są niewielkie. Wie, że mamy mniej punktów, niż w zeszłym roku, a przyczyna jest trochę złożona. Roczniki różnią się między sobą, dzieci są bardziej lub mniej zdolne, kadra też nie zawsze spełnia pokładane w niej oczekiwania. Pani Dyrektor zapewniła, że teraz ma taki zespół pedagogów, który powinien przyczynić się do satysfakcjonujących wyników w nauce. Ze swojej strony będzie się starała, aby atmosfera i warunki pracy sprzyjały utrzymaniu dobrej kadry.
- A co z nauczaniem drugiego języka? Pani Rupniewska zapewniła, że ze swojej strony będzie naciskała na organ prowadzący - dzielnicę, aby drugi język był nauczany w szkole już od klasy czwartej. Potrzebna jest na to zarówno zgoda dzielnicy, ale przede wszystkim niezbędne są środki finanse. Tu będzie też potrzebna ścisła współpraca z rodzicami, którzy ze swojej strony powinni o to wnioskować.
- Dlaczego niektóre klasy mają zmienianych wychowawców w ciągu roku, dlaczego są zmieniani nauczyciele przedmiotowi? Pani Rupniewska powiedziała, że przyczyny są różne i nie wynikają z jej złej woli. Czasem są to przyczyny zdrowotne, czasem zmiany w życiu nauczycieli. Ona ze swej strony stara się dla każdej klasy jak najlepiej, ale niektóre z nich mają, jak to ujęła "pecha". W każdym razie dołoży wszelkich starań, takich "pechowych" klas było jak najmniej.
W swoim programie wyborczym, Pani Dyrektor podkreśliła, że zależy jej na dobrej współpracy z Rodzicami, a tym samym ich przedstawicielami, czyli Radą Rodziców. Odpowiedzią na nasze pytanie, dlaczego odbieramy jako RR sygnały, że czasem komunikacja na linii dyrektor-rodzice szwankuje jest to, że z jej perspektywy zamiast zwrócić się bezpośrednio do niej rodzice szukają innych rozwiązań. Z jej słów wynika, że jak mamy problemy spokojnie możemy do niej przychodzić, a ona każdego wysłucha i będzie szukać rozwiązania problemu.
Reasumując pani Rupniewska przekonała do siebie komisję i została wybrana na stanowisko Dyrektora SP 92 kolejną kadencje (5 lat).
2. Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty
Do Rady Rodziców wpłynął wniosek o sfinansowanie Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty.
OSKT to sprawdzian zewnętrzny składający się z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Sprawdzian bada kluczowe umiejętności trzecioklasistów, takie jak: czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, wiedza o języku, liczenie i sprawność rachunkowa, praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych czy rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych.
Koszt udziału w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty wynosi 7 zł brutto za każdego zgłoszonego ucznia. Opłata obejmuje przygotowanie, druku oraz koszt wysyłki do szkół trzech arkuszy: polonistycznego, matematycznego i przyrodniczego.
Wnioskowana kwota: 600 zł. Wcześniej wniosek został przesłany mailowo i członkowie RR wyrazili wstępną zgodę na jego sfinansowanie, ponieważ oficjalne zgłoszenie szkoła powinna przesłać do 12 kwietnia 2021 r.
Wniosek o sfinansowanie sprawdzianu został przyjęty jednogłośnie.
3. Stan finansów Rady Rodziców.
Przewodnicząca przedstawiła stan środków na rachunku bankowym i w kasie.
Na koniec marca 2021 w banku było 40 254,81, a w kasie 9 820,22. Z czego do dyspozycji RR było 41 147,68. Pozostałe środki są w dyspozycji MIŚ oraz pochodzą z celowych zbiórek.
4. Nagrody na koniec roku.
Biorąc pod uwagę stan finansów Rada Rodziców po przeprowadzeniu dyskusji, zadecydowała, że tak jak w poprzednim roku jedną z nagród będzie bon podarunkowy do galerii Westfield Arkadia w wysokości 40 zł.
5. Spotkanie z Panią Dyrektor.
Rada Rodziców przede wszystkim pogratulowała wyboru na stanowisko dyrektora na kolejną kadencję.
Rozmowa dotyczyła zarówno planów na następna kadencję, ale poruszone zostały też bieżące sprawy. Pani dyrektor Rupniewska przedstawiła w skrócie swoją wizję szkoły, która została opisana już w punkcie 1 niniejszego protokołu, ale jeszcze raz podkreśliła jak ważne są dla niej takie cele jak:
- zabudowa patio z przeznaczeniem na bibliotekę szkolną oraz stworzenie tam centrum wypoczynku – spotkań;
- stworzenie gabinetu terapii w obecnej bibliotece, do którego został już zakupiony sprzęt;
- postawienie hali pneumatycznej – całorocznego boiska;
- doposażenie pracowni fizycznej i chemicznej – Wirtualne Laboratorium „Empiriusz”;
- pracownia językowa ze sprzętem audio.
Dalsza dyskusja dotyczyła najbliższych planów – czyli powrotu uczniów do szkoły. We wrześniu wszystkie działania w pierwszej kolejności zostaną skierowane na wsparcie terapeutyczne, uczniom musi zostać stworzone bezpieczeństwo emocjonalne, muszą zostać rozpoznane potrzeby, a dopiero na samym końcu rozpoznane zaległości dydaktyczne. Co raz więcej osób, zarówno uczniowie, jak i rodzice potrzebują wsparcia psychologów. Wszyscy są już bardzo zmęczeni edukacją zdalną, są przeciążeni i zmęczeni. Dlatego trzeba poprawić relacje.
