Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 92
im. Jana Brzechwy w Warszawie odkrywają historię Żoliborza
16 października 2015r. wraz z kolegami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie wyruszyliśmy na wycieczkę po Żoliborzu. Trasę wyznaczały miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Była to dla nas - uczniów niezwykła lekcja historii. Odkrywaliśmy na nowo miejsca, w których rozgrywały się tak ważne dla każdego Polaka wydarzenia. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy informacji o historii naszej dzielnicy. Uświadomiliśmy sobie, jak istotna jest znajomość historii Polski i pamięć o tych, którzy ją pisali. Zrozumieliśmy, że stajemy się odpowiedzialni za kultywowanie historii naszej Ojczyzny, a miejsca-świadkowie wydarzeń przetrwają tylko wtedy, gdy o nie zadbamy. Oto miejsca pamięci, które odwiedziliśmy:
· Dąb Pamięci zasadzony w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej ze zgrupowania: „Żaglowiec” ulica Felińskiego 15
· Pomnik ataku na Dworzec Gdański: W hołdzie bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oddziałów powstańczych z Żoliborza i Starówki oraz partyzanckich z Puszczy Kampinoskiej i Nalibockiej poległym w natarciu na Dworzec Gdański w dniach 20 i 22 VIII 1944.
· Pomnik 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka przy Placu Inwalidów. Na pomniku znalazł y się słowa generała Stanisława Maczka: "Żołnierz Polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski” oraz "W hołdzie żołnierzom 1 Dywizji Pancernej, poległym na polach bitew Polski, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Miasta Zachodniej Europy, Koledzy z Wojny 1939-1945, Rodacy".
· W Parku Żeromskiego między placem Wilsona a ulicą Mickiewicza jest kilka tablic postawionych w rocznice odzyskania niepodległości. Jedne są „starsze”, inne znacznie „młodsze”, jednak wszystkie łączy to, że są postawione przez ludzi, którzy są wdzięczni powstańcom...
· Powstańcze symbole przy wejściu do metra na pl. Wilsona przypominają o bohaterstwie żołnierzy Zgrupowania „Żywiciel”.
· Tablica przy byłej kotłowni przy ulicy Suzina stoi w miejscu, gdzie kiedyś, jeszcze przed Godziną W, 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęły się powstańcze walki z Niemcami.
· Tablica na domu przy ulicy Jerzego Popiełuszki informuje o rozmieszczeniu kanałów ściekowych łączących dzielnice - Żoliborz i Śródmieście. Tymi szlakami przemieszczali się powstańcy noszący amunicję do broni przeciwpancernej typu PIAT.
· W Parku Żołnierzy Żywiciela przy ulicy Jerzego Popiełuszki znajduje się Pomnik Żołnierzy Żywiciela. Zawsze jest przystrojony świeżymi kwiatami. To świadectwo pamięci warszawiaków o powstańcach. Podczas naszej wizyty przed pomnikiem trwała uroczystość rocznicowa, podczas której kombatanci na czele z prof. Aleksandrem Krzemińskim ps. " Prus" składali kwiaty.