• AKTUALNOŚCI

        • SZANOWNI PAŃSTWO
          • SZANOWNI PAŃSTWO

          • Zapraszamy wszytkich chętnych rodziców do udziału w spotkaniu z przedstawicielami organu prowadzącego w dniu 6 marca 2017r. o godz. 17.30 w sprawie nowego ustroju szkolnego.

            Dyrektor Szkoły

            Magdalena Rupniewska

        • PRZYGOTOWANIA DO REFORMY
          • PRZYGOTOWANIA DO REFORMY

          • Szanowni Państwo Rodzice Uczniów klas I-VI,

            poniżej zamieszczamy informacje Urzędu Dzielnicy Żoliborz na temat możliwości edukacji dzieci na terenie Dzielnicy, w związku z reformą oświaty. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem i przemyślenia propozycji dotyczących miejsca edukacji dziecka. Na podjęcie ostatecznej decyzji macie Państwo czas w okresie  01-17 marca 2017 r.

            Dyrektor Szkoły

             

            Żoliborz - reforma oświaty

            Szanowni Państwo !

            Zbliża się moment, w którym zapadną ostateczne decyzje związane z dostosowaniem sieci szkół i ich organizacji do obowiązującego prawa oświatowego. Na poziomie ustawowym sprawa została już jednoznacznie rozstrzygnięta. Sejm RP 14 grudnia 2016 r. uchwalił ustawę wprowadzającą   przepisy nowego prawa oświatowego Teraz najtrudniejsze zadanie stoi przed samorządami oraz przed rodzicami, którzy niebawem podejmować będą pierwsze decyzje związane z nowym kształtem systemu oświaty. Od 1 września 2017 r. rozpoczyna się okres przejściowy: wkraczamy w fazę wygaszania gimnazjów i wydłużania do ośmiu lat nauki w szkołach podstawowych. A za dwa lata reforma dotrze na poziom liceów i szkół zawodowych.

            Czy jesteśmy do tej zmiany przygotowani?

            Od kilku miesięcy Zarząd Dzielnicy w dialogu z nauczycielami i rodzicami prowadził prace przygotowawcze. Wspólnie szukaliśmy propozycji rozwiązań najkorzystniejszych dla uczniów, bo oni są najważniejszym podmiotem wszelkiej działalności szkół. Ale dokonując różnych wyborów nie mogliśmy pominąć kwestii związanych z sytuacją nauczycieli, a także realnych możliwości związanych ze stanem bazy oświatowej. Ponadto efekty naszych ustaleń na szczeblu dzielnicowym podlegają weryfikacji na szczeblu stołecznym. Siłą sprawczą jest tu Rada m.st. Warszawy i Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Nie zawsze zatem do nas należy ostatni głos. Zdajemy sobie przy tym sprawę z faktu, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich zgłaszanych oczekiwań. Naszym głównym przeciwnikiem jest tu czas i realne warunki tu i teraz. Perspektywa nowych inwestycji, które są już w toku, pozwala myśleć o dalszej przyszłości bardzie optymistycznie. Zawsze jednak jesteśmy gotowi poszukiwać w konstruktywnym dialogu rozwiązań najkorzystniejszych dla uczniów, a także dla szkoły.

            Poniżej przedstawiamy informację, w jakim punkcie przygotowań do zmian znajdujemy się i jakie terminy ważne dla rodziców zaczynają biec już od 1 marca 2017. Zachęcamy do lektury.


            Burmistrz Dzielnicy Żoliborz
            Krzysztof Bugla

             

            Informacja o przygotowaniach do reformy oświaty

            Od 1 września 2017 r. system szkolny w Polsce ulega zmianie na mocy ustaw z dnia 14 grudnia 2016 r.:

            • Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59)
            • Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60).