Po określenie braków, w początkowym okresie, po powrocie do nauki stacjonarnej, w starszych klasach będzie stosowane, znane z edukacji wczesnoszkolnej, ocenianie kształtujące.
Okres nauki zdalnej został wykorzystany na przeprowadzenie remontu szkoły. Szkoła została dostosowana do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i BHP. Zostały wyremontowane łazienki: zostały pomalowane, wymienione zostały krany, zainstalowano nowe dozowniki do mydła i na ręczniki. Koszt wyniósł ponad 70 tys. złotych.
6. Następne spotkanie Rady Rodziców on-line na platformie google meet 24 maja 2021 r. o 18.30. Zaproszenie wysłane z konta mailowego RR.
Protokół sporządziła Przewodniczą RR
Iwona Osowska
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 22.03.2021
W dniu 22.03.2021 r., odbyło się kolejne spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Zebranie rozpoczęto od przyjęcia porządku obrad:
Obecnych było 8 członków, spośród których 3 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 11 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Osowska Iwona
- Czonka Agnieszka kl. 6F
- Sadowski Hanna kl. 8B
- Stawicka Monika
- Sawczuk Ivetta kl. 8A
- Jasińska Sylwia x 2 głosy
- Piechowicz Barbara x 2 głosy (kl. 3B i 6C)
- Bieniek Marta x 2 głosy (kl. 5A i 3C)
Na spotkaniu poruszono następujące tematy:
- Rada Rodziców wybrała spośród swoich członków 2 osoby (Barbarę Piechowicz i Sylwię Jasińską), które będą reprezentowały RR podczas obrad komisji w sprawie konkursu na dyrektora naszej szkoły. RR omówiła pytania, które przedstawiciele zadadzą obecnej dyr. M. Rupniewskiej podczas komisji w dn. 30.03.2021. W szczególności dotyczyć będą wizji P. Rupniewskiej w zakresie infrastruktury szkoły i edukacyjnej roli.
- RR wnioskowała o ustalenie z dyrekcją szkoły na jakie działania i lekcje przeznaczone będą godziny dyrektorskie w roku szkolnym 2021/2021 oraz jakie są możliwości wprowadzenia drugiego języka obcego.
- Po raz kolejny omówione zostały problemy zaobserwowane przez rodziców podczas nauki zdalnej, w szczególności:
- przedstawiciele RR z klas 1-3 zgłosili swoje zastrzeżenia co do zbyt małej ilości godzin jakie realizowane co dla uczniów tych klas w trybie nauki zdalnej;
- ponownie zwrócono uwagę na problem, że trudno oczekiwać od uczniów włączania kamerek jeśli sami nauczyciele tego nie robią;
- zasugerowano, aby spróbować zaktywizować uczniów do wykonywania ćwiczeń z zakresu lekcji w-f na dworze;
- złożono wniosek, aby wymagać od uczniów żeby podczas odpowiedzi ustnych oraz sprawdzianów pisemnych włączali kamerki.
- RR przyjęła jednogłośnie wzór tarczy „wzorowy uczeń” w wersji bez loga, tj. projekt ze zdjęcia nr 2 zaprezentowany przez P. Iwonę Osowską.
- Omówiono propozycję tablo dla uczniów klas 8. Ustalono, że w przypadku wyboru takiej pamiątki organizacja i wykonanie zostanie w gestii każdej klasy. Założeniem jest jednak, aby ujednolicić pamiątki, które każdy uczeń otrzyma na zakończenie edukacji w naszej szkole i aby każda klasa otrzymała taką samą pamiątkę.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
19.04.2021 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 22.02.2021
W dniu 22.02.2021 r., odbyło się kolejne spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 10 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 12 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Osowska Iwona
- Michalska Karolina
- Bieniek Marta x 2 głosy (kl. 5A i 3C)
- Stawicka Monika
- Bytomski Krzysztof
- Michalska Karolina
- Jasińska Sylwia x 2 głosy
- Piechowicz Barbara x 2 głosy
- Gut Agata
- Żmijewska Beata
Na spotkaniu poruszono następujące tematy
- Rada Rodziców otrzymała podanie o dofinansowanie konkursu „Maska karnawałowa” w kwocie 500 złotych dla klas 1-3 od P. Karaś. RR jednogłośnie podjęła decyzję o dofinansowanie ww. konkursu kwotą 300 złotych.
- Szczegółowo omówiono sytuację w szkole związaną z nauczaniem zdalnym, m.in.:
- nauczyciele nie włączają kamerek podczas lekcji zdalnych, uczniowie nie muszą ich włączać, bo obniża to jakość połączenia;
- natomiast uczniowie, którzy odpowiadają lub piszą sprawdziany/kartkówki powinni mieć włączone kamerki;
- najlepszym rozwiązaniem dla pisemnych testów wiedzy jest forma „forms” za pośrednictwem teams (w przypadku pisemnych testów wiedzy przesyłanych dzieciom w formacie pdf dzieci mają trudność z wykonaniem zdjęć i przesłaniem ich online);
- 70% nauczycieli w naszej szkole zgłosiło chęć zaszczepienia się przeciwko wirusowi covid.
