17 maja 2024 r. odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Żoliborz w czwórboju lekkoatletycznym dzieci, a także zawody lekkoatletyczne dla młodzieży szkół podstawowych.
Orzeł Matematyczny
Miło nam poinformować o wynikach konkursu Orzeł Matematyczny.Tytuł laureata otrzymali uczniowie:
Krzysztof Olechnowicz kl. 2b tytuł laureata, 7 miejsce w kraju
Andrzej Olechnowicz kl. 4c tytuł laureata, 8 miejsce w kraju
Gustaw Pawlus kl. 5a tytuł laureata, 17 miejsce w kraju
Jan Sęk kl. 5s tytuł laureata, 6 miejsce w kraju
Kalina Polkowska kl. 6a tytuł laureata, 18 miejsce w kraju
Kalina Wysocka kl. 6a tytuł laureata, 10 miejsce w kraju
Mikołaj Cimek kl. 6b tytuł laureata, 17 miejsce w kraju
Stanisław Kurowski kl. 6b tytuł laureata, 13 miejsce w kraju
Wiktor Karpiński kl. 8b tytuł laureata, 11 miejsce w krajuSerdecznie gratulujemy!
Światowy Dzień Książki
Uczniowie naszej szkoły: Ala, Hania, Zosia, Lena i Maciek wraz z nauczycielkami: Panią Agnieszką i Panią Justyną wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Książki i na zaproszenie Jakuba Tylmana mieli okazje promować czytelnictwo na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.Uczniowie wzięli także udział w nagraniach do programu "Pytanie na Śniadanie"!
Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w klasach 0-III
26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Uczniowie klasy 1s pod opieką p. Joanny Góreckiej i p. Pauliny Piechockiej zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła dzieciom wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji.
Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w klasach IV-VIII
233 lata temu, 3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Apel poświęcony kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbył się 26 kwietnia 2024 r.Wydarzenie podsumowała Pani Wicedyrektor Małgorzata Niesiołkowska przypominając, że obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja są wpisane w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły. Jest to bowiem wspaniała możliwość, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym Uczniom i Nauczycielom za przygotowanie tej niezwykłej lekcji historii.
8
Spotkanie autorskie z p. Jarosławem Wróblewskim
24 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie z Panem Jarosławem Wróblewskim, autorem książek „Rotmistrz” i „Niezniszczalny” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.Gościem specjalnym był Pan Marek Ostrowski, który opowiadał o swoim legendarnym wujku Witoldzie Pileckim, a także o Powstaniu Warszawskim, które przeżył na Żoliborzu w Alei Wojska Polskiego będąc małym chłopcem. Był też świadkiem wydarzenia, ważnego w historii Polski, kiedy Witold Pilecki dał się aresztować i znalazł się w obozie śmierci w Auschwitz.
Uczniowie ze wzruszeniem i zapartym tchem słuchali historii opowiedzianych przez Pana Ostrowskiego, a także autora książek Pana Wróblewskiego.
Wieczorem odbyło się takie samo spotkanie dla społeczności lokalnej.
To był niezapomniany wieczór.Jarosław Wróblewski urodził się w 1971 roku w Warszawie. To absolwent Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od czasów studiów interesował się wydarzeniami politycznymi, a także życiem społecznym. W młodości działacz Ruchu Młodzieży Niezależnej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Twórczość literacka Jarosława Wróblewskiego to przede wszystkim pozycje beletrystyczne, traktujące o wybitnych postaciach w tym żołnierzach, którzy zasłynęli w trakcie II wojny światowej. W dorobku Wróblewskiego znaleźć można takie pozycje, jak „Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego”, „Gryf. Pałacyk, Michla, Żytnia Wola” czy „Zośkowiec”.
Jarosław Wróblewski został wyróżniony przez Wydawnictwo Fronda. To laureat nagrody literackiej miasta stołecznego Warszawy za wkład twórczy w przedstawienie sylwetek żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej, a także członków oddziału, prześladowanych po zakończeniu okupacji na terytorium III RP. Dokonania literackie Wróblewskiego spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony krytyków, a także znawców historii, specjalizujących się w wydarzeniach z okresu 1935-1945 i losów Polski powojennej, w tym także Żołnierzy Wyklętych.
Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego
Postać Witolda Pileckiego jest fascynująca i barwna. To waleczny kawalerzysta, kochający mąż i ojciec, pracowity ziemianin budujący lokalną społeczność, urodzony konspirator i ochotnik do KL Auschwitz, który niejednokrotnie ocierał się o śmierć, aby wykonać powierzoną mu misję.
Niniejsza książka ukazuje nie tylko jego niezwykłe życie, ale również losy jego przodków. Dzięki niej wchodzimy w klimat dawnych lat, w świat, który ocalał w rodzinnych wspomnieniach, fotografiach, dokumentach, obrazach czy listach.
1