AKTUALNOŚCI
Rowerowy maj
Żywa lekcja historii
16 kwietnia 2016r. uczniowie klas IV-VI gościli w Szkole Podstawowej nr 267. Celem wizyty był udział w żywych lekcjach historii przygotowanych przez członków Bractwa Rycerskiego Karin z Gniewu.
Uczniowie klas czwartych przenieśli się do Starożytnego Rzymu. Na chwilę zamienili się w mieszkańców tego państwa, poznając troski dnia codziennego Rzymu.
Piątoklasiści stali się uczestnikami doniosłego wydarzenia. Był nim chrzest Polski w 966 roku.
Ta lekcja została przygotowana, aby uczcić 1050 rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa.
Szóstoklasiści gościli w siedemnastowiecznej Polsce. Poznali codzienne życie szlachty, brali udział w wojnach, podziwiali dokonania polskiej husarii.
Spotkanie z członkami Bractwa Rycerskiego Karin z Gniewu na długo pozostaną w pamięci uczniów. Możliwość przebrania się w strój z epoki, aktywny udział w zajęciach i możliwość wyjścia w rolę postaci historycznych sprawiły, że wszyscy byli zainteresowani zajęciami.
Każde z trzech lekcji stanowiła niezwykle ciekawą formę utrwalenia wiadomości zdobytych wcześniej na lekcjach historii w szkole.
Wtorkowa lekcja bardzo mocno zapadła mi w pamięć dzięki jej niezwykłemu urokowi. Po wyjściu ze szkoły byłam w dobrym humorze, ale jednak ciut się zdenerwowałam na moją klasę, ponieważ zeswatali mnie z kolegą, który był na lekcji Mieszkiem, a ja księżniczką Dobrawą. Było super! Długo jeszcze o niej myślałam, a w środę odbył się ślub.
Olga Rostkowska, uczennica klasy Vd
Bardzo dokładnie zapamiętałam lekcję historyczną, która odbyła się we wtorek. Nie dość, że było zabawnie i z pomocą publiczności [w tym wypadku nas], to jeszcze dużo mogłam się nauczyć. Wszystko było takie prawdziwe! Wydawało mi się, że przeniosłam się w czasie do Mieszka I! Bardzo mi się podobało. Takie lekcje historyczne są najlepsze!
Natalia Pacholec, uczennica klasy 5d
Uważam, że zajęcia były bardzo ciekawe, ponieważ prowadzący wspaniale pokazywali wydarzenia historyczne. Z chęcią uczestniczyłabym w nich ponownie.
Ola Pikuła, uczennica klasy Va
Na zajęciach o rycerzach, w szkole nr 267 pan z Bractwa Rycerskiego mówił nam o Starożytnym Rzymie i o zbrojach. Niektórzy mogli nawet je założyć. Ta lekcja dużo mnie nauczyła.
Filip Zygmont, uczeń klasy IVa
Na lekcji historycznej pt. : ,,Starożytny Rzym” bardzo podobało mi się to, że mogłem obejrzeć z bliska uzbrojenie gladiatorów, którzy od dawna mnie ciekawili. Niektóre osoby z mojej klasy mogły też przekonać się, czy takie ubranie jest wygodne.
Michał Gałazin, uczeń klasy IVa
DRUGA ROCZNICA ŚMIERCI ANTKA JASIŃSKIEGO
W piątek 15 kwietnia klasa 6a wybrała się z wizytą na grób naszego przyjaciela – Antka Jasińskiego. Poszliśmy na cmentarz od razu po zakończeniu Festiwalu Nauki, jechaliśmy najpierw tramwajem, a potem przesiedliśmy się do autobusu. Wysiedliśmy przy Bramie Głównej i kupiliśmy znicze. Kiedy już każdy wybrał znicz, udaliśmy się na grób. Wszyscy szli w ciszy i widać było po twarzach, że nikogo nic nie bawi. Gdy dotarliśmy na miejsce, mama naszej koleżanki – Julki złożyła na grobie kwiaty w imieniu całej klasy. Dopiero potem zaczęliśmy zapalać znicze i stawiać je wokół grobu. Po zapaleniu zniczy odmówiliśmy wspólną modlitwę za Antka i wróciliśmy do szkoły tą samą trasą.