- RR omówiła wzory tarcz dla „wzorowego ucznia” szkoły oraz pomysły pamiątek dla uczniów kończących 8 klasę w bieżącym roku szkolnym.
- Pojawił się wniosek o możliwość dodania drugiego języka obcego już od klasy czwartej.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
22.03.2021 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 21.01.2021
W dniu 21 stycznia 2021 r., odbyło się 5 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Obecnych było 12 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 14 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Osowska Iwona
- Sadowska Hanna kl. 8B
- Sylwia Krajewska
- Gut Agata
- Bytomski Krzysztof
- Grygo Agnieszka
- Rada Rodziców zaakceptowała jednogłośnie przyznanie środków na:
- Planowane konkursy biblioteczne w roku szkolnym 2020/2021 (kwota 500 zł)
- Konkurs plastyczny dla klas 1-8 pt. „Stary dom” oraz konkurs czytelniczy o mitologii dawnych Słowian dla klas 5-8.
- Zaczarowany świat Jana Brzechwy” – konkurs dwu etapowy dla klas 2. Termin realizacji – maj 2021.
- Konkurs biblioteczny dla klas 1-8 na film/klip promujący czytelnictwo.
- Zakup: lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów klas I - III, lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów klas IV-VI, nowości wydawniczych w kwocie 1000 zł
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
22.02.2021 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 14.12.2020 R.
W dniu 14 grudnia 2020 r., odbyło się 4 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (drugie w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet).
Zebranie rozpoczęto od przyjęcia porządku obrad:
- Otwarcie zebrania
- Przyjęcie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego zebrania Rady Rodziców z dnia 16 listopada 2020r.
- Opinia Rady Rodziców w sprawie Planu Finansowego Szkoły na rok 2021
- Ustosunkowanie się do pisma „Stowarzyszenia na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”
- Finanse Rady Rodziców.
- Propozycje kalendarza szkolnego.
- Nagrody na koniec roku
- Wolne wniosk
- Obecnych było 12 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 14 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Osowska Iwona
- Sadowska Hanna kl. 8B
- Michalska Karolina
- Stawicka Monika
- Bytomski Krzysztof
- Brzozowska Anna kl. 6F
- Bieniek Marta
- Jasińska Sylwia x 2 głosy
- Piechowicz Barbara x 2 głosy
- Bryndza Agnieszka
- Grygo Agnieszka
- Żmijewska Beata
Rada Rodziców zapoznała się z projektem planu finansowego szkoły na rok 2021. Następnie odbyło się głosowanie nad wydaniem pozytywnej opinii. W opinii zwrócono jednak uwagę na następujące kwestie:
- Formę prezentowania Planu Finansowego, gdzie nadal brakuje w nim części opisowej na co przeznaczane są poszczególne kwoty i jakie zadanie będą realizowane przez szkołę.
- Przedstawiony Projekt Planu Finansowego w 95 % przeznaczony jest na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, administracyjnych i obsługi szkoły. Rada Rodziców nie jest w stanie wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Czy kwoty przeznaczone na ten cel są wystarczające, czy zapewnią możliwość prowadzenia przez nauczycieli dodatkowych zajęć zarówno rozwijających umiejętności i talenty uczniów, jak i zadań wyrównawczych, pozwalających słabszym uczniom nadrobić zaległości. Jednak doceniamy znaczące podniesienie wydatków na ten cel, co mamy nadzieję podniesie zadowolenie z pracy nauczycieli i pracowników szkoły.
- Środki przewidziane na zakup materiałów, wyposażenia, pomocy naukowych i dydaktycznych według rodziców zawsze będą niewystarczające. Ale doceniamy fakt, że w tak trudnym roku zostały one pozostawione na niezmienionym poziomie.
- W planie, tak jak w poprzednim roku nie zostały przewidziane środki na stypendia. Ale mamy nadzieję, że środki na nagrody motywujące, przyznawane dla najzdolniejszych uczniów zostały przewidziane w innych planach finansowych.
- Przedstawiony do zaopiniowania plan przewiduje wzrost nakładów na bieżące remonty w wysokości 45.000 tysięcy złotych. Środki te na pewno wspomogą i uzupełnią prowadzony obecnie remont, dostosowujący szkołę do obecnych wymogów przeciwpożarowych.
- plan finansowy musi być przekazywany dużo wcześniej, aby można było go prawidłowo przeanalizować.
Rada Rodziców jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała projektu Planu Finansowego na 2021 Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie.