            Propozycja projektu sieci szkolnej w Dzielnicy Żoliborz została przyjęta uchwałą Zarządu Dzielnicy nr 1231/2016 z dnia 29.11.2016 r. w sprawie przyjęcia propozycji dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów i klas gimnazjów w Dzielnicy Żoliborz do nowego ustroju szkolnego i miała stanowić podstawę, zgodnie z wytycznymi Biura Edukacji do stworzenia uchwały Rady m.st. Warszawy.

            Propozycję Zarządu Dzielnicy Żoliborz w tym zakresie przedstawia poniższy rysunek:

            W toku prac legislacyjnych zgłoszony został projekt radnych m.st. Warszawy wprowadzający istotne zmiany w sieci szkół podstawowych, w wyniku czego modyfikacji uległ obwód Szkoły Podstawowej nr 92, Szkoły Podstawowej nr 68 oraz nowoutworzonej Szkoły Podstawowej nr 392 (z przekształcenia obecnego Gimnazjum nr 55 z Oddz. Integracyjnymi).

            W dniu 9 lutego 2017 r. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę nr XLI/1058/2017 w sprawie projektu dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów mających siedzibę na obszarze m.st. Warszawy do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe, która została przekazana do Mazowieckiego Kuratora Oświaty w celu uzyskania pozytywnej opinii.

            Różnice pomiędzy obwodami zaproponowanymi przez Zarząd Dzielnicy Żoliborz a kształtem obwodów szkół podstawowych przyjętych w uchwale Rady m.st. Warszawy ilustruje poniższa mapa:

            Do dnia 31 marca 2017 r. Rada m. st. Warszawy, po uzyskaniu pozytywnej opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty, podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r., w tym zatwierdzi nowe obwody szkolne. Po podjęciu tej nowej uchwały wykaz ulic wchodzących w skład obwodów będzie udostępniony na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

            W wyniku dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego struktura szkół na terenie Dzielnicy Żoliborz przedstawia się następująco:

            • planowana sieć szkół podstawowych będzie obejmowała obecnie działające cztery szkoły podstawowe, które z mocy prawa staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi:

              - Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana, przy ul. Mścisławskiej 1,
              - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana, przy ul. Or-Ota 5,
              - Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy, przy ul. Przasnyskiej 18a,
              - Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego, przy ul. Braci Załuskich 1.
            • aktualnie funkcjonujące dwa samodzielne gimnazja będą stopniowo przekształcane w 8-letnie szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi z możliwością rekrutacji do oddziałów przedszkolnych:
              - Gimnazjum nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Bytnara ps. „Rudy” przy al. W. Polskiego 1A – w Szkołę Podstawową nr 392,
              - Gimnazjum nr 56 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek” przy ul. Filareckiej 2 – w Szkołę Podstawową nr 391.

            W nowoutworzonej Szkole Podstawowej nr 391 przy ul. Filareckiej 2 w roku szkolnym 2017/2018 zostanie dodatkowo powołany oddział dwujęzyczny dla uczniów klas VII, a w kolejnym roku szkolnym dla uczniów klas VIII.

            Oddziały klas VII dwujęzycznych zostaną również utworzone w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana przy ul. Or-Ota 5 (język angielski) oraz w Szkole Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego przy ul. Braci Załuskich 1 (język francuski). Oddziały klas dwujęzycznych w szkołach podstawowych zastąpią dotychczasowe klasy dwujęzyczne w wygaszanym Gimnazjum Dwujęzycznym nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej przy ul. ks. J. Popiełuszki 5. Uczniowie tych oddziałów będą mogli kontynuować naukę w XVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi. Dzięki takim działaniom będzie możliwa kontynuacja edukacji dwujęzycznej. Rekrutacja do oddziałów dwujęzycznych klas VII w szkołach podstawowych będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego.

            W Dzielnicy będzie również kontynuowane szkolenie sportowe (Szkoła Podstawowa nr 65, Szkoła Podstawowa nr 267 i Szkoła Podstawowa nr 392) oraz zostaną utrzymane klasy integracyjne (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 i Szkoła Podstawowa nr 392).