Zbliżając się do szkoły skierowaliśmy swoje kroki na boisko, gdzie dwa lata temu posadziliśmy kasztan ku pamięci naszego kolegi i przyjaciela (kasztan otoczony jest płotkiem a w ziemię wbita jest pamiątkowa tabliczka). Staliśmy tak obok tego drzewa dłuższą chwilę, w ciszy i skupieniu.
Myślę, że każdy, kto to czyta, wie kim był dla nas Antek i domyśla się, jaka to dla naszej całej klasy trudna chwila.
Tekst: Barbara Żórawska, kl. VIa
IV AKADEMIA NAUKOWA PANA KLEKSA „ ŚWIAT ZMYSŁÓW”
15 kwietnia 2016 roku już po raz czwarty obchodziliśmy w naszej szkole Festiwal Nauki.
Tym razem hasłem przewodnim były zmysły. Ponieważ właśnie realizujemy projekt "Szkoła bez hałasu", szczególną uwagę poświęciliśmy zmysłowi słuchu.
Jak zawsze, uczniowie przygotowywali i prezentowali różne doświadczenia przyrodnicze i matematyczne. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy również nauczycieli innych przedmiotów bo nauka to nie tylko przyroda – zmysły obecne są w każdej dziedzinie nauki bo bez nich nie moglibyśmy poznawać i przeżywać otaczającego nas świata.
Festiwal rozpoczął się od pokazu scenicznego przygotowanego przez „Fundację Einsteina” http://fundacjaeinsteina.pl/index.php/homepage
Po pokazie uczniowie uczestniczyli w eksperymentach, doświadczeniach, pokazach, i zabawach-przygotowanych przez uczniów klas IV-VI. Były m. in. stanowiska takie jak ciecz nienewtonowska, magiczny wulkan, rozpoznawanie dźwięków, alfabet Braile’a, mieszanie kolorów, czy nos czuje smak?, łamigłówki logiczne, origami, rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku, slalom z zamkniętymi oczami, żonglowanie piłeczkami, iluzje optyczne, zmysły w przysłowiach, memorki po angielsku i wiele innych…
Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali kolejne stanowiska angażując się w działania prezentowane przez swoich kolegów i koleżanki. Zdobywali też „dziurki” na kartach uczestnictwa, które mogli potem wymienić na dodatnie punkty z zachowania za aktywny udział w tym wielkim szkolnym przedsięwzięciu. Utrudnieniem był fakt, że ozdobnych dziurkaczy było tylko sześć a stanowisk o wiele więcej, należało więc zwiedzić wiele miejsc aby „skasować” swój bilet do świata nauki.
Dodatkowo, tego dnia wszystkie klasy IV-VI uczestniczyły w warsztatach naukowych prowadzonych przez Fundację Einsteina. Podczas warsztatów przeprowadzony został cykl doświadczeń związanych ze zmysłem słuchu. Z pomocą specjalnych modeli uczniowie poznali m.in. budowę i działanie ucha oraz sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych.
WSZYSCY ŚWIETNIE SIĘ BAWILI,
PRZEZ ZABAWĘ – DUŻO NAUCZYLI,
A JA TEŻ TAM Z NIMI BYŁAM
I ŚWIETNIE SIĘ BAWIŁAM
A kolejny Festiwal Nauki już za rok
Zapraszamy
Chcesz obejrzeć zdjęcia? Kliknij w link:
https://goo.gl/photos/jRq3jJNA6jcGxMXH8
100 LAT SPOŁECZNOŚĆ ŻOLIBORZA
Setna rocznica przyłączenia Żoliborza do miasta stołecznego Warszawy stała sie okazją do przygotowania wyjątkowej uroczystości.
Do jej organizacji włączyli sie pracownicy Urzędu Dzielnicy Żoliborz oraz nauczyciele i uczniowie żoliborskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Uroczystości otworzyła parada dzieci i młodzieży. Jej uczestnicy ubrani w historyczne stroje przypomnieli różne okresy dziejów naszej Dzielnicy. Wojskowe mundury, fraki, suknie, szale z piór tworzyły niepowtarzalną atmosferę minionych lat. W tej niezwykłej paradzie ulicami Żoliborza wyróżniali się uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej nr 92, którzy dzięki uprzejmości Grupy Historycznej " Zgrupowania Radosław" zaprezentowali się w mundurach z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
Przedszkolaki, dzielnie maszerujące w pochodzie, wręczały przechodniom i publiczności wykonane przez siebie papierowe, kolorowe tulipany. Historyczne wozy strażackie, udostępnione przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej zamykały pochód.