- Członkowie RR zapoznali się z treścią pisma od Stowarzyszenia na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”. W tym momencie do udziału w zebraniu RR dołączyła pani Magdalena Rupniewska. Uczestnicy zebrania sformułowali następujące wnioski odnośnie ww. pisma:
- w naszej szkole większość dzieci jest poniżej 13 roku życia, a zgodnie z prawem do 13go roku życia za dziecko odpowiadają rodzice, zatem stanowisko Dyrekcji naszej szkoły jest takie, że pismo to w związku z poruszanymi zastrzeżeniami powinno być skierowane do szkół ponadpodstawowych,
- Dyrekcja naszej szkoły poinformowała, iż skierowała prośbę o opinię prawną do działu prawnego MEN
- status naszej szkoły zgodny jest z przepisami prawa oświatowego
- postanowienia statusu zostały zaakceptowane przez RR, Dyrekcję Szkoły oraz radę pedagogiczną; niektóre postanowienia statusu m.in. w zakresie zakazu używania telefonów komórkowych na terenie szkoły zostały wprowadzone na wniosek RR
- wspólnie z P. Rupniewską ustalono, że Dyrekcja odpisze na pismo Stowarzyszenia przekazując informacje, że po konsultacji z RR nie podejmujemy na razie żadnych decyzji o wprowadzeniu zmian do statutu SP nr 92 w Warszawie. Około godziny 19tej P. Rupniewska opuściła spotkanie RR i było ono kontynuowane bez jej udziału.
- W dalszej części zebrania kontynuowany był temat związany z pismem od „Stowarzyszenia Umarłych Statutów”. W tym zakresie złożony został następujący wniosek:
- do momentu otrzymania przez Dyrekcją opinii prawnej z MEN nie będziemy podejmowali żadnych decyzji o zmianach w treści statutu naszej szkoły.
- Przewodnicząca RR poinformowała, że nastąpił bardzo duży spadek we wpłatach na RR w miesiącu listopadzie 2020. Tu pojawiała się konieczność zwrócenia się do rodziców z prośbą o wpłaty nawet w mniejszych kwotach niż przyjęto wcześniej. Istnieje obawa, że przy tak małych wpłatach może być trudność we wsparciu szkoły ze środków RR oraz ze sfinansowaniem nagród na koniec roku szkolnego.
- Przestawiony został wniosek P. Piotra Duchalskiego (nauczyciela muzyki) z prośbą o pomoc w sfinansowaniu przygotowania kalendarza szkolnego na rok kolejny. Członkowie RR zwrócili uwagę na konieczność weryfikacji zgód rodziców na udostępnienie wizerunku dziecka w wykorzystanych zdjęciach. Przy głosowaniu odnotowano tylko 1 głos przeciwko finansowaniu tego projektu. Większością głosów inicjatywa została zatwierdzona.
- Zgłoszony został również wniosek od pani J. Kukli o sfinansowanie zajęć muzykalnych – koncertów on-line, przygotowanych przez Warszawską Filharmonię. Podczas głosowania wszyscy członkowie RR byli przeciwni i RR odrzuciła wniosek. W związku z nauką zdalną uczniowie spędzają dużo czasu przed ekranem komputerów, jak również w sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych koncertów i osoby zainteresowane są w stanie z nich korzystać.
- Na koniec zebrania zgłoszone został wolny wniosek o możliwość stworzenia grupy czatowej dla członków RR.
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się:
25.01.2021 (poniedziałek) o godz. 18:30 w trybie on-line.
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIEW dniu 16 listopada 2020 r., odbyło się 3 w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców. Ze względu na istniejącą sytuację pandemiczną spotkanie odbyło się po raz pierwszy w trybie online, za pośrednictwem platformy Google Meet.
Zebranie rozpoczęto od przyjęcia porządku obrad:
- Otwarcie zebrania
- Przyjęcie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego zebrania Rady Rodziców z dnia 05 października 2020r.
- Nauczane zdalne – co możemy poprawić.
- Reakcja rodziców, po odpowiedzi na pismo Pani Kurator.
- Śladami Słowiańskich Przodków - projekt szkolny na rok 2020/2021
- Zatwierdzenie rocznego Preliminarza wpływów i wydatków.
- „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?” – spotkanie z koordynatorem projektu, organizowanego przez samorządową placówkę doskonalenia nauczycieli Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).
- Wolne wnioski
- Obecnych było 10 członków, spośród których 2 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 12 uprawnionych głosów).
Lista obecnych:
- Iwona Osowska
- Hanna Sadowska
- Krzysztof Bytomski
- Sylwia Jasińska x 2 głosy
- Barbara Piechowicz x 2 głosy
- Marzena Wójcik
- Agnieszka Grygo
- Beata Żmijewska
- Monika Stawicka
- Ivetta Sawczuk
- Ustalono, że w terminie 7 dni członkowie RR będą wprowadzali uwagi do protokołu z zebrania RR. Ustalono, że jeżeli nie zostaną zgłoszone poprawki, to protokół może zostać opublikowany na stronach szkoły w zakładce Rady Rodziców. Protokół z poprzedniego spotkania Rady Rodziców został zatwierdzony bez zastrzeżeń.
- Rodzice nie wnieśli uwag odnośnie sposobu prowadzenia lekcji przez nauczycieli w trybie nauki zdalnej. Natomiast zwrócili uwagę na fakt, że część nauczycieli udostępnia sprawdzian w aplikacji Teams na czas np. 12 godzin a inni podchodzą bardzo restrykcyjnie i ustawiają czas na kilkanaście minut. W takich sytuacjach ocenianie nie jest obiektywne, tym bardziej, że dochodzi do sytuacji, że sprawdziany ustawiane na konkretną godzinę udostępniane są przez system z opóźnieniem i uczniowie mają np. 10 minut na odesłanie testu/kartkówki.
- Rodzice ustalili, że konieczne jest napisanie przez Przewodniczącą RR wyjaśnienia do wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły jakie były intencje wysłanie pisma do rodziców w sprawie pisma z kuratorium oświaty.
