8 czerwca 2021 roku, na terenie naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Żoliborz w 4-boju lekkoatletycznym (kat. dzieci) i lekkoatletyce (kat. młodzież).
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
8 czerwca 2021 roku, na terenie naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Żoliborz w 4-boju lekkoatletycznym (kat. dzieci) i lekkoatletyce (kat. młodzież).
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Troje uczniów naszej szkoły: Julia Dykty z klasy VId, Franciszek Michalski i Oskar Strycharski z kl. VIIc, wzięło udział w ogólnopolskim konkursie historycznym pt. ,,W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym", zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i krakowski oddział Towarzystwa Ziemiańskiego.
Prace pisemne całej trójki wygrały etap wojewódzki i zakwalifikowały się do finału. W dniu 1 czerwca 2021, drogą on-line, rozegrany został finał, do którego dopuszczono autorów 38 prac w dwóch kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach rzeczowych.
Autorzy prezentowali swoje prace, jak również analizowali źródła, na bazie których je napisali. Następnie udzielali ustnych odpowiedzi na zadawane im pytania przez komisję konkursową.
Ostatecznie pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Julia Dykty z klasy VId.
Serdecznie gratulujemy!!
Z ogromną przyjemnością przedstawiemy uczniów, którzy zostali nominowani do Nagrody Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy w roku szkolnym 2020/2021.
Mały czy duży, każdy wie, że 26 maja to szczególny dzień! Dzień Matki!
Nie przez przypadek to święto jest wiosną, gdy wszystko kwitnie, a Słońce grzeje. Tak jak Mama, która otacza nas opieką i wychowuje.
Dziękuję Ci, że jesteś!
Wszystkiego najlepszego!
W dniu Twojego święta życzymy Ci spełnienia marzeń,dużo uśmiechu, czasu dla siebie i dużo, dużo zdrowia!
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasz uczeń - Piotr Kowalik z klasy 7A został finalistą XV Olimpiady Informatycznej Juniorów.
Po 3 etapach zawodów oraz pojawiających się w ich trakcie zadań związanych z programowaniem udało uzyskać się najznakomitsze miejsce.
Piotrkowi życzymy dalszych sukcesów w karierze informatycznej!
Miło mi poinformować, że uczennica klasy 6b Dominika Olczak została laureatką Międzyszkolnego Konkursu ,,DZIECI ŚWIATA, WARSZAWY- PASJE, ZAINTERESOWANIA, ZABAWY..." w kategorii prezentacja multimedialna.
Natomiast Natalia Budzińska z klasy 8c zajęła II miejsce w kategorii praca plastyczna.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ideą Konkursu było: poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o geografii Polski i świata; aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć; rozwijanie wśród młodzieży pasji do zwiedzania, podróżowania i odkrywania różnorodnych miejsc i zakątków Polski i świata.
Laureat drugiego miejsca w kraju:
GRZEGORZ SIEWICZ, kl. VI D
Wyróżnienia:
Natalia Wojczuk, kl. V B
Maciej Karpiński, kl. V B
Borys Latek, kl. V B
Antonina Plutecka, VI A
Hanna Ejmont, kl. VI B
Mateusz Błaszczyk, kl. VI G
Karina Franaszczyk, kl. VII A
Hanna Gonsior, kl. VII C
Julia Wojczuk, kl. VII D
Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.
Chór szkolny MAŁY WIWAT włącza się w obchody tak ważnych dla Polski dni.
Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Jeśli interesujecie się historią Warszawy i chcielibyście aby Wasze pociechy dowiedziały się więcej o Żoliborzu i innych dzielnicach naszego miasta zachęcamy do skorzystania z darmowej aplikacji turystycznej, która powstała w ramach projektu współfinansowanego przez miasto Warszawa: "Dzieci poznają własną dzielnicę - Ochota i Żoliborz".
Tym razem będziecie mieli niesamowitą szansę na poznanie nowej trasy po Ochocie i Żoliborzu w aplikacji Tup Tup Tup po Warszawie.
Poniżej zamieszczamy linki do stron, które powiedzą Wam więcej o aplikacji i nowej trasie:
https://tuptuptup.org.pl/tuptup-warszawie/
https://tuptuptup.org.pl/dzieci-poznaja-ochote-i-zoliborz_/
Nasi uczniowie to NIEPOPRAWNI OPTYMIŚCI!!!!
Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że "wszystko znowu będzie dobrze i się skończy podły czas (...)".
Program „Niepodległa”
Autor słów i muzyki: Wojciech Byrski
Powered by aSc EduPage