• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2018

• Powstanie Warszawskie na zawsze wpisało się do polskiej historii jako jeden z wspanialszych przykładów patriotycznej walki o wolność narodu. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy po raz kolejny uczcili pamięć uczestników zrywu, organizując III Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz Piknik Historyczny.

Uroczystości rozpoczęły się 28 września 2018 r. od mszy świętej w intencji Jędrusia Szwajkerta w kościele pw. św. Jana Kantego. Wzięli w niej udział chętni uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektor Szkoły nr 92 pani Magdalena Rupniewska oraz zaproszeni goście: pan Grzegorz Hlebowicz - zastępca burmistrza dzielnicy Żoliborz, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek – pani Alicja Surosz-Kaliska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 oraz pani Mariola Pietroń-Ratyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 267.  Obecne były także poczty sztandarowe wszystkich wymienionych placówek edukacyjnych. Po nabożeństwie reprezentacje szkół udały się na Powązki Wojskowe, aby złożyć kwiaty na grobie Jędrusia, najmłodszego uczestnika walk powstańczych.

29 września 2018 r. odbył się III Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz towarzyszący mu Piknik Historyczny. Uroczystość swoją obecnością uświetnili znamienici goście. Jak co roku rangę wydarzenia podkreślił swoją obecnością zastępca burmistrza dzielnicy Żoliborz – pan Grzegorz Hlebowicz. Obecni byli także: przewodnicząca Rady m.st. Warszawy pani Ewa Malinowska-Grupińska, pan Paweł Lech - przewodniczący Komisji Sportu m.st. Warszawy, pan Piotr Mazurek - radny m.st. Warszawy. Wśród  grona przybyłych znaleźli się również: pani Renata Kozłowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 392, pani Agnieszka Kopacz – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 92, radni dzielnicy Żoliborz oraz przedstawiciele Związków Zawodowych. Uroczystość upamiętniająca najmłodszego żoliborskiego powstańca nie mogła obyć się bez obecności rodziny Jędrusia. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć panią Hannę Szwajkert–Sobiecką, bratanicę małego Bohatera.

Obecni byli przedstawiciele Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz uczniowie i opiekunowie z polskiej szkoły w Grodnie.

Tegoroczna impreza miała szczególny charakter – rozpoczęła się uroczystym otwarciem nowego obiektu sportowego – wielofunkcyjnego, nowoczesnego boiska szkolnego.

W rozgrywkach na nowym, pięknym boisku uczestniczyło osiem drużyn. W szranki z naszymi uczniami stanęli młodzi sportowcy z Czech i Węgier, zawodnicy wolskiej Sekcji Piłkarskiej „Wilczki” z Be a Star of Footboll Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 65, Szkoły Podstawowej nr 68, Szkoły Podstawowej nr 267 i Szkoły Podstawowej nr 392. Dla zwycięzców i uczestników przygotowano statuetki przedstawiające Małego Powstańca, medale oraz upominki.

Widowisko sportowe komentował pan Grzegorz Jędrzejewski znany jako „Gabor”, twórca programu TurboKozak, bramkarz Reprezentacji Artystów Polskich i Reprezentacji Polskich Dziennikarzy.

Atrakcjom sportowym towarzyszyły liczne animacje kulturalne. Nauczyciele i uczniowie przygotowali wyjątkowy program artystyczny. Ze sceny rozbrzmiewały piosenki, wiersze i wspomnienia powstańcze w wykonaniu szkolnego chóru Mały Wiwat oraz artystów z klas 8a i 8d.  Wystąpił szkolny Klub Tańca Towarzyskiego przygotowany przez pana Tomasza Dorosza. Oprawę artystyczną przygotowała pani Joanna Kukla. Imprezę poprowadził pan Krzysztof Obrębski.

W trakcie imprezy podsumowano międzyszkolne konkursy Projektu Historycznego Pamięci Jędrusia Szwajkerta. Nagrody za udział w konkursie plastycznym i historycznym wręczyły pani Małgorzata Kotecka oraz pani Anna Ciećwierz.

Uczestnicy pikniku mogli zbudować Mur Pamięci, uszyć opaskę powstańczą, poćwiczyć malowanie znaku Polski Walczącej, pokolorować ilustracje, obejrzeć galerię prac plastycznych, wykonać mural oraz bransoletki z biało-czerwonych koralików.

Zgromadzeni goście chętnie dawali upust swojej kreatywności, ozdabiając koszulki okolicznościowym nadrukiem.

Na spragnionych wysiłku umysłowego czekały historyczne i matematyczne Łamigłówki Jędrusia, nauka szyfrowania, szachy, puzzle oraz rozgrywki powstałej w 1943r. polskiej gry planszowej Farmer. Jak co roku działał punkt sanitarny, w którym można było poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Kolportowano też specjalne wydanie szkolnej gazetki Kleksy 92 poświęcone postaci Jędrusia oraz inicjatywom i działaniom związanym z krzewieniem pamięci o Powstaniu Warszawskim. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Harcerska Poczta Polowa zaopatrzona w  stemple z motywem odznaki Szarych Szeregów. Goście pikniku mogli również uhonorować uczestników Powstania, przyłączając się do akcji Kartka do Powstańca, BohaterON.

Oprócz uczty duchowej na uczestników czekał żołnierski posiłek – pyszna grochówka i chleb ze smalcem.

Turniej i piknik poświęcone Jędrusiowi były także obecne w mediach. Relację z wydarzenia można było obejrzeć w telewizji Canal+ Sport. 1 października 2018r. w programie Ekstraklasa po godzinach wyemitowano reportaż pt. Niecodzienny turniej.

Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz Piknik Historyczny to wyjątkowe projekty – przygotowane z wielką dbałością, atrakcyjne. Służą one nie tylko promowaniu szkoły, ale także wspaniale integrują lokalne środowisko, stanowią cenną lekcję historii dla uczniów, ożywiają pamięć o przeszłości Polski i jej Bohaterach.