- Odnośnie projektu „Śladami Słowiańskich przodków” RR zdecydowała, iż aby móc podjąć decyzje o wnioskowanym wsparciu finansowym ww. projektu konieczne jest przedstawienie nam całego programu przez panią D. Malczyńską, w szczególności:
- dokładnych scenariuszy i sposobów realizacji tego projektu
- listy książek, które planowane są do sfinansowania przez środki RR
RR ustaliła, że wysokość środków przeznaczonych na cel ww. projektu uzależniona będzie od wartości merytorycznej programu. - Preliminarz wydatków na rok szkolny 2020/2021 został zaakceptowany jednogłośnie. W rozliczeniu za wcześniejsze okresy zwrócono uwagę, że jest nadpłata na koniec RR z tytułu opłat basenowych. Będzie to zweryfikowane, jednak z przekazanych informacji wynika, że jedna z klas miała nadpłatę i zrzekła się zwrotu tej nadpłaty.
- Zgłoszony został wniosek, aby na stałe wdrożyć projekt nagród/pamiątek dla uczniów klas ósmych, którzy opuszczają szkołę.
- RR wyraziła zgodę na finansowanie wydruku 2-3 egzemplarzy każdego wydania gazetki szkolnej i przekazania ich do biblioteki. Koszt wydruku 1 egz. szacowany jest na ok 30zł.
- Na koniec zebrania zgłoszone zostały wolne wnioski. Rodzic reprezentujący kl. 6 poinformował, że uczniowie naszej szkoły w sposób zorganizowany okradają sklepik „Papiernik”. Właściciel sklepiku nie wyraża zainteresowania, aby zgłosić ten proceder. Dyrekcja szkoły zobowiązała się do wyjaśnienia okoliczności tych zdarzeń.
- Około godz. 19:20 do zebrania dołączyła pani Agnieszka Zarzycka z placówki kształcenia nauczycieli WCIES. P. Zarzycka jest oddelegowana do opieki nad naszą szkołą w ramach projektu „Szkoła przyjazna prawom człowieka”. Jest to program realizowany przez miasto Warszawa i nasza szkoła jest kolejną, która przystąpiła do programu. W pierwszym etapie szkolenia dla nauczycieli i całego personelu naszej szkoły (również administracji) odbędzie się w terminie 24.11.2020-08.12.2020 i potrwa do 14.04.2021 r. RR wykazała zainteresowanie czynnym udziałem w komitecie programowych i do udziału w nim zgłosili się następujący przedstawiciele RR: Iwona Osowska, Beata Żmijewska oraz Barbara Piechowicz.
- Pod koniec zebrania przekazano informację o tym, że niektóre klasy nie mają ustalonych żadnych reprezentantów do RR lub reprezentanci ci nie są obecni na zebraniach RR w bieżącym roku szkolnym. Są to następujące klasy:
3A – bez reprezentanta w RR
3D – Monika Kowalska
6B – Dorota Ptaszyńska
6E – Magdalena Górna
6F – bez reprezentanta w RR
7D – Tomasz Dąbrowski (reprezentant klasy do RR wyznaczony przez wychowawcę)
- Ustalono, że kolejne zebranie RR odbędzie się w dn. 14.12.2020 o godz. 18:30 również w trybie on-line.
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 5.10.2020 R.
W dniu 05 października 2020 r., odbyło się drugie w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (lista obecności w załączniku).
Zebranie rozpoczęto od przyjęcia porządku obrad:
- Otwarcie zebrania
- Przyjęcie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego zebrania Rady Rodziców z dnia 15 września 2020r.
- Informacja o nagrodach ufundowanych przez Radę Rodziców z okazji ślubowania klas pierwszych.
- Spotkanie z Panią Wice-Dyrektor Regina Zboromirska – program Profilaktyczno-wychowawczy
- Zadania Rady Rodziców w roku szkolnym 2020/2021 – dyskusja
- Informacja nt. deklarowanych wpłat.
- Roczny Preliminarz wpływów i wydatków.
- Powołanie grupy, która opracuje zmiany w Regulaminie Rady Rodziców.
- Wolne wnioski
- Obecnych było 12 członków, spośród których 3 osoby reprezentowały po 2 klasy (łącznie 15 uprawnionych głosów). Porządek obrad został przyjęty jednomyślnie. Następnie został zatwierdzony przyjęty protokołu z poprzedniego zebrania Rady Rodziców z dnia 15 września 2020r. – jednogłośnie.
- Złożony został wniosek o możliwość przeprowadzania zebrań RR w trybie online. Przewodnicząca RR zobowiązała się do sprawdzenia z dyrekcją szkoły możliwości technicznych w tym zakresie, poprzez skorzystanie z platformy Teems, wykorzystując konta dzieci, tak jak odbywają się zebrania klasowe.
- Głównym tematem zebrania było spotkanie z p. wicedyrektor Reginą Zboromirską dotyczące omówienia programu profilaktyczno-wychowawczego dla uczniów naszej szkoły na bieżący rok szkolny. Pani Zboromirska poinformowała, że w ankiecie przeprowadzonej poprzez Librusa dotyczącej oceny realizacji dotychczasowego programu profilaktyczno-wychowawczego wzięło udział tylko ponad 200 rodziców spośród ponad 700. Częściowo na podstawie ankiet zostały opracowane zmiany do programu.