Na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 31 odbył się wspaniały koncert orkiestry z Tłuszcza oraz pokaz menueta przygotowany przez uczniów z Gimnazjum nr 54 im. Adama Czartoryskiego. Można było także podziwiać pokaz w alk wikingów. O wrażenia artystyczne widzów zadbali także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Pięknie zaprezentował się chór szkolny Mały Wiwat pod dyrekcją pani Eweliny Lachowicz. Patriotyczne pieśni o Warszawie wprowadziły publiczność w nastrój zadumy nad historią stolicy, a dźwięki utworów Warszawo ma i Warszawski dzień u niejednego słuchacza wywołały łzy wzruszenia. Wszystkie uczucia patriotyczne zawarte w utworze Śpiewam pod gołym niebem wyśpiewali Jakub Wawrzyński i Olga Michalak. Nie brakowało tez piosenek pogodnych i optymistycznych. Mateusz Smoliński oraz Zuzanna Smolak brawurowo zaśpiewali piosenkę Jak przygoda to tylko w Warszawie. Walc w wykonaniu Oliwii i Szymona wzbogacił interpretację piosenki. Utwór Warszawskie dzieci zakończył występ chóru Mały Wiwat Szkoły Podstawowej
nr 92 im. Jana Brzechwy. Tancerze z Klubu Feeling, którego trenerem jest pan Tomasz Dorosz dali pokaz tańców latynoamerykańskich. Ogromnymi brawami nagrodzono pary: Hannę Pusz i Fryderyka Dorosza, Patrycję Pietrzak i Tymoteusza Kowalewskiego oraz Oliwię Stasiak i Szymona Nowaka.
Połączenie pracy nauczycieli ze szkoły i organizacji zewnętrznej pozwoliło na godne zaprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 92 podczas tego wspaniałego wydarzenia.
100 LAT SPOŁECZNOŚĆ ŻOLIBORZA - galeria
WARSZAWSKI KONKURS WOKALNY
08.04.2016r. odbyły się przesłuchania WARSZAWSKIEGO KONKURSU WOKALNEGO w Zespole Szkół nr. 69 w Warszawie. Nasze duety wokalne: Zuzanna Smolak i Mateusz Smoliński -uczniowie klasy 6, jak i Zuzanna Krawczuk i Małgorzata Fiałek- uczennice klasy 3, przepięknie zaśpiewały piosenki o Warszawie. Solista Jakub Wawrzyński, uczeń klasy 6, wspaniale wprowadził wszystkich w wieczorny nastrój ukochanej Warszawy, wykonując piosenkę pt. "Śpiewam pod gołym niebem". Nie mogło zabraknąć naszych chórzystów, uczniów klasy 3 i klasy 6. Tym razem "Mały Wiwat 92" wykonał piosenkę Andrzeja Własta pt. "Warszawo ma" do muzyki Aleksandra Olszanieckiego.
Zapraszamy do galerii konkurs wokalny.
Oferta kolonii letnich
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolonii letnich.
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z panią Katarzyną Blicharską ( sala nr 40)
Zapisy trwają do końca kwietnia.
Międzyświetlicowe zawody sportowe
W ramach współpracy świetlic żoliborskich szkół podstawowych pod nazwą "Świetlicowe metamorfozy", pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz w dniu 19.04.2016 roku odbyły się zawody sportowe, w których nasi uczniowie zajęli III miejsce.
Klasy I reprezentowali: Zofia B., Olga Ch., Tomasz D., Marcin D.
Klasy II reprezentowali: Barbara A., Julia P., Aleksander G., Konrad P.
Klasy III reprezentowali: Anna O., Marika S., Antoni M., Tomasz T.
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki etapu wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego Ortografia na Medal
6 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Samochodowych im. Czesława Orłowskiego odbyła się uroczystość z okazji zakończenia etapu wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty Ortografia na Medal.
W tym etapie wzięło udział 122 uczniów z województwa, a wśród nich Karolina Kamińska i Mateusz Smoliński - uczniowie klasy VIc, Uczestnicy konkursu pisali dyktando oraz rozwiązywali test ortograficzny.
Mateusz Smoliński uzyskał tytuł laureata, a Karolina Kamińska została finalistką konkursu.
Serdecznie gratulujemy!