            W kwietniu br. odbędzie się rekrutacja do klas I dla dzieci 7-letnich, zgodnie z obwodem szkolnym. Podczas rekrutacji rodzice będą mogli zgłaszać za pośrednictwem elektronicznego naboru swoje 7-letnie dzieci do wszystkich szkół podstawowych, także powstałych z przekształcenia gimnazjów.

            We wszystkich szkołach podstawowych będą organizowane oddziały klas VII. W szkołach podstawowych powstałych z przekształcenia gimnazjów będą utworzone oddziały klas IV. Ze względu na fakt, iż rozpoczęcie nauki w klasie IV wiąże się ze zmianą wychowawcy i wprowadzeniem nowej podstawy programowej warto rozważyć element rozpoczęcia nowego okresu w edukacji dziecka w nowej placówce.

            Będzie też istniała możliwość aplikacji do pozostałych oddziałów nowoutworzonych szkół podstawowych. Decyzja o ich utworzeniu zostanie podjęta w zależności od ilości chętnych uczniów.


            Szczegółowe informacje na temat planowanej liczby tych oddziałów i ich organizacji znajdziecie Państwo na stronach wyżej wymienionych szkół, na portalu oświatowym Urzędu Dzielnicy Żoliborz oraz na stronie internetowej Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

            W związku z powyższym, prosimy rodziców uczniów szkół podstawowych, którzy podejmą decyzję o zmianie szkoły i podjęciu przez dziecko nauki w szkole podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum, do składania pisemnych wniosków o przyjęcie do szkoły, do dyrektorów wyżej wymienionych szkół, w terminie od dnia 1 do 17 marca 2017 r.

            Z prowadzonych analiz wynika, że pozostawienie większej liczby uczniów klas VII w dotychczasowych szkołach podstawowych może skutkować nauką do późnych godzin popołudniowych. Niewątpliwą zaletą wyboru nowotworzonych szkół na każdym etapie edukacji są mniej liczebne klasy i brak zmianowości. Wszystkie przekształcane placówki otrzymały również środki finansowe na utworzenie i wyposażenie pracowni przedmiotowych, przystosowanie sanitariatów oraz utworzenie szkolnych placów zabaw dla najmłodszych uczniów.

            Po zakończeniu składania wniosków i po zakończeniu rekrutacji do klas I szkół podstawowych nastąpi analiza liczby dzieci w poszczególnych szkołach ogółem z uwzględnieniem zgłoszonych przez Państwa wniosków.

            Zarząd Dzielnicy Żoliborz dołoży wszelkich starań, by wprowadzane zmiany w systemie oświaty nie zakłóciły sprawnego funkcjonowania żoliborskich placówek oświatowych, utrzymujących się w czołówce rankingów warszawskich szkół oraz nie pogorszyły warunków nauki i pracy uczniom i nauczycielom.

             

        • BEZPIECZNA WODA
          • BEZPIECZNA WODA

          • Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole Pana Krzysztofa Pakułę ze "Sztorm Grupy" z programem edukacyjnym - "Bezpieczna Woda". Patronatem tej akcji realizowanej w warszawskich szkołach jest Minister Sportu i Turystyki. Celem tego programu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku nad wodą. Pan Krzysztof mówił o prawidłowych zachowaniach nad wodą, przestrzegał dzieci przed niebezpieczeństwem a także informował o numerach alarmowych i sposobach udzielania pomocy. Koordynatorem programu w naszej szkole jest Anna Symołon.

        • ZWYCIĘSKIE LOGO!
          • ZWYCIĘSKIE LOGO!

          • Dzielnicowy konkurs plastyczny na logo Młodzieżowej Rady Dzielnicy Żoliborz m.st Warszawy – rozstrzygnięty!

            Zwyciężyła Olga Rostkowska z klasy 6d.

            Praca jej projektu będzie oficjalnym logiem Młodzieżowej Rady Dzielnicy Żoliborz m.st Warszawy.