Zmiany w dotychczas realizowanym programie profilaktyczno-wychowawczym dotyczą elementów związanych z pandemią, w tym w szczególności:
- ochrona zdrowia w trakcie pandemii (tu główne założenia to edukacja dzieci w zakresie potrzeb ochrony siebie i innych przez zakażeniem Covid),
- wsparcie psychologiczne na terenie szkoły w związku z problemem panującej pandemii (nauczyciele zobowiązani zostali do zwracania uwagi na niepokoje dzieci i ich zachowania wobec skutków panującej pandemii, izolacji społecznej i lęku przed zarażeniem).Pani wicedyrektor przekazała członkom RR informację, że szkoła zaniepokojona jest lekceważeniem przez dzieci i rodziców wymogu noszenia maseczek na terenie szkoły. 1000 sztuk maseczek, które szkoła otrzymała na początku roku szkolnego zostały już wykorzystane dla uczniów, którzy zapominali maseczek do szkoły. Najbardziej niepokojące jest to, że wielu uczniów i rodziców świadomie oświadcza, że nie ma potrzeby noszenia maseczek. Przedstawiciele RR wyrazili zrozumienie dla tego problemu i zaproponowali, aby dyrekcja szkoły poprzez Librusa wysłała stosowny komunikat do rodziców, a każdy z przedstawicieli w ramach swojej klasy ponowi ten apel. Członkowie RR zgodzili się, aby na określonych warunkach (zachowując okres przejściowy) dzieci otrzymywały punkty ujemne za niestosowanie się do wymogu noszenia maseczek. Do dnia dzisiejszego zebrania RR, w szkole nie były stosowane punkty ujemne za brak noszenia maseczek (zakrywania ust).
Ze strony RR pojawił się postulat, aby szkoła zrealizowała działania uświadamiające tematykę i problematykę plagiatu, ochrony wartości intelektualnych a nawet jej kradzieży. Wniosek ten został przedstawiony p. wicedyrektor obecnej na zebraniu z prośbą o edukację szkolną dzieci w tym zakresie, w szczególności z naciskiem na odpowiedzialność dzieci i rodziców.
Złożony został ponowny wniosek do p. Zboromirskiej o informowaniu RR o zaplanowanych zajęciach organizowanych poza planem lekcji, w szczególności zajęciach dodatkowych przeprowadzanych przez osoby z zewnątrz (jaka będzie tematyka i zakres zajęć oraz kto będzie je prowadził). P. Zboromirska wyjaśniła, że bardzo często szkoła dowiaduje się na kilka dni wcześniej o tych zajęciach ponieważ są to aktywności realizowane w wyniku przetargów organizowanych przez dzielnicę a nie samą szkołę. Według oświadczenia p. wicedyrektor szkoła nie ma wpływu na wybór usługodawcy. Niezależnie od tych utrudnień członkowie RR wystąpili o to, aby w momencie kiedy szkoła otrzymuje informacje o takich zajęciach RR rodziców informowana była w trybie pilnym o takich działaniach. Nie wszyscy wychowawcy przekazują takie informacje rodzicom i aby uniknąć nieprozumień sugerowany jest bezpośredni kontakt z RR.
Członkowie RR przekazali P. Zboromirskiej, że problem braku tolerancji i wykluczenia istnieje na trenie szkoły i istnieje konieczność przyjrzenia się temu problemowi i podjęcia działań ze strony szkoły. Przedstawiciele klas, w których istnieją takie problemy zgłoszą to indywidulanie do dyrekcji szkoły.
P. wicedyrektor przekazała informacje o tym, że uczniowie dopuszczają się czynów wandalizmu na terenie szkoły. Przytoczyła tu dwa bardzo poważne zdarzenia. Jedno dotyczy wykręcenia śrub mocujących szybę w drzwiach do toalety chłopców na 2 piętrze w wyniku czego szyba wypadła. Drugi to wykręcenie w tej samej toalecie klamek i wrzucenie ich do sedesów. RR wyraziła zgodę na zamieszczenie kamer skierowanych na toalety oraz na wejście nauczycieli do toalet oraz szatni dzieci w szczególnych okolicznościach, kiedy jest podejrzenie wandalizmu lub zagrożenia zdrowia i życia dzieci.
Ze strony dyrekcji pojawiała się informacja o problemie palenia papierosów elektronicznych przez dzieci na terenie szkoły. Podjęte zostały już przez szkołę stosowne działania w tym zakresie.
Około 19:10 zostały odczytane przez P. Zbiromirską poprawki wprowadzone do dotychczasowego programu profilaktyczno-wychowawczego w zakresie problematyki pandemii. Zostało przeprowadzone głosowanie: wszyscy obecni członkowie RR głosowali jednogłośnie za przyjęciem nowego programu: 12 osób (15 głosów). Po zakończeniu głosowania p. Regina Zboromirska opuściła zebranie.
