W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas 7 będą brać udział w projekcie edukacyjnym "Lekcja muzyki inaczej".
Projekt skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych. Jest to grupa wiekowa, która poszukuje własnego gustu muzycznego i jest bardzo podatna na wpływy kultury masowej, często na niskim poziomie artystycznym. Program projektu jest dopasowany do roku szkolnego - koncerty, wraz z komentarzem i praktycznymi ćwiczeniami, będą się odbywały raz w miesiącu, od października 2019 do kwietnia 2020, w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Podczas kolejnych Lekcji młoda publiczność zapozna się z najważniejszymi elementami muzyki, jakimi są m.in. rytm, melodia, harmonia, dynamika, agogika. Artyści, biorący udział w projekcie, zaprezentują muzykę wokalną i instrumentalną, różne gatunki i style muzyczne (jazz, swing, blues, muzykę klasyczną i rozrywkową), a także zwrócą uwagę na pracę indywidualną i zespołową, konieczną do odniesienia sukcesu artystycznego.
Formuła spotkań to nie tylko koncerty na bardzo wysokim poziomie artystycznym, podczas których wystąpią wybitni polscy muzycy sceny jazzowej i rozrywkowej. Integralną częścią spotkań będzie metodyczny komentarz Piotra Biskupskiego - pedagoga, autora projektu i występującego podczas koncertów perkusisty. Informacje prezentowane będą w ciekawy dla młodzieży sposób, a wiedza teoretyczna poparta będzie muzycznymi przykładami w wykonaniu zespołu. Ważnym pod względem edukacyjnym elementem spotkań będzie współtworzenie muzyki przez publiczność (młodzież włącza się m.in. poprzez wyklaskiwanie schematów rytmicznych, śpiewanie prostych melodii, próbę rozpoznawania stylów muzycznych). Szczególnie zachęcający dla odbiorców z tej grupy wiekowej będzie dobór prezentowanych instrumentów: będzie to m.in. perkusja, gitara elektryczna i gitara basowa. Instrumenty te znane są młodzieży z muzyki popularnej, ale podczas spotkań zostaną pokazane w inny, profesjonalny i wirtuozowski sposób. Pod kierunkiem muzyków, uczestnicząca systematycznie w spotkaniach grupa młodzieży będzie mogła rozwijać swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę o muzyce, a także, co jest jednym z głównych celów projektu, zostanie zachęcona do samodzielnego uczestniczenia w życiu muzycznym i kulturalnym swojej szkoły i okolicy.
Główne cele zadania to: poszerzenie wiedzy teoretycznej o muzyce i rozwinięcie praktycznych umiejętności młodzieży w tej dziedzinie, zainteresowanie młodzieży różnorodnymi stylami muzycznymi, różnymi instrumentami i śpiewem, wskazanie inspirujących źródeł muzycznych na wysokim poziomie, z których młodzież będzie korzystać w przyszłości, zachęcenie młodzieży do własnych działań i aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym lokalnej społeczności, zainspirowanie młodzieży do podejmowania samodzielnych prób tworzenia muzyki (indywidualnie lub zespołowo), nakłonienie młodzieży do czerpania z dostępnych źródeł muzyki w sposób świadomy i krytyczny, zachęcenie młodzieży do uczestniczenia w wydarzeniach muzycznych na wysokim poziomie artystycznym (poprzez zaprezentowanie na żywo umiejętności wybitnych polskich muzyków).