• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2017

• II Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz Piknik Historyczny rozpoczął się w piątkowe przedpołudnie 22 września 2017 r. od mszy świętej w kościele pw.  Jana Kantego. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 92 pani Magdalena Rupniewska oraz zaproszeni goście: zastępca burmistrza Żoliborza pan Grzegorz Hlebowicz, burmistrz Bemowa pan Michał Grodzki oraz dyrektorzy żoliborskich szkół. Obecne były poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 65, Szkoły Podstawowej nr 68, Szkoły Podstawowej nr 267 oraz Szkoły Podstawowej nr 92.

Po nabożeństwie reprezentacje żoliborskich szkół udały się na Powązki Wojskowe,
            aby złożyć kwiaty na grobie Jędrusia Szwajkerta.

W sobotę 23 września 2017 r. na boisku OSiR przy ul. Potockiej 1 w ramach II Turnieju Piłkarskiego im. Jędrusia Szwajkerta odbyły się mecze piłkarskie, w których brały udział drużyny szkół podstawowych z Żoliborza, Bemowa oraz Czech i Węgier.

Sportowe zmagania dostarczyły kibicom wielu emocji. Dwanaście drużyn zaciekle walczyło o palmę pierwszeństwa, a zawodnikom kibicowali również członkowie rodziny patrona Turnieju.

Pierwsze miejsce - już drugi raz z rzędu - zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 92, drugie zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 321 z Bemowa, trzecie zaś wywalczyli uczniowie z SK Motorlet Praga z Czech. Zdobywcami czwartego miejsca zostali piłkarze z Węgier, którzy wręczyli zwycięskiej drużynie nagrodę niespodziankę - piłkę i but piłkarski wykonane z czekolady. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Turniejowi towarzyszył Piknik Historyczny. Podczas imprezy wspaniale zaprezentował się chór szkolny i towarzyszący mu artyści. Ze sceny rozbrzmiewały piosenki powstańcze, wiersze poetów - uczestników Powstania Warszawskiego czytały uczennice klasy VII d, wspomnienia z czasów powstania przedstawiały uczennice klasy VII a oraz rodzice i nauczyciele.

Nauczyciele przygotowali także mnóstwo innych atrakcji: budowanie muru pamięci, szycie zośki, wykonywanie opasek powstańczych, zakładek do książek. Najmłodsi mogli poćwiczyć malowanie znaku Polski Walczącej i kolorowali ilustracje związane z tematyką powstańczą. Na spragnionych wysiłku umysłowego czekały szachy, zaszyfrowane wiadomości oraz łamigłówki historyczne i matematyczne.

Przez cały czas trwania pikniku powstawał mural upamiętniający Powstanie Warszawskie. Tworzyli go wszyscy uczestnicy wydarzenia. Kolportowano też specjalne wydanie gazetki szkolnej Kleksy 92. Numer w całości poświęcony był tematyce powstańczej.

Goście mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Bardzo sprawnie działała poczta polowa. Napisano mnóstwo kartek do żyjących Powstańców. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego można było zobaczyć oryginalne stemple używane podczas Powstania oraz listy pisane przez jego uczestników.

Prawdziwą atrakcją była wystawa konkursowych prac plastycznych oraz występy laureatów konkursu wokalnego. Uczestnicy konkursu historycznego, wokalnego i plastycznego odebrali nagrody z rąk zastępcy burmistrza Żoliborza pana Grzegorza Hlebowicza.

Po uczcie duchowej przyszedł czas na posiłek. Uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem pana Ricardo Moliny Lorenzo przygotowali wspaniałe przekąski. Cieszyły się one wielkim powodzeniem.

II Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta oraz Piknik Historyczny to wspaniałe projekty. Promują one Szkołę Podstawową nr 92, integrują środowisko, dostarczają wielu emocji oraz są cenną lekcją historii.

GAZETKA WYDANIE SPECJALNE