- RR podjęła decyzję o przygotowaniu uczniom klas pierwszych upominków w na okoliczność „pasowania na ucznia klasy 1”, które odbędzie się w dn. 14.10.2020 r.. Każdy z uczniów podczas tego wydarzenia otrzyma pamiątkową tarczę S.P. Nr 92 w Warszawie oraz imienny dyplom. Dzień przed „pasowaniem” odbędą się „otrzęsiny” dla uczniów klas 1, które zorganizowane zostaną przez starsze klasy. Za udział w otrzęsinach każda klasa otrzyma pamiątkowy plakat.
- Ponownie złożony został wniosek z prośbą o wsparcie składkami działalności RR (sugerowana, dobrowolna kwota to 15zł od dziecka, w przypadku większej liczby dzieci uczących się w naszej szkole to 10zł). W roku szkolnym 2019/2020 na konto RR wpłynęło około 35.000 PLN. Preliminarz wydatków na bieżący rok szkolny 2020/2021 zostanie przedstawiony przez Przewodniczącą RR na kolejnym zebraniu RR. Z ubiegłego roku zostało na koncie RR około 20.000 PLN.
- RR zatwierdziła wydatek ok 300zł na zakup słodyczy dla pracowników szkoły z okazji Dnia Nauczyciela.
- Przekazany został postulat o przekazanie przez szkołę szczegółowych założeń projektu „Śladami Słowiańskich Przodków”.
- Przewodnicząca RR P. Iwona Osowska przedstawiła wnioski – plany roczne, które wpłynęły do RR, a dotyczące dofinansowań nagród w konkursach szkolnych. Posłużą one do przygotowanie preliminarza wydatków.
- RR ustaliła, że na Andrzejki zakupione zostaną cukierki z wróżbą natomiast na Mikołajki dzieci odwiedzą Mikołaje.
- Gazetka szkolna wydawana jest w trybie online i dostępna jest na stronie szkoły. RR wyraziła jednak zgodę, aby sprawdzić koszty wydruku po kilku egzemplarzy każdego wydania celem archiwizacji ich w wersji papierowej w bibliotece szkolnej.
- RR w kolejnych miesiącach zobowiązuje się do przygotowania projektu zmian w Regulaminu Rady Rodziców. Zgodnie z wymaganiami formalnymi w pierwszej kolejności zmiany muszą zostać zaakceptowane przez Rady Klasowe, a następnie przez samą RR.
- Potwierdzone zostały ustalenia dotyczące zwrotów z wpłat na RR dla danej klasy. Kwota zwrotu w wysokości 20% należna jest klasom, które dokonały wpłat min 80% liczonych przy kwocie wpłaty na ucznia min 10zł.
- Na koniec zebrania podjęto decyzję, że kolejne zebranie RR odbędzie się w dn. 16.11.2020 o godz. 18:00.
Protokół z posiedzenia Rady rodziców - 5.10.2020 rok
PROTKÓŁ Z ZEBRANIA RADY RODZICÓW przy SP NR 92 W WARSZAWIE Z DNIA 15.09.2020 R.W dniu 15 września (wtorek) 2020r, odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 spotkanie Rady Rodziców (lista obecności w załączniku). Głównym tematem zebrania był wybór przedstawicieli Rady Rodziców na nowy rok szkolny oraz spotkanie z przedstawicielkami dyrekcji szkoły: Panią Dyrektor Magdaleną Rupniewską oraz Panią Wicedyrektor Małgorzatą Niesiołkowską.
1. Na liście obecności podpisały się 22 osoby, spośród których 3 osoby reprezentują 2 klasy. Łącznie w zebraniu uczestniczyło 25 osób uprawnionych do głosowania.
2. Złożony został wniosek o przesunięcie zebrania RR na późniejszy termin ze względu na zbyt późne poinformowanie przedstawicieli o terminie zebrania. Większością głosów wniosek ten został odrzucony.
3. Rada Rodziców wybrała komisję skrutacyjną w składzie: Dorota Ptaszyńska Katarzyna Lisicka
4. Rada Rodziców w jawnym głosowaniu dokonała wyboru Prezydium Rady Rodziców, wybierając na funkcje: - Przewodnicząca Prezydium RR – Iwona Osowska 18 głosów - Zastępca Przewodniczącej RR – Sylwia Jasińska (jednogłośnie) - Sekretarz RR – Monika Stawicka (jednogłośnie) - Członek RR – Krzysztof Bytomski (jednogłośnie) - Członek RR – Agnieszka Grygo (jednogłośnie) - Członek RR – Marzena Wójcik (jednogłośnie) Ze względu na brak kandydata, zebranie nie wybrało skarbnika, do czasu jego wyboru jego obowiązki zgodziła się pełnić przewodnicząca. Za takim rozwiązaniem zagłosowali wszyscy obecni
5. Przeprowadzony został wybór Komisji Rewizyjnej. Zgłosili się kandydaci: pani Marta Bieniek oraz pan. Adam Zieniuk-Gąsiorowski. Oboje zostali wybrani jednogłośnie.
