6 marca kolejny już raz gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Bractwa Kerin
z miejscowości Subkowy na Pomorzu. Bractwo Kerin zajmuje się przekazywaniem wiedzy z zakresu historii przez ciekawą i humorystyczną opowieść. Naczelnym założeniem tych zajęć jest ich interaktywność – młodzi odbiorcy – uczniowie – odgrywają w nich różne role, dzięki czemu mają niepowtarzalną szansę założenia strojów historycznych czy obejrzenia eksponatów, które są wiernymi replikami historycznych oryginałów. Prowadzone przez Bractwo Kerin lekcje żywej historii uwzględniają wymagania aktualnej podstawy programowej. Działalności dydaktycznej Bractwa Kerin patronuje TVP HISTORIA.
Klasy IV zapoznały się z tematyką historii Orła Białego, klasy V przeniosły się do Starożytnego Rzymu, klasy VI zgłębiły wiedzę na temat szlachty i husarii, natomiast klasy VII dla upamiętnienia 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej poznały historię II wojny światowej. Zajęcia były atrakcyjne dla dzieci. Uczniowie klas VII w ciszy i skupieniu, z maskami na oczach wysłuchali nagrania, mówiącego o początkach II wojny światowej. Później chętnie angażowali się w kolejne zadania, wcielając się w rolę Ribbentropa, Mołotowa, żołnierza niemieckiego i żołnierza sowieckiego, polskiego lotnika walczącego o Anglię, więźniów obozu Auschwitz – Birkenau, harcerza z Szarych Szeregów. Treści przekazane podczas tych zajęć pomogły utrwalić i ubogacić wiedzę dzieci o wydarzeniach II wojny światowej w Europie i na świecie oraz na ziemiach polskich.
Bractwo Rycerskie KERIN powstało w 1997 roku z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i historii. Prowadzone są pokazy historyczne, których celem jest oprócz, ciekawych doznań estetycznych, podróż do zakamarków historii. W tym celu wykorzystane zostają licznie zgromadzone eksponaty: zbroje legionistów z I w., uzbrojenie gladiatorów, zbroję greckiego hoplity, wczesnośredniowieczne uzbrojenie wikingów, zbroje rycerzy biorących udział w krucjatach do ziemi świętej, zbroje gotyckie z okresu bitwy grunwaldzkiej , zbroje husarskie, liczną broń białą, kusze, łuki, mundury żołnierzy itp.
BRACTWO KERIN - czytaj więcej