            Nagrody za udział w konkursie otrzymały również: Zosia Derdzikowska, Marysia Kalina, Zosia Ruszczyńska, Helena Wilkowicz, Marysia Kamińska, Marta Kasjanowicz, Natalia Pichnej.

                                                               Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

               

             

             

        • DESZCZ NAGRÓD DLA HUMANISTÓW
          • DESZCZ NAGRÓD DLA HUMANISTÓW

          • Uczniowie naszej szkoły są znani z szerokich zainteresowań. W ich rozwijaniu niestrudzenie pomagają im Rodzice i Nauczyciele. Jedną z dróg rozwoju jest przygotowanie do udziału w licznych konkursach. Uczestnictwo w nich to nie tylko rywalizacja. To również sprawdzian i wielka motywacja do pogłębiania wiedzy.

            W trwającym roku szkolnym wspaniałe sukcesy odnoszą nasi humaniści.

            Weronika Drzewiecka, Maja Siemieniewska i Marta Rostkowska zostały laureatkami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego „Rok Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski” i „Rok Cichociemnych”.

            Do Konkursu Krasomówczego dziewczęta przygotowywały się na specjalnie zorganizowanych w Muzeum Niepodległości warsztatach retorycznych. Weronika zapoznała słuchaczy z sylwetką jedynej kobiety Cichociemnej – Elżbiety Zawadzkiej ps. „Zo”, a Maja przybliżyła sylwetkę Jana Piwnika ps. ”Ponury”. Uczennice  przemawiały na temat: „Cichociemny, dzięki któremu zrozumiałem, na czym polega patriotyzm”. Marta wybrała temat związany z rolą legend w kształtowaniu postaw patriotycznych. Uczestniczki konkursowych zmagań wspaniale zaprezentowały się przed jury i publicznością.

            Olga Rostkowska została laureatką XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

            Przygotowała album na temat: „Wkład Polaków w dziedzictwo Europy”.

             

                                                 

             

            Na polu recytatorskim triumfy święci Natalia Pacholec, która została wyróżniona w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalno-Recytatorskim Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ojczyzną moją jest muzyka…”. Zaprezentowała na nim utwór „Koń w teatrze”.

            W XVII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym „Ortografia na medal” najlepsze na Żoliborzu okazały się: Natalia Pacholec i Maja Siemieniewska.

            Dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę w etapie wojewódzkim, prezentując swoją wiedzę na temat ortografii i interpunkcji, zarówno w postaci znajomości zasad pisowni, jak i wykorzystania tej wiedzy w praktyce, podczas pisania dyktanda.

             

             

            W IV Dzielnicowym Konkursie „Legendy Warszawskie” laureatkami zostały: Gabriela Kołodziejska i Paulina Przygódzka. Dziewczęta, uczestniczące najpierw w wycieczce po Warszawie, rozwiązywały zadania dotyczące wiedzy o naszej stolicy i jej legendach oraz wykonały prace plastyczne ilustrujące wybraną legendę warszawską.

            Międzyszkolny Konkurs „Potyczki Mitologiczne” w Piastowie wygrała drużyna z naszej szkoły w składzie: Alicja Kontkiewicz, Tobiasz Martyniuk, Hubert Rzewuski, Zuzanna Sztencel, Helena Wilkowicz. Uczniowie popisali się znakomitą wiedzą na temat mitologii.

            Jednak dotychczasowe sukcesy nie powodują, że osiadamy na laurach. W drugim semestrze czekają nas kolejne wyzwania.

            Trwają zmagania w kolejnych etapach Ogólnopolskich Konkursów „Z ortografią na co dzień” i „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Nasze prace walczą w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Podróżuj, śnij, odkrywaj”, a uczniowie klas V planują finał Szkolnego Konkursu Mitologicznego. Przygotowujemy się do Szkolnego Konkursu Pięknego Pisma i Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego. Uczniowie naszej szkoły wezmą też udział w IV edycji oratorskiego konkursu międzyszkolnego „Opowiadamy legendy” oraz w 40 edycji Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.