6. O godz. 18:30 do zebrania dołączyła zaproszona Dyrekcja Szkoły reprezentowana przez p. Rupniewską i p. Niesiołkowską oraz p. Dominika Malczyńska – nauczycielka edukacji teatralnej. Poruszono temat dodatkowych zajęć z edukacji teatralnej. Pani Dyrektor przedstawiła uzasadnienie prowadzonych w szkole tego typu zajęć:
a. zajęcia edukacji teatralnej realizowane są w ramach godzin do dyspozycji dyrektora, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół 2 (Dz.U.2019, poz. 639 ze zmianami), które to godziny mają być przeznaczone na „zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów”;
b. zajęcia edukacji teatralnej realizowane są w oparciu o autorski program przygotowany na okres trzech lat, dla uczniów klas V-VII, którego podstawowym celem jest wielokierunkowy rozwój młodego człowieka obejmujący między innymi wsparcie w samodzielnym kształtowaniu osobowości i wyrażaniu siebie poprzez sztukę, uświadamianie własnych potrzeb i umiejętności, rozumienie uczuć, emocji swoich i innych, nawiązywanie poprawnych relacji koleżeńskich, rozwój aparatu mowy; jest merytorycznym i praktycznym uzupełnieniem treści ujętych w podstawach programowych języka polskiego, historii, plastyki, muzyki;
c. zajęcia edukacji teatralnej są zgodne z kierunkiem rozwoju szkoły i uzupełnieniem Szkolnego Programu Edukacji Kulturalnej, który powstał w związku z przystąpieniem szkoły do Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. W ramach tego programu realizowane są w szkole warszawskie przedsięwzięcia np. Varsavianistyczna Szkoła, Wars i Sawa i od tego roku IQ – Indeks Kulturalny, który zachęca uczniów do własnego rozwoju w różnych formach poza szkołą;
d. powyższe działania zostały ujęte w szkolnym Programie Edukacji Kulturalnej na rok szkolny 2020/21 i zgłoszone do Urzędu Dzielnicy Żoliborz Wspólnie ustalono:
zajęcia teatralne są nieobowiązkowe
rekomenduje się by w zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie;
w celu zachęcenia uczniów postanowiono przyznawać punkty dodatnie, zgodnie ze szkolnymi zasadami oceniania; za nieprzygotowanie do lekcji dodatkowych uczeń nie może otrzymywać punktów ujemnych z zachowania;
uczniowie, którzy nie uczęszczają na zajęcia nieobowiązkowe będą mieli zapewnioną opiekę na terenie szkoły7. Rodzice zwrócili się do Dyrekcji z prośbą o konsultowanie z Radą Rodziców planów wprowadzania w przyszłości podobnych zajęć dodatkowych.
8. Dyrekcja potwierdziła, że w bieżącym roku szkolnym zredukowany został budżet szkół warszawskich i zajęcia wyrównawcze i rozwijające odbywać się będą tylko dla osób posiadających orzeczenia.
9. Dyrekcja zadeklarowała, że ze względu na sytuację związaną z wirusem Covid-19 będzie łagodniej podchodziła do obniżonej frekwencji oraz rodzice będą mogli usprawiedliwiać brak udziału ucznia w lekcji w-f po przebytej chorobie lub leczeniu. 3
10. Dyrekcja wyjaśniła, że dotacje na zakup książek i ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych wynoszą dla klas 4-8 odpowiednio:
a) 178,20zł za komplet podręczników oraz
b) 24,75zł za ćwiczenia. Ze środków tych możliwy jest zakup książek oraz maksymalnie 4 ćwiczeń. Szkoła w tej sytuacji zdecydowała, że kupowane są ćwiczenia z przedmiotów, które zdawane są na egzaminie 8-klasisty (polski, matematyka, język angielski). Z tego względu nauczyciele pozostałych przedmiotów zwracają się co roku z prośbą do rodziców o zakup ćwiczeń we własnym zakresie. W przyszłym roku szkolnym szkoła zadeklarowała chęć pomocy w zorganizowaniu zakupu dodatkowych ćwiczeń, które nie mogą zostać zakupione ze środków szkoły poprzez złożenia zamówienia zbiorowego i zapewnienie rodzicom cen jak dla szkoły (cena około 7 zł, w porównaniu do cen komercyjna około 20 zł). Warunkiem będzie jednak odpowiednie zorganizowanie wpłat od rodziców przed zamówieniem ćwiczeń.11. Potwierdzone zostało, że w bieżącym roku szkolnym rodzice, którzy mają wolę ubezpieczenia swoich dzieci muszą zrobić to we własnym zakresie.
12. Dyrekcja poinformowała, że wszystkie testy diagnozujące zostaną przeprowadzone w szkole do końca września 2020 r.
13. Otrzymaliśmy informację, że źródełko z wodą wyłączone zostało ze względu na zagrożenie epidemią covid-19.
14. Po opuszczeniu Sali przed Dyrekcję około godziny 20tej, członkowie RR ustalili, że dobrowolna składką na RR w tym roku wynosić będzie tak jak w latach ubiegłych: 15zł w przypadku jednego dziecka lub 10zł w przypadku posiadania większej ilości dzieci w szkole. Przedstawiciele Rad Klasowych zostali poproszenie o przygotowanie na następne spotkanie deklarowanych wpłat od swojej klasy, które stanowić będą podstawę przygotowania preliminarza wydatków.
15. Rada Rodziców jednogłośnie przyznała środki na zakup upominków dla uczniów klas pierwszych z okazji ślubowania. Kwota 10 zł na jednego ucznia.
16. Na koniec zebrania podjęto decyzję, że kolejne zebranie odbędzie się w dn. 05.10.2020 o godz. 18:00. Sekretarz RR Przewodniczący RR
Protokół z posiedzenia Rady Rodziców - 15.09.2020
-