Z radością informujemy, że nasza szkoła została włączona do
Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie od 23 lat i obejmuje obecnie 43 kraje stowarzyszone w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronują Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy), Rada Europy i Komisja Europejska. Te trzy organizacje międzynarodowe wiążą z rozwojem tego ruchu nadzieje na lepszą jakość życia ludzi w zjednoczonej Europie. Polska znalazła się w gronie pierwszych ośmiu krajów, które zostały przyjęte do ESSzPZ już w 1992 r. Obecnie w Polsce jest ok. 2000 placówek, które promują zdrowie.
Tworzenie szkoły promującej zdrowie to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły, ale również dla rodziców.
Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, która w szczególny sposób propaguje zdrowy styl życia wśród uczniów, wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzi wszechstronną edukacje propagującą zdrowie, włącza do działań prozdrowotnych zarówno uczniów szkoły jak i rodziców. Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, w której warunki sprzyjają dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej. W takiej szkole panuje dobra atmosfera i obowiązują zasady aktywnej współpracy, a podstawowym celem działania jest fizyczne, psychiczne oraz społeczne zdrowie całej społeczności szkolnej.
Starania o przyjęcie do sieci „Szkół Promujących Zdrowie” rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2013/2014. Powołaliśmy zespół do spraw promocji zdrowia. Jego głównym zadaniem było ustalenie problemów priorytetowych, na których trzeba skupić najwięcej uwagi. Można było je dostrzec, obserwując uczniów podczas przerw, wycieczek czy imprez szkolnych. Część uczniów przynosiła do szkoły niezdrowe przekąski oraz słodkie napoje gazowane. Zaobserwowano również, że dzieci najchętniej spędzają wolny czas, siedząc i grając na telefonach. W związku z dostrzeżonymi problemami przeprowadzono ankietę wśród społeczności szkolnej. Dotyczyła ona spędzania wolnego czasu i nawyków żywieniowych. Można było z niej wywnioskować, że aż 68% uczniów spędza czas biernie, a 60% nie dba o właściwe nawyki żywieniowe. W związku z tym zostały stworzone dwa autorskie projekty: „Skok po zdrowie” – propagujący zdrowy styl życia, oraz Akademia Ruchu „Flexik”, zapewniająca dużą „dawkę” ruchu.
W szczególny sposób propagujemy zdrowy styl życia wśród uczniów wyposażamy uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtujemy w uczniach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzimy wszechstronną edukacje propagującą zdrowie, włączamy do działań prozdrowotnych zarówno uczniów szkoły jak i rodziców.
Do aktywnych form pracy uwzględnionych w obu projektach należały:
- Warsztaty praktyczne, poznanie technik udzielania pierwszej pomocy
( masaż serca, bandażowanie, krwotoki, omdlenia itp.)
- Spotkania z ludźmi zajmującymi się zdrowiem i bezpieczeństwem (pielęgniarka, straż miejska, policja)
- Konkursy prozdrowotne: Meditest, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Wiem, co jem”, „Witaminki”
- Wystawy prac plastycznych dotyczących zdrowego odżywiania
- Kolorowy talerz – wystawa, degustacja sałatek, kasz, bakalii itp.
- Walka z hałasem w ramach programu „Recepta na zdrowie- szkoła bez hałasu”
- Program „Warzywa i owoce w szkole”
- Program „Mleko w szkole”
- Festiwale zdrowia, m.in.: „Dzień Zdrowego Żywienia”
- Pogadanki, burze mózgów, prezentacje multimedialne na tematy związane ze zdrowiem
- Zabawy i gry na świeżym powietrzu
- Zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, boisku szkolnym, placach zabaw (Certyfikat „W-F z klasą”
- Udział w zajęciach różnego rodzaju form tańca (towarzyskiego, nowoczesnego, zumby),
- Uczestnictwo w pokazach, piknikach sportowo – rekreacyjnych
- Lekcje relaksacji i Power Jogi
- Turnieje sportowe, Turnieje Tańca Towarzyskiego
W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” podjęliśmy współpracę
z wieloma instytucjami i organizacjami zewnętrznymi: ratownikami medycznymi, policją, strażą miejską, przedstawicielami GOPR-u, przedstawicielami WOPR-u, dietetykami, Stowarzyszeniem Studentów Medycyny – IFMSA, Adam-Polem - firmą zaopatrującą szkołę w mleko, warzywa i owoce, SPZZLO - Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Lecznictwa Otwartego, Urzędem Dzielnicy Żoliborz.
Zmiany wprowadzone w szkole podczas realizacji programu zaktywizowały całą społeczność szkolną. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach dodatkowych, piknikach, konkursach. Wzrosło też ich zainteresowanie dodatkowymi zajęciami ruchowymi. Uczniowie mają również nieograniczony dostęp do mleka, świeżych warzyw i owoców oraz wody.
Promocja zdrowia wspiera osobisty i społeczny rozwój człowieka, poprzez udostępnienie informacji o zdrowiu, edukację prozdrowotną i doskonalenie umiejętności życia.
Ponieważ podjęte działania przyniosły pozytywny rezultat, będą one kontynuowane w następnych latach. Mamy też nadzieję, że w przyszłości nasza szkoła otrzyma Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie oraz Polski Certyfikat - Szkoła Promująca Zdrowie.