            Działania uczniów i nauczycieli wspiera Rada Rodziców, fundując nagrody dla wyróżniających się uczestników potyczek konkursowych.

        • BOHATERSKA ŁĄCZNICZKA
          • BOHATERSKA ŁĄCZNICZKA

          • 10 lutego 2017 r. uczniowie żoliborskich szkół uczcili pamięć Hanki Czaki – łączniczki AK, mieszkanki Żoliborza.

            Hanka Czaki została zatrzymana 5 stycznia 1944 r. przez patrol policji niemieckiej. Przenosiła właśnie pocztę konspiracyjną. Tuż po aresztowaniu przewieziono ją do więzienia przy alei Szucha i tam przesłuchiwano. Mimo tortur i wielkiego cierpienia nie wydała nikogo. Stracono ją w ruinach warszawskiego getta miesiąc później - 11 lutego 1944 r.

            W tym roku mija 73 rocznica jej śmierci.

            W uroczystości, która odbyła się przed tablicą upamiętniającą bohaterską łączniczkę AK Hankę Czaki uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie wraz z pocztem sztandarowym oraz uczniowie i poczty sztandarowe żoliborskich szkół.

            Obecni byli przedstawiciele władz Dzielnicy Żoliborz - zastępcy burmistrza Pan Grzegorz Hlebowicz i Pan Michał Jakubowski oraz wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz Pan Roman Krakowski.

            Fotorelacja

        • BAL KARNAWAŁOWY
          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Tradycyjnie, tuż przed feriami odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły. W środę 8 lutego sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Bal poprowadzili dwaj wodzireje, którzy od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewali dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy i korowodów tanecznych. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna, dzieci odśpiewywały tegoroczne muzyczne hity. Podczas imprezy odbywały się także konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różnorodne zadania . Warto nadmienić, iż rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek w salach klasowych. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

        • RECYTATORSKIE SUKCESY
          • RECYTATORSKIE SUKCESY

          • Dnia 20 stycznia 2017r. odbyła się gala finałowa IV Warszawskiego Konkursu Recytatorskiego „O Wieczne Pióro Odkrywcy Poezji”, w którym udział brały dwie uczennice kl. 6d - Natalia Pacholec i Weronika Drzewiecka.

                   Galę rozpoczęło wystąpienie jednej z organizatorek wydarzenia. Kolejno wyczytywała nazwiska osób wyróżnionych i laureatów. Po chwili usłyszałam: „Teraz wystąpi Weronika Drzewiecka”. Wstałam i zaprezentowałam swój wiersz, po czym dowiedziałam się, że zajęłam trzecie miejsce. Następnie została wyczytana Natalia Pacholec, moja koleżanka z klasy, która została laureatką drugiego miejsca. Na koniec nagrodzona podziękowaniem i biletem do teatru została również nasza wychowawczyni Monika Strzeżyk, która włożyła duży wysiłek, abyśmy mogły pięknie się zaprezentować.

                  Nasz trud i praca zostały docenione. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze  nie odważyli się spróbować swoich sił, aby wzięli udział w konkursie recytatorskim, ponieważ takie wydarzenia są bardzo kształcące. 

            Weronika Drzewiecka

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92 im. JANA BRZECHWY
      • sekretariat.sp92@eduwarszawa.pl
      • Sekretariat 222 771 688
        Kierownik gospodarczy / Kadry 222 771 681
        Intendent żywienia 222 771 685
        Pielęgniarka 222 771 691
        Pedagog 222 771 683
        Psycholog 222 771 684
      • ul. Przasnyska 18a
        01 - 756 Warszawa
        Poland
      • PDuchalski@eduwarszawa.pl
  • Nasze media społecznościowe

  • Galeria zdjęć

      brak danych