• Memoriał Jędrusia Szwajkerta

• ROK 2021

W piątek 24 września 2021 r. w naszej szkole odbył się 6. Turniej Piłkarski im. Jędrusia Szwajkerta. Imprezą towarzyszącą był Piknik Historyczny.

To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej.

Turniej otworzył Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Pan Paweł Michalec w obecności wicedyrektor szkoły Pani Małgorzaty Niesiołkowskiej oraz Pana Jarosława Wróblewskiego – pomysłodawcy wydarzenia i przyjaciela szkoły.

Młodzież kibicowała drużynom walczącym o zwycięstwo w Turnieju.

Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 392.

II miejsce zajęli piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 65.

Na III miejscu uplasowali się piłkarze z drużyny „Tygrysy Orkana”.

Nasza drużyna zajęła 7. miejsce.

Nagrody wręczyła dyrektor szkoły Pani Magdalena Rupniewska, której towarzyszyła Pani Hanna Szwajkert – Sobiecka gość honorowy Turnieju.

Wokół boiska ustawiono stanowiska, przy których uczestnicy wydarzenia wykonywali opaski powstańcze, bransoletki z białych i czerwonych koralików, malowali mural, pisali kartki do Powstańca.

W kuchni polowej na zawodników i gości czekały przekąski: chleb ze smalcem, bigos i gorąca herbata. Amatorów nie brakowało!

Wszystko pilnie obserwowali fotoreporterzy, którzy uwiecznili na zdjęciach gości, zawodników i uczestników VI Turnieju Piłkarskiego im. Jędrusia Szwajkerta i Pikniku Historycznego.

Do zobaczenie za rok!

Wywiad Dominiki Olczak z Panią Hanną Szwajkert – Sobiecką, gościem honorowym Turnieju

-Jak się pani czuje jako rodzina Jędrusia?
            -Jest mi bardzo miło, że Szkoła zaprosiła mnie na taką uroczystość.

-Jak to się zaczęło?
            -Jędruś wraz ze swoim o 2 lata starszym bratem dołączył do harcerstwa ,,Zawiszakow".Mieszkali wtedy przy ulicy Mickiewicza 20.Jedrus Robił co mógł ,przenosił meldunki , jedzenie. Walczył na swój sposób .

-Czy zostało coś z czasów gdy jeszcze Jedruś był dzieckiem ?
            -Nie zostało dużo, ostało się kilka zdjęć...Jedno z nich przekazałam szkole . Lecz większość została zniczona skutkiem wojny.

-Jak zakończyła się historia Jędrusia?
            -Jędruś został postrzelony przez pocisk (...). Niemcy nie pozwolili go nawet opatrzyć... może wtedy by przeżył (...). Został pochowany przy wielkich bohaterach Powstania Warszawskiego na Wojskowych Powązkach.

W dniu 23.09.2021 r. uczniowie szkoły odwiedzili warszawskie Powązki i złożyli kwiaty na grobie Jędrusia Szwajkerta w związku z turniejem piłki nożnej upamiętniającym jego imię.